Tekstid (2 tulemust)

, Mammagoi, Mercedes, ...
(5 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Papagoid, must puudel, kalad siis, kui väike olin. Hetkel on merisiga.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Merisiga võeti õe soovil. Ema kaalutles kaua. Mina ei tahtnud, sest arvasin, et merisead haisevad ja et keegi ei viitsi tema puuri puhastada.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime merisea tuttavatelt tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Papagoide nimed olid Papagoi ja Mammagoi. Puudli nime ei mäleta enam. Merisea ametlik nimi on Merku, mis on tuletatud sõnast merisiga. Aga kui mu õde ta peale kurjaks saab, siis käratab Merku kohta Mercedes.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Enamus informatsioon tuli tuttavatelt, kes merisiga pidasid, aga samas ka raamatutest ja perioodikast.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ainult nii palju, et rosettidega (see tähendab karvapööristega) merisead on hinnatud näituseloomad. Ma arvan, et Merku on krantsitõugu. Aga kunagi, kui ma endale koera võtan, siis tahan, et ta oleks tõupuhas. Tahaks hakata näitustel käima.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole, sest selliseid Eestis ei korraldata. Üldiselt on näitused vahvad. Ma leian, et need on vajalikud. Parim võitku!
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Õde hoolitseb looma eest: puhastab puuri ja toidab teda. Mina mängin loomaga. Tegelikult veedame häbematult vähe aega temaga. Mõnel päeval me ei märkagi teda. Hommikul kui pere ärkab, hakkab Merku ruigama, sest ta tahab porgandit või kapsast. Reede pärastlõunal puhastab õde tema puuri.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me söödame talle tavaliselt spetsiaalset toitu pluss jogurtimaitselisi vitamiinitropse. Kui aga toit otsa saab, siis söödame talle tavalisi teri. Muidugi on alati juures värske hein ja porgandid, kapsas. Esiteks sellepärast, et talle maitseb ostetud toit. Ega ta koduseid teri väga hea isuga ei söö. Teiseks, poetoidus on vajalikud ained sees.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Me pole Merkuga kunagi loomaarsti juures käinud. Näiteks, tema küüsi lõikame me ise. Ma arvan, et vaktsineerimine on vajalik, kui ta puutub välismaailmaga kokku. Meie merisiga aga seda ei tee ning seetõttu ei ole tarvis teda vaktsineerida.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks on see vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
See on vajalik, kui ei soovita järglasi. Meie loomake on õnneks isane.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole, sest pole leidnud tema jaoks sobivat emast. Ma arvan, et Merku järglased näeksid väga head välja, sest ta on üleni musta värvi.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Merku puur on kapikese peal. See on plastikust punase alusega tavaline merisea puur. Kui Merku lastakse jooksma, siis on tal lubatud kõikjale minna. Voodis ei meeldi talle eriti olla, sealt hüppab ta maha ja läheb voodite, diivani alla spanjeleid ehk siis tolmurulle korjama. Õues on ta tavaliselt rihma otsas. Ka õues on tal lubatud kõikjale minna loomulikult peab temaga keegi alati kaasas olema).
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Meie pere pikemad reisid kestavad 1-2 päeva. Merku jätame tavaliselt koju. Noil puhkudel varustatakse teda lihtsalt rohkema toiduga (kuigi jah, peab mainima, et olgu toidukogus kui suur tahes, sööb ta selle mõne tunniga ära). Tema transportimiseks kasutame tema puuri, ka ema dressipluusitaskut, seal meeldib talle olla. Linna minnes nüüd küll teda kaasa ei võta... Looma koht on kodus. Keegi peab ju kodu ka kaitsema!
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
12. september. Kuna emal on sünnipäev 11. september, siis peame Merku oma päev varem. Sööme torti, tõstame klaase. Merkule anname sel päeval rohkem võilillelehti, et ta ikka kosuks.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või soovite viia oma looma spaasse?
Ei ole talle riideid ostnud. Tal pole neid vaja. Me ei käi temaga talvel õues, nii et külm tal ei ole. Aga ma kavatsen talle ise ühed sokid ja mütsi õmmelda, lihtsalt aksessuaariks. Mis puutub mänguasjadesse, siis selleks otstarbeks on meil porgandijupid. Pesemiseks on kõige parem Fairy nõudepesuvahend. Karvu hoitakse korras vana hambaharjaga harjates. Me spaatame teda kodus.
17. Kas teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kus teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsuse ja ülehoolitsuse vahel?
Ma arvan, et on võimalik liiga palju looma eest hoolitseda. Võibolla näitab seda see, kui lemmik kannab kallimat kostüümi kui tema peremees, või siis kui lemmikloom näeb oma peremehest märksa parem välja.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval pööratakse rohkem tähelepanu looma tervisele, seda kas või toidu koha pealt. Vanasti sõid kõik koerad tavalist toitu, inimeste toiduülejääke, tänapäeval eelistatakse rohkem valmis pakendatud toitu, sest seal on vajalikud toitained ja vitamiinid koos.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matused? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Isa viis koera ära ja mattis maha. Koera pole me tänaseni uut võtnud, tundub kuidagi kohatu.
20. Millised „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ära pissi Aigi voodi alla!", kuigi eriti ta sellest kinni ei pea.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida on raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Voodi alla pissimine, sõrmest hammustamine. Kui haarata temast valest kohast kinni, siis ta hammustab. Kui panna ta voodile, siis ta hüppab kohe maha. Alati kui keegi uksest sisse astub, hakkab ta ruigama, sest ta soovib süüa. Me pole suutnud teda ühestki pahest loobuma sundida. Teda pole võimalik õpetada (ainult sitsida ta oskab, kui piparkooki näidata). Karistada pole teda võimalik. Me ei ole loomapiinajad.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri? Miks?
Sitsimist piparkoogi peale. Piparkook tuleb tema pea kohale (umbes 10 cm kõrgusele) tõsta. Nagu ma juba mainisin, pole teda võimalik õpetada. Pealegi, merisigu ei treenita üldse.
23. Kas te räägite oma lemmikloomaga? Kas teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, alati. Ma arvan küll, et Merku saab aru, kui mul on halb tuju. Ma pole nõus selle väitega, et loomad ei mõtle üldse. Merku puhul ma arvan küll, et ta on vägagi mõtlev loom. Tahaks teada, kes nii rumala avaldusega üldse välja tuli, et loomad ei oska mõelda...
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Merku saab selle eest porgandeid, et ta nii armas on. Aga selle eest ta ka kosub.
25. Millised on teie peres olnud laste kohustused loomad suhtes? Kas lapsed hoolitsevad looma eest rohkem kui täiskasvanud? Kas laps teie arvates vajab looma?
Meie peres hoolitsevadki looma eest peamiselt lapsed, seetõttu, et lastele on see loom ju ikkagi eelkõige muretsetud. Laps vajab looma, sest loomaomamine õpetab lapsele, mis on vastutustunne.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema loomapidajatega?
Ei, seda mitte.
27. Kas on mõni lemmikloom keda te mingil juhul ei peaks?
Rott, sest mulle ei meeldi närilised (ja merisiga ei ole näriline!). Maod, sest kardan neid. Tarantlid, ämblikke kardan veelgi rohkem. Hobused... kardan neid ka.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse kodulooma on hakatud suhtuma kui lemmikusse või seltsilisse?
Üks tuttav pidas kunagi hiirt. Teine varest, aga see suri tal ära.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest?
Ma arvan, et kui on noor inimene ning huvi on, siis miks mitte.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on Ioomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas „lemmikloom“ on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
"Lemmikloomal“ ei pea olema praktilist otstarvet. Selles mõttes, et põrandat ju temaga pühkida ei saa. Ma arvan, et kuna on tegemist lemmikloomaga, siis lemmikloomaks olemine ongi tema praktilisus. Lemmikloom on loom, keda peetakse kodus, majapidamises, aga koduloomad elavad laudas.
31. Miks teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et saada seltsilist.
Nimetamata
(6 looma)
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Koerad, kilpkonnad, kalad, kassid, rotid, jänesed, ujuvad kilpkonnad. Ütleme nii, et meil on alati mingi loom olnud. Kui pole, siis lühikest aega. Mingi kass on ikka olnud majas.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Kindlasti sellepärast, et lapsed tahtsid.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Me oleme ostnud. Kingitud meile pole, aga meie oleme kinkinud ja nad on pimedas juurde ka siginenud...
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Ikka on nimed olnud, lihtsalt suvaliselt pandud. Tavaliselt inimeste järgi, kes meile meeldivad...
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ei otsigi eriti, kui siis arstid, internet, raamatud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Tavaliselt lihtsalt kas kass või koer.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meil on kass. Kõik hoolitsevad: toidu lisamine, vee vahetamine, kevadised kassi liivakastipuhastamised. Kuna ta on hästi seltsiv, siis ta on ise kusagil meie juures.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame kassitoitu, sest muud ta ei sööks ja niimoodi on kergem ka.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimise ja jooksuaja tõttu. Jooksuaega oleme tablettidega ise ära hoida üritanud. Vaktsiin on vajalik, et ta ei nakatuks eluohtike haigustega, nagu näiteks marutaud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Mul on emane kiisu ja me oleme talle kogu aeg tiinusevastaseid pille andnud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Oleme üritanud teda paaritada, aga ta läks isase kassiga kaklema.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meil käib kass igal pool. Välja arvatud laud ja arvuti, sinna ei lubata minna. Teistesse kohtadesse ta ei roni, kuhu ei tohiks. Üldiselt elab igal pool.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole võtnud reisile kaasa, sest ta on kodusolemisega nii harjunud, et ta võib saada sellest lihtsalt šoki. Pealegi, see on keerulisem kui lapse kaasavõtmine kusagile. Peab paljuga arvestama ja juurde ostma.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame küll. Ostame näiteks midagi eriti head süüa talle. Mõnda erilist kassitoitu, delikatessi.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole, sest kiisul pole vast riideid tarvis. Ta ei laseks neid võibolla segi mitte selga/pähe toppida. Loomale tuleb paraku osta jah pesuvahendid, sest inimeste omad on teadagi inimestele mõeldud mitte loomadele. See võib neile ohtlikuks kujuneda.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Eks ole ikka liiga palju võimalik hoolitseda looma eest. Aga see piir läheb individuaalselt. Minu meelest on liigne kulutada loomale rohkem raha kui endale. Erandjuhul kui need operatsioonid ja teised asjad ei ole. Kui loom on majas boss, on asi metsas.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ma ei tea, pole eriti räägitud sellest. Pole elanud ka nõukogude ajal, õigemini ei mäleta seda aega. Ma ei usu, et suurt erines.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Maetakse kuidagi ikka. Prügikasti ei visata. Kuid samas inimesega pole need matmised võrreldavad. Erinevas vanuses inimesed võtavad seda erinevalt. Ma kahtlen, kas kohe uus loom võetakse. Juhul kui see tarvilik on. Ütleme, et valveks.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Keelatud on laual olla, toitu varastada, pottidesse hädasid teha.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Üks meie koertest kakas vaibale pidevalt, sellepärast andsimegi selle koera ära.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole. Jah. Arendab, kui tõuloom, siis vajalik lausa. Pealegi, targa koera eest saab rohkem raha. Poegade eest.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ikka jah. Näiteks ta tuleb karjuma, kui tahab vetsu või süüa. Samas saan aru, et tal on hea, kui ta tuleb sülle või laseb nurru. Samas kui ta tuleb voodisse teki alla magama, kaissu, siis saab ka ju aru, et ta tahab magada voodis soojas.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ikka. Näiteks minu kass kasutab vanaema kogu aeg ära. Karjub ja vanaema jookseb söögiga. Samas minu juuresolekul on kass vait - kardab.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Koristavad kassi liivakasti, söödavad. Kõik kohustused on võrdsed ja kõik võivad teha teise eest jne.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Meie küll pole. Me ei vali sõpru just loomade järgi.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Minul pole. Võibolla koera enam ei tahaks, sest ta vajab palju hoolitsust.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ma usun küll, et õueloomadega ja nii edasi on kontakti satutud. Näiteks söötmise kohapeal. Aga ma arvan, et vastupidiseid näiteid on rohkem.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ma olen täitsa huvitatud ja võtaksin nii mõnegi. Aga.... Nad vajavad mingit erilist hoolitsust ja nõudeid.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” "koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Mõisted segunevad. Alligaatoreid võib hoida kui lemmiklooma kui ka kodulooma. Alligaatorite kasvatus, kasvatatakse naha ja populatsiooni kasvatamise mõttes. Samas hoitakse mõnda liiki ka kodus. Aga üldiselt eriliselt harva. Samas ahvikesed, need on niisama koduloomad kui ka lemmikloomad. Ma leian, et neil pole erilist vahet. Lemmikloom võib olla ka koduloom. Lemmiklooma suhe on inimesega lähedasem. Vähemalt peaks teoreetiliselt olema. Praktikas on mõni lemmikloom peremehega kurjem kui koduloom.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Eks ikka seltsiks. Pealegi - nad on armsad. Meelerõõmuks ka.