Tekstid (43 tulemust)

Pipi, Pitsu
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6080
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 9
Kogumise aasta:
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud väga suurel hulgal hamstreid, kui väiksem olin. Hamstrid on lühikese eluigaga, see võtsin kohe uue hamstri, kui mõni neist suri.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Hamster võeti ikka minu soovil rohkem. Ema töökaaslane, kellel kodus hamstri õpjad olid sündinud, pakkus meile ja siis me võtsimegi neid kaks. Ainuke kokkulepe oli, et looma eest tuleb korralikult hoolitseda ja teda mitte ära unustada, kuid see ei vajanud pikka selgitamist. Mu ema niigi teab, et ma ei jätaks oma looma ilma korraliku hooleta.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Oma esimesed kaks hamstrit sain ema töökaaslase kaudu. Hamstrid saime praktiliselt tasuta, kuid viisime siiski kommikarbi, sest öeldakse, et kui midagi vastutasuks ei anna, siis lemmikloom sureb ära. Lihtsalt et taolist öeldist vältida, viisime kommikarbi. Veel olen saanud hamstri oma klassiõelt ning olen ka poest ostnud. Kui ma ei eksi, siis maksis hamster 40-50 krooni.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Ma arvan, et selle küsimuse juures peetakse silmas rohkem koeri. Kuid ega hamstritel ostes nimesid Tallinnast väljas maakodus on mul koer, kellel on tüüpiline koera nimi Pitsu. Pärisnimega ei kutsuta teda üldse.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
On olemas head raamatud, millest täiesti piisab. Samuti ka tuttavatelt, kes on samamoodi hamstreid kasvatanud ja nendelt, kellelt olen hamstreid ostnud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole kuidagi mõjutanud. Kui ma mõtlen sellele, et tahaksin kunagi koera, siis ei ole oluline, et ta puhtatõuline oleks. Üldse ei lähe korda.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kui mul veel koduloom oli, siis põhimõtteliselt puhastasin mina puuri, kaks korda nädalas, et ta haisema ei läheks. Igapäev andsin süüa ja vahetasin vett. Ma olen aru saanud, et ehk ongi kõige parem, et mul enam kodulooma pole, sest nüüd ei leidu mul nii palju vaba aega, kui oli siis kunagi. Loom jääks unarusse ja ma ei jõuaks hoolitseda tema eest nii nagu vaja. Ei saaks öelda, et ma loomale vähe aega oleksin pühendanud. Ikka mängisin loomaga ja lasin hamstrit tuppa ringi jooksma ja hoidsin tal silma peal jne jne.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostsin spetsiaalset toitu, ainult kuivtoitu. Vahete-vahel ostsin mõne maiuse ka. Ise lisasin toidu hulka värskeid asju, mida kodus leidus. Selge see, et teradest üksinda jääb väheks, see tüütab ära.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Lemmikloomade vaktsineerimine on loomulikult vajalik. Loomaarsti juurde nii väiksese loomaga pöördunud ei ole. On olnud küll olukord, kus ma olen saanud ise hamstrit ravitsedes haigusest jagu. Mul oli nimelt hea raamat hamstrikasvatajatele ning seal oli juttu haigustest ning mida saab teha ise. et neid ravitseda. Vähe teha saab, aga vahest võib seegi aidata. Mu hamstril oli silmas põletik, üks silm oli kinni ja ajas mäda välja. Raamatus oli kokkusegatavatest ainetest retsept, millega tuli silma puhastada ning see aitas.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Mõningatele on vajalik. Peremehed, kes ei taha midagi kuulda ega näha järglastest, siis miks mitte. Mul on aga imelik kokkupuude sellest, et lapsepõlvesõbrannal oli merisiga, emane. Sõbranna isa ei kannatanud, et emasel pidevalt pojad olid ning lasi emase steriliseerida. Veider oli aga see, et pojad tulid ikkagi...
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt
Minu hamstritel on olnud päris mitu korda poegi. Ja see on lihtsalt juhtunud. Tavaliselt sain alati loomapoodi anda pojad. Ükskord juhtus ka asi, milleärast mul veidi paha tunne hiljem oli, aga mul polnud suurt valikut. Suvi oli ning ma pidin minema laagrisse, kuid mu hamstril olid pojad, kes olid juba täiskasvanud tegelikult. Ema tahtis, et ma nendest enne laagrisse minekut lahti saaks. Kuna mitte ükski zoo pood ei tahtnud hamstreid vastu võtta, siis olin sunnitud nad loomaaeda viima, kus nad arvatavasti madudele söödeti... Kui ma laagrist tagasi tulin, siis olid just hamstri emal sündinud uued pojad...
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Hamster oli loomulikult puuris koguaeg. Ainukesed erandid olid need, kui ma temaga mängisin või kui tuppa ringi jooksma lasin või kui hamster ise puurist plehku pani.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Loomahotelli teenuseid pole kunagi vaja olnud kasutada. Alati, kui ise pikemaks ajaks ära läksin, hoolitses tema eest ülejäänud pere. Kui terve perega näiteks nädalavahetuseks ära läksime, panime talle puuri piisavalt toitu. Hamster veab oma varud alati pessa ning hakkab neid alles siis sööma. Varusid oli tal alati küllalt. Kuid me panime ikka piisavalt vett ja süüa. Kui pikemaks ajaks ära läksime, siis andsime korteri võtmed näiteks mu sõbrannale või sugulastele, kes meie lähedal elavad. Nemad käisid hamstreid üle vaatamas igaksjuhuks ja neile süüa panemas.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Muidugi teadsin ma sünnipäeva. Kui ma väiksem olin siis oli mu enda sünnipäev ikka ekstratähtis sündmus enda jaoks, kuidas siis lemmikumat unustada saaks? Sünnipäeva puhuks ostsin midagi toredat uut, mida poest leidsin. Oli see siis mõni söödav maius või huvitav keerdkäikudega toru.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Spaa või riiete õmblemine oleks mõeldamatu hamstrite puhul. Igast mänguasju olen loomulikult ostnud, igast keerdkäikudega torud ja jooksurattad, mis loomadele mõeldud on jne.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Näiteks koeri on võimalik ülehoolitseda. Kui koeri pidevalt poputada ja hellitada, siis lõpuks on nad ülileebe kohtlemisega nii ära harjunud, et ei allu üldse peremehe käskudele. Koer siiski peaks alluma tähtsamatele käskudele, mida tema peremees annab.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Võib-olla siis ei peetud väikseseid lemmikloomi nagu nt hamstrid, merisead, jänesed jms.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kõik hamstrid on maetud ühte teatud kohta, metsa juurde. Mitte küll kohe peale eelmise hamstri surma ei võtnud uut, kuid mõne aja möödudes siiski.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või - peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Hamstrit on raske välja õpetada reeglite järgi. Hamster lihtsalt elas oma puuris, ega ta seal ei nudki midagi hullu korda saata.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Alguses pidasin ma hamstrit lahtises puuris, pigem rohkem akvaariumis. Hamster suutis tihtipeale öösel puurist plehku panna. Isegi kui ma võtsin puurist ära kõik asjad, mis vähegi aitasid torni ehitada, et puurist välja pääseda, lükkas hamster öö jooksul kokku hiiglasliku hunniku saepuru ja suutis mingit moodi siiski jalga lasta. Peagi ostsime võredega puuri, niimodi lahendasime probleemi. Koeri tuleks kindlasti eksimuste eest karistada. Juba siis, kui koer on alles kutsikas, tuleb panna paika reeglid, mida ei tohi rikkuda. Kui koer on juba vanem, siis ei suuda ta aru saada, mida ta valesti tegi.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Koertekool on see, mis kuluks igale koerale ära, kasulik on. Ise oma hamstritele trikkide õpetamist olen pigem vältinud, sest nii on õnnetused kerged tulema. Hamstrid on kõigile kukkumistele väga tundlikud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Koerad saavad kindlasti aru meeleoludest tajudes neid. Võib-olla, et imelik, aga mina rääkisin küll hamstritega, isegi teades, et nad minust aru ei saa.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu sellist asja, et lemmikloom mingit moodi oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada saab.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Laps vajab minu meelest kindlasti lemmiklooma. Lemmiklooma eest hoolitsemine nõuab lapselt veidi kohusetundlikust ja pühendumist. Lapsed tunnevad, et nendega on keegi, vahel, kui nad end veidi üksikuna ehk tunnevad... Täiskasvanutel pole vahete-vahel eriliselt aega, et oma lemmikloomaga mängida, kuid see ei tähenda, et nad seda üldse ei teeks. Lihtsalt vähem, kui lapsed ehk.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Eriti mitte nagu. Lihtsalt sõbrannadega omavahel, kellel ka hamstrid sellel ajal olid. Päris paljudel minu tuttavatel olid kunagi hamstrid.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Rott oleks lemmikloom, keda ma mitte mingil juhul ei peaks. Rotid pole mulle kunagi meeldinud nende välimuse pärast. Nad on küll samamoodi närilised nagu hamstrid. Nad ei vaja hoolitsemiseks rohkem aega ega ka raha, kuid on hoopis ebameeldivamad mulle.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Jah. Mu üks tuttav püüdis sügisel kartuli võtmise ajal põlluhiire purki ja hakkas teda lemmikloomana pidama.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ei arva eriti midagi erilist. Ma ei saa aru, mida on toredat näiteks mao kodus pidamises. Mõningatele meeldib muidugi, mulle aga mitte. Ma eelistan pigem selliseid armsaid koduloomi, mitte kedagi, keda ma kardan.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomade hulka ei saa nimetada neid koduloomi, keda peetakse mingiks otstarbeks. Näiteks lambad, lehmad, kitsed jne. Lemmikloomad on pigem sellised, kelle eest koolitseda niisama, selleks, et keegi lihtsalt oleks. Lemmikloomad ehk siis koerad, kassid, närilised.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Öeldakse, et kassid on vanatüdrukutel, et nad end üksildasena ei tunneks. Lemmikloomi peetakse, sest need väikesed olevused on nii armsad ja nende eest soovitakse hoolitseda.
Nimetamata
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6083
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 12
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Koer - suri paar aastat tagasi, 8 aastasena. Kass - kolme aastane hetkel.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Koer võeti kuna omanik ei tahtnud teda korteris kasvatada ja kass kingiti mulle.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Tuttavatelt olen saanud kõik oma lemmikloomad. Anti muidu ära, ei ostnud.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Mõlemal loomal oli enne meie juurde tulekut nimi olemas, need nimed ka jäid.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kõige rohkem vast internetist ja raamatuid olen ka uurind.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole lemmiklooma valikut küll mõjutanud, mitte teadlikult vähemalt. Kui üldse osta koera siis kindlasti paberitega.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Ei ole kodus lemmiklooma.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Nii seda kui teist. Kui pole just tõukoer siis ei pea nii täpselt jälgima koera toitumist.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Koeral oli südamehaigus, pöördusime arsti juurde. Ussirohtu oleme andnud. Vaktsineerimine on kindlasti vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei suhtu hästi, kuna see vähendab loomaeluiga, eriti emaste loomade suhtes. Vajalik see ei ole, kuid, kui on tegu koduloomaga siis on pererahval rahulikum elu ja kass ei piina ennast jooksuajaga. Samas, kui tegu pole vaid kodukassiga siis võiks steriliseerida, kui ei taheta "ootamatuid üllatusi", et kass ei tuleks koju tiinena. Kui on steriliseerimata emane loom kodus siis võiks tema rahustamiseks anda õhtuti rohtu, mis teeb looma olemise mugavamaks.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt
See on alati lihtsalt "juhtunud", pole paaritanud looma. Järglased oleme kas ära andnud/müünud või magama pannnud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Loomal oli oma pesa, milles oli kodust kaasa antud tekk. Lemmikloomal on lubatud kogu majas ja õues ringi liikuda. Lemmikloomal on lubatud tulla voodisse harvadel juhtudel.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole võtnud lemmiklooma kaasa pikemale reisile, naabrid on toitnud. Külla olen kaasa võtnud ja linnaskäikudele. Ei ole kasutanud loomahotelli teenuseid.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei tea oma lemmiklooma sünnipäeva.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole oma lemmikloomale riideid ostnud ega õmmelnud. Lemmikloomal oli paar palli ja närimiskonti. Kammimiseks oli spetsiaalne hari ja kõrvade jaoks rohi. Ei ole viinud ega soovi viia oma looma spaasse.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Liiga palju pole kunagi võimalik. Kuid kui inimene laseb lemmikloomal kõike teha mida ta tahab siis hakkab peremehe ja looma suhe pöörduma ümber ja lemmikloom istub lihtsalt nn "pähe". Näiteks lubatakse loomal diivanil istuda vahest aga kui seda hakatakse tegema koguaeg ja ükskord palutakse mitte istuda enam siis loom ei kuula enam peremeest ning võib solvuda, kui peremees käitub vastavalt oma soovile.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
-
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Korraldati matmine. Uut looma pole võetud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine - korraldatud?
Ei tohi lillepeenras kraapida ja laualt toitu võtta.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Õnneks pole raske iseloomuga lemmiklooma omanud kellel oleks halbu kombeid millest raske lahti saada. Eksimuse eest tuleb teha kurja häält või siis järgmine kord kui lemmikloom käitub samas situatsioonis õigesti, teda premeerida.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Kõige elementaarsemaid õpetasin koerale "istu"; "sitsi" jne. Õpetamine käis nii, et õige asendi sisse võttes, kiitsin teda ja andsin ka maiust. Põhjalikumat dressuuri vajavad tõukoerad, kes käivad näitustel jne.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Vahest on ette tulnud jah, et räägin. Arvan, et loom mõistab inimese hääletooni järgi meeleolu/tujusid. Lemmikloomad kindlasti mõtlevad, ainult oma tasandil.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Jah, võib küll kui perekonnas tegeleb loomaga vaid üks inimene siis võib ta vaenulikuks muutuda teiste pereliikmete suhtes. Näiteks, ei lähe koer jalutama kellegi muu kui vaid inimesega, kellesse ta kiindunud on.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
-
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole täheldanud seda.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Hamstrid ja muud närilised. Lihtsalt ei meeldi, ei tunneks neist mingit rõõmu ega nad ei ärataks huvi minus.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Tean, et orav sai ühes peres peaaegu koduloomaks.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Minisiga on väga tore, võtaks isegi kui võimalus oleks. Niikaua kui ei muutu inimese elule ohtlikuks siis miks mitte.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb
See on iga inimese enda otsustada mis looma tahab lemmikuks koju võtta.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloomad vähendavad stressi, nad on alati olemas ja ka truud kaaslased :)
Mirri, Tuti
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6087
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 16
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on kodus olnud kaks kassi, esimene kassi võtsime 7.a. (kassi-punase), teise kassi võtsime 3 aastat tagasi kes oli valge ja väga karvane.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Käisime poes kus kiisupoegi müüdi ja tegime otsuse kogu perega koos (esimese kassi). Kogu meie perekond tahtis lemmiklooma, see tuli põhimõtteliselt äkkotsusena, samas me veel kaalusime seda poes tund aega, et kuidas ja kes hakkab tema eest hoolitsema jne.. Algul kahtlesime, et kuidas me reisimas saame hakata käima, et kassi ei saa üksinda jätta ja tema eest tuleb väga palju hoolitseda. Teise kassi tõi ema jube armas kiisupoeg üleni valge, küsis meilt muidugi üle kas saame hakkama sellega kui perre teine pereliige veel juurde võtta ja kõik olid nõus, muidugi isa oli algul vastu, aga lõpuks harjus ära!
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Esimese kassi saime Kadaka turult, ostsime ja hind oli muidu 200, aga meie saime 100 krooniga!!! Teise kiisupoja saime ema sõbrannalt, anti lihtsalt ära.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Esimese kiisu nimi on Mirri ja teise nimi oli Tuti, eks ikka on erinevus ma arvan, mõni loom näiteks reageerib hüüdnimele paremini, see on võib-olla kõlavam, mõni paneb oma lemmikloomale väga pika ja keerulise täisnime. Nime otsustasime samuti kogu perekonnaga, kõik pakkusid oma variante, Mirri nime mõtles välja ema ja Tuti nime õde.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Tuttavatelt saab teavet, muidugi kõige rohkem raamatutest ja kindlasti ka internetist ja ajakirjadest, põhimõtteliselt igalt poolt kus seda teavet jagatakse.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Minu jaoks pole mood ega tõug oluline, oma koduloom on ikka kõige armsam ja kallim! Kõik loomad on väikestena minu arvates eriti armsad. Tõupuhastus pole ka oluline nagu aru saada eelnevast jutust.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Kahjuks ei ole osalenud, muidu võiks päris tore olla, aga selleks vaja looma ka koolitada.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Me kõik hoolitseme, oleneb kes hetkel kodus on. Kassiliiva teeme õega kordamööda, üks päev mina teine päev õde. Tavaline päev algab hommikusöögiga kus panen või keegi kes parasjagu seal lähedal on kassile süüa ja teeb kassiliiva, lõunati mõnikord mängime kassiga jne. Põhimõtteliselt kogu aeg kui kodus olen siis ikka paitan ja mängin kassiga, kuigi ta juba 7.a. vana aga nii suur mänguhuviline.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, kuid ka kui me ise sööme õuna või pasteedisaia, kurk: jne, anname kassile ka kui ta tahab, talle väga maitseb see toit mida meie sööme!
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimise puhul pöördusime loomaarsti poole, vaktsineerimine on kindlasti väga vajalik! Tegime soo operatsioonilt lapsi ei saaks muidu probleeme ei ole meie koduloomadel olnud. Kunagi kui selle esimese kassi ostsime turult olid tal täid ja selle lahendasime rohuga..huhh küll sellega oli jagelemist.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Olen selle poolt, milleks kassil sünnitada lapsi kui nad näiteks tänavale jääksid või varjupaika viidakse, kui oleksid kindlad omanikud olemas siis miks mitte sünnitada.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Jah, üks kord said meie mõlemad kassid järglased, aga kõik kassipojad leidsid endale peremehed, see on lihtsalt juhtunud. Järglastele tuleks leida Peremees!
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Maja lähedal kindlasti kuskil soojemas varjualuselises kohas, suurem tuba või ruum kus loom tunneks ennast mugavalt ja kaitstult. See, kas lemmikloom võib igal pool ringi liikuda on täiesti tema peremehe otsus, minul ei oleks selle vastu midagi kui loom on puhas ja korralik. Oleneb lemmikloomast, kas ta võib voodis käia, näiteks minu arust kassid võivad, suuremad koerad vb mitte kes väljas uudis elavad.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, orv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Väga pikale reisile ei ole võtnud, lihtsalt suvilasse ja maale. Tavaliselt jätame maha kui reisime. Kui suvilasse viime loomad siis paneme nad korvi või kassipuuri. Ei kindlasti ei võta looma kaasa kuskile pidudele, linna jne. Ei ole kasutanud loomahotelli teenuseid, ei ole sellist vajadust tekkinud ja ja on ka omaette hind ma arvan.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Tean millal on minu lemmikloomade sünnipäevad. Varem tähistasime, nüüd enam mitte.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole riideid ostnud ega õmmelnud. On muidugi mänguasju, igasugused karvased asjakesed, pallid, sulgedest mänguasjad jne.. Ei ole kasutanud spetsiaalseid vahendeid lemmiklooma jaoks. Ei ole viinud looma spaasse, kui oleks koer siis isegi soovitaksin ma arvan.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Kindlasti on võimalik, mida rohkem seda parem, aga üle ei maksa ka pingutada, peaasi et vajalikud asjad saaksid tehtud. Kui juba kassi mitu korda päevas pesta siis oleks see juba ülehoolitsemine.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Hmm.. tänapäeval on see rohkem edasi arenenud, ma ei teagi.. kunagi tegeldi vb isegi rohkem nendega, nüüd aga antakse lihtsalt mänguasi ja muud sellised talle ise kätte ja las mängib, vanasti polnud neid shampoone ja kamme lemmikloomadel.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kahjuks sai meie noorem kiisupoeg surma, matsime ta loomade surnuaeda, oli väga kurb sündmus. Ei otsustanud uut looma võtta, piisas juba 1 kassist.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei ole midagi õpetanud, ainult et kassiliival peab käima, ja mööblit ei tohi kraapida ja toataimi närida. Muidu ta on ise tubli Mirrike olnud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei ole isegi midagi sellist ette tulnud.. üks kord ainult ta ei käinud kassiliival ja tuli voodisse.. oi aga siis andsime nina peale väikse patsu ja viisime kassiliiva juurde nagu raamatus oli kirjas ja nüüd ta käib kogu aeg kassiliival
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin, ma arvan et ta ei mõista lihtsalt reageerib häälele, kui sööma kutsuda nime järgi siis kohe tuleb. Olen selle väitega nõus.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea, oma lemmikloomade põhjal pole sellist situatsiooni ette tulnud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Jah, meil hoolitsevad loomade eest rohkem lapsed, süüa tuleb anda, mängida, kassiliiva teha. Minu arvates vajaks iga laps looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Madu, minu arvates mõttetu, teda ei saa paitada, temaga ei saa mängida, veel on ta ohtlik ja talle peab surnud loomi sisse söötma, jube.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea kahjuks.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu. iguaan, piraajad)?
Päris huvitav, miks mitte kui inimestele meeldib neid pidada, ise vist ei tahaks, aga tore vaadata kui kellelgi teisel on selline loom.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Kõik loomad, kes inimesele meeldivad ja on meeltjärgi ja keda nad armastavad saavad olla lemmikloomad. Minu arust on koduloom ja lemmikloom üks ja sama mõiste. Jah, lemmikloom on rohkem nagu pereliige, olenevalt loomast.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Ma arvan, et inimesed tahavad rohkem õnnelikud olla, mõni üksik inimene võtab looma, et tal igav ei oleks, ja vanemad võtavad lastele, et neil lõbusam oleks ja nad õpivad hoolitsema armsate loomade eest.
, Kiki
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6096
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 25
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meie majas on olnud koerad ja kassid. Praeguse seisuga on meie koer 6-ne, aga kassi hetkel ei ole. Läks kaduma 3 kuud tagasi jooksuajal ja pole koju jõudnud.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Koer oli ikka mõeldud kodu kaitseks. Uuriti ikka mis tõugu koer on hea valvaja, aga meil on ennemgi kaukaaslane olnud ja praegune koer on ka sama tõugu. Kass oli ikka minu soov. Ta oli nii tore ja armas, et keegi polnud vastu, kuna isa oli mulle lubanud juba tükk aega kassipoega ja ma selle ka sain.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koer võeti kuulutuse kaudu, koos paberitega. Kassipoeg oli mu isa tuttavalt. Hindasid ei oska öelda.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koeral on pikk nimi, aga hüüame eesnime järgi. See oli dokumentides juba kirjas. Kass on lihtsalt Kiki, kuna mina otsustasin niimoodi.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Koeral on oma tõuraamat ja saab ka kasutada internetti. Kassi jaoks on olemas raamat ja samuti internet. Loomaarstid annavad ka informatsiooni, mis puudutavad meie lemmikloomi.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mina ei ole valinud meie perre koera, selle otsuse teeb isa. Kuid kassipoja valin ise. Ta peab olema ilus, puhas, pika karvaga.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koera toidu ja vee eest hoolitseb isa. Temaga mängime ja teda hellitame aga me kõik. Kuna meil on oma maja ja ta on õue koer ei ole jalutamisega probleemi. Tähelepanu saab koer pidevalt. Ma ei viibi alati kodus, vaid käin koolis, sõprade juures, niisama väljas, kuid kui kodus olen veedan oma aega õues ja ka koeraga tegeledes. Kassi hoidsin ja hellitasin koguaeg, kuna ta veetis oma aega pidevalt toas. Toidsin teda mina.Kui mind polnud pidi seda keegi teine tegema,ega kass nälga ei saa jääda.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kassile ja koerale ostetakse mõlemale spetsiaalset toitu ja seda mis kummalegi maitseb.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Lemmiklooma arsti juures käime vaktsineerimas ja regulaarses kontrollis (kõrvad, käpad jne)
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Mina ei poolda seda. Kuna ma olen näinud emaseid kasse kes on steriliseeritud ja mõnel nahk ripub kõhu all ja see on kole. Meil ei ole steriliseerimata emaslooma ja me ei anna talle tiinusevastaseid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Koera on tutvustatud emas koeraga, kuna tal on ka vajadused. Kutsikad jagati hiljem ära ja müüdi maha.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koeral on oma kuut ajas. Tal on lubatud liikuda ajaga piiratud aladel ehk kogu maja ümbruses. Kui tuleb külaline, pannakse koer ettevaatuse huvides ketti. Talvel kui väga külm on koer meie juures toas.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei. Kuna alati jääb keegi koju tema eest hoolitsema.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Jah. 5. juuli. Tähistame küll. Väikse aia peoga.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid ei ole ostnud ega õmmelnud. Mänguasju on tal küll. Piuksuvad loomad, millele ta saab järgi joosta kui talle neid visata. On olemas spetsiaalne koera shampoon ja kamm, millega saab ta karva harjata.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Kui muutub koer sinu ülemuseks on asi käest läinud.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nüüd on rohkem võimalusi. Nõukogude ajal peeti loomi rohkem töö jaoks, aga tänapäeval on nad sõbrad ja kaaslased.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Maeti oma aeda. Pandi püsti aurist. Kõik oli väga kurb. Aeg läks mööda, aga otsustati võtta uus valvekoer, kuna maja vajas seda kui ka pere.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või - peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Lillepeenrad meeldivad talle väga, aga on selgeks saand, et see on tema jaoks keelatud. Laualt toitu ei võta, kuna meil on kombeks koerale toit ennem ära anda kui ise sööma hakkame, siis on mõlemad pooled rahul.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Koerale on selged istumine, küsimine, lamamine sellised põhilised oskused. Õpetasime ise kuna seal ei ole midagi keerulist, tuleb lihtsalt koeraga kauem aega veeta.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Muidugi. Väikse beebiga räägitakse ka kui teda hoitakse, samamoodi ka loomaga. Mida rohkem räägid, seda rohkem mõistab.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kõigega olen nõus kuid tihti peale juhtub, et võetakse lemmik, lubatakse hoolitseda ja paari nädala pärast on toitmine ja koristamine vanemate õlul.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Maod, ämblikud, skorpionid. Ma kardan neid, nad on nii jubedad ja hirmsad.
Dessi, Jerri, Juku, ...
(7 looma)
Üldinfo
Id:
6098
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 27
Kogumise aasta:
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Lemmikloomi on olnud ainult vanaema juures maal ja neid on olnud päris palju.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Vanaema juures on alati olnud mõni loom. Küll kasse, küll koeri. Kaalutud või otsustatud pikalt pole midagi.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ükskord ostsime ka linna lemmiklooma, taksikoera. Koera saime kuulutuse peale.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimed olen tavaliselt mina välja mõelnud. Nimedeks on olnud läbi aegade vanaema juures: Jerri, Miki, Viki, Juku, Dessi, Sämmi, Rulli jpt.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ei loe loomaalast ajakirjandust üldse, ei mina ega keegi teine peres.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Minul on suhteliselt ükskõik millist tõugu loom on. Kasside puhul pole tõupuhtus nii oluline, aga koerte puhul meeldivad mulle sellised suuremad tõud nagu näiteks saksa lambakoer, aga väikeste koerte puhul pole tõug jällegi nii tähtis.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole näitusi külastanud ja ma arvan, et need on mõttetud, aga see on pelgalt ainult minu arvamus.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kõik loomad on vanaema juures ja tema tegeleb nendega põhiliselt. Jalutamas pole vaja nendega käia, kuna loomad saavad alati aias jalutada.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ei osta spetsiaalset toitu, kuna kodune toit sisaldab kõiki vajalikke aineid ja kui osta poest spetsiaalne toit, tuleb see väga kulukas kokkuvõttes.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti pole vaja olnud pöörduda, vaksineerimine on minu arust vajalik, kuna see ennetab ohtlikke nakkushaigusi.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Steriliseerimine on minu arust ebavajalik. Parem anda loomale tiinusevastaseid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Juhuslikult on loomad saanud järglasi küll.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Loomadel spetsiaalset pesa ei ole, nad magavad seal kus juhtub, tavaliselt vaiba või tugitooli peal. Voodisse pole neil lubatud, kuna ajavad karv kõik täis.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole võtnud looma pikemale reisile ja loomahotellide teenuseid ka ei kasutaks .
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kahjuks ei jõua kõikide loomade sünnipäevi meeles pidada ja ei pea ka neid.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riided loomadele on minu arvates absurd, va juhul kui loomal puudub võin väga hõre karvkate. Mänguasju pole ostnud ja spaasid ei kasuta.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On küll võimalik üle hoolitseda. Liiga palju looma nunnutada pole vajalik.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval ostetakse loomadele rohkem spetsiaalset toitu, mänguasju ja on isegi välja mõeldud loomahotelle, treeningsaale jms.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Surma puhul maetakse loomake aeda. Parem on võtta uus loomake, siis saab eelmise surmast paremini üle.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või - peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Loomad on kõik korralikud, peavad puhtust.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ühel kassil oli kombeks käpaga piima limpsida ja seega tilgutas ta palju piima maha.? Lahti sellest harjumusest ei saanudki. Eksimuse eest ei tohiks looma karmilt karistada. Tuleks ainult noomida, küll loom aru saab.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ühele koerale sai ainult õpetada istumist ja veel allus ta käsule “Siia!”
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ikka räägin mõnikord loomaga, ma arvan, et meeleoludest saab loom väga hästi aru.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei ole sellist juhust olnud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed ei vaja looma, aga neile kindlasti meeldib nendega rohkem mängida kui täiskasvanutele - kasu on vastastikkune.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole küll teiste loomapidajatega suhtlema hakanud või klubidesse astuma.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Peaksin kõiki lemmikloomi va kalasid, sest nad on liialt igavad ja nendega on palju tegemist.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Kuulnud olen sellistest juhtudest televisiooni kaudu.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Eksootilised loomad on väga huvitavad ja peaks neid küll.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomad saavad olla kõik loomad. Ma arvan, et kui mingid loomad ei peaks mahtuma liiki lemmikloom, siis oleksid need lehmad, sead jms. Lemmikloomal on väga tähtis otstarve - olla vaimne tugi perekonnale või inimesele.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed otsivad endale tuge või olendit, kelle eest hoolitseda ja keda kaitsta.
, Bimbi, Kiki, ...
(6 looma)
Üldinfo
Id:
6101
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 30
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud rott ja mitu kassi. Praegu on ka meil kass.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Minu soovil on võetud kõik loomad ja see kass, mis meil praegu on mulle toodud sünnipäevaks. Alati kui me oleme looma võtnud siis otsustame kaua aega, sest me arutame kas on looma mõtet võtta või ei ole.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Me saime selle kassi tuttavalt ja me saime ta tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie kasside nimed on olnud: Bimbi, Kiki, Mirri, Miisu ja Pätu. Nendel kõikidel kassidel hüüdnimesid ei ole. Nime panekut otsustati nii, et lihtsam oleks neid kutsuda.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Meie saame teada internetist ja loomaarsti käest.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Meid ei ole mõjutanud lemmiklooma mood. Meie üks kassidest on Angoora tõugu. Ta on keskmist kasvu ja paraja pikkusega. Tal on väga pikk karv, värvus on tal pruun ja ta on väga armas.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Meie ei ole osalenud Mirriga loomanäitustel, sest me ei taha.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Mina ja mu ema hoolitseb põhiliselt meie kassi eest. Me toidame, peseme teda ja kammime ka teda. Olen koos oma kassiga õues ja mängime igasuguste asjadega, õpetan talle mõnda asja ja ta teeb ka seda. Kui tuppa lähen annan talle süüa ja pärast kui õhtu on käes siis läheb ta magama akna peale, sest talle kõige rohkem meeldib seal magada. Mina veedan pea-aegu terve päev temaga koos aega.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame oma lemmikloomale toitu poest, sest talle ei maitse kodu toit.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Me oleme pidanud enda lemmikloomaga mine loomaarsti juurde kui tal kõrv mädanes. Ta pole eriti haige olnud. Muidugi on vaja vaktsineerimist, sest muidu võivad tulla igasugused haigused.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
See steriliseerimine on vajalik, sest muidu on liiga palju kasse. Meil on emane kass aga me ei tee midagi, et ta kassipoegi ei saaks.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Me oleme lasknud ainult üks kord pojad tulla. See on juhtunud lihtsalt, me ei ole teda paaritanud ise. Me tavaliselt ei taha neid ja uputame need kassipojad ära.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie kassil ei ole oma pesa, sest ta magab aknalaua peal. Meie kass võib ringi liikuda terves korteris. Meie kass ei taha ise voodi peale tulla aga kui teda panna sinna jookseb ta kohe ära.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Meie pere ei ole reisil käinud nii, et meil pole teda koju jätta vaja olnud ega kaasa võtma pole pidanud. Aga kui me loomaarsti juurde lähme, siis kasutame kassipuuri. Me ei ole teda kuskile kaasa võtnud ega kasutanud loomahotelli teenuseid.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Meie kassi sünnipäev on 05. mai aga me ei pea tema sünnipäeva.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Me ei ole ostnud oma kassile riideid ega õmmelnud. Meie kassil on mänguasju küll ja need on kõik pallid. Me ei ole ostnud looma jaoks spetsiaalseid vahendeid pesemiseks. Me ei ole viinud oma looma spaasse.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On jah, näiteks siis kui annab loomale palju süüa.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ma ei tea, aga võin pakkuda, et nõukogudeajal said loomad vähem süüa või polnud neil lemmiklooma toitu.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Lemmiklooma surm on väga kurb. Me matame need loomad näiteks kuskile metsa või siis aiamaale. Kui vana loom on ära surnud, siis me ei võta nii pea uut looma.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Me oleme õpetanud talle, et ta ei tohi oma häda tuppa teha ega diivanil oma küüsi teritada ja laua pealt süüa võtta. Need on õnnestunud väga hästi. Ta ei tee nendest ühtegi asja toas.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie loomadel ei ole halba kommet olnud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole, sest meil on kass ja kassile me ei hakka õpetama.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma ei räägi oma lemmikloomaga. Ma arvan et loom mõistab inimese meeleolu või kõnet. Ma ei ole sellega nõus, sest loomad ju võivad ka mõelda.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? kirjeldage mõnda näidet.
Võib jah, sest meie kass tegi nii, et hakkas palju toitu koguaeg nuruma.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Meie peres on olnud kassiliiva välja vedamine. Meie peres mängivad lapsed kõige rohkem loomadega. Laps vajab jah looma, sest pole muidu seltsilist, kellele võib pai teha.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole, oleme ikka sama moodi edasi peale loomavõtmist.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Rotti ei peaks, sest nad on liiga koledad ja need ei meeldi meile.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Jah tean, näiteks on hakatud rasvatihaseid söötma ja hiiri kuigi hiiri ei tohiks, sest nad teevad halba.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Need on kõik nii vastikud loomad, sest nad on kõik peaaegu ohtlikud.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste «lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Need loomad saavad olla lemmik loomad, kes on inimestega head sõbrad. On jah näiteks madu, sest ta on ju libe ja ohtlik talle ei saa pai teha ja näiteks ei saa teda kammida ega temaga joosta. See ei erine eriti selle sõnaga. Ma ei tea.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Näiteks, et poleks igav ja mõned inimesed peavad lemmikloomi laste asemel.
, Feeder, Miki, ...
(5 looma)
Üldinfo
Id:
6102
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 31
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud kassid, hamster, kalad, aga praegu on meil kassid.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Kõik olid poolt, et võtta kass.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Me saime ta õe sõbrannalt. Meile anti ta niisama ära.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie loomade nimed on olnud Feeder, Miki, hamster Tiksi ja kalad. Praeguse kassi nimi on Toma, teda võib ka hüüda Toskaks.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Me saime teavet tuttavatelt.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Meie kass on tavaline halli värvi.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Me ei ole osalenud loomanäitusel kassiga.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Süüa annavad kõik kui vaja on.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame, sest meie emane kass ei taha muud eriti süüa, aga isane sööks kõike.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Me oleme mõlemaid kasse operatsioonile viinud. Toskal tegime nii, et ta poegi ei saaks enam, aga teisel oli põsk katki.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei anna.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Järglased on ise tulnud me pole paaritanud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Lemmikloom võib liikuda terves korteris, aga me ei luba teda voodisse ega lauale.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Kui me ära oleme sõitnud on ta jäänud naabrite hoole alla. Me ei võtta lemmiklooma kaasa.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Meie kassi sünnipäev on 23. augustil.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Meie ei pane kassile riideid selga, aga meil on spetsiaalne kassišampoon.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Meie hoolitseme kasside eest tavaliselt.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on palju spetsiaalseid kassi hoolitsemise eest asju.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Oleme matnud küll ja siis uue looma võtnud.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Me ei luba laualt toitu võtta.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Nad tulevad mustade käppadega tuppa ja määrivad kõik põranda ära.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Me ei ole ühtki trikki ega midagi õpetanud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma ei räägi kassiga.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? kirjeldage mõnda näidet.
Näiteks meie isane kass on kogu aeg isa juures, sest ta annab talle süüa.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kui kass oli väike ma mängisin temaga.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Me ei peaks rotti, sest meile ei meeldi rotid.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Me oleme pidanud peale kasside hamstrit ja kalu.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste «lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomad on need, mis meeldivad. Lemmikloom ja koduloom on peaaegu ühesugused asjad.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Nad peavad lemmikloomi vist niisama.
Leedi, Miki
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6104
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 33
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on teil olnud ja millal?
Meil on olnud koer ja kass, koer oli suvel 2005.a. aga kass oli 3.a. tagasi 2003.a.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalusite pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
See oli pere otsus. Ei kaalunud eriti Teised olid poolt aga isa oli vastu, pärast oli nõus.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Me saime kassi naabritelt. Aga koera saime oma (endiselt) koeralt. Ta on tema kutsikas. Saime ikka muidu.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimi oli Miki aga koera nimi oli Leedi. Ei olnud nagu eriti. Kassi nime panin mina aga koera nime pani õde.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubide, tuttavate, raamatute, interneti, lemmikloomaajakirja vms)?
Tavaliselt ajakirjadest ja internetist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Jah natukene aga mitte väga palju.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ise pole käinud aga suhtun päris hästi.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Mina. Ma käin jalutamas toidan, joodan jne. Ma ei tea täpselt kui kaua.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame poest, sest neile maitsevad krõbinad.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Me ei ole loomadega arsti juures käinud. Me suhtume loomate vaktsineerimisse hästi.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Me suhtume hästi. Jah meil on steriliseeritud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse järglastega?
Ei ole lihtsalt juhtunud. Me anname ära.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meil on toas. Jah loom võib käia kõikjal.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistet puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei, me jätame ta koju.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Jah. Ei.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei. Jah, mängu hiiri ja palle. Ei. Ei.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Jah on. Kui looma võtta inimesena.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Loomadele ei ole niipalju hooldusvahendeid.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Me matsime lihtsalt maha.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei tohi asju lõhkuda puhtuse pidamist.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
On. Kraapis voodi otsa. Ostsime kraapimise puu. Riidleme temaga.
22 Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ei räägi. Mõistab. Ei ole.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei või.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Toita ja joota. Ja rohkem. Vajab ikka.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Krokodilli. Sest ta on ohtlik.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ei midagi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
KÕIK LOOMAD
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sest loomad on sõbralikud.
, Kass-Kass, Kiss-Kiss, ...
(6 looma)
Üldinfo
Id:
6105
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 34
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on teil olnud ja millal?
Meil on olnud ainult üks lemmikloom. Ja koera nimi oli Sarli. Ta oli isane ja Ta suri kui oli 7 aastane.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalusite pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
See loom suruti meile peale. Ta oli nii armas, et me ei suutnud vastu panna ja võtsime ta endale.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Me saime selle koera sugulastelt. Nimelt minu tädi andis selle meile.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Minu praeguse koera nimi on Kuti ja minu õe kassi nimi on Lemmik, meie terve pere kassi nimi on Kass-Kass ja meie teise toakassi nimi oli Kiss-Kiss. Oma papagoidele ei ole me veel nime pannud.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubide, tuttavate, raamatute, interneti, lemmikloomaajakirja vms)?
Meil ei ole seda vajagi, sest meil on juba kogemus.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole, kuid plaanime minna. Suhtume positiivselt.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt hoolitsen mina ise. Ma mängin oma koeraga ja ma arvan, et ma ei raiska oma aega sellega.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame koeratoitu, sest me ei viitsi ise koerale kassile toitu teha.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ei ole, kuid arvan, et see on vajalik kui looma vaktsineerida.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ma ei arva sellest midagi ja me ei anna neile mingeid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse järglastega?
Me teeme neile merekooli.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kui koera käpad on puhtad, siis laseme ta tuppa ja ka voodisse.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistet puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole midagi teinud!
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Minu koera sünnipäev on 3.jaanuar ja jah me tähistame seda.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Minu koeral on terve kotitäis igasuguseid mänguasju ja palle ja piiksuvaid ja krõbisevaid mänguasju.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ma ei arva nii.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ma arvan, et tänapäeval on uued masinad ja uued toidud.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ei, meil on loomi küll ja me matsime ta piinama mulla alla.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei tohi sopaste jalgadega tuppa tulla!
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei ole.
22 Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Trikki päris ei ole aga istu, lama, tule siia, ära tee, ei tohi jne.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Mina räägin oma koeraga tihti näiteks, kui meil igav on siis hakkan temaga rääkima ja ma arvan, et ta mõistab mind.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei ma ei usu seda, sest minuga pole seda juhtunud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Jah vajab küll, aga mu vanemad ei jõua loomadega tegeleda, sest nad käivad tööl ja see on arusaadav.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole ja mu ümbruskonnas ei ole ka eriti loomapidajaid.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Jah siga, sest ta tooks endaga kaasa palju tööd ja me ei jõuaks seda.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ma ei arva neist midagi, aga kui keegi meie perest sellise mõttele tuleb, siis mina vastu ei ole.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Kõik kassid, koerad, rotid, hamstrid jne.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sest see maandab stressi ja ei ole nii igav ka.
Blacky, Kiini, Leedi, ...
(7 looma)
Üldinfo
Id:
6106
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 35
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kui me elasime linnas, siis oli meil roheline papagoi Ruudi. Siis kui maale kolisime saime talle naise papagoi Leedi ja kassi Vuta, kellel sündisid varsti pojad. Nendest poegadest jäi meile Mikk. Praegu on meil koer Tžello, kass Vuta, kass Blacky, ja kassipoeg Kiini.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Papagoi sain ma omale 5 aastat tagasi sünnipäevaks. Koera tahtsid ema ja isa, et keegi maja valvaks. Kassi tahtsime me kõik ja saime ta vanaemalt, sest tal oli palju kasse. Teised kassid, kes meil olnud on Vuta lapsed.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Papagoid ostsime mõlemad loomapoest. Koera saime ema vanadelt tuttavatelt ja kassi saime vanaemalt.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koer Tžello, kassid Vuta, Blacky, Mikk, Tommi ja papagoid Ruudi ja Leedi.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Isa käis koeraga alguses koertekoolis, kuid need loomad kes poest on ostetud räägitakse poes.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Minu arust ei ole see tõuvärk eriti oluline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole kunagi osalenud ja ega vist ei osale kunagi.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koerale viime kõik süüa, kuid kasside eest hoolitsevad rohkem õde ja ema.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, aga koerale paneme vahest alles jäänud sööki.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Arsti juurde tuli pöörduda, kuna koer läks ühe teise koeraga kaklema ja tal olid kõrv ja koon natuke katki.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Positiivselt sest tahame kassile operatsiooni teha, et ta nii palju lapsi ei saaks. Ema paneb vist kassile tablette ka toidu sisse.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Kassil on olnud umbes kolmkümmend last.(kokku)
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koera kuut on õues. Kassid elavad põhiliselt, nende söögid ja muud vidinad on toas.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Pikemale reisile pole. Koeraga oleme vahest Valgerannas käinud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei tea ja see tõttu ei tähista seda ka.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid neil küll pole, aga mänguasju on küll ja nad mängivad nendega pidevalt.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Siis on kui osta koerale igasugu riideid ja muud sellist.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on lemmikloomadele spetsiaalne toit, aga siis polnud. Ja kunagi polnud kassidele, koeradele midagi selga panna nagu praegu pannakse.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Meil on kaks kassi ära surnud ja üks papagoi. Me matsime nad kodu juurde.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Kassid peavad oma kastis käima, kui vajaja koer ei tohi eriti üldse toas olla ja hulkuma ei tohi ka minna.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kui koer mõnda teist endast väiksemat koera näeb, siis läheb talle kallale ja enda arust kaitseb niiviisi oma perekonda.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Väike kass oskab pinksipalliga jalgpalli mängida. Ta õppis selle tegelikult ise ära. Isa käis kunagi koeraga koertekoolis, et talle kombeid õpetada.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Mina küll ei räägi aga õde vahest räägib küll, sest talle meeldivad ilgelt koerad ja kassid.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Õde peab hoolitsema kasside eest, et nemad süüa saaksid, kuna tema tahab, et nad saaksid toas elada.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei tahaks pidada puudelkoera, sest tema eest peaks liiga palju hoolitsema.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea. Aga filmides olen näinud ja Kaido Vanaema toidab talvel tihaseid.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ma arvan, et mina neid eriti pidada ei tahaks, aga las teised peavad kui nad tahavad.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Ma arvan, et lemmikloomad saavad olla need loomad, kes nende omanike arvates on lemmikloomad.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et oleks millegagi tegeleda, et oleks rohkem seltsi ja rõõmu.
Bingo, Kissu, Nurru, ...
(5 looma)
Üldinfo
Id:
6108
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 37
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud koer Bingo ja kass Nurru ja praegu on koer Sherif ja kass Kissu.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Meie lemmikloom on võetud meie terve pere soovil. See võtmine tuli äkkotsusena.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Loomad oleme me saanud tuttavatelt. Ja nad lihtsalt anti meile.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie lemmik loomade nimed on olnud Bingo, Kissu, Peedu ja Nurru. Pärisnimed ja hüüdnimed olid ühe sugused. Nimepanekut otsustas terve pere.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Me oleme oma looma kohta teavet saanud raamatutest ja internetist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole meid oma valikul mõjutanud. Tõupuhtus pole meile üldse mitte oluline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Me ei ole osalenud looma näitusel. Mina suhtun neisse positiivselt, las nad olla kui tahavad.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meie peres hoolitseb loomade eest ema ja mina. Mina paitan ja silitan loomi. Mina veedan nendega väga vähe aega.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me nii valmistame toitu ise kui ostame.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Me pole pidanud pöörduma loomaarsti poole. Meil pole vaja olnud terviseprobleeme lahendada, sest tal pole neid olnud. Me suhtume vaktsineerimisse positiivselt, sest see on vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Meie pole oma koera steriliseerida lasknud, sest ta tahab ka poegade saamis rõõmu tunda. Me ei anna koerale tiinusevastaseid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Oleme lasknud oma loomal järglasi saada. See on lihtsalt juhtunud. Looma järglased antakse ära.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koera kuut on õues plekk katusega ja kuudis on põhk sees. Loom võib õues kõikjal liikuda.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me ei võtta loomi reisile kaasa. Nad jäävad koju.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame millal on me lemmiklooma sünnipäev. Me ei tähista oma loomade sünnipäeva.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Me ei ole oma lemmikloomale riideid ostnud. Meie koeral on oma pall.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Et ei tohi igale poole vedada ja liiga kiita. Sest las ta teeb midagi ise ka.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nõukogude ajal polnud kõike spetsiaalseid toite ja pesuvahendeid.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Me matsime oma koera maha. Me ei võtnud uut looma sest meil oli üks loom veel.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Meie oleme õpetanud oma koerale, et ei tohi inimestelt toitu lunida.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie lemmikloomadel pole olnud halbu kombeid. Minu arust tuleks oma loomaga pahandada ja rääkida, et nii ei tohi teha.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Me ei ole oma koerale ühtegi trikki õpetand. Me ei pea tähtsaks dressuuri. Sest ta õpib ise, mida teha tuleb.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Me räägime küll oma lemmikloomaga. Meie arvates mõistab koer meie meeleolu ja kõnet. Mina ei ole sellega nõus, et koerad ei suuda mõelda.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Meie lemmikloom pole peremehe kiindumust liigselt ära kasutanud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed peavad mängima loomadega. Lapsed mängivad loomadega rohkem kui vanemad.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Me ei ole hakanud peale lemmiklooma võtmist rohkem suhtlema teiste loomapidajatega.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Me ei peaks rotti, sest meie kassid sööks nad ära.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Meie ei ole hakanud pidama mittekodulooma koduloomaks.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Mina ei arva midagi minisigade ja madude pidamisest, kes tahab see peab.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Metsikud ja inimestele ohtlikud loomad ei sobi lemmikloomaks. Mina ei tea, mis on vahe lemmikloomal ja koduloomal. Lemmikloom on lihtsalt inimese sõber.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad kodulooma, sest ta on nagu sõber.
Berta, Bertu, Josper
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6116
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 5
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minu esimene lemmikloom oli koer. Ma sain ta siis, kui olin päris väikene, kuid ta tegi palju pahandust ja me andsime ta ära. Kui ma esimesse klassi läksin, sain ma endale kääbusjänese, kelle nimi on Berta.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Koer võeti isa soovil, aga jänes minu. Ma arvan, et me just äkitselt ei võtnud looma, aga kaua see ka aega ei võtnud.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ostsime, jänes oli kuskil 800 krooni ringis.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koera nimi oli Josper, jänes on Berta, aga hüüdnimi on tal Bertu.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kõik on juba teada jänese kohta, et muud polegi vaja.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei, mood meid ei huvita, aga tõupuhtus võib-olla küll.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole, ega pole plaanis ka.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt olen mina see, kes toidab ja puhastab puuri. Vahest ma olen ikka käinud suvel Bertaga väljas, aga seda ka harva.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
No mitte päris spetsiaalset toitu, aga näiteks porgandit ostame poest, kuivatatud leiba anname ja suvel toome väljast võilillelehti.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme käinud loomaarsti juures küüsi lõikamas. Meie jänese jaoks ei ole vaktsineerimine küll eriti oluline.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Mingeid tablette me talle sisse ei sööda ega ka midagi muud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Jah, Bertal on olnud kaks pesakonda järglasi, esimesel korral viis ja teisel korral neli. Oleme teadlikult lasknud paaritada ja pojad müüsime maha.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Jänes on enamjaolt puuris. Mõnikord laseme ta puurist välja ja siis ta võib terves korteris ringi liikuda.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Reisidele me ei ole jänest kaasa võtnud, sellel ajal on ta kas vanavanemate juures või siis lihtsalt tuttavate hoolitseda.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei tea, aga ma arvan, et kui teaksime, siis ikka tähistaksime.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Teadagi, et jänestele ei saa riideid teha ega osta ning mänguasju tal ka pole ja arvatavasti ei mängiks ta ka nendega.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
No kindlasti on. Loom on nagu laps, kelle saab ära hellitada.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Sellele küsimusele ei oska vastata.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Pole veel kedagi pidanud õnneks matma ning ei ole selle peale mõelnud ka.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei ole midagi õpetanud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Bertal pole küll siiamaani halbu kombeid olnud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Jänesed vist eriti õppust ei võta ja siis sellest tuleneb ka see, et me pole talle midagi õpetanud.
Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Tavaliselt, kui ma koju tulen ja kedagi teist ei ole kodus, ütlen ma Bertale "Tere” ja samamoodi ka ära minnes.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei oska näiteid tuua, aga siiski ma arvan, et see on võimalik.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kuna ma ise olen laps, siis ma arvan, et just laps vajab endale looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Arvatavasti mõni rott või hiir. Nad on lihtsalt vastikud, ei ole armsad ega midagi muud.
Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Minu isal oli kunagi orav, aga kaua ta inimeste juures vastu ei pidanud.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Aga miks ka mitte. Kui inimestele meeldib, siis ei ole see ju keelatud, ma arvan.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Eks ikka leidub loomi, kes tõesti ei ole lemmikloom ega saa ka olema.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Loomad on armsad ja lihtsalt on tore, kui on selline karvane sõber.
Milla
(Koer)
Üldinfo
Id:
6121
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 10
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud üks lemmikloom - koer Milla - praegu.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Milla sain kingituseks. Enne kaalutleti pikalt. Kõik olid enamjaolt nõus, aga jalutamine väljas - oli vastuväiteid palju.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ma sain lemmiklooma sünnipäevakingituseks.
4. Kuidas teil on olnud lemmikloomade nimed? Kas igapäevase ja hüüdnime ja „pärisnime“ vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Minu lemmiklooma nimi on Milla. Tema hüüdnimi ja “pärisnimi” on samad. Kõik koos mõtlesid nime ja siis tuli naljakas nimi ja oldigi nõus.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puuduvat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma puudutavat teavet saan lemmiklooma ajakirjadest, poodidest ja televiisorist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne). Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei oie mind lemmiklooma valikul mõjutanud ja looma tõupuhtus pole ka oluline.
7. Kas oled osalenud lemmikuga loomanäitusel?
Ei, ma ei ole oma koeraga lemmiklooma näitustel käinud, aga näitused üldiselt mulle meeldivad.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne). Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeledes veedate.
Meie peres hoolitseme looma eest mina ja ema. Söödame teda hommikul ja muudel aegadel. Jalutamine ja mängimine on peamiselt minu ülesanded. Lemmikloomale kulutan päevas umbes 2 tundi.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate ise? Miks?
Valmistame tihti lemmikloomale toidu ise, aga ostame ka poetoitu vahelduseks..
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ma ei ole pidanud oma lemmikloomaga loomaarsti poole pöörduma, kuna tal pole probleeme tervisega olnud. Vaktsineerimine on vajalik. kuna siis ei tule loomal muid häireid. Aga siiani ei ole käinud loomaarsti juures.
11. Kuidas suhtute lemmiklooma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on emasloom, kas annate talle tiinusvastaseid tablette?
Ta on meessoost, aga hulkuvaid koeri pole loomulikult vaja.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on "juhtunud“ või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Jah, oleme lasknud oma koeral järglasi saada paaritamise teel. Me anname nad ära või paneme odavalt müüki.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Millal on õues oma kuut ja ta võib terves õues ringi liikuda. Ta teab oma piire ega kipu eriti tuppa ega voodisse.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta alati sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis te oma looma transpordite ( puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me ei ole koera kaugematele reisidele, peole ega külla kaasa võtnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Minu lemmiklooma sünnipäev on juunis. Me tähistame tema sünnipäeva sellega, et ostame talle suure kondi, mida ta saab kaua närida.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Me ei ole oma lemmikloomale riideid ostnud ega ka õmmelnud. Mõned mänguasjad tal ikka on, millega mängida - näiteks kondid. Spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade ja naha korrashoiuks me ei kasuta.
17. Kas Teie arvates on võimalik üle hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Looma eest pole võimalik liiga palju hoolitseda. Ka piiri hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel on raske tõmmata.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nüüd hoitakse neid rohkem kui nõukogude ajal.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uuse looma või mitte?
Lemmiklooma surma korral me korraldaksime matmise ja võtaksime kindlasti uue lemmiklooma.
20. Millised „kodureeglid“ olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Lemmikloom ei tohi mööbli peal käia. Kui midagi teeb, saab ka oma karistuse, mis ei ole väga julm.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie koeral ei ole olnud halbu kombeid ja me pole pidanud teda ka selle pärast karistama. Oleme püüdnud sõbralikult temaga läbi saada.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koerte kool vms)? Miks?
Me ei ole koerale erilisi trikke õpetanud. Palliga ta mängib natuke ja oksa oskab ka ära tuua, kui visata.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, ma räägin oma lemmikloomaga ja arvan, et loomad mõistavad inimese meeleolu ja kõnet. Arvan, et mõtlemine ei ole omane ainult inimesele.
24. Kas mõnikord võib oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Mõni lemmikloom võib tõesti oma peremehe kiindumust ära kasutada, aga näidet tuua ei oska.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Meie pere laste kohustuseks on olnud looma järelt koristamine ja jälgimine, et looma toit ja vesi otsa ei saaks. Lapsed hoolitsevad rohkem looma eest, kuna lastel on rohkem aega, aga täiskasvanud jooksevad tööle jne. Mõned lapsed ikka vajavad lemmiklooma, aga mitte kõik.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Olen hakanud tõesti teiste loomapidajatega rohkem rääkima.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei tahaks endale merisiga ja kassi sest nad lihtsalt ei meeldi mulle.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ma ei tea näiteid, et mõnda mittekodulooma oleks hakatud suhtuma nagu lemmikusse või sõpra.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Mulle ei meeldi eksootilised loomad.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste “lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom“ „koduloomast“? Kas „lemmikloom“ on ainult loom kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Minu arvates saavad lemmikloomadeks olla koerad, kassid, metssiga, rotid, papakoid ja hamstrid. Lemmiklooma mõiste alla ei mahu minu arvates suured loomad, keda ei saa kodus sees hoida ja nad pole rahulikud. Lemmikloom erineb ainult loomast, kuna ühelt saab liha ja piima, teiselt ei saa.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad lemmikloomi, et nad saaksid oma vaba aja täita millegi lõbusaga ja mängida kellegagi, keda pole vaja tappa, et saada liha või lüpsta, et saad piima! Või on neile lihtsalt sõpra vaja, keda kallistada ja armastada!
, Tupsu
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6134
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 23
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kui ma sain kolmeaastaseks, sain endale papagoid. Kuid hetkel on meil kaheksa-aastane emane puudel.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Pigem võiks öelda, et see tuli äkkotsusena. Muidugi ei olnud ema ja isa algul nõus, et koera võtame, kuid suutsime vendadega nad „pehmeks rääkida".
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma saime headelt Tartu tuttavatelt 25 krooniga. Tuttavad küsisid nimetatud summa, sest öeldakse, et kui koer ilma rahata ära antakse, toob see halba õnne.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja
Papagoide nimesid ei mäleta, olin siis liiga väike. Koera nimi on Tupsu. Nimi tuli sellest, et telekanalil jookseb selline sari nagu „Teletupsud“.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma kohta teavet saame enamasti internetist, vahel ka tuttavatelt. Telerist vaatan huviga saatesarja „Sõber koer", kus koeraomanikud räägivad oma loomade iseloomust ja harjumustest. Vähemhuvitav ei ole ka selline saade nagu „Loomakliinik“. Saatest saab teada, milliseid haigusi koerad ja muud lemmikloomad põevad ning kuidas neid ravitakse.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Kindlasti ei ole MOOD küll midagi mõjutanud. Tähtis on ikka loom ise. Tõupuhtus ja paberid minu jaoks kõige tähtsamad ei ole. Küll aga tuleb meie koerale teha puudlile sobilikke karvalõikusi, sest muidu karv pulstub ja koera ei saa enam kammida. Samuti hakkab puudlil suvel pikema karvkattega palav ja siis on tal paha olla.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Kahjuks ei ole osalenud, kuid kindlasti on toredad igasugused loomanäitused.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt hoolitseb koera eest terve pere. Isa ja vennad käivad koeraga väljas, mina toidan, ema peseb. Räägitakse, et lemmikloomaga tuleb päevas vähemalt tund aega tegeleda. Kahjuks ei ole see meie peres alati võimalik, sest kõigil on palju tööd ja tegemist. Tupsu on juba harjunud üksi kodus olema, kuid vähemalt kaks korda päevas tuleb temaga kindlasti väljas käia.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame toitu toidu- või loomapoest, tavaliselt koertele mõeldud krõbinaid nimega „Pedigree“, vahel ka muid. Koerakrõbinad sisaldavad kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Vahel sööb koer ära pereliikmete paremad toidujäägid.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Minu mäletamist mööda polegi meil kunagi vajadust loomaarsti järele olnud. Kui, siis ainult vaktsineerimiseks ja pügamiseks. Vaktsineerimine haiguste vältimiseks on igal juhul vajalik. Ka meie vaktsineerime oma lemmikut enne suve algust marutaudi vastu, samuti anname ussirohtu. Arst on koerale välja andnud isikliku koerapassi, kus on kirjas koera andmed ja süstimise aeg.
11. Kuidas suhtute lemmiklooma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on emasloom, kas annate talle tiinusvastaseid tablette?
Meie ei ole oma koera steriliseerinud, sest ta on korterikoer ja tal ei erilist kokkupuudet teiste koertega. See on vajalik koertele, kes käivad tihti kodust ära hulkumas. Tablette me Tupsule ka ei anna.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on
Oleme lasknud ühe korra järglasi saada. See ei juhtunud kogemata, rohkem suure vaevaga. Käisime mitu korda teise koera kodus ja üritasime neid paaritada. Lõpuks õnnestus. Sündis kaks imearmsat puudlipoega. Ühe andsime minu klassivennale, teise samale perele, kellega paaritasime. Rohkem pole tal poegi sündinud.
Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie lemmik on juba väikesest peale harjunud magama vanemate voodi all. Seal tunneb ta end millegipärast kaitstult. Põhimõtteliselt võib ta liikuda pool peale voodite ja diivanite. Kohe kui kodust perega ära lähme, on Tupsu voodi peal lamamas. Sellepärast hoiame magamistubade uksed kinni.
Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta alati sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis te oma looma transpordite ( puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Tavaliselt me ei võta koera kaasa, sest temaga on lihtsalt võimatu reisida. Ta hakkab kohe ulguma/niuksuma ja muutub rahutuks. Kui terve perega kuskile läheme, viime ta tavaliselt kas vanavanemate või sugulaste juurde. Linnaskäikudele võtame ta küll kaasa.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame ikka, Tupsu sündis 28. aprillil 1998. aastal. Tavaliselt ostame sünnipäevaks mingi erilise kondi või maiustuse.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ükskord kudusin Tupsule pluusi, see ei paistnud tema seljas eriti mugav ja ta hakkas seda käppadega ära kraapima. Mänguasjaks on tal värviline pall, pesemiseks spetsiaalne koerašampoon. Spaasse ei ole viinud, ma ei teagi kus sellised kohad on.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Jah, muidugi on võimalik liiga palju hoolitseda. Ei tohiks koerale liiga asju lubada, muidu ta arvab, et kõik on lubatud. Minu arust on juba liig see viia koer spaasse või toppida ta tobedalt riidesse. Mul on sellistest koertest kahju. Ei usu, et see neile meeldib.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Seda ma küll ei tea.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ma ei mäleta, kuidas meie papagoid maeti, sest olin liiga väike. Aga sugulaste linnud ja teised loomad matame suvilasse, seal on väike nurgake, vahepeal lilli viime.
20. Millised „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtuse pidamine korraldatud?
Oleme Tupsule kutsikaeast peale õpetanud, et voodite ja diivanite peale ei tohi minna. Kuid ta on ka salakaval, sest pere kodust lahkudes on ta otsekohe voodi peal. Seda on hiljem näha, sest ta kraabib voodil teki pealt ära. Õnneks on hea see, et ta hoiab suhteliselt palju puhtust. Kui ta tahab õue minna, siis hakkab käppadega kraapima ning ringi jooksma. Ühesõnaga, annab hädast märku.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida on raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Erilist halba kommet meelde ei tule. Võib olla see, et ta ei salli väikesi lapsi ja kipub neid haukumisega ehmatama. Hammustanud ta aga pole.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri? Miks?
Kuna puudel on väga tark koer, olen õpetanud talle paljusid asju: istumist, sitsimist, lamamist, käpa andmist. Koertekoolis meie koer käinud ei ole. Ei teagi, miks. Koertekooli pooldan. Tore ju, kui koerad õpivad.
23. Kas te räägite oma lemmikloomaga? Kas teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Vahest räägin koeraga, sest ta on kõige parem kuulaja. Mõnest asjast saab ta ikka aru, näiteks et „Tupsul on puuk" või et „peseme Tupsu puhtaks". Siis läheb ta kiiresti voodi alla peitu. Kindlasti ei ole ma nõus, et mõtlemine on ainult inimestele. Koerad on palju targemad, kui pealtnäha paistab. Nad mõtlevad ja on väga salakavalad.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ma arvan, et võivad peremehe kiindumust ära kasutada. Aga ei ole ühtegi näidet.
25. Millised on teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad looma eest rohkem kui täiskasvanud? Kas laps teie arvates vajab looma?
Lapsed peavad koeraga väljas käima ja teda toitma. Lapsed muidugi mängivad rohkem kui vanemad. Ma arvan, et üksiklaps vajaks looma. Siis oleks tal kellegagi mängida ja tegeleda. Üksinda oleks tal igav. Mina ei ole üksiklaps.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud loomapidajatega rohkem suhtlema?
Ei ole hakanud teiste loomapidajatega suhtlema.
27. Kas on mõni lemmikloom keda te mingil juhul ei peaks?
Mina ise ei peaks kodus madusid. Ma lihtsalt kardan neid.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse kodulooma on hakatud suhtuma kui lemmikusse või seltsilisse?
Ei tea, aga vahel näidatakse telerist veidrate loomade pidajaid.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest?
Mina ise küll selliseid loomi ei peaks.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on Ioomasid, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb
Lemmikloomad saavad olla need loomad, kes tahavad olla inimese läheduses. Ma arvan, et raami "lemmikloom" ei mahu kiskjad. Koduloomi peetakse rohkem majandusliku kasu eesmärgil. Kui lehm annab piima, lammas villa, kana mune jne, siis lemmikloom on rohkem sõbra eest. Temalt ei oodata mingit erilist kasu, sest ta on lihtsalt sõber.
31. Miks teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Mõned inimesed peavad lemmikloomi laste asemel, et oleks keegi, kelle eest hoolitseda.
Berta, Kitekat, Kudi, ...
(7 looma)
Üldinfo
Id:
6143
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 32
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
On olnud neli koera ja kolm kassi: kassid on kaks Liisat, Kitekat, koerad on: kaks Kudit, Berta ja Pontsu. Hetkel on kaks koera ja kass. Aga selles ankeedis räägin kassist ja ka natuke koerast.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Kass võeti minu ja ema soovil põhiliselt, ega isa ja vend ka eriti vastu olnud. Kass võeti kohe, kui pakkumine tehti. Koera leidsime koerakasvatajatelt, nad elasid Tallinna lähedal.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kassi saime tasuta, aga ise viisime kommikarbi.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimi on Kitekat, sest ta on täpselt nagu Kitekati reklaamiski. (Viimasel leheküljel on näha ka pilti.)
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Tuttavad, ajakirjad ja ka internetist. Kui haigus vms, siis loomaarstilt, aga enamus tähtsamaid asju teame ise.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole mõjutanud, võtsime sellise looma mis just meeldis. Tõupuhtus on küll oluline, eriti veel koera suhtes. Aga kass võib olla kõuts.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole kahjuks jõudnud veel. Näitused on päris toredad, olen isegi vaatamas käinud.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, näiteks kassile Whiskasi kõrbinaid ja koertele Darlingu krõbinaid. Kass ei taha muid toite, oleme ta liiga ära hellitanud.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme pöördunud kassi vaktsineerimiseks ja kastreerimiseks. Ei ole veel ette tulnud looma terviseprobleeme.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Emasloomal lihtsalt „juhtus". Tavaliselt antakse looma järglased ära või viiakse loomade varjupaika.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kassile meeldib magada kapi otsas ja muidugi ka minu voodis, ta ei tohi söögilaual ringi käia. Kuna me elame oma majas, võib ta väljas käia igapool, kus iganes tahab.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Kassi oleme võtnud Saaremaale, aga külla minnes jätame ta ikkagi koju. Transportisime teda tavalise pappkastiga, mis oli pealt lahti lõigatud ja ta käis autos veel ringigi.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame küll, millal on sünnipäev. Paar korda on ema koertele ja kassile head maitsvat sööki poest ostnud või ka mõne mänguasja.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole riideid ostnud ega õmmelnud. Loomadel on palju mänguasju, mida saab närida, nt. pallikesed, kummist rattad jms. Oleme ostnud shampooni loomadele. Ei ole viinud looma spaasse, aga kui mõni hea pakkumine tuleks, eks siis kindlasti viiks, kuigi ei kujuta ette, kuidas loom seal käituks.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ülehoolitsemine on nt. see, kui loomale antakse liialt süüa ja ta võib ülekaaluliseks minna.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ühel Kudil oli kasvaja, kuna ta oli väga vana koer ka juba, siis me otsustasime, et ei tee operatsiooni ära ja lasime ta magama panna. Matsime ta oma aeda ja tegime uhke haua talle. Siis kui viimane koer (see teine Kudi) ära suri, siis umbes kahe aasta pärast võtsime uue koera Berta. Oli plaanis küll peatselt uus koer võtta.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Laualt ei tohi toitu kindlasti võtta. Kui loomad õuest tulevad ja neil porised käpad on, ei tohi nad voodisse minna ja peavad laskma meil kohe nende käpad ära puhastada. Aiast ei tohi nad ka väljuda.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Koertel on halvad kombed, et nad aiast välja tahavad minna. Vahetevahel kipuvad nad ikka jooksu panema. Minu arust oleks õige loomale see selgeks teha, mida võib teha ja mida mitte. Aga natuke karistada tuleks küll.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Harilikud trikid on ikka koertel lamamine, käpa andmine, sitsimine, istumine, mingi eseme toomine, kõrval käimine. Endal oleks ka parem kui koer oskab õigesti käituda, ehk siis oleks parem, kui koer käiks koertekoolis.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ikka räägin, koer saab aru küll, kui ma ütlen, et ei tohi, siis ta lõpetab ära ja ei tee seda edasi. Kindlasti loomad mõtlevad ka. Koerad on tegelikult väga targad ja nutikad loomad. Kui nad ei mõtleks, ei saaks nad igasuguseid trikke teha.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Näiteks kui koer nurub süüa ja teeb endale kurva näo pähe, siis peremehel hakkab hale ja annab mingi maiustuse koerale.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsel peaks olema küll loom. Meie peame loomadega väljas käima ja nendega mängima ja tegutsema.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole üldiselt eriti.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei peaks igasuguseid närilisi, nt rotte vms, sest selliseid ei saaks nunnutada ja nad peavad puuris istuma, see mulle ka ei meeldi.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Kunagi televiisorist nägin, et üks pere võttis endale koduloomaks orava.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Mulle teevad need loomad külmavärinaid, ise neid kindlasti ei peaks.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Koduloomad on need kes annavad midagi, nt lehmad nad annavad piima, lambad annavad villa jne.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et neil oleks hea ja ustav seltsiline, kellega vaba aega veeta.
Hellu, Karu, Kiki, ...
(11 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil olnud viis koera, kaks kassi ja üks rott. Koerad on võetud kõik suviti, kassid on sügisel võetud ja rott talvel.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Meie praegune lemmikloom Mopsu võeti isa soovil. Koera võtmist ei kaalutud kaua. Koera võtmise poolt olid kõik.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma saime sõbra käest. Koera eest raha ei küsitud, kuna andja oli loomasõber ja tema arvates elusolendeid nagu meie ei müüda.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie lemmikloomade nimed on olnud: 1) Kiki (kass) hüüdnimi – puudus 2) Hellu (kass) hüüdnimi – puudub 3) Kläpu (koer) hüüdnimi – puudus 4) Tšäky (koer) hüüdnimi – Tšäku 5) Karu (koer) hüüdnimi – Mõmmik 6) Pootsmann (koer) hüüdnimi – Possu 7) Mopsu (koer) hüüdnimi – Mopsik 8) Tšiki (hambster) hüüdnimi – puudub 9) Priki (hambster) hüüdnimi – puudub 10) Täpi (rott) hüüdnimi – puudub 11) Riti (rott) hüüdnimi – puudub
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet: (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Infot lemmikloomade kohta hangime internetist, aga koera kohta saatest „Sõber koer“.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Lemmiklooma valimisel ei ole me kunagi mõelnud moe peale. Seda, kas ta on puhtatõuline, uurime välja koera andjalt. Kui meie koera või mingit teist lemmiklooma valime, valime iseloomu ja kasvu järgi.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Meie lemmikloom on alles uus ja ei ole jõudnud näitusele minna.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koeraga tegelen tavaliselt mina. 1) Käin temaga jalutamas. 2) Toidan teda. 3) Pesen. 4) Käin regulaarselt loomaarsti juures kontrollis.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Toidu lemmikloomale ostame poest.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Haiguse pärast pole VEEL arsti külastanud, aga vaktsineerimas olen koeraga küll käinud. Minu arust on vaktsineerimine vajalik kasvõi igaks juhuks, et koeral või muul lemmikloomal haigusi ei tuleks.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei oska öelda, ausalt öeldes ei tea sõna tähendust.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Oma lemmikloomadel oleme lasknud järglasi saada ja pärast ühe perekonnast endale ja ülejäänud tuttavatele andnud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koera pesa on igal pool. Koer on lahtiselt hoovis ja kui magab, siis ta vedeleb kuskil päikese käes või magab lahtises kuuris, kus tal väike lemmiklooma poest ostetud pehme ase. Koer võib olla toas ja kõikjal aias. Koer võib voodis magada külmadel ilmadel ja peale seda, kui ta on vannitatud.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole võtnud, kuna enamasti on alati keegi kodus. Koera võtame kaasa tihti sõprade juurde minnes.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
Tema sünnipäev peaks olema suvekuudel, täpselt ei tea. No suvel olen muidugi koeraga rohkem koos.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid?
Riideid kui selliseid me talle ostnud ega ise teinud ei ole. Mopsil on aga mänguasju küllaga, temale kõige meelepärasem on isa väga vana talvekinnas.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Looma eest on võimalik liiga palju hoolitseda. Piir vajaliku ja ülehoolitsemise vahel annab märku siis kui lemmiklooma iseloom muutub.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Pole aimugi.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsus võtta uue looma või mitte?
Lemmikloom maeti lemmiklooma surnuaeda.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Tähtsaid asju ei ole lubatud närida. Korraldatud on nii, et kui tõesti midagi tähtsat kaotsi läheb tänu koerale, saab koer ka karistada.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie koeral on ainult üks halb komme. Närimine.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Koerale õpetasin: istuma, sitsima ja käppa andma. Õpetamine läks kergelt.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ise ma koeraga (Mopsuga) ei räägi, kuna üldiselt ta ei kuulaks mind, kuna tal on praegu selline aeg, kus ta sahkerdab ja sebib igal pool ringi. Arvan, et koerad saavad meie hääletoonist väga palju aru.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei ole sellist asja kunagi ette tulnud, aga võib ju nii juhtuda, et koer seda ära kasutab.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Minu arvates laps vajab looma, kellega suhelda.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole suhtlema rohkem hakanud, aga loomadest oleme küll tuttavatega rääkinud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Tahaks kõiki lemmikloomi proovida pidada, polegi sellist, keda ei tahaks pidada.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ise olen proovinud hiirt kodustada, aga sellest ei tulnud midagi välja, kuna hiir põgenes ära.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga madu, iguaan, piraajad)?
Kui inimene selliseid loomi armastab, siis las pidagu, igaühele meeldivad erinevad loomad.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmiklooma nime väärivad loomad, kes kuuletuvad inimesele. Lemmiklooma raamidesse ei mahu loomad, kes on liiga iseseisvad. Lemmikloom on meie perekonnaliige, aga koduloom on põhiliselt see, kellest meie kasumit saame.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Paljudel inimestel on vaja head sõpra, mõnel on lihtsalt vajadus uhkustada, et temal on tõuloom. Kuid enamik tahab endale uut parimat sõpra.
, Nässu, Pella, ...
(5 looma)

Meil on olnud 1 jänes, 3 kassi ja 1 koer. Mul on olnud üks jänes, kui ma olin umbes kolmene, aga ema andis selle ära, kuna elasime korteris ja talle ei meeldi närilised. Kui oma majja 2000. aastal kolisime, saime esimese kassi. Ta nimi oli Pätu, aga kahjuks jäi ta auto alla. Kuid meil on ka koer, tema nimi on Pella. Tema saime samal ajal kui Pätu. Pella jäi ka ühe koera pärast auto alla, aga tal vedas ja ta jäi ellu. Teine kass oli mul Täpsu. Tema kahjuks elas meil ainult 4 kuud. Ta jäi ka auto alla. Samal ajal kui veel Täpsu elas, oli ka meil teine kass Trully. Ta nägi kahjuks oma sõbra surma pealt ning ta käib nüüd väljas ainult rihmaga. Mu ema tahtis väga endale kassi saada ja kuna tal oli sünnipäev, siis ta sõbrad kinkisidki talle kassipoja, kelle nimeks sai Pätu. Isa tahtis saada hullupööra koera, kuna meil oli oma maja ja ta ütles, et ilma koerata pole mõtet maja pidada. Ja ühel päeval võtsid mind kaasa ning valisimegi endale koera. Mõlemad looma otsused tulid väga kiirelt. Kõik olid väga kassi ja koera poolt, kuna me oleme loomasõbrad. Ma ei teagi, kuidas ema ja isa koera said. Aga raha ta eest ei küsinud, vaid mu isa andis ise 100 krooni ja ütles, et kui annad vabatahtlikult raha, siis see toob õnne. Jänesele ma ei jõudnudki korralikku nime panna, kuna ta oli ainult 2 päeva, kui niipaljugi. Aga tavaliselt panen mina nimesid. Pella (koer) ei tee vahet, kui ütled talle näiteks Nässu, siis ta reageerib samamoodi nagu Pellale, kuna ta hüüdnimi ongi lapsest saati olnud Nässu. Me panime koerale niimoodi nime, et ma valisin ta välja, istusin koeraga autosse ja vaatasin talle otsa ning ütlesin lihtsalt Pella. Ma isegi ei tea, kust see nimi tuli. Mina saan koerte ja kasside kaudu infot niimoodi, et vaatan telekat ja natukene loen kah nende kohta. Ma ei pea nendest eriti uurima, kuna ma tean neist juba nii palju. Nimelt mulle meeldib palju loomadest raamatuid lugeda ja filme vaadata. Minu jaoks ei ole eriti looma tõug tähtis sellepärast, et isegi krantsid on ilusad ja pole oluline, kas ta on puhtatõuline või ei. Sa ju armastad oma looma ikka samamoodi. Ja tegelikult ongi lahe, kui sul on ainult ühtemoodi koer. Meil käivad peaaegu kõik Pellaga jalutamas, aga mina ja mu õde käime kõige rohkem. Kõik annavad talle süüa ja kui on vaja teda pesta, siis mina tavaliselt pesen teda. Õde käib temaga loomaarsti juures, kuna nad arvavad, et ma ei jõua koera hoida. Ma käin tavaliselt üle 3 päeva Pellaga jalutamas, aga peaaegu iga päev saab ta ketist lahti ning jookseb koduaias ringi. Ma tegelen umbes 1-2 tundi temaga, kuna ma pean ka õppima. Tavaliselt anname koerale koerakrõbinaid ja vahest ka toidujäänukeid. Talle ei meeldi pidevalt saada ainult koerakrõbinaid ja konservi, vaid vajab ka rammusamat ja toitvamat toitu, nagu kartulipuder või midagi muud. Viimati pöördusime loomaarsti juurde siis, kui talle oli vaja teha rasedusvastast süsti. Kõige suurem mure oli temaga siis, kui ta auto alla jäi ja loomaarsti kutsusime, aga muidu on ta õnneks väga terve ja tubli koer. Minu meelest on vaktsineerimine väga vajalik, kuna ta võib näiteks marutaudi haigestuda ning ära surra ja sellega ka teisi inimesi hammustada. Steriliseerimine on tegelikult väga vajalik, kui sa ei taha, et su emasloom saaks lapsi või isasloom paneks aiast plehku. Meil saab ta süste, kuna äkki me sooviks saada talt veel kutsikaid. Pellal on olnud ühel korral kutsikad ja see juhtus täiesti kogemata. Nimelt ta tõmbas ühel ööl aiast plehku ning öösel tuli mingi isase koeraga tagasi. Ühel ilusal suvepäeval tulidki 3 ilusat kutsikat. Me hakkasime kohe nendele omanikke otsima ja õnneks said kõik head kodud, ainult üks sai surma, kuna oli noor ja hüppas üle aia otse auto ette. Pella magab sauna kõrval, aga me plaanime talle ehitada kunagi kuudi. Ta võib käia toas, aga ema eriti ei soovi seda, kuna meil on parkett. Õues ta saab siis liikuda, kui teeme ta ketist lahti. Ta on nii suur ja meil sõideti aeda autoga sisse ja me tahame teha nüüd sinna väravat ning ta võib ära joosta, kui ta oleks kogu aeg lahti. Ta võib tulla minu ja mu õe voodisse, kuid mitte venna ja ema omasse. Nad pidevalt ütlevad, et tal on käpad mustad. Tavaliselt kui me kusagile läheme, ei võta me Pellat kaasa, vaid jätame ta koju ja otsime talle oma tuttavad, et nad saaksid talle süüa anda. Kui me ta võtamegi, siis ta on meiega tagaistmel ja istub seal ilusasti. Kui ma lähen Lelle oma vanatädi juurde, siis ta alati palub, et võtaksime koera kaasa. Me veel ei ole kasutanud loomahotelli, kuna see ei paku erilist huvi ja pole ka põhjust teda sinna panna. Pella sünnipäev on 22. juunil 2000. aastal ja tavaliselt me poputame teda hästi palju ning ostame head ja paremat. Pellale pole kunagi mõeldud teha riideid ega ka isegi mitte ostetud. See ei paku meile suurt lõbu ega ka vajadust. Tal on väga palju mänguasju: pallid, siis veel sikutamiseks tokk ja loomulikult ka tema üliarmas titemänguasi, nimelt tema mummudega pallike. Me oleme ostnud talle päris palju pesemisasju. Enamus on sellised, et saaks ikka kassi ka pesta. Põhimõtteliselt me ostame talle selliseid rohte, mis on ikka nahale hea ja kirbuvastane. See oleks küll lahe, kui viiks oma koera spaasse, kuigi see oleks natukene liiga poputamine. Aga looma ei saa ju liiga ka ära hoolitseda või nunnutada. Minu meelest on see juba liiga nunnutamine, kui ostad iga päev oma koerale/lemmikloomale selliseid kulinaid ja riideid. Või hoopiski mingit kondikest ja kui otsa saab, siis kohe uus. Kassidel ja koertel on nüüd krõbinad, ennem ei olnud ja kassidel ei olnud kassiliiva. Kui mu kass ära suri, olime me kõik väga kurvad ja mõtlesime, et ei soovi enam kunagi endale uut kassi, aga mingi kuu või kaks läks mööda ja hakkasime puudust tundma kassi järele ning võtsimegi endale uue kassi. Me matsime ta oma aeda elupuu kõrvale, et vahel vaatamas käia, kui vaja. Panime ka peakivid sellele peale, et oleks hea ja ilus vaadata. Pellale õpetasime, et ei tohi laua pealt sööki võtta. Üritasime õpetada koerale lillepeenardes mitte käimist. Aga rohkem polnud talle vaja midagi õpetada, kuna ta teadis juba ise, mida võib teha ja mida mitte. Tal on sööginõu statiivi peal, et söök kausist maha ei läheks ega praht söögi sisse. Koera väljaheiteid koristame regulaarselt ja katame saepuruga. Talle meeldib rihma otsas tõmmata, kui käime temaga väljas jalutamas. Sellepärast ostsime talle nagadega kaelarihma. Tavaliselt antakse käega pepu peale laks, kui ta on paha, aga me ütleme talle ka „ei“. Ma õpetasin talle käskluse „rooma“ - see käis niimoodi, et panin vorsti maha ja ütlesin „lama“. Pärast seda liigutasin vorsti enda suunas ja ütlesin rooma. Kahjuks ta on nüüd selle ära unustanud ja teeb ainult seda natukest aega. Tegelikult me tahtsime viia oma koera ka koertekooli, aga me ei teadnud, kas seda Raplas on. Kui Pella oli juba 3-aastane, avastasime, et siiski on üks koertekool ja ei saanudki teda sinna viia. Minu arvates oleks väga hea, kui kõik saaksid oma koera viia koertekooli, kuna endal on ju ka parem, kui sul on tark ja haritud koer. Isiklikult olen ma rääkinud Pellaga ja teen seda iga päev, ütlen talle „tere“ ja küsin, mis ta teeb, aga teised nii väga ei räägigi temaga. Kui mul on vahest mure, jagan ma seda temaga, kohe hakkab kergem. Ma arvan, et loomad mõistavad väga hästi meid, aga meie mõistaksime ka, kui pühendaksime oma vaba aja neile ja kuulaksime neid. Tegelikult ma arvan küll, et loomad võivad oma peremeest ära kasutada, aga ma ei taha seda hästi uskuda. Meie pidime käima koeraga jalutamas, teda kammima ja pesema. Ema ja isa viisid söögi ainult ette. Loomulikult me mängime ja suhtleme rohkem kui täiskasvanud, kuna nad peavad tööl käima. Minu meelest võiks küll olla lapsel oma lemmikloom, kuna tal on siis endal suurem vastutustunne. Mina ise ei ole hakanud teiste loomapidajate seltsis käima ega ka suhtlema. Võib-olla mu õde on, aga eriti ei usu. Ma ei peaks eluilmaski endal madu. Nad on nii vastikud ja ma lihtsalt ei kannata neid ega ka ämblikke. Ma olen vist kusagilt kuulnud, et keegi kodustas orava ära ja nahkhiire ka, aga eriti ei mäleta. Minu meelest on peaaegu kõik koduloomad või tegelikult need, kes majja ära mahuvad. Näiteks tiigerhai küll ei oleks kellegi lemmikloom ja ka krokodill, teised võiks küll olla. Näiteks tiiger, ma läheks näost roheliseks, kui kuuleks, et kellelgi on oma tiiger. Erilist vahet kas on lemmikloom või koduloom, sellel pole ju vahet. Lemmikloomi peetakse sellepärast, et neil pole seltsilisi.
, Assol, Assu, ...
(6 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kaks koera ja kass on praegu; rott, hamster ja merisiga olid umbes 5-7 aastat tagasi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Tavaliselt ei ole võetud teatud isiku soovil, vaid kui otsustame, siis peavad kõik sellega nõus olema. Tavaliselt kaalutakse looma võtmist pikemalt, sest see on tähtis otsus. Põhiliselt on teatud loomade, nagu näiteks närilised, vastu olnud mina, vend ja isa, sest meile ei meeldi, kui nende eest lubatakse alguses hoolitseda ning pärast jääb see töö ikkagi meie teha.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Me oleme üldiselt loomad võtnud nii, et koerad ja kassid kuulutuste peale ja närilised ja väiksemad koduloomad oleme poest ostnud. Koerte eest on makstud tõupuhtuse eest palju, puudli eest maksime 5000 krooni, sest tal on paberid ja ta on ka näitusekoer.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Puudli nimi on Assol, ta on hispaania tõugu puudel ning nimi tuleb sõnast „päike“, kuid kutsume teda Assuks. Teise tõukoera nimi pole pandud algse peremehe poolt, vaid panime talle ise nime, tema nimi on Bosse. Kassile panime ise nime, tema nimi on Tuti.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet: (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kui midagi viga on, siis tavaliselt pöördume loomakliinikusse ja seal saame suurema osa teavet. Kuna puudel on tõukoer, siis ka loomaklubist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Jah, mõningal määral, sest oleme otsustanud, et toas peab olema väike koer ja väljas suurem, väljas oleval koeral peab olema võimalikult paks karvkate, sest väljas on talvel külm. Jah, tõupuhtus on tähtis, kuna me tahame loomad näitustele viia.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Jah, oleme ühe koeraga näitusel käinud. Tavaliselt läheb looma ettevalmistamiseks umbes 5 tundi, kuna on vaja enne lõigata küüsi, pesta ja siis veel hästi palju kammida. Ma ise olen käinud õega kaasas ühel näitusel. Päris huvitav oli vaadata, mis seal tehakse jne.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meil hoolitsevad kõik kordamööda loomade eest, kuidas keegi kodus on, siis hoolitseb nende eest ja koertega tegeleme nii, kuidas kellelgi aega on.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, kuna seal on kõige rohkem vitamiine jne.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
On tulnud küll pöörduda, sest meie suuremal koeral tekkis mingi toidu vastu allergia ja ta pidi saama mingit möksi pea peale ja siis veel antibiootikume. Vaktsineerime igal juhul, sest palju on igasuguseid haiguseid infektsioone, millesse koer võib ära surra.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks on see vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ma suhtun sellese päris hästi, osad inimesed ei taha oma lemmikutele kutsikaid ja sellepärast lasevad nad ära steriliseerida ja selles pole minu arust midagi halba. Isastel koertel võtab see näiteks tigeduse ära. Kui peremees peab seda vajalikuks, siis järelikult seda see ongi - vajalik. Ise ei anna koertele mingit rohtu.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt
Ei ole ja mina ei tahaks ka kuigi ema arvab vastupidi, nii et kevadel tulevad vist kutsikad. Siiamaani pole ühtegi kutsikat olnud. Ma ei oska öelda, mida teeks, aga ma arvan, et lihtsalt müüks maha. Puhtatõuliste kutsikate müümine on päris kasumirikas.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Toakoeral ehk puudlil pole erilist aset, aga ta magab kõige rohkem kellegi süles või siis kott-toolil ning suurema koera koht on väljas kuudis, ta saab seal magada, aga üldiselt on ta kuudist väljas ja tatsab niisama ringi. Jah, väiksemal on lubatud igal pool ringi käia, suurema koera peame tuppa laskma siis, kui väljas paugutatakse näiteks rakette, kuna ta kardab neid, aga siis laseme ka ta ainult esikusse. Ainult puudlil on õigus tulla voodisse, ta magab isegi minu kaisus mõnikord.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Puudel on käinud näitusel Leedus ja seal ta käis nii, et teda ei pistetud küll korvi, aga hoiti koguaeg rihma otsas. Ise pole kuskil käinud, muidu arvatavasti leiaks kellegi, kelle kätte loomad viia, sest loomahotellid oleksid väga kallid. Ja ma arvan et oleks imelik 100 kg koera kastis vedada, selle jaoks peaks olema mingi lennuk, millega teda vedada, niisama autos teda poleks võimalik transportida, siis peaks võtma kastiauto, palju raha läheks rentimise peale.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
Jah, teame. Tavaliselt ostame nende jaoks kas mingit konti, mis on nende lemmik, või lihtsalt mõne uue mänguasja.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või soovite viia oma looma spaasse?
Ei ole ühtegi riiet ostnud ja ei kavatse ka, näeksid liiga koledad välja. Mänguasju on, päris palju isegi, enamasti on need rohkem ümarad, mida saab veeretada. Jah, meil on mõlema koera jaoks eraldi shampoonid ja kammid, et karv oleks hea läikiv ja korras ja naha jaoks kasutame vajaduse korral tilku, mis teevad karva korda. Pole nendest niinimetatud spaadest kuulnud ega hooli ka, sest spaas käivad ainult inimesed.
17. Kas teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kus teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsuse ja ülehoolitsuse vahel?
Minu arust on see ebanormaalne, kui kannad looma kogu aeg süles ja annad kahvliga näiteks süüa - see on juba ülehoolitsemine.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ma arvan, et siis ei olnud selliseid võimalusi loomadel nagu on need spaad ja puha, et sellel ajal lasti koer korraks välja ja lasti tal loomulikult joosta, tänapäeval seda enam eriti ei näe.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matused? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Me oleme pidanud 3 koera magama panema. Tavaliselt on isa ise viinud metsa ja maha matnud ja tavaliselt oleme võtnud uue koera päris mitte kohe, aga koer on ikkagi hea sõber ja on hea kui mingi loom sul on.
20. Millised „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Näiteks väiksemale koerale oleme õpetanud, et kui häda on, siis laseme ta välja, et tuppa ei või lasta, ja siis me unustame ta tavaliselt sinna. Ta on sellega juba nii ära harjunud, et hakkab ust kraapima. Aga muidu on nii, et kass sööb lilli, kui kõht tühjaks läheb, kuigi ema keelab, aga siis näeme, et lille lehed jälle augulised. Kassile on olemas tema väike majake, kus oma hädasid teeb, aga magab ta igal pool: kord kapil, siis jälle tooli peal ja diivanil jne, sööb ta ka kapi peal.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida on raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Jah, suuremal koeral, kui ust kraapis, siis küsis süüa või tahtis tuppa saada. Saime sellest nii lahti, et kui kraapis, panime ketti ja peale seda enam ei taha kraapida eriti, vahepeal natukene peaga lõhub ust.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri? Miks?
Oleme väiksemale koerale õpetanud kahel jalal seismist, mis õnnestub tal päris hästi. Hea oleks, kui koertekool poleks nii kallis.
23. Kas te räägite oma lemmikloomaga? Kas teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Mõnikord küll räägime, näiteks kui koer küsib midagi kehakeelt kasutades, siis küsime, et mis ta tahab ja siis ta läheb sinna kohta ja tänu sellele teame, mida ta tahab. Ja mõnikord, kui loom närvis on, siis räägime loomaga, et ta maha rahuneks ja samas ka kiidame teda, kui midagi head teeb.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Jah, näiteks nii, et kui lased tal hästi palju kogu aeg midagi teha, siis lõpuks jääbki ta seda tahtma ja siis on teda raske sellest võõrutada.
25. Millised on teie peres olnud laste kohustused loomad suhtes? Kas lapsed hoolitsevad looma eest rohkem kui täiskasvanud? Kas laps teie arvates vajab looma?
Meil on nii, et kui kedagi kodus ei ole, siis loom saab ise hakkama, aga kui keegi on kodus, siis see inimene kindlasti hoolitseb ka loomade eest. Kindlat korda meil ei ole.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema loomapidajatega?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom keda te mingil juhul ei peaks?
Mürgiseid ämblikke. Mitte neid ei kardaks, vaid surma kardaks.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse kodulooma on hakatud suhtuma kui lemmikusse või seltsilisse?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest?
Need on omapärased ja ja huvitavad loomad, keda pidada. Lihtsalt nad ei vaja võib-olla nii palju aega kui koerad. Laisematele inimestele sobivad sellised loomad.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on Ioomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb
Ma arvan, et näiteks põder ja elevant nüüd küll lemmikloomadeks ei sobiks. Minu arust loom, kes tuppa ära ei mahu, pole enam päris lemmik. Koerad on ka väljas, aga toas olemine oleks neile samas piin, kuna neil on paks karv, nad on kohastunud välitingimustes elama. Ja miks ei ole praktilist otstarvet, koer on ju see, kes hoolitseb su eest ja kellest sa tunneks puudust, kui teda poleks. See kehtib kõigi lemmikute kohta. Kui meil koera ei oleks, oleks mul arvatavasti päris igav.
31. Miks teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sest inimesed vajavad seltsi, et hoolitseda kellegi eest ja kellele saaks oma muredest rääkida.
, Maika, Mõmmi
(3 looma)
Üldinfo
Id:
6159
Arhiiviviide:
ERM KV 1113, 2.7
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Esimene koer oli meil, kui ma olin umbes 7-aastane, teine kui olin 14. Mul oli ka saksa lambakoer, see oli nii tark mul, et ta viidi siis, kui ma 13-aastane olin, Ukraina piirivalvesse tööle.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Mitte keegi polnud vastu, vanemad kinkisid mulle.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Tuttavad tõid, tasuta saime.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Esimene koer oli Mõmmi, teine oli Maika.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Mu tuttavatel on oma loomakliinik.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei mõjuta. Esimene koer oli niisama krants, aga ta oli armas ja teine oli njunfaundland, see oli nii armas kutsikana ja suuremana suur karvakera.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Eks mina tegelesin, aga mul olid ka väikesed õed, kes ka aitasid.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kui kutsikas oli väike, siis valmistasime ise talle toitu, sest ta vajas valku kõvasti, aga seda sai ta munast, kohupiimast jne, hiljem sõi spetsiaalset toitu jne.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
See on kindlasti vajalik, sest kutsika immuunsus on väga nõrk, eriti kui on tõukoer, need eriti nõrgad, seega oli vaja vaktsineerida ja tuli jälgida, et ta kõike ei näriks, sest kutsikale võivad väga lihtsalt ussid tulla ning seetõttu vajavad nad palju hoolt.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
See on suhteline asi, kes mille jaoks võtab looma, kes aretab koeri, see ei steriliseeri oma looma. Mina ei pidanud seda vajalikuks teha, sest ma hoolitsesin oma koera eest ning ei lasknud teisi koeri ligi talle.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ühel koeral tulid jah kutsikad, aga see oli sihilik paaritamine mitte juhuslik asi ja andsime kutsikad tuttavatele.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koertel oli köögis oma nurk.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei, mul on koerad alati kodus olnud, sest meil on alati keegi kodus.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kusjuures, ma ei mäleta enam oma lemmikute sünnipäevasid, ma olin siis alles veel liiga noor.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete Tiinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei, mu koer oli liiga suur, et talle riideid osta.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Olen näinud telekast, et lemmikule ostetakse kallimaid hilpe kui iseendale. Ja et koera eest hoolitsetakse paremini.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on loomadele kõik vajalikud ja mittevajalikud asjad olemas: poed, salongid, isegi loomakiirabi on olemas, aga vanasti seda kõike polnud, see vahe ongi.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Esimene koer mul tapeti ära, kuna ta läks ühele mehele kallale ning see lõi ta salaja maha. Ma leidsin koera nädal hiljem juhuslikult ning matsin maha ka, aga teine koer aeti auto alla, siis kui mind kodus polnud ja tema matsid mu õed maha.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Mu koerad olid väga sõnakuulelikud: ei pissinud tuppa, ei võtnud laualt midagi. Kuulasid alati sõna.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie loomadel ei olnud halbu kombeid.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Jah, kõrval käimist, valvamist ja muid pisiasju.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Mõnikord rääkisin küll jah.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea, mul pole juhust olnud sellisesse olukorda sattuda.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Alati tuleb koera pissitada, temaga tegeleda ja teda ei tohi väntsutada.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ikka suhtlen osadega.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Madu ma kohe kindlasti ei tahaks oma koju.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mu naabril oli kunagi vares.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Sellised loomad vajavad ülemäära palju hoolt.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” "koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Metsikud loomad las jääda sinna, kus nende koht. Kõiki loomi nüüd ka kodustada ei saa.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Nad vajavad kedagi, kelle eest hoolt kanda ja kellega suhelda.
, Holms, Jänku, ...
(15 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kolm hamstrit olid kunagi väga ammu, viis küülikut samuti ammu, üks lontkõrv jänes on siiamaani, kaks kassi juba aastaid (siiami ja angoora), koer (kolli) tuli kahjuks kaks aastat tagasi magama panna, kala oli mul ka ammu ja see suri ise ära.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Meil on ajast-aega ohtralt koduloomi olnud. Alguse sai see koertest... Meil on olnud kuskil 3 koera. Lihtsalt meie pere ei oska ilma loomadeta elada. Esimene koer, kes oli alguses üldse minu vanaema koer ka, et koeral üksi igav ei oleks, otsustas isa talle hundikoera seltsi võtta. Meie tegelik esimene koer oli meil väga vana ja mingi hetk ta lihtsalt kadus. Hundikoer suri, kui olin kolmene ja kuna mina ja mu õde olime sünnist saati koertega kasvand, otsustati uus võtta, kes tuli raske haiguse tõttu kaks aastat tagasi magama panna. Siiamaani pole me uut koera võtnud. Ja ma arvan, et meie perre enam uut koera ei tule. Viimase kaotus oli liiga valus lihtsalt ja meile piisab kassidest ja jänesest ka. Kasse on meil sadu olnud... Neid on meil tõesti väga palju olnud. Lihtsalt ilma ei oska. Jänesed, hamstrid ja muud loomad on tulnud lihtsalt minu a mu õe huvist. Kuna elan maal ei ole meil raske koduloomi pidada.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kassid - enamus on siiski kusagilt üles korjatud. Hetkel on meil siiami, kelle me ostsime suhteliselt odavalt siiski, sest kassil pole pabereid v.a angoorakass (pole puhast tõugu) - selle saime me, kuna meie naabrid kolisid ära ja kass jäeti maha. Ilus kass oli, emal hakkas temast kahju, püüdsime ta kinni ja võtsime lihtsalt enda katuse alla.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimed on lihtsalt tulnud kogemata. Esimene koer oli Muki, hundikoer oli Lorri ja tema järgi pandi kollile nimeks Torri. Hamstrid on enamasti Rotud või Karvapallid olnud, jänes on lihtsalt Jänku, angoora on Kitty (kutsume teda Kituks ja Kitukaks), siiamikass on Vatson (selle nime valimisega oli raskusi, ta on tegelikult väga eriline kass, teist sellist pole, nimelt tal on sabas jõnks, tänu sellele tahtsime kutsuda teda Jõnksuks, aga emale see ei meeldinud, tema otsustas, et ei, Sipsik peab ikka olema ja lõppsõna ütles isa - kassi nimeks sai Vatson, kuna meil oli kunagi jänes, kelle nimi oli Holms).
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Oleme raamatutest ja internetist abi otsinud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
EI! See ei ole üldse oluline, kui suur või väike või mis tõugu loom on, peaasi, et ta meile endale meeldiks.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole!
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kõik siiski hoolitsevad võrdselt loomade eest. Ja mingit sellist ajakulu nagu ei olegi. Lihtsalt see loomaga mängimine või tema toitmine ja muu selline tuleb ise enesest.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame toidu poest. Nii palju seda aega siiski üle ei ole, et loomadele ise spetsiaalset sööki teha.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ei ole käinud spetsiaalselt arsti juures. Ainult siis, kui koer magama panna tuli. Koer oli vana, tal oli väga suur kasvaja ja kutsusime arsti kohale, kes ütles, et pole mõtet looma piinata. Meil ikka siin vahest teised majaelanikud kutsuvad loomaarsti välja, siis kasutame võimalust ja vaktsineerime oma loomad ka ära. Parem karta kui kahetseda!
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Oli kunagi plaan, sest meil on isane ja emane kass, aga siis mõtlesime, et ei, milleks looma piinata.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Jäneseid me paaritasime, aga kassid - need said kogemata... Oleme loomad maha müünud või sõpradele ja tuttavatele andnud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Jänes võtab väga palju ruumi, kuna tal on väga suur puur. Kassid on keldris. Angoora ajab valgeid karvu igale poole ja isasel oli loll komme kõik kohad ära märgistada... Kuna elan ridaelamus ja igaühel on oma kelder, ja suhteliselt suur kelder on, on hea kasse seal hoida ning neil ei ole selle vastu midagi.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole loomi kaasa võtnud. Isapoolne ema elab ka meiega ja tema tavaliselt meiega puhkustele kaasa ei tule, nii et tema on see, kes meie loomade eest hoolitsenud on. Ta on ise ka suhteliselt loomafriik ja temast minu ja mu õe loomahullus alguse saigi!
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Jah, teame küll, aga ei tähista neid.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete Tiinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole midagi spetsiaalset ostnud selga neile. Mänguasju ka erilisi ei ole. Ei ole oma loomi spaasse viinud ja ei näe sellel vajadust ka.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ei tea, ei usu eriti. Loomad on ju nagu inimesed, kes vajavad pidevat hoolitsust ja õrnust. Ei tea, mina oma loomi küll ülehoolitsenud pole ja ma ei pööra sellele ka mingit tähelepanu. Armastan kõik oma loomi väga.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei tea, usun, et ei erinegi väga palju. Tänapäeval on lihtsalt paremad tingimused ka loomadel. Spetsiaalsed toidud, mänguasjad ja muu selline.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kõik meie lemmikloomad on maetud meie aeda, isegi hamstrid, ja ma usun, et me jätkame seda traditsiooni. Siiamaani oleme ikka uued muretsenud, kuigi jah, nüüd uut koera me ei muretsenud, kuna viimase surm oli siiski liiga julm ja valus meile kõigile. Oleme ju siiski loomafriigid...
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei ole midagi eriti õpetanud. Nad on ise õppinud. Õde üritas jänest minu vastu õpetada aga jah, tegelikult see ei õnnestunud, sest see jänes ei sallinud mind juba siis, kui me ta ostsime.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Jah, isane kass pidi alati kõik kohad ära märgistama ja mitte ükski tugitool ega diivan ei jäänud terveks, sest ta teritas oma küüsi nende peal. Kui talle spetsiaalse seina, mida ta kraapida võis, tegime, siis ta ei tahtnud seda. Ja jänes on ka väga õel. Hammustab mind isegi siis kui tema on puuris ja mina puuri juures. Paar päeva tagasi hammustas mind nii, et põlv on siiamaani sinine.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Siiamikass jälle. See on jumalast hull loom. Ükskord olime öösel kodust ära, vanaema ka, ja kui me lõpuks koju tulime, siis kass oli nii õnnelik, et lihtsalt hüppas isale sülle ja nii hakkas olema igakord, kui me koju tulime. Siiamaani hüppab sülle, kui keegi keldrisse läheb. Kollikoera õpetasime talvel kelku vedama. Lõbus oli, lõpetasime alati võsas. Käpa andmise õpetasime selgeks. Ja hästi hea valvur oli ta ka. Ta oli meil kuuri ees ketis, sest ta oli siiski suhteliselt kuri koer ja võõraid ei salli. Kunagi üks mu sõber läks meie kuuri muruniidukit võtma, kuuri sisse sai, aga välja koer teda enam ei lasknud. Poiss sai natukene hammustada, peaaegu kahe jala vahelt. Õnneks mitte midagi hullu ei juhtunud. Jänesele õpetasime trepist üles-alla käimise selgeks, mida me oma koerale õpetada ei suutnud. Jänesele õpetasime veel ka puurist väljahüppamise selgeks. Ei ole selleks kunagi mingit spetsiaalset kooli või midagi sellist kasutanud, kõik on ikka ise neile selgeks tehtud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, kogu aeg räägin oma loomadega. Eriti jänesega. Ta saab muidugi ainult sõimata, sest ta hammustab mind pidevalt, aga ega mulle meeldib teda kiusata ka.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu. Meie pere loomadega seda juhtunud ei ole.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kes looma tahab, peab tema eest ka hoolitsema. Kuigi jah, me teeme seda tavaliselt kõik kordamööda, probleeme sellega pole, et keegi näiteks ei viitsi jänese puuri puhastada.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei. Me oleme lihtsalt omaette.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Jah, igasugused ämblikud ja ussid ja papagoid ka ei taha. Mind lihtsalt ei huvita sellised loomad.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mu õde on hiiri pidanud. Ta hull ju tuhlab kõik mättad läbi ja korjab hiiri. Tal on tigude kasvatus ka olnud.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ei taha mitte ühtegi sellist asja näha ka mitte!
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” "koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom on see, keda peetakse lõbu pärast, aga koduloom lüüakse lõpuks maha. Lehma ikka lemmikloomaks ei võtaks...
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lihtsalt, et .. ma ei teagi nüüd kohe niimoodi öelda... Lihtsalt on tegevust vaja. Saab kellegagi tegeleda iga kell kui tahad!