Projektist

Tere tulemast

eesti loodusteemalise pärimuse veebilehele, mida Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv koostab Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 raames. Siinne kolmekeelne - võro, eesti, inglise - keskkond on praegu arendusjärgus ja seetõttu võib esineda veel sisu ja vormistuse ebaühtlust. Kõik teemad ei ole võrdselt kaetud ega kõik tõlked tehtud. Meeskond aga täiendab lehte pidevalt.

Kutsume Sind vabatahtlikuna kaasa lööma sisu tõlkimisel! Iga teksti juures on võimalus keele nimele klikkides lisada tõlge. Tõlge ei ilmu kohe nähtavale, vaid selle vaatab enne üle lehe toimetaja. Tublimad tõlkijad on oodatud Eesti Rahvaluule Arhiivi Tartu 2024 üritustele! 

Lugu

Maailm on tehnilise ja digitaalse arengu teel. Linnastumine kasvab. Hulk inimesi jääb loodusest ning esivanemate teadmistest ja oskustest eemale. 

Aga meis on veel sedasama Põhjamaa ja metsavööndi inimeste säästlikku mõtteviisi ning respekteerivat suhet loodusesse. Võrreldes Eesti põhjaosaga on looduslähedane elu- ja mõtteviis säilinud terviklikumalt just Lõuna-Eestis. 

Me peame rääkima ja avama seda lugu. 

Elamus

Projekt koosneb kahest läbipõimunud osast. 

Me koostame pärimusühiskonna inimene-loodus suhteid kajastava teksti-, heli-, pildi- ja videokogu. See on mõeldud kõigile veebis kasutamiseks. See saab nimeks „Looduspärimuse antoloogia“. 

Projekti teine osa sünnib koostöös eri maade digikunstnikega. Näitus “Metsavaimud masinas” keskendub järgmisele küsimusteringile. Kuidas tehnoloogilise kunsti kaudu maailma mõtestada? Mil moel saab värskendada rahvatarkuste ideid? Kuidas teha täna tajutavaks looduse hingestatust? 

Selle näituse inspiratsioon tuleb salapärasest vanast pärimusest ning muutub seisundiruumideks. Sa koged ootamatutes kohtades tipptasemel digikunsti, mis jutustab meie looduspärimusest. See kogemus on Sulle liigutav ja mõtlemapanev. 

Mõju

Me muudame Eesti Rahvaluule Arhiivi vaimuvara kättesaadavaks. Need on materjalid ajast, mil inimesed suutsid elu jätkusuutlikult korraldada ilma tänapäeva tehnoloogia ja meditsiinita. Need inimesed olid väga osavad ja olid väga kohal. Jääb ainult küsida veel üks küsimus. 

Kas metsavaimud masinas võivad kujutada endast ohtu ja „juhtimise üle võtta“?

Kaanepilt: Tiina Gill. Vana-Vigala ohvrihiis. Hiite kuvavõistlus 2016.

Projekti teostajad

Eestvedajad: Taive Särg, Henri Hütt, Ave Goršič, Evelyn Raudsepp

Koostajad: Mathilda Matjus, Taive Särg, Maarja Villandi-Reiljan

Disain ja tehniline teostus: Ilona Kolossova 

Kommunikatsioonijuht: Agnes Neier (2022), Krista Ojasaar (2022), Heidi-Maarja Melts (2023)

Inglise keele tõlge ja toimetamine: Adam Cullen, Kai Veispak-Rawlings, Craig Rawlings, Maarja Villandi-Reiljan, Taive Särg, Les Wilson.

Võro keele toimetamine: Urmas Kalla

Täname: Risto Järv, Janika Oras, Astrid Tuisk, Andreas Kalkun, Tiina Gill, Päiv Dengo