Tekstid (11 tulemust)

Pontu, Taku, Tiku
(3 looma)
Üldinfo
Id:
169
Arhiiviviide:
EFA, KP 22, 29 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:

Mul on koer ja kaks kassi. Koer Pontu sai oma nime nii, et vend kutsus teda naljapärast Pontu, Pontu ja koer tuligi tema juurde, aga kasside nimed tulid niisama Tiku ja Taku. Meie kass Takul oli silm haige ja Tikul on jalaluumurd.
Nuustik, Tibu
(2 looma)
Üldinfo
Id:
278
Arhiiviviide:
EFA, KP 24, 194/5 (1f)
Kogumise aasta:

Lemmikloomadeks on mul kolm kassi. Nimed on nad enamvähem oma välimuse järgi saanud. Tibu sellepärast, et tõesti on tibu olemusega kass. Nuustik on suur, paks ja karvane ning Triibik, et ta hästi triibuline on. Kõige naljakam juhtum oli mu kassi Nuustiku ja klassiõega. Kass magas rahulikult köögis külmkapi peal. Siis tuli mu sõbranna, kellel olid koera lõhnad juures. Ta võttis kassi rahulikult sülle ja hakkas elutuppa tagasi tulema. Köögist elutuppa on 6 m, järsku kuuleme mingit kiljumist ja naeru. Sõbranna tuleb kass käes, siis rabeleb ta lahti ja jookseb peitu. Klassiõde vaadates nägime, et ta riided on täiesti märjad ja terve tee köögist elutuppa oli suur vee rida. Mu kass oli sõbranna täis lasknud.
Killu, Kuti, Tiki
(3 looma)
Üldinfo
Id:
446
Arhiiviviide:
EFA, KP 29, 52 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:

Mul oli, aga ta suri ära ja muideks, see oli mul juba kolmas hamster. Nende nimed Killu, Tiki, Kuti.
Allikas, Loodus
(2 looma)
Üldinfo
Id:
513
Arhiiviviide:
EFA, KP 31, 16 (1f)
Kogumise aasta:

Hetkel mul lemmiklooma ei ole, kuna ta suri eelmisel suvel vanadusse. Aga mul olid mitu aastat tagasi kaks papagoid. Nende nimed olid Loodus ja Allikas. Need nimed tulid sellised sellepärast, et nad olid loodusliku välimuse ja värvusega. Loodus sai nime sellest, et ta oli nii ilusat rohelist värvi. Allikas aga sellest, et ta oli helesinine ja siiru-viiruline. Umbes paar aastat tagasi juhtus minu ja linnuga üks imelik, kuid vahva lugu. Üks päev enne minu sünnipäeva, kui ma linnule toitu olin pannud ja ära olin läinud, siis olin kogemata puuri ukse lahti jätnud. Natukese aja pärast ma nägin, et lind istus akna juures, kardinapuu peal. Kuna mu ühel tuttaval olid ka papagoid ja tema püüdis lahti pääsenud linde mütsiga, niisiis otsustasin ka mina mütsiga proovi teha, sest see ju tundus nii lihtne olevat. Aga tegelikult oli see väga raske, sest mis arvad, kas see lind tahtis sinna puuri minna või ei? Muidugi mitte ja ta hammustas või siis lõi mind oma nokaga nii õudsalt, et lõpuks kui ma linnu puuri sain, siis oli mu käsi katki ja verd jooksis. See oli üks lugu, mis ei lõppenud just kõige paremini.
Tipsu, Täpsu
(2 looma)
Üldinfo
Id:
698
Arhiiviviide:
EFA, KP 41, 74 (1f)
Kogumise aasta:

Mul ei ole eriti mingit lemmiklooma. Meeldivad aga akvaariumikalad. Nad on nii lahedad, kui nad seal akvaariumis ringi ujuvad. Mul kunagi olid, aga üks tädi tuli külla oma kassiga ja siis ta sõi mu kalad ära. Kaks tükki. Nimed olid Tipsu ja Täpsu. Ainult mina tegin neil vahet. Siis ma olin selle kassi peale vihane. Tegime neile matused, kuigi polnud midagi matta.
, Sass, Sisi
(6 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mu sõbral Jaanusel oli 8 aastat tagasi papagoi, 5 aastat tagasi koer ning siiani elab kass, kes võeti aastal 1996.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Jaanuse sõnul oli neil kodus hiired ning ta ema otsustas äkitselt, et nende vastu aitaks võidelda kindlasti kass. Ainus argument oli kuulda Jaanuse isa poolt, kes väitis, et tema pole nõus kassi järel koristama.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kass anti tasuta ära ema sõprade poolt tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimi on küll Sass, kuigi teda üldiselt ei kutsuta ega hüüta üldse. Nime panemine kulges nii, et algselt jäi nimeks Sisi, mis tuli tolleaegsest seriaalist ’Santa Barbara’. Esialgu teemat ignoeerida püüdev isa aga vihastas ning ütles, et kass on Sass ja punkt.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Jaanusel pole ükski loom osalenud ühelgi näitusel. Tema arvates on loom sõber ja kaaslane, mitte aga mingisugune piinattud trikitaja, kelle arvelt teenida.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kõige rohkem hoolib Sassist pereisa. Tema tegeleb temaga enamuse ajast. Päevas pühendatakse kassile umbes 30 minutit. Rohkem polegi vaja, sest kõik mis ta päeva jooksul korda saadab on söömine, magamine ja käimla kasutamine.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kuna kass on pererahva poolt suhteliselt ära hellitatud, toitub ta vaid kassi konservidest. Sassi lemmikuks on kitekati konservid.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Kord juhtus nii, et lemmik kukkus alla viiendalt korruselt ning oleks äärepealt kaotanud nägemise. Tänu arstide kiirele reageerimisele ja diagnoosi panemisele jõuti kassi nägemine taastada. Vaktsineerimine pole Jaanuse arvates lemmikloomale vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Tegu on isase kassiga ning tiinusevastaseid tablette ei ole vaja anda. Isal steriliseerimise suhtes seisukoht puudub, aga ema arvates on see vajalik.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Sass on puhas kass ja võib joosta ringi kus ta iganes soovib. Kuigi nüüd kus nad on endale jälle soetanud kuldkala, ei lubata teda õe tuppa, sest ta juba varem on söönud ära kaks kuldkala ning tapnud papagoi. Kiisul on lubatud ka voodisse tulla.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendid Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Tuleb välja, et vaatamata kiskja iseloomuie on pisike tiiger vägagi arglik. Ta kardab isegi koridoris käia. Kord kui teda taheti välja viia spordikotiga olevat ta papa käed ja kõhu täiesti lõhki kriipinud. Seega ei võeta teda mitte kusagile kaasa. Loomahotelli teenuste kasutamine on seega välistatud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Sassi sünnipäev on 1.jaanuar ning seda tähistatakse võimsalt - road, joogid, palju kingitus: (mis kusjuures ei ole mõeldud kassile) ning külalised.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Pere arvates ei vaja kass ei spaa-teenuseid ega ka riideid. Pestakse teda shamtu- šampooniga ning lemmikmänguasjaks on mu sõbra enda käsi. Hammustab ja torgib seda iga päev.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Normaalsuse piires hoolitsemine on Jaanuse arvates peavarju andmine, toitmine ning temaga tegelemine. Kõik spaad, spetsiaalsed pesemisvahendid ning loomahotellid on absurdsed.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Enne kassi suri neil papagoi. Linnu mattis maha pereisa, kes kaevas ta kusagile kaugele mulda.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ta on väljaõpetatud pissima vaid wc-s olevasse kasti ning laualt söögi näppamise eest karistatakse teda wc-s kinnihoidmisega.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Sass kraabib ajalehtesid, diivaneid, vaipu, tapeeti ning närib taimi.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Kui seda saab nüüd trikiks nimetada, on kass õpetatud kräunuma. Üldjuhul on siiski kass väga raske õpetada. Seega ei hakata erilist vaeva nägema.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Temaga räägitakse väga tihti. Jaanus arvab, et kass mõistab inimese meeleolu läbi tooni kindlasti! Väitega, et mõtlemine on omane vaid inimestele ei ole Jaanus nõus.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage nõnda näidet.
See tuleb hästi välja siis, kui kass on näljane. Tal on kombeks minna pere toitjale külje alla pugema niikaua kuni on oma eesmärgi saavutanud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lastel on pigem kohustus kassi mitte toita näiteks singi, liha ja pasteediga. Kassil on oma söök. Tavaliselt mängivad miisuga pere noorimad liikmed.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Jaanus ei oleks nõus võtma enam uut kassi. Seda sellepärast, et kassi on praktiliselt võimatu dresseerida. Tema tujude järgi peab kõik toimuma ja kui oma tahtmist ei saa, siis kättemaks on nagu kassidele ikka omane - närvidele käimine.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Suur hirm on Jaanusel ämblike ja igasuguste ussiliste vastu. Muud loomad oleksid päris vahvad.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom”
Jaanus arvab, et lemmikloomad saavad olla need loomalised, keda on võimalik võtta, kui oma enda pereliiget. Ega mingeid muid konkreetseid raame siia luua ei saagi. Lemmiklooma võibki rohkem võtta kui pereliiget. Koduloomad jäävad minu jaoks talliloomadeks või siis kohatäitjaks kodus või hoopis mööblitükiks.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Eks neil ole erinevaid põhjusi. Mõnel on vaja seltsi, mõnel vaja kedagi, kelle eest lihtsalt hoolitseda. Paljudel on ka majavalvurit vaja jne.
, Nässu, Pella, ...
(5 looma)

Meil on olnud 1 jänes, 3 kassi ja 1 koer. Mul on olnud üks jänes, kui ma olin umbes kolmene, aga ema andis selle ära, kuna elasime korteris ja talle ei meeldi närilised. Kui oma majja 2000. aastal kolisime, saime esimese kassi. Ta nimi oli Pätu, aga kahjuks jäi ta auto alla. Kuid meil on ka koer, tema nimi on Pella. Tema saime samal ajal kui Pätu. Pella jäi ka ühe koera pärast auto alla, aga tal vedas ja ta jäi ellu. Teine kass oli mul Täpsu. Tema kahjuks elas meil ainult 4 kuud. Ta jäi ka auto alla. Samal ajal kui veel Täpsu elas, oli ka meil teine kass Trully. Ta nägi kahjuks oma sõbra surma pealt ning ta käib nüüd väljas ainult rihmaga. Mu ema tahtis väga endale kassi saada ja kuna tal oli sünnipäev, siis ta sõbrad kinkisidki talle kassipoja, kelle nimeks sai Pätu. Isa tahtis saada hullupööra koera, kuna meil oli oma maja ja ta ütles, et ilma koerata pole mõtet maja pidada. Ja ühel päeval võtsid mind kaasa ning valisimegi endale koera. Mõlemad looma otsused tulid väga kiirelt. Kõik olid väga kassi ja koera poolt, kuna me oleme loomasõbrad. Ma ei teagi, kuidas ema ja isa koera said. Aga raha ta eest ei küsinud, vaid mu isa andis ise 100 krooni ja ütles, et kui annad vabatahtlikult raha, siis see toob õnne. Jänesele ma ei jõudnudki korralikku nime panna, kuna ta oli ainult 2 päeva, kui niipaljugi. Aga tavaliselt panen mina nimesid. Pella (koer) ei tee vahet, kui ütled talle näiteks Nässu, siis ta reageerib samamoodi nagu Pellale, kuna ta hüüdnimi ongi lapsest saati olnud Nässu. Me panime koerale niimoodi nime, et ma valisin ta välja, istusin koeraga autosse ja vaatasin talle otsa ning ütlesin lihtsalt Pella. Ma isegi ei tea, kust see nimi tuli. Mina saan koerte ja kasside kaudu infot niimoodi, et vaatan telekat ja natukene loen kah nende kohta. Ma ei pea nendest eriti uurima, kuna ma tean neist juba nii palju. Nimelt mulle meeldib palju loomadest raamatuid lugeda ja filme vaadata. Minu jaoks ei ole eriti looma tõug tähtis sellepärast, et isegi krantsid on ilusad ja pole oluline, kas ta on puhtatõuline või ei. Sa ju armastad oma looma ikka samamoodi. Ja tegelikult ongi lahe, kui sul on ainult ühtemoodi koer. Meil käivad peaaegu kõik Pellaga jalutamas, aga mina ja mu õde käime kõige rohkem. Kõik annavad talle süüa ja kui on vaja teda pesta, siis mina tavaliselt pesen teda. Õde käib temaga loomaarsti juures, kuna nad arvavad, et ma ei jõua koera hoida. Ma käin tavaliselt üle 3 päeva Pellaga jalutamas, aga peaaegu iga päev saab ta ketist lahti ning jookseb koduaias ringi. Ma tegelen umbes 1-2 tundi temaga, kuna ma pean ka õppima. Tavaliselt anname koerale koerakrõbinaid ja vahest ka toidujäänukeid. Talle ei meeldi pidevalt saada ainult koerakrõbinaid ja konservi, vaid vajab ka rammusamat ja toitvamat toitu, nagu kartulipuder või midagi muud. Viimati pöördusime loomaarsti juurde siis, kui talle oli vaja teha rasedusvastast süsti. Kõige suurem mure oli temaga siis, kui ta auto alla jäi ja loomaarsti kutsusime, aga muidu on ta õnneks väga terve ja tubli koer. Minu meelest on vaktsineerimine väga vajalik, kuna ta võib näiteks marutaudi haigestuda ning ära surra ja sellega ka teisi inimesi hammustada. Steriliseerimine on tegelikult väga vajalik, kui sa ei taha, et su emasloom saaks lapsi või isasloom paneks aiast plehku. Meil saab ta süste, kuna äkki me sooviks saada talt veel kutsikaid. Pellal on olnud ühel korral kutsikad ja see juhtus täiesti kogemata. Nimelt ta tõmbas ühel ööl aiast plehku ning öösel tuli mingi isase koeraga tagasi. Ühel ilusal suvepäeval tulidki 3 ilusat kutsikat. Me hakkasime kohe nendele omanikke otsima ja õnneks said kõik head kodud, ainult üks sai surma, kuna oli noor ja hüppas üle aia otse auto ette. Pella magab sauna kõrval, aga me plaanime talle ehitada kunagi kuudi. Ta võib käia toas, aga ema eriti ei soovi seda, kuna meil on parkett. Õues ta saab siis liikuda, kui teeme ta ketist lahti. Ta on nii suur ja meil sõideti aeda autoga sisse ja me tahame teha nüüd sinna väravat ning ta võib ära joosta, kui ta oleks kogu aeg lahti. Ta võib tulla minu ja mu õe voodisse, kuid mitte venna ja ema omasse. Nad pidevalt ütlevad, et tal on käpad mustad. Tavaliselt kui me kusagile läheme, ei võta me Pellat kaasa, vaid jätame ta koju ja otsime talle oma tuttavad, et nad saaksid talle süüa anda. Kui me ta võtamegi, siis ta on meiega tagaistmel ja istub seal ilusasti. Kui ma lähen Lelle oma vanatädi juurde, siis ta alati palub, et võtaksime koera kaasa. Me veel ei ole kasutanud loomahotelli, kuna see ei paku erilist huvi ja pole ka põhjust teda sinna panna. Pella sünnipäev on 22. juunil 2000. aastal ja tavaliselt me poputame teda hästi palju ning ostame head ja paremat. Pellale pole kunagi mõeldud teha riideid ega ka isegi mitte ostetud. See ei paku meile suurt lõbu ega ka vajadust. Tal on väga palju mänguasju: pallid, siis veel sikutamiseks tokk ja loomulikult ka tema üliarmas titemänguasi, nimelt tema mummudega pallike. Me oleme ostnud talle päris palju pesemisasju. Enamus on sellised, et saaks ikka kassi ka pesta. Põhimõtteliselt me ostame talle selliseid rohte, mis on ikka nahale hea ja kirbuvastane. See oleks küll lahe, kui viiks oma koera spaasse, kuigi see oleks natukene liiga poputamine. Aga looma ei saa ju liiga ka ära hoolitseda või nunnutada. Minu meelest on see juba liiga nunnutamine, kui ostad iga päev oma koerale/lemmikloomale selliseid kulinaid ja riideid. Või hoopiski mingit kondikest ja kui otsa saab, siis kohe uus. Kassidel ja koertel on nüüd krõbinad, ennem ei olnud ja kassidel ei olnud kassiliiva. Kui mu kass ära suri, olime me kõik väga kurvad ja mõtlesime, et ei soovi enam kunagi endale uut kassi, aga mingi kuu või kaks läks mööda ja hakkasime puudust tundma kassi järele ning võtsimegi endale uue kassi. Me matsime ta oma aeda elupuu kõrvale, et vahel vaatamas käia, kui vaja. Panime ka peakivid sellele peale, et oleks hea ja ilus vaadata. Pellale õpetasime, et ei tohi laua pealt sööki võtta. Üritasime õpetada koerale lillepeenardes mitte käimist. Aga rohkem polnud talle vaja midagi õpetada, kuna ta teadis juba ise, mida võib teha ja mida mitte. Tal on sööginõu statiivi peal, et söök kausist maha ei läheks ega praht söögi sisse. Koera väljaheiteid koristame regulaarselt ja katame saepuruga. Talle meeldib rihma otsas tõmmata, kui käime temaga väljas jalutamas. Sellepärast ostsime talle nagadega kaelarihma. Tavaliselt antakse käega pepu peale laks, kui ta on paha, aga me ütleme talle ka „ei“. Ma õpetasin talle käskluse „rooma“ - see käis niimoodi, et panin vorsti maha ja ütlesin „lama“. Pärast seda liigutasin vorsti enda suunas ja ütlesin rooma. Kahjuks ta on nüüd selle ära unustanud ja teeb ainult seda natukest aega. Tegelikult me tahtsime viia oma koera ka koertekooli, aga me ei teadnud, kas seda Raplas on. Kui Pella oli juba 3-aastane, avastasime, et siiski on üks koertekool ja ei saanudki teda sinna viia. Minu arvates oleks väga hea, kui kõik saaksid oma koera viia koertekooli, kuna endal on ju ka parem, kui sul on tark ja haritud koer. Isiklikult olen ma rääkinud Pellaga ja teen seda iga päev, ütlen talle „tere“ ja küsin, mis ta teeb, aga teised nii väga ei räägigi temaga. Kui mul on vahest mure, jagan ma seda temaga, kohe hakkab kergem. Ma arvan, et loomad mõistavad väga hästi meid, aga meie mõistaksime ka, kui pühendaksime oma vaba aja neile ja kuulaksime neid. Tegelikult ma arvan küll, et loomad võivad oma peremeest ära kasutada, aga ma ei taha seda hästi uskuda. Meie pidime käima koeraga jalutamas, teda kammima ja pesema. Ema ja isa viisid söögi ainult ette. Loomulikult me mängime ja suhtleme rohkem kui täiskasvanud, kuna nad peavad tööl käima. Minu meelest võiks küll olla lapsel oma lemmikloom, kuna tal on siis endal suurem vastutustunne. Mina ise ei ole hakanud teiste loomapidajate seltsis käima ega ka suhtlema. Võib-olla mu õde on, aga eriti ei usu. Ma ei peaks eluilmaski endal madu. Nad on nii vastikud ja ma lihtsalt ei kannata neid ega ka ämblikke. Ma olen vist kusagilt kuulnud, et keegi kodustas orava ära ja nahkhiire ka, aga eriti ei mäleta. Minu meelest on peaaegu kõik koduloomad või tegelikult need, kes majja ära mahuvad. Näiteks tiigerhai küll ei oleks kellegi lemmikloom ja ka krokodill, teised võiks küll olla. Näiteks tiiger, ma läheks näost roheliseks, kui kuuleks, et kellelgi on oma tiiger. Erilist vahet kas on lemmikloom või koduloom, sellel pole ju vahet. Lemmikloomi peetakse sellepärast, et neil pole seltsilisi.
Abaca, Sabaca
(Koer)
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on teil olnud ja millal?
Mul on koer, isane 4-aastane bernhardiin.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Minu soovil. See oli äkkotsus.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime koertenäituselt. Hind oli 10 000.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koera nimi on Abaca. Hüüdnimi Sabaca.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Internet.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Koer peab olema kammitud ja puhas. Mul on näitusekoer.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah. siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Mina ei ole käinud. Seal käib mu onu naine.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne). Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeledes veedate.
Jalutamas käin vähemalt 3 korda päevas mina, koeral on suukorv peas.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate ise? Miks?
Ta sööb teatud kellaaegadel koerte konserve.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme loomaarsti juures käinud sellepärast, et teda lasti jalga. Seepärast ei saa ta ka enam järglasi. Koer on vaktsineeritud.
11. Kuidas suhtute lemmiklooma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on emasloom, kas annate talle tiinusvastaseid tablette?
Minu koer ei ole steriliseeritud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on "juhtunud“ või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Koeral järglasi pole olnud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Tal on suur kuut. Koer käib kogu aeg toas ja õues, kui tahab. Ta magab kamina ees ja istub diivanil.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta alati sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me käime välismaal harva. Kui, siis ta võetakse kaasa ja ta magab auto tagaistmel.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Koera sünnipäev on suvel. Siis ema küpsetab Abacale tordi.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid pole, aga jalanõusid küll, mis on kummist ja vett mitte läbi laskvad. Jah, tal on kõik koerte kammid ja šampoonid olemas.
17. Kas Teie arvates on võimalik üle hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Mina hoolitsen tema eest hästi.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei tea...
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Pole veel surnud.
20. Millised „kodureeglid“ olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ta ei tohi lillepeenardes mulda kraapida ega laualt toitu võtta.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Me koeral oli kunagi harjumus toas pissida, aga talle tehti õue kuut ja siis ta pikka aega tuppa ei saanud ja mõne aja pärast ta enam tuppa ei pissinud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Mina teda ei õpeta.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ta kuulab ainult käsklusi.
24. Kas mõnikord võib oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Pole sellega kursis.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Me ei tohi koeraga õues liigselt mürada.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Jah, klubiliikmetega oleme hakanud rohkem suhtlema.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda te mingil juhul ei peaks? Miks?
Kassi, sest ta ei meeldi mulle.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mu koer armastab linde.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Vastikud on eksootilised loomad. Mulle nad ei meeldi.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste “lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom“ „koduloomast“? Kas „lemmikloom“ on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Ei oska öelda, aga maod ei saa olla lemmikloomad, sest neid ei saa kallistada.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloom on lapse parim sõber.
Kass, Kiisu, Miisu
(Kass)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Lemmikloomi on olnud üks ja ta on praegugi meie peres.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloom võeti ema ja minu soovil. Me kaalutlesime seda pikalt ja lõpuks otsustasime kassi kasuks, kuigi isa oli vastu aga lõpuks ta leppis sellega.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kassi saime maalt vanaema käest, sest vanal kassil sündisid kassipojad. Kassi eest maksime viis krooni, sest nii on see kombeks.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime“ vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Lemmiklooma nimi on Miisu. Ajapikku on kujunenud ka teisi nimesid. Näiteks: Kass, Kiisu jt. Nime panin mina talle.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet?
Lemmiklooma puudutavat teavet oleme saanud loomakliinikutest, ajakirjadest, internetist ja tuttavatelt.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole mind lemmiklooma valikul mõjutanud, sest looma tõupuhtus ei ole oluline. Tähtis on see, et loom on terve ja armas.
7. Kas olete osalenud lemmikuga loomanäitustel?
Ma ei ole osalenud lemmikuga loomanäitustel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Looma eest hoolitseb põhiliselt ema, sest tema on kõige rohkem kodus. Vahepeal annavad ka teised loomale süüa. Ise püüan nii palju loomaga tegeleda kui võimalik. Kuna mina ärkan hommikul kõige varem, siis on minu ülesandeks talle süüa anda. Peale kooli lasen ta rõdule värsket õhku hingama ning kui aega üle jääb, siis püüan temaga ka natuke mängida. Loomaga tegelemise peale läheb päevas aega umbes kaks tundi.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Lemmiku jaoks ostame spetsiaalset toitu, kuna ta ei söö isetehtud toite.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti poole oleme pöördunud mitmel korral. Esimene kord tuli siis pöörduda, kui kass kukkus kuuendalt korruselt alla, teisel korral vaktsineerimise asjus ja kolmandal korral kasvajate pärast. Kui kass on külmetunud olnud, siis oleme talle sooja piima andnud ja teda soojas kohas hoidnud. Lemmikloomade vaktsineerimine on vajalik.
Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks on see vajalik? Kui Teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Meil on steriliseerimata emasloom. Tiinusevastaseid tablette anname talle ainult suvel, sest siis on ta tavaliselt maal vanaema juures.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud“ või olete looma paaritanud?
Oleme lasknud enda loomal järglasi saada, kuna oleme kuulnud, et on hea, kui kass saab vähemalt ühel korral järglasi.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba? Kas lemmikloomal on lubatud kogu korteris ringi liikuda? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Lemmikloomal on lubatud kogu korteris vabalt ringi liikuda, kuna ta on väga puhas ja korralik kass. Sellepärast on tal oma pesasid ja asemeid väga paljudes kohtades. Tal on ka lubatud voodisse tulla.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile või jääb ta sellistel puhkudel maha? Millises vahendis Te oma looma transpordite?
Oleme võtnud kassi kaasa maale minnes. Kui meil on olnud vajadust pikemaks ajaks kodust ära minna, siis oleme lemmiku vanaema juurde viinud. Transportinud oleme teda spetsiaalses puuris, mis on mõeldud kassidele.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kassi sünnipäev on 22. mail. Sünnipäeva puhul ostame talle mõne uue mänguasja või siis mõne kallima kassisöögi.
16. Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks?
Kassi karvade korrashoiuks oleme ostnud spetsiaalse kammi, millega on teda on väga hea kammida ja mis meeldib talle endale ka väga. Mänguasju on kassil väga palju. Näiteks: mänguhiired, väikesed pallid, kommipaberid, lõngakerad jms.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Jah, on küll võimalik looma eest liiga palju hoolitseda. Näiteks see, kui looma koheldakse väikest last, ühesõnaga nagu inimest. Väga paljud hoolitsusvariandid ei pruugigi vajalikud olla.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäevane hoolitsemine lemmiklooma eest erineb vägagi nõukogudeaegsest. Praegu pööratakse rohkem tähelepanu looma tervisele ja sellele, mida ta sööb.
20. Milliseid „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Kassile kehtivad meie korteris mõningad reeglid. Ta ei tohi lauale minna, lilli närida ja paljusid teisi pahandusi teha. Selle õpetamine on olnud aeganõudev, aga lõpuks on temast asja saanud. Näiteks kui praegu panna ta lauale, hüppab ta sealt kohe maha, sest ta teab, et see koht ei ole talle mõeldud.
21. Kas lemmikloomal on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie kassil oli üks halb harjumus. Nimelt meeldis talle pissida maha jalanõude juurde, kuigi tal oli puhas liivakast olemas. Seetõttu pidime alati oma jalanõud kappi panema ja kui me unustasimegi jalatsid maha, siis oli tema platsis ja tegi oma pahanduse ära. Proovisime igasuguseid karistusvariante. Näiteks panime ta ninapidi oma pissi sisse või siis andsime talle väikse laksu, kuid selliseid variandid talle ei mõjunud. Seega proovisime teist moodust. Hakkasime teda poputama ning seejärel muutus kõik.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet?
Kõik pereliikmed räägivad vahel kassiga. Lemmikloom saab väga hästi aru, kui me teda keelame või kiidame. Ta teeb vahet sellel ja mõistab meid väga hästi.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada?
Emale meeldib kass väga ja sellepärast saab kass alati siis süüa, kui ta tahab. Tal tarvitseb selleks ainult natuke nurruda ja ema jalgu siluda.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused looma suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps vajab looma?
Lastel tuleb kassile süüa anda koolist tulles. Samuti tuleb ka liivakasti puhastada ja kassi kammida. Lapsed mängivad kassiga rohkem kui täiskasvanud, sest nemad on kõige rohkem kodus ja neil on rohkem vaba aega. Laps vajab väga looma, sest kass on meie peres pingemaandaja. Ta mõjub meile kõigile väga hästi.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega?
Oleme hakanud rohkem suhtlema oma naabriga, kellel endal on papagoi. Seda sellepärast, et kassile meeldib väga rõdu kaudu naabritele külla minna.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei peaks kindlasti kalu. Kalad nõuavad väga palju hoolitsemist ja tähelepanu ning nende eluiga ei ole ka eriti pikk. Kindlasti ei muretseks kalu endale ka sellepärast, et neid ei saa kaisutada ja paitada nagu näiteks kassi või koera.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse?
Mitu-mitu aastat tagasi juhtus üks haige tiivaga hakk minu vanaema juurde. Vanaema võttis ta lahkelt enda hoole alla ja hakkas teda ravima. Hakk elas terve talve vanaema juures toas ja kevadel lendas ta tagasi sinna kust ta tuli.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest?
Selliste loomade pidamiseks peaks olema väga palju tahtejõudu ja kannatust, sest selliste eest hoolitsemine ei ole väga kerge.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse?
Lemmikloomad saavad olla näiteks kassi, koerad, hiired, hamstrid jne. Need kelle eest hoolitsemine ei ole väga raske. Loomad, kes ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse, on piraajad, maod, ahvid, kalad jt.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad lemmikloomi, kuna neil on vaja seltsilist, kelle eest hoolitseda või siis kellele oma muresid kurta, sest lemmikloomad kuulavad peremeest alati nii, et nad midagi vastu ei ütle.
Pamela, Paris, Pille, ...
(4 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Koer (tõukoerte sohilaps) võeti meie perre siis, kui mina olin 3 aastane ja õde 9 aastane. Rentslikass tuli meie perre ise, siis kui olin 5 aastane. Mõlemad loomad surid kõrges vanuses. Hundikoer 16 aastasena ja kass 14 aastasena. Peale loomade võeti kiiresti kaks emast tõukassi perre, sest ilma loomadeta oli kodu väga kurb.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Loomad on võetud perre isa ja laste koostöös ja kui ema oli vastu, siis lihtsalt koer kingiti talle sünnipäevaks. Kes siis kingitust tagasi lükkab... esimene kass on tulnud meie perre ise ja kaks tõukassi on juba minu ja õe kingitus emale, et ta ennast väga üksikuna ei tunneks, kui lapsed suured.. Tegelikult on kõik alati loomade poolt olnud ja vanemad on ikka olnud arvamusel, et lastel peab sõbraks ka loom olema.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koer osteti ajalehe kuulutuse peale ja oli vist tolle aja kohta kallis, vist 300 rubla. Kassi saime lihtsalt nii, et hulkuv kass oli kasvuhoonesse poeginud 3 poega ja kaks olid surnud, kolmandale andis võimaluse elada ema, toites teda väiksest rohupudelist tehtud lutipudeliga. Praegused kenad kaks tõukassi - Pamela ja Paris - üks briti lühikarvaline ja teine kõverakõrvaline, on ostetud interneti kuulutuste kaudu ja omavad igati korralikke pabereid. Hind oli 4500 - 5000 krooni.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kõikide meie loomadel on olnud inimeste nimed ja neid on igati koheldud võrdselt perekonna liikmetega. Nad kõik - Robi, Pille, Pamela ja Paris - meie pere liikmed. Nimed on pandud nagu lastelegi (meie nimed on Piret ja Peeter), nii, et loogilisena on nimed P tähega ja kuna on ilusad kassid siis ka ilusate tüdrukute nimed.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Põhiline informatsioon on ikka interneti kaudu, või siis nüüd ka inimestelt, kellelt loomad ostsime.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Esimeste loomade puhul polnud tõupuhtus oluline, ja nad olid väga toredad seltsilised, kuid kui tekkis kindel otsus võtta uuesti loomad, siis sai küll määravaks kassi välimus ja omapära, ning ka see, et otsus oli võtta korraga samal päeval erinevatest pesakondadest pärit kaks kassi, et kui me tööl või koolis oleme, ei oleks neil igav. Tänaseks on selgunud, et tõupuhtad loomad on vähem agressiivsed, või siis nad ei tea üldse, mis tähendab kurjus või oht.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole, sest meie perre on võetud loomad sõpradeks ja kes ikka sõbraga eputama läheb?
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeledes veedate.
Meie peres hoolitsevad loomade eest isa ja ema. Minu ja õe osaks jääb nendega mängimine ja suhtlemine. St kui koolist koju saabun, siis nad lihtsalt veedavad koos minuga aega - kas siis arvutis, õppides või televiisorit vaadates. Kogu õhtupoolse aja on nad ikka meiega seltsis.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kui minu loomad ei olnud tõupuhtad, siis nad sõid seda sama mis meiegi, praegu tõukasse pidades söövad nad ainult graanuleid ja inimeste toidu vastu ei tunne nad isegi huvi.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Meie armsal rentslikassil oli vähk ja ema laskis teda kaks korda opereerida, samuti käisime hundikoeraga arstil, kui ta paaril korral „pulmast" lõhkisena koju tuli. Üldiselt on tema ka ise loomi vastavalt arsti juhistele süstinud ja ravinud. Kõik meie loomad on olnud vaktsineeritud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Meie loomad ei ole olnud steriliseeritud ja oleme andnud tiinusevastaseid tablette, kuid praegu oleme küll kaalunud oma 2 kassi steriliseerimist, kui nad saavad piisavalt vanaks.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole meie loomad ükski saanud järglasi, sest alati oleks olnud probleem, millisesse perre oma armsa looma järglased anda!!!
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie koer elas aias ja ta polnud kunagi olnud ketis. Kassid on meil olnud kõik ainult tubased. Vanale kassile meeldis väga majas elada ja ta polnud kuni kõrge eani nõus õue minema - seal olid ohud... Praegused noored kassid on sellel ajal ühes toas kinni, kui tööl või koolis oleme, muidu on neil lubatud igal pool majas liikuda. Ööseks voodisse pole lubatud neil tulla, vaid magavad „oma” toas, ehk neil mõlemal on oma pesa ema garderoobis.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Meie loomad on olnud kõik kodused, kuid kui oleme läinud pikemale reisile, siis on alati vanaema olnud neile „hoidjaks”. Praeguseid tõukasse oleme küll puuriga maale kaasa võtnud ja neile paistab see isegi meeldivat. Loomahotelli pole kunagi kasutanud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Üldiselt ei tähista loomade sünnipäevi, kuid jõulude ajal saavad nad küll kingituse..
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei seda ei ole küll teinud ja ega vist kavatse ka seda teha.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Muidugi on võimalik hulluks minna ja tegeleda rohkem looma kui lapsega, aga meie peres on nad ikka olnud lastele sõbrad, mitte mängukannid. Ka loom peab ennast hästi ja turvaliselt tundma.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ma päris täpselt ei tea aga arvan, et sellel ajal polnud erilisi loomasööke ja -poode.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite uue looma või mitte?
Lemmiklooma surmaga on meil tegelenud ema. Ta on lubanud meil ilusti loomaga hüvasti jätta ja kui siis õhtul oleme koju tulnud, siis on kõik paha möödas. Kuna koer oli suur, siis tema kremeeriti ja tuhk puistati aeda ja kass on maetud aianurka. Uut koera pole tõesti võtnud, aga kassid võtsime pea nädal pärast vana kassi matuseid.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Vana kass õppis aastatega väga korralik olema ja eks teda sai ka karistatud tutistamisega, aga noored kassid on väga sõnakuulelikud ja õppimisvõimelised. Peale niitide kiskumise pole nad pahandust teinudki, aga muidugi on neil näiteks 3 WC-d, et neil poleks suures majas pikka jooksu ja oleks mugav. Inimeste toit neid üldse ei huvita. Ja kasvatus käib ainult rääkimise kaudu ja veel mitte kurja häälega, sest nad on väga solvuvad. Mis puutub veel puhtusepidamisse, siis kassidepoolne nõudmine on ikka see, et pissimismajades oleks puhas liiv või graanulid, sest muidu teevad kuskile mujale oma hädad. Nad on väga puhtusearmastajad.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Vanal kassil oli harjumus mitte sallida külalisi ja kärarikast seltskonda. Siis ta kohe ründas kisajat. Sellepärast polnud kunagi kassi kuuldes meil tülisid ja ka ema ei tohtinud meiega pahandada. Kassile meeldis vaikne ja rahulik pereidüll ja muidugi kõik pidid alati kodus olema. Keegi võõras ei tohtinud meie voodites magada (kui külalised tulid) või siis meie susse jalga panna - kohe ründas. Ma ei tea kas see oligi paha harjumus, aga eks me vahel ikka eraldasime ööseks talle saunaruurmi, kus oli ka ikka mugav ööd veeta. Karistanud me teda küll selle eest ei olnud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms? Miks?
Koer ei käinud koertekoolis, sest isa oli oma vana koeraga seal juba käinud ja õpetas teda kodus. Elementaarsed käsklused olid talle selged ja sõna kuulas. Vana kassi polnud võimalik õpetada - tema õpetas meid. Praegused uued kassid on küll õppimisaldid ja kõige toredam on see, et kui ema kellukest õhtul helistab, siis kiisud jooksevad sõnakuulelikult magama ja lähevad oma pessa.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimeste meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Meie peres räägitakse loomadega palju. Minu arust saavad nad küll kõigest aru. Nii meeleolust kui ka sõnadest. Meie vana kass oli alati kadunud kui me temaga arstile pidime minema ja ema oli veel öelnud, et lõuna ajal lähme arstile. Muidugi kui õhtul enam arst vastu ei võtnud, siis ilmus kuskilt välja. Pealegi oli vana kass üleni must ja alati kui keegi perest haigestus, või kellelgi kuskilt valutas, siis kass viibis alati selle inimese läheduses.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Meie kodus pole seda juhtunud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Meie kodus otseselt lastele kohustusi loomade eest hoolitseda ei ole olnud, aga vajadusel on siiski puhtust hoidma pidanud kõik. Küll aga on oluline suhtlemise pool. Mina arvan küll, et igal lapsel peaks olema kindlasti kokkupuude mingisuguse lemmikloomaga, et tundma õppida ka nende eripära ja vajadusi.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei, ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Mulle ei meeldi igasugused sitikad ja maod. Arvan, et lemmikloom peaks ikka ilus ja armas olema ja sa peaksid saama temaga suhelda.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei, ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Arvan, et eksootilised loomad ei tunne ennast meie maal elades koduselt ja hästi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom on ikkagi eelkõige sõber ja kellega sa saad olla hell ja kaitsta teda ohtude eest. Arvan, et ka koduloomad võivad olla lemmikud, kuid kuidas sa ikka pärast oma lemmiku liha sööd?? Tegemist on ikka tundelise ja hingelise suhtega inimese ja looma vahel.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Ma arvan, et inimesed peavad omakasupüüdlikul eesmärgil lemmikloomi. Nad tasakaalustavad oma hingelist seisundit loomade abil (naised ja lapsed ju räägivad vastu ja öeldakse, et loomad mõistavad kõige paremini inimese muret. Loomad rikastavad ja aitavad inimlastel mõista tundeid ja hoolitsust endast nõrgemate vastu, lemmikloom on ju sõnatu tugi igapäeva murede eemale viimiseks ja kõige austavamad sõbrad. Nad ei reeda kunagi su saladusi ega ka sind ennast.
, Chipa
(2 looma)
Nimed
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Praegu on kaks lemmikloom peres. Võetud sai ta 1995 aasta suvel ning teine 1999.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloom võeti õe ja ema otsusel. Me olime juba pikemat aega tahtnud koera võtta ning siis ühel päeval õe sõbranna pakkuski ja kuna ta oli nii armas, siis me võtsime ta endale.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime looma tuttava käest tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nime peale mõtlesime pikalt, aga varsti jõudsime yhisele otsusele, et nimeks paneme Chipa.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Algul saime infot tuttavate käest ning ka internetist sai ühtteist leitud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Tõupuhtus polnud siis meile tähtis, kui võtsime lemmiku. Ka praegu ei ole see nii väga tähtis.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud loomanäitusel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt hoolitses õde tema eest, kuna sai ta ikkagi tema suure tahte tõttu võetud.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kohe alguses hakkasime millegipärast ostma poest valmis toitu ja koer harjus sellega vist ära, sest praegu ta muud praktiliselt ei söögi. Ostetakse kanakaelu, liha jms.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme pidanud loomaarsti juures käima, kui koer ükskord naabri koeraga kakles, siis olid tal vigastused jalgadel, kuid ei midagi tõsist..
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei taha kedagi steriliseerida, sest usun et igal yhel on õigus oma suguelunditele.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Järglased on maha müüdud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Mõlemal koeral on oma väike pesa.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Pole siiamaani olnud vajadust looma reisile kaasa võtta, kui ainult vahest maale ja korterisse reisil autos.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Oleme iga aasta tähistanud sünnipäeva.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid ja mänguasju oleme ostnud ja harjame ka oma koeri, spaasse pole päris viinud.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On küll võimalik üle hoolitseda. Selle tagajärjeks on looma ära hellitamine. Seda piiri ei oskagi sõnadega öelda, selle peab ise ära tajuma.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Lemmiklooma toitu müüakse poes.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ei taha mõelda surmale, kuid matame ta igal juhul maha ja kurvastame.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Palju pole me koertele õpetanud, kuid mõned põhireeglid ikka. Näiteks, et häda tuleb teha õues ja nii nad teevadki, kui häda tuleb tal, siis küsib ta välja. Paha komme on maal peenarde kaevamine ja mutiaukude laialituustimine.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Halb harjumus on haukuda kõigi peale, kes kylla tulevad, nii kõvasti, et omavahel rääkida ei võimalda.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Mõlemad annavad käppa, oskavad lamada ja istuda.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Suhtlen ikka oma koeraga, justkui pereliikmega.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei oska näidet tuua selle kohta.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Meie peres mängivad lapsed koertega rohkem kui täiskasvanud.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Lemmiklooma võtmine pole küll muutnud suhtlemist teiste inimestega.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Peaksin võibolla rotte, sest nad on väga huvitavad loomad.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea omadest kogemustest.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Minu arvates on see huvitav. Erinev täiesti tavalisest, kuid nii palju ikkagi ei köida, et ise hakkaks pidama.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomaks saab olla ükskõik mis loom, muidugi siin mängib rolli elukoht ja inimese vajadused. Lemmikloom on see, kellele saad kõike kurta ja kes ei pahanda, kui hilja tuled, vaid on õnnelik, et üldse tulid.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Ma arvan et inimesed peavad lemmikloomi sellepärast, et nad vajavad kellegi lähedust, (?) vaid on armsad ja toovad pereellu veel rohkem rõõmu ja ühendavad pere ühtsemaks.