Tekstid (46 tulemust)

Benno, Jänks, Kuska, ...
(9 looma)
Üldinfo
Id:
178
Arhiiviviide:
EFA, KP 22, 91 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:

Mul on üheksa lemmiklooma ja nende nimed on Siidreke (kass), Benno (koer), Tommi (koer), Miki (merisiga), hiired Siki, Saki, Tups, Kuska (kass), jänes Jänks.
Kass, Rosangeelika
(2 looma)
Üldinfo
Id:
275
Arhiiviviide:
EFA, KP 24, 181 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:

Minu lemmikloom on minu kass Rosangeelika, tuntud ka kui Kass ja koer Semu, kuna mu lemmikloomad on suhteliselt uued, siis ei ole mul lugusi mida meenutada.
Sofi
(Koer)
Üldinfo
Id:
1820
Arhiiviviide:
EFA, KP 13, 169/70 (1c)
Kogumise aasta:
Jututüübid:
Nimed

Minu üheks suuremaks hobiks on koera pidamine. Sain endale kahe aasta eest taksi, kelle nimeks sai Sofi. Ta on mulle väga kallis ja mulle meeldib temaga tegeleda. Vahetevahel käime koos minu hea sõbranna juures, kellel on samuti taksi nimega Betty või teise sõbranna juures, kelle taksi nimeks on Pille. Mõnikord käivad meil aga koos oma peremehega külas Sofi ema Kupi ja vend Juss. Sofi lemmikmänguks on sikutamine (kummist aas, mille ühest otsast tirib tema ja teisest mina), mida mängime igal õhtul. Eriti tore on Sofi pesemine duši all. Siis tõstab ta kordamööda tagumisi jalgu ja lükkab need taha pikalt sirgeks. Veel on minu meelest naljakas, kuidas ta magab kõhuli, tagumised käpad pikalt taha välja sirutatud.
Ampsu, Johnny, Max, ...
(4 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kuskil 4 aastasena olid mul kuldkalad, 10 aastaselt sain hamstrid ja 12 aastaselt koera.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Kõik olnud lemmikloomad on võetud laste ehk siis minu ja mu õdede tungival soovil. Vanemad kaalusid ja talusid meie pealekäimist suhteliselt pikalt. Vastuargumentideks oli laste ehk meiepoolne loomade hooletussejätmine. Poolt argumendiks oli aga see, et tegelikult soovisid kõik pereliikmed koju lemmiklooma keda hellitada.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kalade ja kassi võtmist ei mäleta, aga koera saime kuulutuse peale. Hind oli 4000.-
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Pärisnimi on koeral Winz Sprate Little Twister, aga kuna kasvatajad olid teda juba Johnny’ks kutsunud otsustasime selle nime ka jätta.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Koera kasvatajalt, trennikaaslastelt, treenerilt (sõnakuulelikkus, koerasport agility), internetist, raamatutest ning ka loomasaadetest.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mõjutanud on kindlasti suurus, sest korterisse suurt koera ei tahtnud ning välimus, sest kui uba koera võtta peaks ta igatpidi meelejärgi olema. Esialgu ei olnud tõupuhtus oluline, kuid ma tänan õnne, et me tõukoera siiski võtsime. Tõukoeraga on võimalus käia võistlustel, näitustel jne, tõuta koeraga sellised võimalused puuduvad.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Oleme käinud näitustel. Enne näitust on koera ettevalmistamine - koer tuleb pesta, kammida, kuivatada ja pügada ning trimmida. Näitusele minnes peab koer oskama õigesti liikuda ning seista, see vajab eelnevat õpetamist ning harjutamist. Näitustel üleüldse on mõnus õhkkond ning üldiselt suhtlejad ning toredad inimesed. Ka kohtunikud on siiani hea mulje jätnud. Näitustesse suhtun väga hästi.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koera eest hoolitsen põhiliselt mina. Hommikul jalutame kella seitsme paiku umbes 15 minutit. Laupäeviti sõidame hommikul agility trenni, mis kestab 1,5 tundi. Päeval kestab jalutamine sõltuvalt ilmast u 20-60 minutit. Päeval me mängime, vahel õpime uusi trikke. Õhtul teeme u 20 minutilised ringid ning peale jalutuskäiku on koeral söögiaeg.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, sest see sisaldab koerale kõike vajalikku. Ise valmistatud toidu juures ei tea kunagi, mis aineid seal puudu on ning selle pidev tasakaalustamine oleks tülikas.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Kui koer mitu päeva palavikus oli, kui ta ei saanud liikuda, sest oli hüpates oma selja ära nihestanud ning kui ta kõrv tundus natuke põletikus olevat, tuli pöörduda arsti poole. Ei ole ise looma terviseprobleeme lahendanud, sest pole vastavat väljaõpet saanud. Loomi tuleb kindlasti vaktsineerida. Lugedes lehtedest marutaudis ringi liikuvatest koertest on see kohe kindlasti hädavajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Steriliseerimine on vajalik kui ei ole plaani pesakonda saada.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole lasknud oma loomal järglasi saada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie koeral on lubatud liikuda terves korteris ning ta magab ja pikutab põhiliselt voodis.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Reisidele olen koera kaasa võtnud, tema transpordiks on olemas vastav puur/boks. Olen koera kaasa võtnud ka külla minnes. Koeraga linnas liikumine ning peol käimine on aga natuke tüütu. Loomahotelli teenuseid pole kasutanud, sest selleks pole vajadust olnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Meie koeral on sünnipäev 23. veebruaril ning sellel puhul ootab teda mingi eriline maius närimiskont vms).
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Koerale on ostetud jope, mis kaitseb ta pikka ning tihedat karvastikku kevadel ning sügisel vihma eest. Tal on väga palju erinevaid mänguasju - piiksuvaid, pehmeid, suuri, väikseid. Koera karva korrashoiuks on meil kindlasti šampoonid ning balsamid, samuti ka mõned viimistlusvahendid nt staatilise elektri vastu. Ei usu, et koerad spaast sama palju lugu peavad nagu inimesed, seega arvan, et koertele pole spaad vaja.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Üle hoolitseda pole võimalik. Iga inimene hoolitseb oma looma eest materiaalsete võimaluste kohaselt. Oleks mul piisavalt raha ostaksin minagi nagu kuulsused oma koerale tippkvaliteet riideid, asemeid, kaelarihmu, šampoone jne.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nõukogude ajal ei olnudki erilist „koerakultuuri“ - treeninguid, võistlusi, karvahooldusvahendeid jne.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ei ole seda veel läbi elanud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Koerale on õpetatud põhitõed - laud ning kõik sellel olev on inimeste käsutuses, lillepottide vastu ta huvi ei tunne, peenraid ei kraabi, kuid vahest ületab neid küll. Puhtusehoidmisega pole probleeme.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kiijeldage mõnda näidet. Kuidas sellest hajumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kutsikana on halbu kombeid küll olnud nt laua peal käimine ning sealt varastamine. Et koerale selgeks teha, et nii ei tohi, tuli ta teolt tabada ning ära ehmatada. Üheks „ehmatusvahendiks“ on ka plastpurk täis riisi vms. Teolt tabades seda kärarikkalt raputades koer ehmatab ning talle jääb meelde selle tegevusega kaasnenud halb emotsioon ja üldjuhul ta seda enam ei korda.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Mu koer oskab rulaga sõita, minu jalgade vahel kaheksaid teha, sitsida, patsu anda, erinevaid takistusi läbida jne. Õpetamine käis rõõmsalt ja maiusega. Minu koer on koertekooli läbinud ning me jätkame treeningutega. Põhjalik dressuur ei ole vajalik, sõltub inimesest - kui on tahtmist ja aega, siis miks mitte!
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin oma koeraga, sest meile meeldib nii. Inimeste meeleolud tunneb ta kohe kindlasti ära. Ei ole nõus, et loomadele pole omane mõelda. Inimene, kes seda öelnud on, pole arvatavasti koera omanud.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina kui laps olen koera põhiline hooldaja - jalutan, mängin, söödan, õpetan, pesen, viin arsti juurde jne. Sõltub lapsest, kui temas on natukenegi kohusetundlikust ning suuremat huvi loomade vastu, siis ta vajab looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubi liikmetega vms)?
Jah.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei ole.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Jah.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Kui nende eest õigesti hoolitsetakse siis ei ole mul selle vastu midagi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom on aretatud inimestega harjuma ja läbi saama. Hunte ja põtru inimestega harjuma panna on väga raske. Tegelikult kuuluvad metsloomad ja eksootilised loomad siiski metsadesse.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et hoolida ja seltsi ning tegevust saada.
Mirri, Tuti
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6087
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 16
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on kodus olnud kaks kassi, esimene kassi võtsime 7.a. (kassi-punase), teise kassi võtsime 3 aastat tagasi kes oli valge ja väga karvane.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Käisime poes kus kiisupoegi müüdi ja tegime otsuse kogu perega koos (esimese kassi). Kogu meie perekond tahtis lemmiklooma, see tuli põhimõtteliselt äkkotsusena, samas me veel kaalusime seda poes tund aega, et kuidas ja kes hakkab tema eest hoolitsema jne.. Algul kahtlesime, et kuidas me reisimas saame hakata käima, et kassi ei saa üksinda jätta ja tema eest tuleb väga palju hoolitseda. Teise kassi tõi ema jube armas kiisupoeg üleni valge, küsis meilt muidugi üle kas saame hakkama sellega kui perre teine pereliige veel juurde võtta ja kõik olid nõus, muidugi isa oli algul vastu, aga lõpuks harjus ära!
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Esimese kassi saime Kadaka turult, ostsime ja hind oli muidu 200, aga meie saime 100 krooniga!!! Teise kiisupoja saime ema sõbrannalt, anti lihtsalt ära.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Esimese kiisu nimi on Mirri ja teise nimi oli Tuti, eks ikka on erinevus ma arvan, mõni loom näiteks reageerib hüüdnimele paremini, see on võib-olla kõlavam, mõni paneb oma lemmikloomale väga pika ja keerulise täisnime. Nime otsustasime samuti kogu perekonnaga, kõik pakkusid oma variante, Mirri nime mõtles välja ema ja Tuti nime õde.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Tuttavatelt saab teavet, muidugi kõige rohkem raamatutest ja kindlasti ka internetist ja ajakirjadest, põhimõtteliselt igalt poolt kus seda teavet jagatakse.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Minu jaoks pole mood ega tõug oluline, oma koduloom on ikka kõige armsam ja kallim! Kõik loomad on väikestena minu arvates eriti armsad. Tõupuhastus pole ka oluline nagu aru saada eelnevast jutust.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Kahjuks ei ole osalenud, muidu võiks päris tore olla, aga selleks vaja looma ka koolitada.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Me kõik hoolitseme, oleneb kes hetkel kodus on. Kassiliiva teeme õega kordamööda, üks päev mina teine päev õde. Tavaline päev algab hommikusöögiga kus panen või keegi kes parasjagu seal lähedal on kassile süüa ja teeb kassiliiva, lõunati mõnikord mängime kassiga jne. Põhimõtteliselt kogu aeg kui kodus olen siis ikka paitan ja mängin kassiga, kuigi ta juba 7.a. vana aga nii suur mänguhuviline.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, kuid ka kui me ise sööme õuna või pasteedisaia, kurk: jne, anname kassile ka kui ta tahab, talle väga maitseb see toit mida meie sööme!
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimise puhul pöördusime loomaarsti poole, vaktsineerimine on kindlasti väga vajalik! Tegime soo operatsioonilt lapsi ei saaks muidu probleeme ei ole meie koduloomadel olnud. Kunagi kui selle esimese kassi ostsime turult olid tal täid ja selle lahendasime rohuga..huhh küll sellega oli jagelemist.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Olen selle poolt, milleks kassil sünnitada lapsi kui nad näiteks tänavale jääksid või varjupaika viidakse, kui oleksid kindlad omanikud olemas siis miks mitte sünnitada.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Jah, üks kord said meie mõlemad kassid järglased, aga kõik kassipojad leidsid endale peremehed, see on lihtsalt juhtunud. Järglastele tuleks leida Peremees!
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Maja lähedal kindlasti kuskil soojemas varjualuselises kohas, suurem tuba või ruum kus loom tunneks ennast mugavalt ja kaitstult. See, kas lemmikloom võib igal pool ringi liikuda on täiesti tema peremehe otsus, minul ei oleks selle vastu midagi kui loom on puhas ja korralik. Oleneb lemmikloomast, kas ta võib voodis käia, näiteks minu arust kassid võivad, suuremad koerad vb mitte kes väljas uudis elavad.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, orv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Väga pikale reisile ei ole võtnud, lihtsalt suvilasse ja maale. Tavaliselt jätame maha kui reisime. Kui suvilasse viime loomad siis paneme nad korvi või kassipuuri. Ei kindlasti ei võta looma kaasa kuskile pidudele, linna jne. Ei ole kasutanud loomahotelli teenuseid, ei ole sellist vajadust tekkinud ja ja on ka omaette hind ma arvan.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Tean millal on minu lemmikloomade sünnipäevad. Varem tähistasime, nüüd enam mitte.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole riideid ostnud ega õmmelnud. On muidugi mänguasju, igasugused karvased asjakesed, pallid, sulgedest mänguasjad jne.. Ei ole kasutanud spetsiaalseid vahendeid lemmiklooma jaoks. Ei ole viinud looma spaasse, kui oleks koer siis isegi soovitaksin ma arvan.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Kindlasti on võimalik, mida rohkem seda parem, aga üle ei maksa ka pingutada, peaasi et vajalikud asjad saaksid tehtud. Kui juba kassi mitu korda päevas pesta siis oleks see juba ülehoolitsemine.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Hmm.. tänapäeval on see rohkem edasi arenenud, ma ei teagi.. kunagi tegeldi vb isegi rohkem nendega, nüüd aga antakse lihtsalt mänguasi ja muud sellised talle ise kätte ja las mängib, vanasti polnud neid shampoone ja kamme lemmikloomadel.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kahjuks sai meie noorem kiisupoeg surma, matsime ta loomade surnuaeda, oli väga kurb sündmus. Ei otsustanud uut looma võtta, piisas juba 1 kassist.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei ole midagi õpetanud, ainult et kassiliival peab käima, ja mööblit ei tohi kraapida ja toataimi närida. Muidu ta on ise tubli Mirrike olnud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei ole isegi midagi sellist ette tulnud.. üks kord ainult ta ei käinud kassiliival ja tuli voodisse.. oi aga siis andsime nina peale väikse patsu ja viisime kassiliiva juurde nagu raamatus oli kirjas ja nüüd ta käib kogu aeg kassiliival
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin, ma arvan et ta ei mõista lihtsalt reageerib häälele, kui sööma kutsuda nime järgi siis kohe tuleb. Olen selle väitega nõus.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea, oma lemmikloomade põhjal pole sellist situatsiooni ette tulnud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Jah, meil hoolitsevad loomade eest rohkem lapsed, süüa tuleb anda, mängida, kassiliiva teha. Minu arvates vajaks iga laps looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Madu, minu arvates mõttetu, teda ei saa paitada, temaga ei saa mängida, veel on ta ohtlik ja talle peab surnud loomi sisse söötma, jube.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea kahjuks.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu. iguaan, piraajad)?
Päris huvitav, miks mitte kui inimestele meeldib neid pidada, ise vist ei tahaks, aga tore vaadata kui kellelgi teisel on selline loom.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Kõik loomad, kes inimesele meeldivad ja on meeltjärgi ja keda nad armastavad saavad olla lemmikloomad. Minu arust on koduloom ja lemmikloom üks ja sama mõiste. Jah, lemmikloom on rohkem nagu pereliige, olenevalt loomast.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Ma arvan, et inimesed tahavad rohkem õnnelikud olla, mõni üksik inimene võtab looma, et tal igav ei oleks, ja vanemad võtavad lastele, et neil lõbusam oleks ja nad õpivad hoolitsema armsate loomade eest.
Morri, Morris, Morry
(Koer)
Üldinfo
Id:
6094
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 23
Kogumise aasta:
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Koer - praegusel hetkel.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Loom võeti kõigi pereliikmete soovil, otsus oli suht pikk.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Looma saime tuttavalt (onu koera kutsikate seast), looma hinnaks läks põhimõtteliselt see summa, mis läks tema toitmiseks, kui ta oli kutsikas - seega väike.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimeks on Morris, hüüdnimi Morry/Morri, nimi pakuti ühe tuttava poolt.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Raamatud, Internet, tuttavad.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood võibolla mõjutanud ainult vähesel määral. Tõupuhtus oleks kindlasti vast oluline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud näitustel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Jalutamas käivad vanemad hommikul ja õhtul vaheldumisi, mina ja õde käime vaheldumisi de päeva (lõunasel ajal). Peseb see, kes väljast tuli temaga (kui vajab pesu), suurema pesu on teinud ema või koera juuksur. Toitmine kuidas kunagi.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ise ei valmista, koreatoit peamiselt.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures on käidud siis, kui on vaja olnud teha vaktsineerimist, vaktsineerimine on kindlasti vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Puudub arvamus koera steriliseerimisest, vajalik on ta kindlasti, muidu seda vast ei tehtaks.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Koer on isane, pole ühegi emase koeraga paaritanud ka.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Pesa on köögis nurgas, seal ta eriti muidugi pole. Liikuda võib igalpool, siis kui kedagi kodus ei ole on ta ainult esikus+köögis, kuna muidu läheks ta diivani peale ja seda ei ole lubanud talle. Voodisse/diivaniline ei tohi tulla.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Välismaa reisi ajal on koer maha jäänud, see aeg on ta tavaliselt olnud vanavanemate hoole all. Külla kaasa on võetud suht minimaalselt (põhiliselt ainult onu juurde, kus on koera ema ja üks õdedest). Loomahotelli ei ole kunagi kasutanud, pole vajadust olnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Sünnipäeva kuupäeva teame küll. Tavaliselt andnud lihtsalt koera maiust, muud erilist midagi.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid ei ole ostnud. Mänguasjadeks on pall(id), nöör ja mingi piiksuv siil vms. Pesemiseks ja tema kammimiseks on ostetud jah spetsiaalseid vahendeid. Spaasse ei ole viinud teda. Sinna viimise kohta arvamus puudub ka.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ei usu, piiri kohta ei oska samuti midagi öelda.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeva ja nõukogudeaegse hoolitsusel ei oska vahet teha, kuna ei tea milline oli olukord nõukogude ajal . lemmikloomadega täpselt.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Loom on endiselt elus.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või - peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei tohi käia diivani ega voodi peal, laua tagant ei tohi toitu võtta (ega ka ise laua tagant anda).
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Halbu kombeid pole põhimõtteliselt olnud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Koertekoolis pole käinud, erilise trikke pole ka õpetanud. Aru saab kui öelda näiteks välja/metsa/õue tahad, süüa tahad, öeldes anna käppa siis ka annab, öeldes otsi siis hakkab tavaliselt palli (muud mänguasja) otsima, öeldes kes tuleb jookseb tavaliselt ukse juurde.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, loomaga rääkimist esineb küll. Kõne meeleolu ma arvan, et ta mõistab kindlasti. Sellega ei ole tegelt nõus...
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei oska kindlalt öelda aga arvan, et võib.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Arvan, et laps vajab kindlasti looma. Suhtluse, kes räägib rohkem, kes vähem kohta ei oska kindlalt öelda midagi. Eks võibolla samapalju.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Teiste loomapidajatega just rohkem suhtlema ei ole hakanud, ainult kui midagi küsitakse siis sellele saab vastatud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Arvan, et kindlasti ei peaks madu.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea ühtegi.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Kui teistele meeldib siis miks mitte.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomadeks saaksid olla vast kõik loomad, keda sa oma lemmikuks pead vms...
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Üksikud inimesed peavad lemmikloomi arvatavasti sellepärast, et neil oleks keegi kellega tegeleda. Teiste puhul arvan, et ka sama aga võibolla mitte nii suurel määral.
Fredi, Kitty, Miitsi, ...
(8 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud koerad Tommi, Fredi, Reksu ja kass Miitsi Praegu on meil kassid Täppi, Willu, Kitty ja koer Tuksi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Ema tahtis kassi ja ta nägi koduõuel üht võõrast kassipoega ja ta võttis selle kassi endale.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Me leidsime selle kassipoja.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie kasside nimed on: Täpi, Kitty, Willu
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Arsti kaudu kui vaja.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Tõupuhtus pole oluline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud ega ei osale.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt toidavad kasse ja koera ema ja vanaema. Mina viibin loomadega koos vähe.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ei osta, sest minu arust pole seda vaja.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme käinud operatsioonidel. Emase kassi Kittyga, et ta enam poegi ei saaks.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei, sest me käisime operatsioonil.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie kassid on tavaliselt koridoris, kuid talvel on nad toas ja ka voodis.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole kaasa võtnud pikematele reisidele. Arsti juurde viime neid seljakotis.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Jah tean. Tähistame parema toiduga.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Mänguasjadeks on pinksipall ja karvapall.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Pole mõtet toppida loomadele selga igasuguseid riideid ja mõtet pole neid spaasse viia.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ma pole elanud nõukogude ajal.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Me matame nad jõekaldale. Hiljem otsustame kas võtame uue looma.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Meie loomadele pole eriti kombeid õpetanud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie koer on halva iseloomuga ja võib kõige ootamatul hetkel sulle kallale tulla.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ma olen oma koera õpetanud mängima jalgpalli.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Vahel räägin küll. Ja ma arvan, et nad mõistavad mind, sest kui ma neid kutsun, siis nad tulevad kohe.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea. Ei oska tuua ühtegi näidet.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed mängivad loomadega rohkem.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole hakanud. Me saame lemmiklooma pidamisega ise hakkama.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei peaks madu, sest nad ei meeldi mulle.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mu vanaema toidab igal aastal tihaseid ja nad on talle nagu lemmiklinnud.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Päris vägev oleks pidada akvaariumis piraajasid.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste «lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Minu arust ei sobiks lemmikloomaks lehm ega hobune.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Minu arust peavad inimesed lemmikloomi sellepärast, et inimestel on igav ja nad vajavad seltsilist.
Blacky, Kiini, Leedi, ...
(7 looma)
Üldinfo
Id:
6106
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 35
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kui me elasime linnas, siis oli meil roheline papagoi Ruudi. Siis kui maale kolisime saime talle naise papagoi Leedi ja kassi Vuta, kellel sündisid varsti pojad. Nendest poegadest jäi meile Mikk. Praegu on meil koer Tžello, kass Vuta, kass Blacky, ja kassipoeg Kiini.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Papagoi sain ma omale 5 aastat tagasi sünnipäevaks. Koera tahtsid ema ja isa, et keegi maja valvaks. Kassi tahtsime me kõik ja saime ta vanaemalt, sest tal oli palju kasse. Teised kassid, kes meil olnud on Vuta lapsed.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Papagoid ostsime mõlemad loomapoest. Koera saime ema vanadelt tuttavatelt ja kassi saime vanaemalt.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koer Tžello, kassid Vuta, Blacky, Mikk, Tommi ja papagoid Ruudi ja Leedi.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Isa käis koeraga alguses koertekoolis, kuid need loomad kes poest on ostetud räägitakse poes.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Minu arust ei ole see tõuvärk eriti oluline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole kunagi osalenud ja ega vist ei osale kunagi.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koerale viime kõik süüa, kuid kasside eest hoolitsevad rohkem õde ja ema.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, aga koerale paneme vahest alles jäänud sööki.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Arsti juurde tuli pöörduda, kuna koer läks ühe teise koeraga kaklema ja tal olid kõrv ja koon natuke katki.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Positiivselt sest tahame kassile operatsiooni teha, et ta nii palju lapsi ei saaks. Ema paneb vist kassile tablette ka toidu sisse.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Kassil on olnud umbes kolmkümmend last.(kokku)
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koera kuut on õues. Kassid elavad põhiliselt, nende söögid ja muud vidinad on toas.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Pikemale reisile pole. Koeraga oleme vahest Valgerannas käinud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei tea ja see tõttu ei tähista seda ka.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid neil küll pole, aga mänguasju on küll ja nad mängivad nendega pidevalt.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Siis on kui osta koerale igasugu riideid ja muud sellist.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on lemmikloomadele spetsiaalne toit, aga siis polnud. Ja kunagi polnud kassidele, koeradele midagi selga panna nagu praegu pannakse.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Meil on kaks kassi ära surnud ja üks papagoi. Me matsime nad kodu juurde.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Kassid peavad oma kastis käima, kui vajaja koer ei tohi eriti üldse toas olla ja hulkuma ei tohi ka minna.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kui koer mõnda teist endast väiksemat koera näeb, siis läheb talle kallale ja enda arust kaitseb niiviisi oma perekonda.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Väike kass oskab pinksipalliga jalgpalli mängida. Ta õppis selle tegelikult ise ära. Isa käis kunagi koeraga koertekoolis, et talle kombeid õpetada.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Mina küll ei räägi aga õde vahest räägib küll, sest talle meeldivad ilgelt koerad ja kassid.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Õde peab hoolitsema kasside eest, et nemad süüa saaksid, kuna tema tahab, et nad saaksid toas elada.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei tahaks pidada puudelkoera, sest tema eest peaks liiga palju hoolitsema.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea. Aga filmides olen näinud ja Kaido Vanaema toidab talvel tihaseid.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ma arvan, et mina neid eriti pidada ei tahaks, aga las teised peavad kui nad tahavad.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Ma arvan, et lemmikloomad saavad olla need loomad, kes nende omanike arvates on lemmikloomad.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et oleks millegagi tegeleda, et oleks rohkem seltsi ja rõõmu.
Nero, Nero von Nestor, Nurr, ...
(4 looma)
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud väiksena üks koer ja kaks kassi. Praegu on koer.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Terve pere soovil, ainult ootasime sobivat hetke ja sobivat koera.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ostsime oma koera õpetajalt. Maksis 1500.-.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Eelmise koera nimi oli Tessa (Tess), praegu on Nero von Nestor (Nero), kasside nimed olid Nurr ja Tondu.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Teavet saame põhiliselt loomaarsti kaudu, vahel harva ka raamatutest, ajakirjadest, internetist ja televiisorist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mulle on alati meeldinud saksa-lamba koerad, küllap seepärast võtsimegi saksa-lamba koera.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Ma ei ole käinud Nero von Nestoriga näitustel, aga üldiselt suhtun sellesse positiivselt.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Mina käin jalutamas ja mängin temaga ja vanaema teeb nii enda kui ka oma koerale süüa. Õhtul kui koolitükid on õpitud mängin või lihtsalt jalutan koeraga. Tegelen koeraga keskmiselt ühe tunni päevas vahel rohkem.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame ja valmistame ise, kuna meie koertele maitseb pudru, kuhu sisse on segatud krõbinaid. Minu koerale meeldib eriti vaniljemaitseline jäätis.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ainult kastreerimise ja vaktsineerimise pärast oleme pidanud veterinaari poole pöörduma, muidu pole terviseprobleeme tekkinud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ma ütleks, et see on iga inimese oma asi, kas ta tahab looma steriliseerida, või mitte. Mina suhtun positiivselt. Vajalik on see siis, kui Te ei soovi järglasi oma loomale ja kui Te ei taha, et Teie loom hulguks. Kui meil oli Tessa siis me süstisime teda.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse järglastega?
Ei ole lasknud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Talvel magasid koerad sauna eelruumis, suvel magavad nad kas kuudis või küünis. Lemmikloomi eluruumidesse ei lasta, oleme teinud ainult siis erandi, kui vanaema emakass sünnitas. Meie tulevases kodus on looma ala piiratud aiaga, sest me ei soovi, et ta hulkuma läheks. Loomi voodi ei lasta.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Minu koer on ainult reisinud siis, kui kolisime ja, kui oli vaja teda kastreerida. Nero siis tagaistmel. Minu koerale ei meeldi autosõidud. Loomahotelli pole kasutanud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Nero von Nestori sünnipäev on 06.01.2005. Ta sai tüki torti ning sünnipäeva pidasime samal päeval, mil minulgi.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Koera või mistahes looma riietamine ON looma PIINAMINE! Mänguasju on tal küll, põhiliselt närimiseks. Spetsiaalseid hooldamis- või pesemisvahendeid Nerol pole. Spa oleks hea mõte, aga see on kallis lõbu.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Looma eest on võimalik üle hoolitseda. Nt. riietamine, talve meie kliimas on vaja osadel koertel veste või tekke, aga riietamine lõbu ja ilu pärast on üleliia.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tollal ei olnud spaasid ega loomahotelle ega ei olnud ka vist korralikku loomatoitu.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Matmine korraldati väike ja tagasihoidlik. Aasta või kahe pärast võtsime Nero von Nestori.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Koer ei tohi tuppa pissida ega kakada, lillepeenart ei tohi kraapida ning laualt toitu ei tohi võtta. See nõudis ainult aega ja vastupidavust.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ühelgi minu lemmikloomal ei ole olnud sellist harjumust, mida ei ole saanud kergelt võõrutada. Karistada tuleb, aga kuidas, see sõltub pahandusest.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Olen õpetanud paari trikki: istu, lama, pikali, käppa, teist käppa. Õpetamine läks osade käsklusega kergemini, kui teistega, nt. “pikali” trikki ei taha ta eriti praegu teha. Koertekool sobib osadele inimestele ja nende lemmikutele paremini kui teistele.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin küll ja usun, et ta mõistab. Ma ei ole nõus, et loomad ei mõtle.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? kirjeldage mõnda näidet.
Filmides võivad küll, võib-olla, et päriselt ka, aga näiteid ei ole.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed, eriti need, kes looma tahtsid, tegelevad küll rohkem loomadega kui täiskasvanud. Lapsed vajavad looma vastutustunde saamiseks.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Mul ei ole üldiselt midagi loomade vastu, aga lehmi, sigu, hobuseid jms, ma LEMMIKUTENA ei peaks. Esiteks, nad haisevad ja teiseks, nendega on liiga palju tööd, ajaliselt ei jõuaks.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Kahjuks ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Mulle meeldivad eksootilised loomad, tahaks endalegi boad, aga koerad meeldivad ikkagi rohkem.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste «lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Kõik loomad saavad olla lemmikloomad, v.a. need, kellel on mingi otstarve meie söögilaual. Nt. lehmad, sead, lambad, kanad jne. Need on koduloomad. Ka lemmikloomal on otstarve. Mõned peavad loomi ilu jaoks mõned valvuriteks või näriliste hävitajaks.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad lemmikloomi, nagu ennist ütlesin, ilu jaoks, valvuriteks, näriliste hävitajateks, kuid ennekõike sõbraks ja alati Teie jaoks olemas olevaks seltsiliseks.
Adi
(Koer)
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kunagi oli koer nimega Adi. Tema oli siis 3-aastane, kui mina olin umbes 8-aastane.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Loom võeti kõigi soovil. Otsus tuli äkitselt, kuna ühel päeval lihtsalt helistati ja küsiti, kas tahate koerapoega ja nii me ta võtsime.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koera saime kuidagi tuttavate kaudu. Tasuta anti, kuna ta oli krants ja nad tahtsid nendest lahti saada.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koera nimi oli Adi. Hüüdsime teda ka selle nime järgi. Nime sai ta ühe tuntud spordifirma järgi. Vendadega mõtlesime koos välja ja kohe panime ka.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma apteegist ja arsti kaudu.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Koera puhul ei mõelnud me millegi peale. Ta oli kõige segaverelisem krants. Ta oli armas ja meeldis.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole käinud. Minu arust ei oleks neid tarvis. Kui siis mingile väiksele seltskonnale. Oma lemmikloomaga eputamine pole minu arust kõige põnevam. Igaühe jaoks on oma lemmik nagunii kõige kallim.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kord käis isa, kord mina, nii kuidas juhtus. Tulin koolist koju ja kohe käisin koeraga jalutamas.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Jah, poest ostsime. See oli mugavam ja ta ei söönud seda, mis ise tegime.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti poole pöördusime siis, kui ta karv pusasid täis läks. Tal ei olnud erilisi haigusprobleeme. Vaktsineerisime küll. See on vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Suhtun positiivselt. See on vajalik, et rahulikult oma lemmikuga tegeleda. Jooksuajal ei ole võimalik temaga koos öösel magadagi.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole lasknud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Tal oli pisike tekk, kus peal ta magas. Korteris võis ta igal pool vabalt liikuda. Voodis magas ta koos pereliikmetega.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole pikkadele puhkustele kaasa võtnud. Mõned korrad võtsime autoga sõites ta kaasa. Siis ta jooksis autos vabalt ringi. Tal oli ühe istekoha peal tekk, kus ta sai magada.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
Mina täpselt ei tea. Kuskil augustis. Ostsime talle mõne uue mänguasja või mingi suurema kondi, mida ta sai pureda. Midagi, mida ta iga päev ei saanud.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid?
Riideid ei ole. Tal olid igasugused pallid ja pehmed loomad. Enamus asjad olid vanad, nagu tennisepallid ja minu vanad kaisuloomad. Kunagi ostsime talle ühe plastikust kassi, millega ta midagi ei teinud.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Muidugi on. Kui talle ostetakse igasuguseid voodikesi ja uhkeid toidunõusid. Peaasi, et loomal kõik vajalikud asjad olemas on.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval saab rohkem poputada. Vanasti oli ta lihtsalt lemmik, armastati jne.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsus võtta uue looma või mitte?
Kuna ta läks hästi kurjaks, lasime ta arsti juures magama panna. Matsime tuttavate hoovi. Tegime ilusti augu ja lasime ta sisse. Maa peale panime hunniku kividega, et mäletaks, kus ta on. Mõnikord käin teda seal vaatamas ja räägin temaga.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Eriti ei õpetanud. Laualt toitu ta ei tahtnud võta. Vahest nurus, aga kui isa ütles EI, siis oli ka ei.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei olnud. Alguses kutsikana tahtis igasuguseid asju närida, mis läks õnneks Ee. Mina, ema ja isa ei karistanud teda julmalt. Vend läks küll mõnikord vihaseks ja lubas vitsa anda. Koer hakkas kartma ja ei teinud enam venna vahes pahandust. Meil ikkagi polnud ema ja isaga julgust koera kas või ähvardada rihma või millegagi.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool ms)? Miks?
Kui mul igav oli, siis õpetasin teda tumbalt tumbale hüppama. Alguses panin pisikesed vahed ja viineri tükid iga tumba peale. Mõnda hoidsin ka käes. Hakkasin teda viinerilõhnaga meelitama. Lõpuks panin suhteliselt suured vahed ja viineritükid peale. Kui ma mainisin sõna hüppa, siis ta kohe hakkas ühe tumba pealt teisele hüppama. Minu arust vajavad koertekooli ainult tõukoerad.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Rääkisin küll. Päris tihti. Loom mõistab väga hästi inimese meeleolu. Ei ole nõus, et ainult inimene mõtleb.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu eriti. Minul pole sellist juhust olnud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina pidin koeraga väljas käima ja mängima. Lapsed suhtlevad koeraga rohkem küll. Täiskasvanud hoolitsevad jällegi rohkem. Minu arust peaks igal lapsel oma lemmikloom olema.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Eriti mitte. Ta oli rohkem meile endale.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Hamstreid ja muid närilisi. Neist ei ole mingit kasu. Nad on puuris ja söövad. Surevad varakult ka.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Hetkel ei meenu küll.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga madu, iguaan, piraajad)?
Edu neile! Ise ei peaks selliseid loomi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Kõik loomad võivad olla lemmikud. Kodulooma ja lemmiklooma mõisted on minu arust väga samased. Lemmikloom on loom, kellega inimene rohkem suhtleb võibolla. Lemmikloom vajab rohkem hoolivust.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Osad võtavad koera kodukaitsjaks. Enamus võtab kas lapsele või ka endale seltsiks.
Kurru-Nurru, Passu, Pätu, ...
(5 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Hamster 1998 veebruar – 2000 suvi Merisiga – 2001-2003 a. Kass – 2004 a. suvi – 2005 a. suvi Koer – praegu Kass – praegu
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Koer – minu Kass – õe Kaalutleti pikalt. Vastu oli korter ja poolt oli maakodu.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kuulutuse peale. Anti muidu ja hind oli – aitäh!
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Hamster – Tipsi Merisiga – Passu Kass – Pätu Koer – Trulli Kass – Kurru-Nurru
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Internet, raamatud, tuttavad.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole. Ei ole, iga loom on armas olenemata tõupuhtusest.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei, me ei ole käinud loomaga näitusel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt hoolitseb ema.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Toitu ostame ja teeme ka ise. Ostame krõbinaid ja kaerahelbeputru keedame, sest koer on suur ja sööb palju.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimiseks, pole olnud probleeme. Hästi ja see on vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Minu arust pole seda meie loomadele vajalik. Mõne haiguse tõttu on see vajalik. Tablette ei anna, tubane kass ei puutu kokku isastega.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole, ei soovi järglasi. Ei ole lihtsalt juhtunud. Pakutakse teistele, endale ei jäeta.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kass on toas, kõik lubatud. Koer on õues, ketis öösel esikus, õhtul lahti. Koer ei tohi voodis käia, aga kass küll.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Oleme võtnud pikemale reisile. Tavaliselt ei jätta maha. Auto pakiruumis. Ei võta linna. Ei ole vajalik loomahotell.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame, millal on ja tähistame 16. juuni ja 5. august, ostame kallimaid maiustusi ja endale torti.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei, me ei ole riideid ostnud. Mänguasju on kummist. Jah, oleme ostnud šampooni pesemiseks. Ei vii kuhugi spaasse.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Muidugi on võimalik üle hoolitseda. Ei hoolitse liiga palju.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on loomapoed.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Matmine on tavaline ja otsustasime võtta uue looma.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Jah, koer hüppab rõõmust. Pole veel saanud jagu. Kohe, pahandamisega.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine mõjus? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)?
Jah oleme küll, küsimist järjekindla maiusega. Võiks küll viia koertekooli, alluks kergemini korraldustele.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, räägime loomaga. Ei mõista meeleolu ega kõnet.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei või peremehe kiindumust ära kasutada.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed söödavad, puhastavad. Vähem kui täiskasvanud. Vähem tegelevad lapsed. Jah, laps vajab looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole hakatud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei ole looma, kelle eest ma ei hoolitseks.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea näiteid.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Loom on küll eksootiline, aga peavad olema tingimused ja oskused.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Kõik loomad võivad olla lemmikud.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Nad on seltsiks, on, kellega tegeleda. Inimestel pole igav ja neil on kellega tegeleda.
, Hallumiku
(3 looma)
Üldinfo
Id:
6131
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 20
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kass ja 2 rotti. Kass oli paar aastat tagasi ja rotid olid hiljuti, pool aastat tagasi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Mõlemad loomad võeti minu soovil.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kassi võtsin maalt vanaema käest ja rotid ostsin 30 kr tk.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimeks sai Hallumiku - see tuli sellest, et ma tahtsin nimeks panna Hallu, aga vend tahtis, et nimi oleks Mikk(u): kokku tuli Hallimiku. Rohkem ei tea.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ei ole vajanud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Ema.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ise, aga ostame ka poest kassitoitu Whiskas ja rottidele valmisteraviljasegusid.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Marutaudivaktsiin kassil, rotil söömisprobleemid.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei suhtu kuidagi.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kass oli õues ja garaažis, rotid olid puuris.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Rotte oleme maale võtnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei ole teadlik.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei ole teadlik.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kass jäi kadunuks, rotid matsime maha.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Kassil oli liivakast.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei ole.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine mõjus? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)?
Kass Hallumikule sitsimist (koera trikk kassile). See käis nii, et iga kord, kui kassile kasvõi vorsti andsime, siis lasime tal tagajalgadele tõusta.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Natukene mõistab küll.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei ole olnud niisugust juhust.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kui on vaja, siis loomale süüa anda ja õue lasta jalutama. Lapsed vajavad looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei ole.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Tahaks ka pidada, näiteks madu.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Lemmikloom saab olla selline, kes ei ründa inimest ja keda saab kodus pidada.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sest nad on toredad.
32. Kirjelda lemmiklooma päeva.
Kass sõi hommikul kõhu täis ja läks välja jalutama. Küllap ta seal suhtles igasuguste loomadega ja pidi olema osav end autode eest päästma. Õhtupoole ta tuli jälle koju ning otsis süüa. Talvel magas kass garaažis radiaatori peal. Rotid olid põhiliselt puuris. Vahel lasime neid ka välja ja tegime neile raamatutest labürindi - siis oli tore vaadata, kuidas nad seal ukerdasid. Rottidel oli ka üksteisega palju tegemist.
Berta, Kitekat, Kudi, ...
(7 looma)
Üldinfo
Id:
6143
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 32
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
On olnud neli koera ja kolm kassi: kassid on kaks Liisat, Kitekat, koerad on: kaks Kudit, Berta ja Pontsu. Hetkel on kaks koera ja kass. Aga selles ankeedis räägin kassist ja ka natuke koerast.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Kass võeti minu ja ema soovil põhiliselt, ega isa ja vend ka eriti vastu olnud. Kass võeti kohe, kui pakkumine tehti. Koera leidsime koerakasvatajatelt, nad elasid Tallinna lähedal.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kassi saime tasuta, aga ise viisime kommikarbi.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimi on Kitekat, sest ta on täpselt nagu Kitekati reklaamiski. (Viimasel leheküljel on näha ka pilti.)
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Tuttavad, ajakirjad ja ka internetist. Kui haigus vms, siis loomaarstilt, aga enamus tähtsamaid asju teame ise.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole mõjutanud, võtsime sellise looma mis just meeldis. Tõupuhtus on küll oluline, eriti veel koera suhtes. Aga kass võib olla kõuts.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole kahjuks jõudnud veel. Näitused on päris toredad, olen isegi vaatamas käinud.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, näiteks kassile Whiskasi kõrbinaid ja koertele Darlingu krõbinaid. Kass ei taha muid toite, oleme ta liiga ära hellitanud.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme pöördunud kassi vaktsineerimiseks ja kastreerimiseks. Ei ole veel ette tulnud looma terviseprobleeme.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Emasloomal lihtsalt „juhtus". Tavaliselt antakse looma järglased ära või viiakse loomade varjupaika.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kassile meeldib magada kapi otsas ja muidugi ka minu voodis, ta ei tohi söögilaual ringi käia. Kuna me elame oma majas, võib ta väljas käia igapool, kus iganes tahab.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Kassi oleme võtnud Saaremaale, aga külla minnes jätame ta ikkagi koju. Transportisime teda tavalise pappkastiga, mis oli pealt lahti lõigatud ja ta käis autos veel ringigi.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame küll, millal on sünnipäev. Paar korda on ema koertele ja kassile head maitsvat sööki poest ostnud või ka mõne mänguasja.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole riideid ostnud ega õmmelnud. Loomadel on palju mänguasju, mida saab närida, nt. pallikesed, kummist rattad jms. Oleme ostnud shampooni loomadele. Ei ole viinud looma spaasse, aga kui mõni hea pakkumine tuleks, eks siis kindlasti viiks, kuigi ei kujuta ette, kuidas loom seal käituks.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ülehoolitsemine on nt. see, kui loomale antakse liialt süüa ja ta võib ülekaaluliseks minna.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ühel Kudil oli kasvaja, kuna ta oli väga vana koer ka juba, siis me otsustasime, et ei tee operatsiooni ära ja lasime ta magama panna. Matsime ta oma aeda ja tegime uhke haua talle. Siis kui viimane koer (see teine Kudi) ära suri, siis umbes kahe aasta pärast võtsime uue koera Berta. Oli plaanis küll peatselt uus koer võtta.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Laualt ei tohi toitu kindlasti võtta. Kui loomad õuest tulevad ja neil porised käpad on, ei tohi nad voodisse minna ja peavad laskma meil kohe nende käpad ära puhastada. Aiast ei tohi nad ka väljuda.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Koertel on halvad kombed, et nad aiast välja tahavad minna. Vahetevahel kipuvad nad ikka jooksu panema. Minu arust oleks õige loomale see selgeks teha, mida võib teha ja mida mitte. Aga natuke karistada tuleks küll.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Harilikud trikid on ikka koertel lamamine, käpa andmine, sitsimine, istumine, mingi eseme toomine, kõrval käimine. Endal oleks ka parem kui koer oskab õigesti käituda, ehk siis oleks parem, kui koer käiks koertekoolis.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ikka räägin, koer saab aru küll, kui ma ütlen, et ei tohi, siis ta lõpetab ära ja ei tee seda edasi. Kindlasti loomad mõtlevad ka. Koerad on tegelikult väga targad ja nutikad loomad. Kui nad ei mõtleks, ei saaks nad igasuguseid trikke teha.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Näiteks kui koer nurub süüa ja teeb endale kurva näo pähe, siis peremehel hakkab hale ja annab mingi maiustuse koerale.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsel peaks olema küll loom. Meie peame loomadega väljas käima ja nendega mängima ja tegutsema.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole üldiselt eriti.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei peaks igasuguseid närilisi, nt rotte vms, sest selliseid ei saaks nunnutada ja nad peavad puuris istuma, see mulle ka ei meeldi.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Kunagi televiisorist nägin, et üks pere võttis endale koduloomaks orava.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Mulle teevad need loomad külmavärinaid, ise neid kindlasti ei peaks.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Koduloomad on need kes annavad midagi, nt lehmad nad annavad piima, lambad annavad villa jne.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et neil oleks hea ja ustav seltsiline, kellega vaba aega veeta.
Tupsu
(Hamster)
Üldinfo
Id:
6144
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 33
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on teil olnud ja millal?
Hamster, kui olin 8-aastane.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Mina tahtsin. Kaaluti kaua. Tingimus, et ise hoolitsen tema eest.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Sõbra hamstril olid pojad. Anti mulle 10 krooniga.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nime panin ise. Nimeks oli Tupsu.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Internet, raamatud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Valiksin tõupuhta koera, kuid meie peres ei jätku selleks raha.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah. siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne). Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeledes veedate.
Algul puhastasin puuri ja toitsin looma mina, hiljem ema.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate ise? Miks?
Ostsime toitu ja rohtu korjasin ise.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti ei ole külastanud.
11. Kuidas suhtute lemmiklooma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on emasloom, kas annate talle tiinusvastaseid tablette?
Hamstriga ei tegelenud selliste asjadega, oli isane.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on "juhtunud“ või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Oli isane hamster ja üksik.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Oli oma puur.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta alati sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis te oma looma transpordite ( puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Võtsime puuriga kaasa maale, sinna sõitsime autoga.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Sünnipäeva ei olnud.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Hamstril oli mängimiseks ratas, mis tiirles.
17. Kas Teie arvates on võimalik üle hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On ikka. Loom on ikka loom.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nõukogude ajal puudusid loomadele spets. toidud, puurid, mänguasjad jne.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Hamster suri, matsime ta vanaema aeda. Tegin talle kingakarbist kirstu ja hauale panin lilli. Nutsin ka. Uut looma ei ole perre võetud.
20. Millised „kodureeglid“ olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Talle ei saanud õpetada puhtusereegleid. Aga kui jooksma lasin, teadis ta, kus on tema jooksurada.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Halbu omadusi oli - kui vaatluse alt väljas, kippus kohe varjuma ja närima. Nendest välja koolitamist ma ei osanud ega poleks vist võimalik ka olnud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koerte kool vms)? Miks?
Trikke otseselt mitte. Aga ühest varrukast puges sisse ja teisest tuli välja.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Rääkisin aga arusaamises kahtlen.
24. Kas mõnikord võib oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei oska öelda.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kui mulle on võetud loom, siis pean ise hoolitsema, mitte ema. Meil hoolitses ema rohkem, sest mul kadus huvi. Laps vajaks looma, kuid loom vajab ruumi ja kasvatuseks tingimusi.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Mängisime kõik koos - need, kes sellest pesakonnast hamstrid said. Uhkustasime, kellel suurem loom ja kellel kiirem.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda te mingil juhul ei peaks? Miks?
Suurt koera, sest ruumi on vähe.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei oska öelda.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Vahva, aga endale küll ei tahaks.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste “lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom“ „koduloomast“? Kas „lemmikloom“ on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Ka koduloom võib olla lemmik. Lemmikloom on ainuke ja ta on sinu lemmik - neid ei saa olla mitu, vaid lemmikuid on ainult üks.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Nad tahavad kellegi eest hoolitseda, jalutada ja uhkustada. Loom on ka sõber, kes ei räägi välja sinu saladusi ega halvusta sind. Kui kurb olen, siis tema võib sind lõbustada.
Hellu, Karu, Kiki, ...
(11 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil olnud viis koera, kaks kassi ja üks rott. Koerad on võetud kõik suviti, kassid on sügisel võetud ja rott talvel.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Meie praegune lemmikloom Mopsu võeti isa soovil. Koera võtmist ei kaalutud kaua. Koera võtmise poolt olid kõik.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma saime sõbra käest. Koera eest raha ei küsitud, kuna andja oli loomasõber ja tema arvates elusolendeid nagu meie ei müüda.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie lemmikloomade nimed on olnud: 1) Kiki (kass) hüüdnimi – puudus 2) Hellu (kass) hüüdnimi – puudub 3) Kläpu (koer) hüüdnimi – puudus 4) Tšäky (koer) hüüdnimi – Tšäku 5) Karu (koer) hüüdnimi – Mõmmik 6) Pootsmann (koer) hüüdnimi – Possu 7) Mopsu (koer) hüüdnimi – Mopsik 8) Tšiki (hambster) hüüdnimi – puudub 9) Priki (hambster) hüüdnimi – puudub 10) Täpi (rott) hüüdnimi – puudub 11) Riti (rott) hüüdnimi – puudub
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet: (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Infot lemmikloomade kohta hangime internetist, aga koera kohta saatest „Sõber koer“.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Lemmiklooma valimisel ei ole me kunagi mõelnud moe peale. Seda, kas ta on puhtatõuline, uurime välja koera andjalt. Kui meie koera või mingit teist lemmiklooma valime, valime iseloomu ja kasvu järgi.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Meie lemmikloom on alles uus ja ei ole jõudnud näitusele minna.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koeraga tegelen tavaliselt mina. 1) Käin temaga jalutamas. 2) Toidan teda. 3) Pesen. 4) Käin regulaarselt loomaarsti juures kontrollis.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Toidu lemmikloomale ostame poest.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Haiguse pärast pole VEEL arsti külastanud, aga vaktsineerimas olen koeraga küll käinud. Minu arust on vaktsineerimine vajalik kasvõi igaks juhuks, et koeral või muul lemmikloomal haigusi ei tuleks.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei oska öelda, ausalt öeldes ei tea sõna tähendust.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Oma lemmikloomadel oleme lasknud järglasi saada ja pärast ühe perekonnast endale ja ülejäänud tuttavatele andnud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koera pesa on igal pool. Koer on lahtiselt hoovis ja kui magab, siis ta vedeleb kuskil päikese käes või magab lahtises kuuris, kus tal väike lemmiklooma poest ostetud pehme ase. Koer võib olla toas ja kõikjal aias. Koer võib voodis magada külmadel ilmadel ja peale seda, kui ta on vannitatud.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole võtnud, kuna enamasti on alati keegi kodus. Koera võtame kaasa tihti sõprade juurde minnes.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
Tema sünnipäev peaks olema suvekuudel, täpselt ei tea. No suvel olen muidugi koeraga rohkem koos.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid?
Riideid kui selliseid me talle ostnud ega ise teinud ei ole. Mopsil on aga mänguasju küllaga, temale kõige meelepärasem on isa väga vana talvekinnas.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Looma eest on võimalik liiga palju hoolitseda. Piir vajaliku ja ülehoolitsemise vahel annab märku siis kui lemmiklooma iseloom muutub.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Pole aimugi.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsus võtta uue looma või mitte?
Lemmikloom maeti lemmiklooma surnuaeda.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Tähtsaid asju ei ole lubatud närida. Korraldatud on nii, et kui tõesti midagi tähtsat kaotsi läheb tänu koerale, saab koer ka karistada.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie koeral on ainult üks halb komme. Närimine.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Koerale õpetasin: istuma, sitsima ja käppa andma. Õpetamine läks kergelt.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ise ma koeraga (Mopsuga) ei räägi, kuna üldiselt ta ei kuulaks mind, kuna tal on praegu selline aeg, kus ta sahkerdab ja sebib igal pool ringi. Arvan, et koerad saavad meie hääletoonist väga palju aru.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei ole sellist asja kunagi ette tulnud, aga võib ju nii juhtuda, et koer seda ära kasutab.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Minu arvates laps vajab looma, kellega suhelda.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole suhtlema rohkem hakanud, aga loomadest oleme küll tuttavatega rääkinud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Tahaks kõiki lemmikloomi proovida pidada, polegi sellist, keda ei tahaks pidada.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ise olen proovinud hiirt kodustada, aga sellest ei tulnud midagi välja, kuna hiir põgenes ära.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga madu, iguaan, piraajad)?
Kui inimene selliseid loomi armastab, siis las pidagu, igaühele meeldivad erinevad loomad.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmiklooma nime väärivad loomad, kes kuuletuvad inimesele. Lemmiklooma raamidesse ei mahu loomad, kes on liiga iseseisvad. Lemmikloom on meie perekonnaliige, aga koduloom on põhiliselt see, kellest meie kasumit saame.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Paljudel inimestel on vaja head sõpra, mõnel on lihtsalt vajadus uhkustada, et temal on tõuloom. Kuid enamik tahab endale uut parimat sõpra.
, Nässu, Pella, ...
(5 looma)

Meil on olnud 1 jänes, 3 kassi ja 1 koer. Mul on olnud üks jänes, kui ma olin umbes kolmene, aga ema andis selle ära, kuna elasime korteris ja talle ei meeldi närilised. Kui oma majja 2000. aastal kolisime, saime esimese kassi. Ta nimi oli Pätu, aga kahjuks jäi ta auto alla. Kuid meil on ka koer, tema nimi on Pella. Tema saime samal ajal kui Pätu. Pella jäi ka ühe koera pärast auto alla, aga tal vedas ja ta jäi ellu. Teine kass oli mul Täpsu. Tema kahjuks elas meil ainult 4 kuud. Ta jäi ka auto alla. Samal ajal kui veel Täpsu elas, oli ka meil teine kass Trully. Ta nägi kahjuks oma sõbra surma pealt ning ta käib nüüd väljas ainult rihmaga. Mu ema tahtis väga endale kassi saada ja kuna tal oli sünnipäev, siis ta sõbrad kinkisidki talle kassipoja, kelle nimeks sai Pätu. Isa tahtis saada hullupööra koera, kuna meil oli oma maja ja ta ütles, et ilma koerata pole mõtet maja pidada. Ja ühel päeval võtsid mind kaasa ning valisimegi endale koera. Mõlemad looma otsused tulid väga kiirelt. Kõik olid väga kassi ja koera poolt, kuna me oleme loomasõbrad. Ma ei teagi, kuidas ema ja isa koera said. Aga raha ta eest ei küsinud, vaid mu isa andis ise 100 krooni ja ütles, et kui annad vabatahtlikult raha, siis see toob õnne. Jänesele ma ei jõudnudki korralikku nime panna, kuna ta oli ainult 2 päeva, kui niipaljugi. Aga tavaliselt panen mina nimesid. Pella (koer) ei tee vahet, kui ütled talle näiteks Nässu, siis ta reageerib samamoodi nagu Pellale, kuna ta hüüdnimi ongi lapsest saati olnud Nässu. Me panime koerale niimoodi nime, et ma valisin ta välja, istusin koeraga autosse ja vaatasin talle otsa ning ütlesin lihtsalt Pella. Ma isegi ei tea, kust see nimi tuli. Mina saan koerte ja kasside kaudu infot niimoodi, et vaatan telekat ja natukene loen kah nende kohta. Ma ei pea nendest eriti uurima, kuna ma tean neist juba nii palju. Nimelt mulle meeldib palju loomadest raamatuid lugeda ja filme vaadata. Minu jaoks ei ole eriti looma tõug tähtis sellepärast, et isegi krantsid on ilusad ja pole oluline, kas ta on puhtatõuline või ei. Sa ju armastad oma looma ikka samamoodi. Ja tegelikult ongi lahe, kui sul on ainult ühtemoodi koer. Meil käivad peaaegu kõik Pellaga jalutamas, aga mina ja mu õde käime kõige rohkem. Kõik annavad talle süüa ja kui on vaja teda pesta, siis mina tavaliselt pesen teda. Õde käib temaga loomaarsti juures, kuna nad arvavad, et ma ei jõua koera hoida. Ma käin tavaliselt üle 3 päeva Pellaga jalutamas, aga peaaegu iga päev saab ta ketist lahti ning jookseb koduaias ringi. Ma tegelen umbes 1-2 tundi temaga, kuna ma pean ka õppima. Tavaliselt anname koerale koerakrõbinaid ja vahest ka toidujäänukeid. Talle ei meeldi pidevalt saada ainult koerakrõbinaid ja konservi, vaid vajab ka rammusamat ja toitvamat toitu, nagu kartulipuder või midagi muud. Viimati pöördusime loomaarsti juurde siis, kui talle oli vaja teha rasedusvastast süsti. Kõige suurem mure oli temaga siis, kui ta auto alla jäi ja loomaarsti kutsusime, aga muidu on ta õnneks väga terve ja tubli koer. Minu meelest on vaktsineerimine väga vajalik, kuna ta võib näiteks marutaudi haigestuda ning ära surra ja sellega ka teisi inimesi hammustada. Steriliseerimine on tegelikult väga vajalik, kui sa ei taha, et su emasloom saaks lapsi või isasloom paneks aiast plehku. Meil saab ta süste, kuna äkki me sooviks saada talt veel kutsikaid. Pellal on olnud ühel korral kutsikad ja see juhtus täiesti kogemata. Nimelt ta tõmbas ühel ööl aiast plehku ning öösel tuli mingi isase koeraga tagasi. Ühel ilusal suvepäeval tulidki 3 ilusat kutsikat. Me hakkasime kohe nendele omanikke otsima ja õnneks said kõik head kodud, ainult üks sai surma, kuna oli noor ja hüppas üle aia otse auto ette. Pella magab sauna kõrval, aga me plaanime talle ehitada kunagi kuudi. Ta võib käia toas, aga ema eriti ei soovi seda, kuna meil on parkett. Õues ta saab siis liikuda, kui teeme ta ketist lahti. Ta on nii suur ja meil sõideti aeda autoga sisse ja me tahame teha nüüd sinna väravat ning ta võib ära joosta, kui ta oleks kogu aeg lahti. Ta võib tulla minu ja mu õe voodisse, kuid mitte venna ja ema omasse. Nad pidevalt ütlevad, et tal on käpad mustad. Tavaliselt kui me kusagile läheme, ei võta me Pellat kaasa, vaid jätame ta koju ja otsime talle oma tuttavad, et nad saaksid talle süüa anda. Kui me ta võtamegi, siis ta on meiega tagaistmel ja istub seal ilusasti. Kui ma lähen Lelle oma vanatädi juurde, siis ta alati palub, et võtaksime koera kaasa. Me veel ei ole kasutanud loomahotelli, kuna see ei paku erilist huvi ja pole ka põhjust teda sinna panna. Pella sünnipäev on 22. juunil 2000. aastal ja tavaliselt me poputame teda hästi palju ning ostame head ja paremat. Pellale pole kunagi mõeldud teha riideid ega ka isegi mitte ostetud. See ei paku meile suurt lõbu ega ka vajadust. Tal on väga palju mänguasju: pallid, siis veel sikutamiseks tokk ja loomulikult ka tema üliarmas titemänguasi, nimelt tema mummudega pallike. Me oleme ostnud talle päris palju pesemisasju. Enamus on sellised, et saaks ikka kassi ka pesta. Põhimõtteliselt me ostame talle selliseid rohte, mis on ikka nahale hea ja kirbuvastane. See oleks küll lahe, kui viiks oma koera spaasse, kuigi see oleks natukene liiga poputamine. Aga looma ei saa ju liiga ka ära hoolitseda või nunnutada. Minu meelest on see juba liiga nunnutamine, kui ostad iga päev oma koerale/lemmikloomale selliseid kulinaid ja riideid. Või hoopiski mingit kondikest ja kui otsa saab, siis kohe uus. Kassidel ja koertel on nüüd krõbinad, ennem ei olnud ja kassidel ei olnud kassiliiva. Kui mu kass ära suri, olime me kõik väga kurvad ja mõtlesime, et ei soovi enam kunagi endale uut kassi, aga mingi kuu või kaks läks mööda ja hakkasime puudust tundma kassi järele ning võtsimegi endale uue kassi. Me matsime ta oma aeda elupuu kõrvale, et vahel vaatamas käia, kui vaja. Panime ka peakivid sellele peale, et oleks hea ja ilus vaadata. Pellale õpetasime, et ei tohi laua pealt sööki võtta. Üritasime õpetada koerale lillepeenardes mitte käimist. Aga rohkem polnud talle vaja midagi õpetada, kuna ta teadis juba ise, mida võib teha ja mida mitte. Tal on sööginõu statiivi peal, et söök kausist maha ei läheks ega praht söögi sisse. Koera väljaheiteid koristame regulaarselt ja katame saepuruga. Talle meeldib rihma otsas tõmmata, kui käime temaga väljas jalutamas. Sellepärast ostsime talle nagadega kaelarihma. Tavaliselt antakse käega pepu peale laks, kui ta on paha, aga me ütleme talle ka „ei“. Ma õpetasin talle käskluse „rooma“ - see käis niimoodi, et panin vorsti maha ja ütlesin „lama“. Pärast seda liigutasin vorsti enda suunas ja ütlesin rooma. Kahjuks ta on nüüd selle ära unustanud ja teeb ainult seda natukest aega. Tegelikult me tahtsime viia oma koera ka koertekooli, aga me ei teadnud, kas seda Raplas on. Kui Pella oli juba 3-aastane, avastasime, et siiski on üks koertekool ja ei saanudki teda sinna viia. Minu arvates oleks väga hea, kui kõik saaksid oma koera viia koertekooli, kuna endal on ju ka parem, kui sul on tark ja haritud koer. Isiklikult olen ma rääkinud Pellaga ja teen seda iga päev, ütlen talle „tere“ ja küsin, mis ta teeb, aga teised nii väga ei räägigi temaga. Kui mul on vahest mure, jagan ma seda temaga, kohe hakkab kergem. Ma arvan, et loomad mõistavad väga hästi meid, aga meie mõistaksime ka, kui pühendaksime oma vaba aja neile ja kuulaksime neid. Tegelikult ma arvan küll, et loomad võivad oma peremeest ära kasutada, aga ma ei taha seda hästi uskuda. Meie pidime käima koeraga jalutamas, teda kammima ja pesema. Ema ja isa viisid söögi ainult ette. Loomulikult me mängime ja suhtleme rohkem kui täiskasvanud, kuna nad peavad tööl käima. Minu meelest võiks küll olla lapsel oma lemmikloom, kuna tal on siis endal suurem vastutustunne. Mina ise ei ole hakanud teiste loomapidajate seltsis käima ega ka suhtlema. Võib-olla mu õde on, aga eriti ei usu. Ma ei peaks eluilmaski endal madu. Nad on nii vastikud ja ma lihtsalt ei kannata neid ega ka ämblikke. Ma olen vist kusagilt kuulnud, et keegi kodustas orava ära ja nahkhiire ka, aga eriti ei mäleta. Minu meelest on peaaegu kõik koduloomad või tegelikult need, kes majja ära mahuvad. Näiteks tiigerhai küll ei oleks kellegi lemmikloom ja ka krokodill, teised võiks küll olla. Näiteks tiiger, ma läheks näost roheliseks, kui kuuleks, et kellelgi on oma tiiger. Erilist vahet kas on lemmikloom või koduloom, sellel pole ju vahet. Lemmikloomi peetakse sellepärast, et neil pole seltsilisi.
Abaca, Sabaca
(Koer)
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on teil olnud ja millal?
Mul on koer, isane 4-aastane bernhardiin.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Minu soovil. See oli äkkotsus.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime koertenäituselt. Hind oli 10 000.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koera nimi on Abaca. Hüüdnimi Sabaca.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Internet.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Koer peab olema kammitud ja puhas. Mul on näitusekoer.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah. siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Mina ei ole käinud. Seal käib mu onu naine.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne). Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeledes veedate.
Jalutamas käin vähemalt 3 korda päevas mina, koeral on suukorv peas.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate ise? Miks?
Ta sööb teatud kellaaegadel koerte konserve.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme loomaarsti juures käinud sellepärast, et teda lasti jalga. Seepärast ei saa ta ka enam järglasi. Koer on vaktsineeritud.
11. Kuidas suhtute lemmiklooma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on emasloom, kas annate talle tiinusvastaseid tablette?
Minu koer ei ole steriliseeritud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on "juhtunud“ või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Koeral järglasi pole olnud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Tal on suur kuut. Koer käib kogu aeg toas ja õues, kui tahab. Ta magab kamina ees ja istub diivanil.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta alati sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me käime välismaal harva. Kui, siis ta võetakse kaasa ja ta magab auto tagaistmel.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Koera sünnipäev on suvel. Siis ema küpsetab Abacale tordi.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid pole, aga jalanõusid küll, mis on kummist ja vett mitte läbi laskvad. Jah, tal on kõik koerte kammid ja šampoonid olemas.
17. Kas Teie arvates on võimalik üle hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Mina hoolitsen tema eest hästi.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei tea...
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Pole veel surnud.
20. Millised „kodureeglid“ olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ta ei tohi lillepeenardes mulda kraapida ega laualt toitu võtta.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Me koeral oli kunagi harjumus toas pissida, aga talle tehti õue kuut ja siis ta pikka aega tuppa ei saanud ja mõne aja pärast ta enam tuppa ei pissinud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Mina teda ei õpeta.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ta kuulab ainult käsklusi.
24. Kas mõnikord võib oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Pole sellega kursis.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Me ei tohi koeraga õues liigselt mürada.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Jah, klubiliikmetega oleme hakanud rohkem suhtlema.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda te mingil juhul ei peaks? Miks?
Kassi, sest ta ei meeldi mulle.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mu koer armastab linde.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Vastikud on eksootilised loomad. Mulle nad ei meeldi.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste “lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom“ „koduloomast“? Kas „lemmikloom“ on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Ei oska öelda, aga maod ei saa olla lemmikloomad, sest neid ei saa kallistada.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloom on lapse parim sõber.
, Assol, Assu, ...
(6 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kaks koera ja kass on praegu; rott, hamster ja merisiga olid umbes 5-7 aastat tagasi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Tavaliselt ei ole võetud teatud isiku soovil, vaid kui otsustame, siis peavad kõik sellega nõus olema. Tavaliselt kaalutakse looma võtmist pikemalt, sest see on tähtis otsus. Põhiliselt on teatud loomade, nagu näiteks närilised, vastu olnud mina, vend ja isa, sest meile ei meeldi, kui nende eest lubatakse alguses hoolitseda ning pärast jääb see töö ikkagi meie teha.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Me oleme üldiselt loomad võtnud nii, et koerad ja kassid kuulutuste peale ja närilised ja väiksemad koduloomad oleme poest ostnud. Koerte eest on makstud tõupuhtuse eest palju, puudli eest maksime 5000 krooni, sest tal on paberid ja ta on ka näitusekoer.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Puudli nimi on Assol, ta on hispaania tõugu puudel ning nimi tuleb sõnast „päike“, kuid kutsume teda Assuks. Teise tõukoera nimi pole pandud algse peremehe poolt, vaid panime talle ise nime, tema nimi on Bosse. Kassile panime ise nime, tema nimi on Tuti.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet: (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kui midagi viga on, siis tavaliselt pöördume loomakliinikusse ja seal saame suurema osa teavet. Kuna puudel on tõukoer, siis ka loomaklubist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Jah, mõningal määral, sest oleme otsustanud, et toas peab olema väike koer ja väljas suurem, väljas oleval koeral peab olema võimalikult paks karvkate, sest väljas on talvel külm. Jah, tõupuhtus on tähtis, kuna me tahame loomad näitustele viia.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Jah, oleme ühe koeraga näitusel käinud. Tavaliselt läheb looma ettevalmistamiseks umbes 5 tundi, kuna on vaja enne lõigata küüsi, pesta ja siis veel hästi palju kammida. Ma ise olen käinud õega kaasas ühel näitusel. Päris huvitav oli vaadata, mis seal tehakse jne.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meil hoolitsevad kõik kordamööda loomade eest, kuidas keegi kodus on, siis hoolitseb nende eest ja koertega tegeleme nii, kuidas kellelgi aega on.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, kuna seal on kõige rohkem vitamiine jne.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
On tulnud küll pöörduda, sest meie suuremal koeral tekkis mingi toidu vastu allergia ja ta pidi saama mingit möksi pea peale ja siis veel antibiootikume. Vaktsineerime igal juhul, sest palju on igasuguseid haiguseid infektsioone, millesse koer võib ära surra.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks on see vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ma suhtun sellese päris hästi, osad inimesed ei taha oma lemmikutele kutsikaid ja sellepärast lasevad nad ära steriliseerida ja selles pole minu arust midagi halba. Isastel koertel võtab see näiteks tigeduse ära. Kui peremees peab seda vajalikuks, siis järelikult seda see ongi - vajalik. Ise ei anna koertele mingit rohtu.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt
Ei ole ja mina ei tahaks ka kuigi ema arvab vastupidi, nii et kevadel tulevad vist kutsikad. Siiamaani pole ühtegi kutsikat olnud. Ma ei oska öelda, mida teeks, aga ma arvan, et lihtsalt müüks maha. Puhtatõuliste kutsikate müümine on päris kasumirikas.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Toakoeral ehk puudlil pole erilist aset, aga ta magab kõige rohkem kellegi süles või siis kott-toolil ning suurema koera koht on väljas kuudis, ta saab seal magada, aga üldiselt on ta kuudist väljas ja tatsab niisama ringi. Jah, väiksemal on lubatud igal pool ringi käia, suurema koera peame tuppa laskma siis, kui väljas paugutatakse näiteks rakette, kuna ta kardab neid, aga siis laseme ka ta ainult esikusse. Ainult puudlil on õigus tulla voodisse, ta magab isegi minu kaisus mõnikord.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Puudel on käinud näitusel Leedus ja seal ta käis nii, et teda ei pistetud küll korvi, aga hoiti koguaeg rihma otsas. Ise pole kuskil käinud, muidu arvatavasti leiaks kellegi, kelle kätte loomad viia, sest loomahotellid oleksid väga kallid. Ja ma arvan et oleks imelik 100 kg koera kastis vedada, selle jaoks peaks olema mingi lennuk, millega teda vedada, niisama autos teda poleks võimalik transportida, siis peaks võtma kastiauto, palju raha läheks rentimise peale.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
Jah, teame. Tavaliselt ostame nende jaoks kas mingit konti, mis on nende lemmik, või lihtsalt mõne uue mänguasja.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või soovite viia oma looma spaasse?
Ei ole ühtegi riiet ostnud ja ei kavatse ka, näeksid liiga koledad välja. Mänguasju on, päris palju isegi, enamasti on need rohkem ümarad, mida saab veeretada. Jah, meil on mõlema koera jaoks eraldi shampoonid ja kammid, et karv oleks hea läikiv ja korras ja naha jaoks kasutame vajaduse korral tilku, mis teevad karva korda. Pole nendest niinimetatud spaadest kuulnud ega hooli ka, sest spaas käivad ainult inimesed.
17. Kas teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kus teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsuse ja ülehoolitsuse vahel?
Minu arust on see ebanormaalne, kui kannad looma kogu aeg süles ja annad kahvliga näiteks süüa - see on juba ülehoolitsemine.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ma arvan, et siis ei olnud selliseid võimalusi loomadel nagu on need spaad ja puha, et sellel ajal lasti koer korraks välja ja lasti tal loomulikult joosta, tänapäeval seda enam eriti ei näe.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matused? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Me oleme pidanud 3 koera magama panema. Tavaliselt on isa ise viinud metsa ja maha matnud ja tavaliselt oleme võtnud uue koera päris mitte kohe, aga koer on ikkagi hea sõber ja on hea kui mingi loom sul on.
20. Millised „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Näiteks väiksemale koerale oleme õpetanud, et kui häda on, siis laseme ta välja, et tuppa ei või lasta, ja siis me unustame ta tavaliselt sinna. Ta on sellega juba nii ära harjunud, et hakkab ust kraapima. Aga muidu on nii, et kass sööb lilli, kui kõht tühjaks läheb, kuigi ema keelab, aga siis näeme, et lille lehed jälle augulised. Kassile on olemas tema väike majake, kus oma hädasid teeb, aga magab ta igal pool: kord kapil, siis jälle tooli peal ja diivanil jne, sööb ta ka kapi peal.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida on raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Jah, suuremal koeral, kui ust kraapis, siis küsis süüa või tahtis tuppa saada. Saime sellest nii lahti, et kui kraapis, panime ketti ja peale seda enam ei taha kraapida eriti, vahepeal natukene peaga lõhub ust.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri? Miks?
Oleme väiksemale koerale õpetanud kahel jalal seismist, mis õnnestub tal päris hästi. Hea oleks, kui koertekool poleks nii kallis.
23. Kas te räägite oma lemmikloomaga? Kas teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Mõnikord küll räägime, näiteks kui koer küsib midagi kehakeelt kasutades, siis küsime, et mis ta tahab ja siis ta läheb sinna kohta ja tänu sellele teame, mida ta tahab. Ja mõnikord, kui loom närvis on, siis räägime loomaga, et ta maha rahuneks ja samas ka kiidame teda, kui midagi head teeb.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Jah, näiteks nii, et kui lased tal hästi palju kogu aeg midagi teha, siis lõpuks jääbki ta seda tahtma ja siis on teda raske sellest võõrutada.
25. Millised on teie peres olnud laste kohustused loomad suhtes? Kas lapsed hoolitsevad looma eest rohkem kui täiskasvanud? Kas laps teie arvates vajab looma?
Meil on nii, et kui kedagi kodus ei ole, siis loom saab ise hakkama, aga kui keegi on kodus, siis see inimene kindlasti hoolitseb ka loomade eest. Kindlat korda meil ei ole.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema loomapidajatega?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom keda te mingil juhul ei peaks?
Mürgiseid ämblikke. Mitte neid ei kardaks, vaid surma kardaks.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse kodulooma on hakatud suhtuma kui lemmikusse või seltsilisse?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest?
Need on omapärased ja ja huvitavad loomad, keda pidada. Lihtsalt nad ei vaja võib-olla nii palju aega kui koerad. Laisematele inimestele sobivad sellised loomad.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on Ioomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb
Ma arvan, et näiteks põder ja elevant nüüd küll lemmikloomadeks ei sobiks. Minu arust loom, kes tuppa ära ei mahu, pole enam päris lemmik. Koerad on ka väljas, aga toas olemine oleks neile samas piin, kuna neil on paks karv, nad on kohastunud välitingimustes elama. Ja miks ei ole praktilist otstarvet, koer on ju see, kes hoolitseb su eest ja kellest sa tunneks puudust, kui teda poleks. See kehtib kõigi lemmikute kohta. Kui meil koera ei oleks, oleks mul arvatavasti päris igav.
31. Miks teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sest inimesed vajavad seltsi, et hoolitseda kellegi eest ja kellele saaks oma muredest rääkida.
, Mammagoi, Mercedes, ...
(5 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Papagoid, must puudel, kalad siis, kui väike olin. Hetkel on merisiga.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Merisiga võeti õe soovil. Ema kaalutles kaua. Mina ei tahtnud, sest arvasin, et merisead haisevad ja et keegi ei viitsi tema puuri puhastada.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime merisea tuttavatelt tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Papagoide nimed olid Papagoi ja Mammagoi. Puudli nime ei mäleta enam. Merisea ametlik nimi on Merku, mis on tuletatud sõnast merisiga. Aga kui mu õde ta peale kurjaks saab, siis käratab Merku kohta Mercedes.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Enamus informatsioon tuli tuttavatelt, kes merisiga pidasid, aga samas ka raamatutest ja perioodikast.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ainult nii palju, et rosettidega (see tähendab karvapööristega) merisead on hinnatud näituseloomad. Ma arvan, et Merku on krantsitõugu. Aga kunagi, kui ma endale koera võtan, siis tahan, et ta oleks tõupuhas. Tahaks hakata näitustel käima.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole, sest selliseid Eestis ei korraldata. Üldiselt on näitused vahvad. Ma leian, et need on vajalikud. Parim võitku!
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Õde hoolitseb looma eest: puhastab puuri ja toidab teda. Mina mängin loomaga. Tegelikult veedame häbematult vähe aega temaga. Mõnel päeval me ei märkagi teda. Hommikul kui pere ärkab, hakkab Merku ruigama, sest ta tahab porgandit või kapsast. Reede pärastlõunal puhastab õde tema puuri.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me söödame talle tavaliselt spetsiaalset toitu pluss jogurtimaitselisi vitamiinitropse. Kui aga toit otsa saab, siis söödame talle tavalisi teri. Muidugi on alati juures värske hein ja porgandid, kapsas. Esiteks sellepärast, et talle maitseb ostetud toit. Ega ta koduseid teri väga hea isuga ei söö. Teiseks, poetoidus on vajalikud ained sees.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Me pole Merkuga kunagi loomaarsti juures käinud. Näiteks, tema küüsi lõikame me ise. Ma arvan, et vaktsineerimine on vajalik, kui ta puutub välismaailmaga kokku. Meie merisiga aga seda ei tee ning seetõttu ei ole tarvis teda vaktsineerida.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks on see vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
See on vajalik, kui ei soovita järglasi. Meie loomake on õnneks isane.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole, sest pole leidnud tema jaoks sobivat emast. Ma arvan, et Merku järglased näeksid väga head välja, sest ta on üleni musta värvi.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Merku puur on kapikese peal. See on plastikust punase alusega tavaline merisea puur. Kui Merku lastakse jooksma, siis on tal lubatud kõikjale minna. Voodis ei meeldi talle eriti olla, sealt hüppab ta maha ja läheb voodite, diivani alla spanjeleid ehk siis tolmurulle korjama. Õues on ta tavaliselt rihma otsas. Ka õues on tal lubatud kõikjale minna loomulikult peab temaga keegi alati kaasas olema).
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Meie pere pikemad reisid kestavad 1-2 päeva. Merku jätame tavaliselt koju. Noil puhkudel varustatakse teda lihtsalt rohkema toiduga (kuigi jah, peab mainima, et olgu toidukogus kui suur tahes, sööb ta selle mõne tunniga ära). Tema transportimiseks kasutame tema puuri, ka ema dressipluusitaskut, seal meeldib talle olla. Linna minnes nüüd küll teda kaasa ei võta... Looma koht on kodus. Keegi peab ju kodu ka kaitsema!
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
12. september. Kuna emal on sünnipäev 11. september, siis peame Merku oma päev varem. Sööme torti, tõstame klaase. Merkule anname sel päeval rohkem võilillelehti, et ta ikka kosuks.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või soovite viia oma looma spaasse?
Ei ole talle riideid ostnud. Tal pole neid vaja. Me ei käi temaga talvel õues, nii et külm tal ei ole. Aga ma kavatsen talle ise ühed sokid ja mütsi õmmelda, lihtsalt aksessuaariks. Mis puutub mänguasjadesse, siis selleks otstarbeks on meil porgandijupid. Pesemiseks on kõige parem Fairy nõudepesuvahend. Karvu hoitakse korras vana hambaharjaga harjates. Me spaatame teda kodus.
17. Kas teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kus teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsuse ja ülehoolitsuse vahel?
Ma arvan, et on võimalik liiga palju looma eest hoolitseda. Võibolla näitab seda see, kui lemmik kannab kallimat kostüümi kui tema peremees, või siis kui lemmikloom näeb oma peremehest märksa parem välja.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval pööratakse rohkem tähelepanu looma tervisele, seda kas või toidu koha pealt. Vanasti sõid kõik koerad tavalist toitu, inimeste toiduülejääke, tänapäeval eelistatakse rohkem valmis pakendatud toitu, sest seal on vajalikud toitained ja vitamiinid koos.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matused? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Isa viis koera ära ja mattis maha. Koera pole me tänaseni uut võtnud, tundub kuidagi kohatu.
20. Millised „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ära pissi Aigi voodi alla!", kuigi eriti ta sellest kinni ei pea.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida on raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Voodi alla pissimine, sõrmest hammustamine. Kui haarata temast valest kohast kinni, siis ta hammustab. Kui panna ta voodile, siis ta hüppab kohe maha. Alati kui keegi uksest sisse astub, hakkab ta ruigama, sest ta soovib süüa. Me pole suutnud teda ühestki pahest loobuma sundida. Teda pole võimalik õpetada (ainult sitsida ta oskab, kui piparkooki näidata). Karistada pole teda võimalik. Me ei ole loomapiinajad.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri? Miks?
Sitsimist piparkoogi peale. Piparkook tuleb tema pea kohale (umbes 10 cm kõrgusele) tõsta. Nagu ma juba mainisin, pole teda võimalik õpetada. Pealegi, merisigu ei treenita üldse.
23. Kas te räägite oma lemmikloomaga? Kas teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, alati. Ma arvan küll, et Merku saab aru, kui mul on halb tuju. Ma pole nõus selle väitega, et loomad ei mõtle üldse. Merku puhul ma arvan küll, et ta on vägagi mõtlev loom. Tahaks teada, kes nii rumala avaldusega üldse välja tuli, et loomad ei oska mõelda...
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Merku saab selle eest porgandeid, et ta nii armas on. Aga selle eest ta ka kosub.
25. Millised on teie peres olnud laste kohustused loomad suhtes? Kas lapsed hoolitsevad looma eest rohkem kui täiskasvanud? Kas laps teie arvates vajab looma?
Meie peres hoolitsevadki looma eest peamiselt lapsed, seetõttu, et lastele on see loom ju ikkagi eelkõige muretsetud. Laps vajab looma, sest loomaomamine õpetab lapsele, mis on vastutustunne.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema loomapidajatega?
Ei, seda mitte.
27. Kas on mõni lemmikloom keda te mingil juhul ei peaks?
Rott, sest mulle ei meeldi närilised (ja merisiga ei ole näriline!). Maod, sest kardan neid. Tarantlid, ämblikke kardan veelgi rohkem. Hobused... kardan neid ka.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse kodulooma on hakatud suhtuma kui lemmikusse või seltsilisse?
Üks tuttav pidas kunagi hiirt. Teine varest, aga see suri tal ära.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest?
Ma arvan, et kui on noor inimene ning huvi on, siis miks mitte.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on Ioomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas „lemmikloom“ on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
"Lemmikloomal“ ei pea olema praktilist otstarvet. Selles mõttes, et põrandat ju temaga pühkida ei saa. Ma arvan, et kuna on tegemist lemmikloomaga, siis lemmikloomaks olemine ongi tema praktilisus. Lemmikloom on loom, keda peetakse kodus, majapidamises, aga koduloomad elavad laudas.
31. Miks teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et saada seltsilist.
Nöbi
(Koer)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on koer, krantsitõugu, selline väike nähvits. Võtsime 13 aastat tagasi, peale seda kui ema autoavariis lapse kaotas. Koera võtsime mulle venna asemikuks.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Olin siis alles kuue aastane, kuid mäletan seda päeva, kui Nöbi võtsime, nii, nagu oleks see alles eile olnud. Olin just autoõnnetuses vanaisa kaotanud ja veelsündimata vennakesest ilmajäänud ning seetõttu väga kurb ja õnnetu. Vanematel hakkas minust kahju ja kui ma avaldasin soovi naabrite kuuest kutsikast ühe endale võtta, siis nad olid sellega nõus. Koer on mulle nii kaua, kui ma mäletan, olnud vennakese eest, keda ma kunagi ei saanud tundma. Ta on mulle emotsionaalselt väärtuslik, ma ei kujuta ette, mis ma siis teen, kui teda ühel heal päeval lihtsalt enam ei ole minu kõrval.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime tasuta naabrite käest, sest nende koer oli planeerimata tiineks jäänud ja nad andsid kõik kutsikad tuttavatele ära. Kuidagi oli ju vaja kutsikatest lahti saada, aga nende hukkamine ei tulnud kõne allagi.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Mina panin koerale nime, ma ei mäleta miks just sellise, aga mingi lapsemeelne loogika oli, et nimi Nöbi sümboliseeris tema välimuses seda aspekti, et ta oli sündinud sabata. Ja see nimi oli ka kuidagi armas ja lühike. Tabav ja kergesti meeldejääv samuti.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Me ei saagi teavet. Kuna ta on meil krants, siis mingeid tõualaseid nõuandeid meil ka vaja ei ole.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei tõupuhtus ei ole oluline, kuigi tulevikus tahaks omada lumivalget hundikoera ja rotveiler on kah üks mu unistusi. Nöbi valisin ma kuue kutsika seast just seetõttu, et ta oli teistest erinev - tillukesem, ilma sabata ja selline pisut hädine. See oli... Kuidas nüüd öelda- armastus esimesest silmapilgust, ma kiindusin temasse ootamatult ruttu.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole koeraga näitusel käinud ega niisama võistlust vaatamas käinud ka mitte. 4. detsembril 2005 käisid mu vanemad koos noorema õega Tartus koeranäitusel. See ei meeldinud neile eriti, ütlesid, et need loomaarmastajad on liiga pentsikud isiksused ning et seal näitusel olevat suhteliselt igav olnud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt tegeleb temaga ema, aga ka mina käin temaga suhteliselt tihti õues ja kui koolist tulen siis olen mina see, kes koera vanaema juurest ära toob. Suviti käin temaga pikematel jalutuskäikudel, kuid ta on juba vana ja ei viitsi eriti palju liikuda, meelsamini ta lösutab kuskil varjus (suvel) või magab elutoas keset tuba (talvel). Toidab ja peseb teda ema, mina harjan teda ja vahetan joogivett. Väikene õde, kes on alles kolmene, ainult pahandab Nöbiga, kui viimane midagi talle vastumeelset teeb.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Poest ostame talle koerakonserve ja siis kuivtoitu, ja maiustusi vahepeal (Pedigree maiustusi). Sööb ta ka meie jääke, näiteks kastet ja muid asju, aga konte ei tohi talle närida anda, sest muidu oksendab ta need pärast teistpidi jälle välja ja ausalt öeldes, ei meeldi meile kellelegi seda sodi koristada. Aga mida peab tegema, seda peab tegema.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme koeraga arsti juures käinud küll, näiteks küüsi lõikamas ja kord kui ta auto alla jäi, siis pidime ka minema, sest ta vaesekene oli valudes. Vaktsineerimas oleme ka käinud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Minu koer on steriliseerimata, ma ei poolda sellist asja nagu steriliseerimine. Loomadel on sama õigus, mis inimestelgi, oma vajadusi rahuldada ja järglasi saada. Aga mu vanaema kass on küll steriliseeritud, sest ta käis liiga palju pulmas ja sai pidevalt tappa teiste kasside käest. Nüüd on ta steriliseerimise tagajärjel suur, paks ja laisk unekott.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Mina tean ühte korda, kui mu isane koer jäi emase koeraga vahekorra ajal kinni. Siiamaani ei tea, kas see oli loomulik asi seal juures või mitte. Olin siis veel suhteliselt noor, teiste lastega vaatasime asja suu ammuli pealt, üks võttis isegi stopperiga aega, et kui kaua nad siis kinni on. Praegu meenutan seda piinlikkustundega, sest koerte silmist peegeldus selline häbitunne, et praegu vajuks ise sellest häbitundest maa alla. Aga järglane tuli tookord, väike, valge ja krässus karvaga, ilma sabata oli ta samuti. Nimelt Mu koer on tumepruuni ja musta segu, siledakarvaline ja sabata, emane oli valge ja siledakarvaline, kuid mu koera oletatav isa on valge ja krässus karvaga.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koera koht on öösel köögis laua all, seal on tema pesa. Päeval kolab ta elamises ringi ja viskab end siruli kus iganes, äikese ajal ronib ta vannituppa, ei tea miks, peaks mõne loomapsühholoogi käest seda küsima. Diivanile ja voodisse on tal keelatud minna, kui vanasti magas ta ikkagi vahetevahel ema-isa abieluvoodis, nüüd hiilib ta diivanile kui keegi ei näe, aga kui see välja tuleb, et ta on diivanil maganud, siis saab ta kohutava sõimu osaliseks, ema on lihtsalt pedant oma uue nahkmööbli suhtes. Minul on suhteliselt ükskõik, kus koer magab, vanaema laseb tal näiteks enda pool voodis ja tugitoolis magada, ärahellitatud koer meil, arvatavasti sellepärast tahab ta ka kodus mugavustega elutingimusi. Meeldib talle ka esikus seljaga või pepuga vastu ust magada. Praegu, külmal ajal, hoiame väikest vatitekki ukse ääres, et külm sisse ei tuleks, koer aga mõnuleb seal vatiteki otsas. Ma mäletan, kui ta väike kutsikas uu siis isa tegi talle puust majakese, üks külg oli avatud ning seina asemel oli nagu kardin või midagi sellist. Rohelist värvi. See pesa oli tal köögis, mäletan kuidas ta nuttis öösel. Kui ma öösel ta nutu peale üles ärkasin, siis läksin võtsin ta pesa ja tõin meie tuppa.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Loomahotelle ei kasuta, pikematel reisidel ma pole käinud, kui suvel suvilasse läheme, siis võtame koera ka alati kaasa. Ta on meiega koos salongis, tavaliselt kõrvalistuja ehk siis minu jalgade juures. Aga tavaliselt on keegi ikka kodus, kas või vanaema, siis kui ma koolis olen ja ema-isa tööl, siis viimegi koera vanaema poole.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Jah, tean küll, tema sünnipäev on 16. veebruaril, tavaliselt ei tähista; vanasti ikka sai talle midagi head paremat ostetud, jõuludeks niisamuti, aga talle ei meeldi enam need maiustuste moodi asjad ja siis ei ole mõtet enam eriti pingutada. Kallis on ta küll, kingime talle ju iga päev armastust.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete Tiinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole ega kavatse õmmelda talle riideid, see oleks totter, ta ei ole meil tsirkusekoer. Ma ei mäletagi nii hästi, kas tal on mänguasju olnud või mitte, kui ta väike oli siis kindlasti omas ta ka mänguasju, aga nüüd ei hooli ta nendest enam. Mis ta vana mees ikka nende vidinatega peale hakkab. Viimane asi, mis tal oli oli üks piiksuv jõuluvana, aga ta ei mänginud sellega, pigem kartis seda piiksuvat häält, mis jõuluvanast välja tuli. Koeral on oma hari ja peseb ema teda vist pesuseebiga, pidavat hästi puhtaks tegema ja seda pesemist tuleb aastas ette korra (põhjalikku pesemist), seda suvilas saunas. Kui ta väljas tulles porine on, siis koputame ta vannis leige veega puhtaks ja kuivatamiseks on mingi isa vana flanellsärk.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On küll võimalik üle hoolitseda. Meie külas elab üks vanem naine, kellel on vististi paarkümmend kassi ja ta poputab neid kõiki. Minu meelest on see haiglane. Ja see, kui koera riidess pannakse, selline asi on ka haiglane ja tekib tunne, nagu nende nukk - koerte omanikud tahaksid oma lemmikutes inimese sarnast last või sõpra näha. See ka veel, et kui koerale ostetaks kallimaid aksessuaare ja muud pudi padi kui inimene endale ostab.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ma arvan, et tänapäeval on looma jaoks perel rohkem aega, nõukogude ajal pidi pidevalt ainult tööle pühenduma ja näiteks koer eksisteeris kui valvur mitte lemmik. Tänapäeval on igasugused eritoidud loomadele, mänguasjad, riided, muud aksessuaarid, majad, liivakastid kassidele, puurid lindudele ja närilistele...
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kuna mu koer on minu esimene ja ainus lemmikloom, siis isiklikult ei ole pidanud enda lemmiku matuseid üle elama. Kui väike olin, siis sõpradega otsisime surnud loomi, et need siis korralikult maha matta, päris palju linde sai maetud, hiljem käisime nende väikestel haudadel ja viisime sinna lilli. Suvilanaabrite koer suri mõned aastat tagasi keset ööd vanadusse, järgmisel pidasime ühe korraliku matusetseremoonia maha, naabrionu tegi isegi hauaplaadi õigest hauaplaadi kivist ja toksis sinna sisse „Nässu“, sest see oli koera nimi. Kuigi mulle too koer ei olnud kunagi meeldinud, sest ta käis meie aias pissil ja haukus minu koera peale, nutsin ma siiski, sest ükskõik mis olendi surm on kurb.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Koer teab, et tuppa häda ei tehta, ta ei teegi, kuid aastaid tagasi juhtus sedagi mõnikord, et ta tuppa pissis või kakas. Ta teab, et ei tohi voodis ega diivanil magada, kuid teeb seda siiski. Ta ei tohi haukuda, kui üksi toas on, aga vahel hakkab ikkagi haukuma ja näiteks kui ma samas koridoris olen ja sõbrannaga juttu ajan, siis ajab närvi kui koer toas kisendab. Ta suu haiseb, sellepärast ajame ta enda juurest alati minema, kui ta lõõtsutama hakkab või siis käratame, et ta selle lõpetaks.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Koer pissis tuppa, kuid kasvas suureks ja hakkas korralikult häda õues tegema. Kratsib end nii, et selle tegevuse käigus peksab jalaga vastu maad või satub niihoogu, et unustabki end kratsima, see on kohutav. Siis me jälle karjume, et ta lõpetaks. Ma tean, et ei tohi karjuda, kuid see tuleb alateadvuslikult. Ja vahel ta pussutab, aga seda teevad inimesed ju ka, me ei saa keelata koera, et vot sina ei tohi mitte kunagi pussu lasta... Ta saaks ju sisemise gaasimürgituse.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei pea dressuuri oluliseks. Kui kui ta noor oli, siis õpetasin ta tagakäppadel tantsima, nüüd kui midagi head tahab, siis hakkab tantsima. Kui ta õue tahab, siis tuleb vaatab silma sisse ja teeb mingit naljakat vigisevat häält, mis annab märku, et tal on pissihäda. Käppa annab ka kui küsida. Kui ma urisemise häält teen, siis ta uriseb vastu, see näitab, et ta on valmis minuga mängima. Kui ta mängida ei soovi, siis vaatab ta mind ükskõikse pilguga või ei tee minust üldse välja.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Loomulikult räägin ma oma koeraga ja muidugi saab ta minust aru. Koerad on palju intelligentsemad kui inimesed, õnneks ei ole koerad võimelised rääkima, sest on ju teada, et „rääkimine hõbe, vaikimine kuld". Minu koer saab mu kõneviisist või näoilmest aru, mis tuju mul on, vastavalt sellele ta tuleb ja poeb mulle või hoiab eemale.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Arvan küll, manipuleerida oskavad kõik, inimesed ja ka loomad. Kindlat näidet ei oska kahjuks tuua.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Õde on mul veel liiga väike, et koera eest hoolitseda. Mina käin koeraga õues, panen vett talle kaussi, mängin ja hoian teda peres kõige rohkem.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole, enamus inimestel on lemmikloom(ad) kodus; lemmikuga tegelemine on teiste inimestega suhtlemise kõrval hoopis omaette asi, need kaks ei ole seotud. Suheldakse nendega, kellega tahetakse, lemmikloom ei ole sealjuures määrav.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Vihmausse ja ämblikke ei peaks elu sees. Ja konnasid. Ma olen kohutav foobik ja need kolm looma on mu suurimad hirmud. Ja igasugused putukad niisamuti.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mul oli kunagi aastaid tagasi mingi sipelgakogumisemaania, tahtsin niinimetatud sipelgafarmi teha, aga ei õnnestunud. Üks tuttav pidas siga lemmikloomana. Ei teagi, mis sellest põrsast nüüdseks saanud on. Ja üks sõber pidas kukke lemmikloomana. Kui ma väike olin, siis vanaema töötas tibulas, seal ma käisin temaga kaasas ja minu niinimetatud lemmikloomad tol ajal olid tibud.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ise tahaks madu lemmikloomaks, kas siis boad või mõnda ilusat ja eksootilist. Mind tõmbab eksootiliste loomade poole. Lõvi ja tiiger oleksid samuti mõnusad seltsilised. Eriti isalõvi ja valge tiiger! Kunagi tahtsin kameeleoni, sest see loom tundus väga eksootilisena, aga nüüd on see soov ära kadunud. Ju see oli siis kõigest puberteediea kinnisidee.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” "koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomaks sobivad kõik sellised loomad, kelle omanikel on nende vastu mingid soojad tunded, mitte ei pea neid näiteks liha saamise eesmärgil või valvurina vaid hoolitsevad nende eest rõõmuga ning armastavad neid südamest. Lemmiku välimus, sugu, tõug, karvavärv, saba pikkus - mitte miski ei määratle lemmiklooma, lemmiklooma mõiste pannakse paika tema omaniku südames.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimese südames on selline väike osa, mille saavad soojuse ja armastustundega sisustada vaid loomad. Kuna inimene on ka ise loom, siis on ainult loomulik, et ta teiste omalaadsete hulgast sõpru ja seltsilisi otsib. Lemmikloomadel on see maagiline niinimetatud nunnufaktor, mis paneb inimest neid tahtma.