Ansambel “Laulusõbrad”

“Laulusõbrad” 1990. a tantsupeol. L. Peegli erakogu.

Näeme traditsioonilisi Muhu tantse viljeleva ansambli “Ätses” esinemist ning tantsijaid saatvat vokaal-instrumentaalansamblit “Laulusõbrad”, kes esitab lisaks ka eraldi mõne laulu. Kapell “Laulusõbrad” loodi 1985. aastal. Tegutseti 25 aastat. Kihnus esineti koosseisus: laulusolist Herje Vilto, laulusolist ja akordionimängija Mihkel Mereäär, akordionist, klarnetimängija ning kapelli juhendaja Vello Tikerpalu, akordkandle mängija Leena Peegel, kontrabassimängija Indrek Keert, jauramil Aivo Opp. (“DVD Muhu laule, tantse ja laulumänge”, Rüütel 2015: 25–26)

1994. aastal käisin Kihnus koos ETV võttegrupiga tegemas salvestusi saatesarja “Kihnlased” tarvis. Kihnu päevade pidustustel esinesid ka muhulased – tantsurühm “Ätses”, kes esitasid ehedaid Muhu tantse, ja kapell “Laulusõbrad” /---/. See on ainus värviline salvestus koos heliga. Lülitasin suurema osa sellest DVDle. Samuti lisasin kapelli lugusid raamatule. Materjal pakub huvi sellegi poolest, kuidas need vanad laulud käibivad tänapäeval tegutseva kapelli repertuaaris. /---/ Kihnus esinenud “Laulusõprade” kohta puudusid algul igasugused andmed. Neid ei mäletanud kihnlased ega olnud ka minul säilinud mingeid märkmeid. “Ätsese” naistelt sain teada, et laulusolist oli Herje Vilto. /---/ Paraku selgus, et ta oli läinud ära mandrile ja keegi temast midagi täpsemat ei teadnud. Siis üritasin abi saada Orissaare rahvamaja juhatajalt Anu Viljastelt /---/. Selguski, et üks “Laulusõprade” liige, Liiva kooli muusikaõpetaja ja kapelli kanneldaja Leena Peegel oli olnud tema venna klassikaaslane! Leena Peegel osutus väga heaks informandiks. Temalt sain hiljem juurde kapelli repertuaari kuuluvaid laulutekste ja CDle salvestatud laule. Nendele on lisatud ka teavet autorite kohta. Just temalt sain andmeid ühe tuntuma Muhu laulude looja Vassili Kase kohta. (“Kogumisolukordadest ja -eesmärkidest”, Rüütel 2016: 27–28)

Filmid:

Ansambel “Laulusõbrad”: Herje Vilto, snd 1960, Mihkel Mereäär, snd 1964, Vello Tikerpalu, snd 1940, Leena Peegel, snd 1963, Indrek Keert, snd 1957, Aivo Opp, 1957–2009. Salvestasid I. Rüütel, R. Murusalu, R. Lillma, E. Potter 1994.

Väljaanne

Esitajad

Helisalvestused

Filmid

Veebiväljaanne

Toimetajad Janika Oras, Kadi Sarv
Tõlge inglise keelde Inna Feldbach, Olga Ivaškevitš
Projektijuht Risto Järv
Veebilahendus Lorem Ipsum
Kaanefoto “Kuivastu sadam 20. saj alguses. Vasakul aurulaev General Suvortsev, paremal Muhu uisk”. 1910–1919, Saaremaa Muuseum, SM F 3761:1514 F.

Väljaandes on avaldatud Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi, Eesti Rahva Muuseumi, Saaremaa Muuseumi, Rahvusarhiivi filmiarhiivi ja Eesti Filmi Instituudi materjale.

Täname abi eest andmete täpsustamisel: Mihkel Jürisson, Martin Kivisoo, Meelis ja Marti Mereäär, Muhu Pärandikool, Helmut Noot, Airi Nõmm, Leena Peegel, Ago Rullingo, Irena Tarvis, Heiske Tuul, Tiiu Tuust, Kadri Tüür ja Viia Väli.

Toetajad

Ansambel Trad.Attack!
Haridus- ja Teadusministeerium (projekt IUT22-4)
Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute Tippkeskus)
Eesti Kultuurkapital

Väljaandja

EKM Teaduskirjastus, 2018
© ja ℗ Eesti Kirjandusmuuseum, 2018
© Ingrid Rüütel
ISBN 978-9949-586-77-6

Veebiväljaande alus

Muhu rahvamuusikat, laulumänge ja tantse

Kogunud ja koostanud Ingrid Rüütel.
Helisalvestusi Eesti Rahvaluule Arhiivist 9. Tartu 2015

[CD, DVD ja tekstivihik]
Helirežii ja CD master Jaan Tamm
DVD montaaž ja master Jaan Kolberg
Toimetanud Janika Oras
Tõlge inglise keelde Inna Feldbach
Keeletoimetajad Olga Ivaškevitš, Kadri Tamm
Kujundanud Krista Saare
Trükk Kruul
Tiražeerija Baltic Disc AS

Rüütel, Ingrid. Muhumaa laule ja lugusid. Mis on jäänud jälgedesse II

Tartu: EKM Teaduskirjastus 2016

Toimetanud Asta Niinemets
Viisid noodistanud Janika Oras, Ingrid Rüütel, Ludmilla Toon
Viisid toimetanud Ingrid Rüütel, Edna Tuvi
Noodigraafika Edna Tuvi
Tekstid litereerinud Erna Tampere, Riina Rehe, Alviine Schmuul, Ingrid Rüütel
Murdekeelt toimetanud Alviine Schmuul
Resümee tõlkinud Inna Feldbach
Küljendanud ja kujundanud Krista Saare
Trükk Greif