Tekstid (35 tulemust)

Donna, Hr. Nilsson, Nilsu
(2 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kaks aastat tagasi oli koer Donna. Praegu on kass Hr. Nilsson.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Minu ja mu ema soovil võeti kass. Mõnda aega kaalusime, kas teeme ikka õigesti, kui enda perre kassikese võtame. Pooltargumendid kaalusid üle vastuargumendid ja seetõttu otsustasime kassi võtta. Pooltargumentideks olid mõnus sõber ja stressimaandaja, vastu aga võimalik tuppapissimine ja mööbli lõhkumine.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ema sõbranna tahtis endale kassi võtta ja siis ta läkski ühest pesakonnast endale sobivat välja valima. Mina koos emaga läksime kaasa ja sellest kiisuperest võitis üks triibuline karvakera meie südamed.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimed on olnud natuke naljakad, aga nende loomade isikupäraga sobivad. Igapäevane hüüdnimi on ikka tuletatud eesnimest. See on Nilsu. Nime panime nii, et keegi ütles, et ta on täpselt nagu Hr. Nilsson ja nii saigi see talle nimeks.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Peamised juhtnöörid kasvatamiseks saame ikka tuttavatelt, aga eks ole ikka internetist kah ühtteist vaadatud. Nõuandeid on lahkesti jaganud ka abivalmid Rapla lemmikloomakaupluse müüjad.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma töupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Tõuloomad on reeglina nõrgema tervisega ja pirtsakamad kui tavalised. Ainuke oluline asi oli see, et kass ei oleks heleda ja pika karvaga. Heledad karvad jäävad riietele näha. Seega oligi meie valik tavaline triibuline ja lühikese tumedapoolse karvakattega kiisuke.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole käinud. Need näitused on eputamiseks oma kassi või koeraga.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Ema teeb kassiga seonduvad tööd, vahest panen minagi talle süüa. Tavaliselt olen ma kassiga, kui tahab tema minu seltsi või mina tema. Kass on puhas loom ja peseb ennast ise. Vahel kammin teda või mängin temaga.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame, kuna ta on toakass, ei saa ta tavalisest kodutoidust vajalikke vitamiine kätte ning võib haigeks jääda. Vahel toome talle värsket kala ja liha.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimisega. Kass pole veel haige olnud. Hästi suhtun vaktsineerimisse. See on kindlasti vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
See oleks hea, kui tehtud, kuna kass hakkab muidu kräunuma ja nühkima. Minul on isasloom. Isasloom hakkab jooksu ajal muidu territooriumit märgistama ja nii hakkab tuba kassi pissi järgi haisema.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritunud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kass magab oma pesas ehk korvis, kus on pehme polster ka. Kassil on lubatud käia igal pool korteris, aga õue me teda ei lase, kuna ta võib ära joosta ja me tahame, et meil oleks puhas toakass. Nilsson võib voodis käia. Päeval, kui ema on tööl ja meie koolis, on tubade uksed kinni ja kassi territooriumiks on ainult köök ja esik.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Sellistel puhkudel läheb kass vanaema juurde. Kohale toimetame ta sinna puuriga. Loomahotellis pole käinud. Usaldame oma looma eest hoolitsema ainult väga häid ja usaldusväärseid tuttavaid.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Täpset päeva ei tea, aga kuud ja aastat küll. Natuke tähistame, toome kassile mingi maiuspala ja siis endale torti.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid pole. Kassil on mänguasju palju, nt igasugused kilisevad ja kolisevad pallid või siis pehmed, karvased ja kummist pallid. Hoolduseks on ainult küünetangid. Ei ole spaasse viinud ja ei soovi seda ka teha. Saame ise hakkama.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On küll, kuid inimene on ikka iga päev kogu aeg koos lemmikloomaga ja siis kammib ja küürib teda ja riietab ja hooldab ning käib temaga igal pool ja siis veel restoranis käib temaga söömas ning isegi abiellub. Siis on juba natuke üle piiri.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei tea midagi nõukogude aegadest.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Õnneks ei ole ükski lemmikloom veel ära surnud, küll aga andsime koera ära. See oli kurb sündmus, aga kuna kolisime majast korterisse, ei olnud koera enda juurde võimalik elama võtta. Nüüd käime teda pidevalt vaatamas ja maiustusi viimas.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Laua peal ei tohi käia. Vahel ta siiski salaja teeb seda, aga kui teda seal nähakse, siis jookseb kiiresti peitu.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Üks halb komme Nilsonil on. See on wc-potist joomine. Ega seda kuidagi pole võimalik võõrutada olnud. Hoiame lihtsalt potil kaane peal ja ukse kinni. Aga looma peksta kohe kindlasti ei tohi, ainult käega vastu nina vms.
Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Oleme õpetanud teda kraanist jooksvat vett jooma. Panime vee jooksma ja siis kassi kraani juurde ja nii ta hakkaski jooma.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, räägin küll. Mõistab. Ei, absoluutselt mitte, loom loomulikult mõtleb nagu inimene, ainult ta ei ole nii arenenud, et rääkida inimese keeles. Aga kui ma talle otsa vaatan ja räägin, siis ta kuriseb vastu ja tuleb mu juurde.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Võib küll, nt kui koeral on mingi trikk väga selge ja ta teab, et selle eest saab maiustusi, siis ta hakkabki seda kogu aeg tegema ja saabki palju maiustusi.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed mängivad rohkem, aga teisi asju teevad rohkem täiskasvanud. Laps vajab mängukaaslast.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Rott, kuna ta haiseb, vigiseb, krabistab ja näksib.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Vanaema-vanaisa õues käivad siilid. Vanaema paneb nendele saia ja piima ja on nende külaskäikude üle uhke ning räägib nendest nagu oma koduloomadest.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Väga tore, kui keegi viitsib nende vajadustele nii täpselt vastu tulla ja on aega tegeleda. Aga nad võivad olla ka liiga ettearvamatu käitumisega ja ka ohtlikud.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” „koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomad on need, kes kodu hoiavad ja kaitsevad või hellitavad peremeest. Lemmikloom on tore seltsiline, koduloomi kasvatatakse näiteks toidu tarbeks.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Arvan, et inimesed vajavad seltsilist ja tahavad kellegi eest hoolitseda.
Tessy
(Koer)
Üldinfo
Id:
6114
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 3
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minu lemmikloom on koer ja tema on ka mul kodus praegugi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Taksikoer võeti isa soovil. Ühel päeval lihtsalt isa tahtis koera ja järgmisel päeval tõimegi koera.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Meie saime omale koera kuulutuse kaudu. Me ostsime koera 1500 krooni eest.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie praeguse koera nimi on Tessy. Nime üle otsustasid minu vennad. Kahjuks meie koeral hüüdnime ei ole.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Meie perel pole teavet vaja, sest me ema teab koertest kõike.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma töupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Meie perel on koera moest ükskõik ja ka tõupuhtus ei lähe meile korda.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Kahjuks ei ole osalenud, sest isa ei taha.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meie peres hoolitsevad koera eest kõik pereliikmed. Peamiselt käin mina koeraga õues, aga toidavad ja pesevad koera ema ning isa.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame koerale spetsiaalset toitu, sest siis ei pea koeratoidu peale mõtlema.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Lemmikloomade vaktsineerimine on vajalik, sest siis ei pea koera haiguste pärast muret tundma.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei oska vastata.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritunud? Mida tehakse looma järglastega?
Me ei ole veel lasknud, sest ta on alles liiga noor.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie koeral on pesaks terve korter ja me lubame teda viide osse minna.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me ei ole võtnud kaasa, sest me pole koos palju reisinud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Meie koeral on sünnipäev märtsi lõpus ja kingituseks ostame talle mänguasja või koera jäätise.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ei ole.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei tea.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Meie koer pole veel surnud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei tohi tuppa pissida ega kakada. Ei tohi toitu laua pealt võtta.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meil ei ole koeral halbu kombeid.
Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Koeraga räägime küll ja mina arvan, et ta saab meist aru.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei teaks küll.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Hoolitseda looma eest ja käia temaga õues.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole kahjuks.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Kassi, sest ta ajab karvu ja meie perele ei meeldi kassid eriti.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei oska vastata, sest sellist juhust pole olnud.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Minu arust on see väga imelik ja jäle.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” „koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomad on: koerad, kassid, hamstrid, jänesed, küülikud jne, aga neil ei ole suurt otstarvet.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et kodus igav ei oleks.
Sipsik, Sipu
(Kass)
Üldinfo
Id:
6115
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 4
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud üks kass. Ta elab siiamaani. Saime ta 2003. aasta novembris.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Mina tahtsin kassi. Kuna mul oli siis kasside vastu allergia, siis kassi päris kohe ei võetud, aga lõpuks sain ma ikkagi endale kassi.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ema ja isa tõid kassi varjupaigast ja nad said ta tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimi on Sipsik. Hüüdnime ja pärisnime vahel on väike erinevus, kuna ma kutsun kassi Sipuks. Nimi pandi talle teisel päeval ja selline nimi pandi talle, kuna ta on triibuline.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Olen hankinud informatsiooni kassi kohta peamiselt internetist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole mõjutanud. Tõupuhtus ka ei ole tähtis, kuna minu arust on kõik karvadega kassid ilusad.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole käinud oma kassiga ühelgi näitusel. See, kuidas need kassid seal puuris on, on minu arust rõve, kuna see tundub minu arust kasside piinamine.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Hommikul lasevad vanemad kassi välja. Kooli minnes lasen kassi tuppa. Peale kooli mängin natuke ja siis lähen ära trenni. Kui tagasi tulen, on vanemad kassi juba tuppa laskunud.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kassil oli ennem mingi haigus, et tal hakkas karvu langema, siis ta sõi mingit veterinaarkauplusest ostetud toitu. Päris kodutoitu ta ei söö. Ta sööb Kitekati ja muud sellist kassitoitu. Vahest tuleb tal maiustamise isu peale ja siis ta sööb kas oliive, parmesani juustu või jäätist.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Kui kassil on olnud haigusi, siis oleme läinud loomaarsti juurde. Ise pole osanud ühtegi haigust lahendada. Loomade vaktsineerimine on vajalik, kuna siis ei tule talle igasugused ohtlike haigusi ja kass on rõõmsam ning elavam.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Mul on isane kass ja tema on kastreeritud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Minu kass pole kahjuks ühtegi järglast meie teada tekitanud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kassil on nii õues kui ka toas võimalus igal pool käia ja ta võib magada voodis, kus ta on pool päevast.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Pole kassi ühelegi kaugemale reisile kaasa võtnud. Loomade hotelli pole vaja läinud, kuna kui me ise ära oleme, siis valvab vanaema kassi.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Minu kass saab 9. oktoobril kolmeaastaseks, aga ei mäleta küll, et siis mingit suuremat tähistust oleks olnud.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Minu kass ei kanna riideid. See tundub kasside piinamisena, kui talle riided selga pannakse. Mu kassil on palju mänguasju. Lemmik on tal üks pinksipall. Meie pole oma kassi kuhugi loomade spaasse viinud.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ei oska vastata.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Pole elanud nõukogude ajal, ei tea.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ühtegi minu lemmiklooma pole veel surnud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Üks reegel on see, et ta ei tohi lilli süüa ega nende mulda välja kraapida. Talle väga meeldib lillede lõhn ja ta nuusutab neid päris palju.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Mul on esimene koduloom, kõik rasked harjumused on tal kiiresti üle läinud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Pole kassile ühtegi trikki õpetanud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma räägin oma kassiga pidevalt. Minu arust saab ta must aru. Kuna siis kui ma räägin talle, et ma pean ära minema, näiteks trenni, teeb ta väga kurva näo pähe.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Kass ei ole mind küll ära kasutanud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina vajan küll oma kassi. Mul oleks väga igav, kui teda poleks. Mina suhtlen oma kassiga sama palju kui ema või isa. Ta on mu parim sõber.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Enda arust küll mitte.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ise ei peaks iial mingit madu või väga suurt kiskjat.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ise kodus sellist looma pidada ei tahaks.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomal ja koduloomal on see vahe, et lemmiklooma ma ei söö. Koduloomalt saame me mingit kasu, aga lemmikloom on lihtsalt üks väga hea sõber.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sest neile meeldivad need loomad.
Berta, Bertu, Josper
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6116
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 5
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minu esimene lemmikloom oli koer. Ma sain ta siis, kui olin päris väikene, kuid ta tegi palju pahandust ja me andsime ta ära. Kui ma esimesse klassi läksin, sain ma endale kääbusjänese, kelle nimi on Berta.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Koer võeti isa soovil, aga jänes minu. Ma arvan, et me just äkitselt ei võtnud looma, aga kaua see ka aega ei võtnud.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ostsime, jänes oli kuskil 800 krooni ringis.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koera nimi oli Josper, jänes on Berta, aga hüüdnimi on tal Bertu.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kõik on juba teada jänese kohta, et muud polegi vaja.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei, mood meid ei huvita, aga tõupuhtus võib-olla küll.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole, ega pole plaanis ka.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt olen mina see, kes toidab ja puhastab puuri. Vahest ma olen ikka käinud suvel Bertaga väljas, aga seda ka harva.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
No mitte päris spetsiaalset toitu, aga näiteks porgandit ostame poest, kuivatatud leiba anname ja suvel toome väljast võilillelehti.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme käinud loomaarsti juures küüsi lõikamas. Meie jänese jaoks ei ole vaktsineerimine küll eriti oluline.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Mingeid tablette me talle sisse ei sööda ega ka midagi muud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Jah, Bertal on olnud kaks pesakonda järglasi, esimesel korral viis ja teisel korral neli. Oleme teadlikult lasknud paaritada ja pojad müüsime maha.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Jänes on enamjaolt puuris. Mõnikord laseme ta puurist välja ja siis ta võib terves korteris ringi liikuda.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Reisidele me ei ole jänest kaasa võtnud, sellel ajal on ta kas vanavanemate juures või siis lihtsalt tuttavate hoolitseda.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei tea, aga ma arvan, et kui teaksime, siis ikka tähistaksime.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Teadagi, et jänestele ei saa riideid teha ega osta ning mänguasju tal ka pole ja arvatavasti ei mängiks ta ka nendega.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
No kindlasti on. Loom on nagu laps, kelle saab ära hellitada.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Sellele küsimusele ei oska vastata.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Pole veel kedagi pidanud õnneks matma ning ei ole selle peale mõelnud ka.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei ole midagi õpetanud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Bertal pole küll siiamaani halbu kombeid olnud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Jänesed vist eriti õppust ei võta ja siis sellest tuleneb ka see, et me pole talle midagi õpetanud.
Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Tavaliselt, kui ma koju tulen ja kedagi teist ei ole kodus, ütlen ma Bertale "Tere” ja samamoodi ka ära minnes.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei oska näiteid tuua, aga siiski ma arvan, et see on võimalik.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kuna ma ise olen laps, siis ma arvan, et just laps vajab endale looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Arvatavasti mõni rott või hiir. Nad on lihtsalt vastikud, ei ole armsad ega midagi muud.
Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Minu isal oli kunagi orav, aga kaua ta inimeste juures vastu ei pidanud.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Aga miks ka mitte. Kui inimestele meeldib, siis ei ole see ju keelatud, ma arvan.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Eks ikka leidub loomi, kes tõesti ei ole lemmikloom ega saa ka olema.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Loomad on armsad ja lihtsalt on tore, kui on selline karvane sõber.
Jassu, Robi, Taki, ...
(4 looma)
Üldinfo
Id:
6117
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 6
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud 3 hamstrit ja hetkel on küülik. Hamstri sain ma siis, kui ma olin umbes viieaastane. Mul oli järjest kaks hamstrit ja mu vennal üks.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Küülik võeti minu soovil. Me kaalutlesime paar kuud enne tema võtmist. Vastuargument oli see, et vanemad arvasid, et ma ei hoolitse küüliku eest ja pooltargument oli see, et meie kodu tundus kuidagi tühi ilma lemmikloomata.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma ostsime me lemmiklooma poest. Küülik maksis 300 krooni.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Minu kahe hamstri nimi oli vist Tiki ja Taki. Mu venna hamstri nimi oli Robi ja mu küüliku nimi on Jassu. Meil ei ole olnud erinevust pärisnime ja hüüdnime vahel. Mu vend pani nime enda hamstrile ja mina oma kahele hamstrile. Me küülikule pani nime mu isa, sest see küülik on meie pere oma, aga hamstrid olid rohkem minu ja mu venna omad.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Oma lemmiklooma kohta oleme teavet saanud raamatutest ja internetist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma töupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole meie lemmiklooma valikut mõjutanud. Valinud oleme looma, mis paistab olevat tore ja lõbus ja inimsõbralik lemmikloom. Tõupuhtus ei ole oluline, kuna me ei võta lemmiklooma näitustel käimiseks.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole käinud näitustel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Looma eest hoolitseme me kõik: mina teen tal puuri puhtaks, ema puhastab tuba, kus mu küülik enamasti on, süüa paneme kõik, kui näeme, et tal seda pole. Väljas käib ta ise, sest me elame esimesel korrusel ja siis ta käib meie verandal. Puuri puhastan ma keskmiselt korra nädalas. Ühe tunni ma kindlasti tegelen päevas oma küülikuga.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame oma lemmikloomale süüa poest, kuna seal on kuivtoit, kus on palju vitamiine ja tähtsaid toitaineid sees. Me ostame kuivtoitu lahtiselt, kuhu firmat ei ole peale kirjutatud.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures on käinud meil küülik sellepärast, et tal on olnud hambad liiga pikaks kasvanud ja kord hammustas teda puuk. Me anname küülikule kuivtoitu, kui tal on kõht lahti (siis on ta ilmselt liiga palju söönud võilillelehti või muud värsket). Lemmiklooma vaktsineerimisse suhtun ma positiivselt, sest kui neid oleks näiteks viis aastat tagasi vaktsineeritud, oleks nakkushaigused väga levinud ja meil ei oleks lemmikloomade võtmisel nii suurt valikut.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ma arvan, et väikeloomi steriliseeritakse sellepärast, et nende järglasi ei taha keegi osta. Aga kasse ja koeri ei peaks minu arvates steriliseerima, sest nende järglasi tahetakse. Ma leian, et tegelikult ei ole vaja steriliseerida, sest las iga loom elab oma täisväärtuslikku elu. Minu küülik on isane.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritunud? Mida tehakse looma järglastega?
Me ei ole oma lemmikul järglasi lasknud saada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Jassu pesa on ühes pisikeses toas, kus on vähe mööblit. Seal on ka ta puur, kus sees on söök. Aga muidu ta saab seal toas kogu aeg ringi liikuda ja iga päev saab ta ka väljas käia. Ta võib muidu igal pool käia. Täiesti vabalt ei tohi ta sellepärast olla, et muidu ta võib hakata elektrijuhtmeid närima. Ta võiks küll tulla voodisse, aga asi on selles, et tema on esimesel korrusel ja magamistoad on teisel.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Pikemal reisil ei ole Jassu käinud. Ta on meil käinud sugulaste juures, kui kedagi koju ei jää tema eest hoolitsema. Ta on reisinud puuris. Loomahotelli teenuseid pole me kasutanud, sest me ei tea, kus see ongi ja pole vajadust ka tulnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Jassu sünnipäeva me ei tea, kuna me ostsime ta lemmiklooma poest ja meil ei tulnud sel hetkel pähe seda küsida.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Me ei ole oma lemmikule hankinud riideid ega ka ise teinud. Jassul on mänguasjaks üks kõlisev pall. Jassu peseb ennast ise ja hoolitseb enda eest ise. Poest ei ole me selliseid hügieeniasju ostnud. Jassut ei ole me viinud spaase ning ilmselt me ei vii ka, sest me ei tea kus spaa asub.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ma arvan, et on küll võimalik üle hoolitseda. Piir on minu arvates selle koha peal, kui lemmik muutub pirtsakaks ja on aru saada, et ta on ära hellitatud.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ilmselt on koolitus teistsugune ja lemmikloomapoes on suurem valik. Teadus on arenenud.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Hamstrid me matsime aiamaale. Mind seal kohal ei olnud, kui seda tehti. Algul ei tulnud mõttessegi võtta uus loom.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Jassu ei tohi elektrijuhtmeid närida ega ka arvuti taha pugeda. Jassu on puhtusepidamise ise ära õppinud. Me ei oskaks küülikule puhtust hoida. Ta teab, mida ta teeb väljas (õues) ja mida oma toas.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Selliseid halbu kombeid ei ole mu lemmikloomadel olnud, mida on olnud raske võõrutada. Ma arvan, et looma tuleks karistada eksimuse eest sellega, et tõstetakse kõvemat häält tema peale.
Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Jassule ei ole ma trikke õpetanud. Ma arvan, et põhjalikum dressuur oleks oluline, sest kui kutsikas on veel noor ja teda on halvasti õpetatud, siis saab teda hakata kohe paremini ümber õpetama.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma räägin oma lemmikuga, kuna tunnen, et ta saab selle kaudu paremini aru, et ma temast hoolin. Ma usun, et ta mõistab inimese meeleolu. Kui mõistab, siis väga väikesel määral inimese kõnet. Aga loomad kindlasti mõtlevad.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu, et kasutaks. Vähemalt mul on nii heatahtlik lemmik, et ma ei ole veel pidanud seda läbi kogema.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Mina pean koristama Jassu puuri. Ma arvan, et meie peres suhtlevad vanemad, mina ja mu vend Jassuga võrdselt. Jassu ei pelga meist kedagi. Viimasele küsimusele peaks mu ema või isa vastama.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Meie sõpruskond ei ole laienenud peale looma võtmist.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei peaks ämblikku, kuna ma kardan ämblikke. Ma ei peaks madusid, sest minu teada nad söövad surnud või elus hiiri ja mul hakkaks hiirtest lihtsalt nii kahju.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ühel me maja naabritest elas veranda all siil ja talle viidi piima.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ma arvan, et kellele meeldib, võib neid pidada, aga mul ei ole nendega kokkupuudet ja muud ma nendest ei tea.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” „koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Ma arvan, et kõiki loomi võib pidada, kui see sulle meeldib ja kui sa oskad ta eest õigesti hoolitseda. Lemmikloom on rohkem meelelahutus, aga koduloom annab sulle näiteks liha või villa. Lemmiklooma saab pidada ka selleks, et vaadata, kui hästi sa oskad elusolendi eest hoolitseda.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Ma arvan, et meelelahutuse ja seltskonna eesmärgil.
, Nässu
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6118
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 7
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud kaks kassi. Esimene oli siis, kui ma veel koolis ei käinud ja teine on olnud 6 aastat.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloom võeti mu õe soovil. See tuli äkkotsusena. Poolt- ja vastuargumente polnud.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma saime tuttavalt. Ta anti muidu ära.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Esimesel kassil polnud nime ja teise nimi on Nässu. Nimi pandi koos.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ei ole vaja olnud lemmiklooma puudutavat teavet.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma töupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole mõjutanud. Looma tõupuhtus pole väga oluline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Me ei ole osalenud loomanäitusel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meie peres hoolitseb looma eest vanaema. Kassil on vaja liiva vahetada ja süüa anda. Loomaga tegeledes veedame suhteliselt vähe aega.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame lemmikloomale tavalist toitu, mis poes on - kuivtoitu.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme pöördunud loomaarsti poole, et saada tablette, mis ei tee kassi rasedaks. Lemmiklooma vaktsineerimine on üpriski oluline.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Me anname kassile tiinusevastaseid tablette kord nädalas.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritunud? Mida tehakse looma järglastega?
Me ei ole lasknud oma loomal järglasi saada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kass võib peaaegu igal pool magada. Kassil on lubatud kogu korteris ringi liikuda. Tal on lubatud tulla voodisse.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me ei ole võtnud lemmiklooma kaasa pikemale reisile. Keegi jääb temaga koju.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Me ei tea ta sünnipäeva, aga peame seda sel kuupäeval, kui ta saime - 1. juulil 2000.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Mänguasjadeks on tal kõik, millele käpa peale saab, eraldi talle oleme ostnud paar pisikest mänguhiirt. Riideid, vahendeid pole muretsenud, spaas pole käinud ja ei soovi ka.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Minu arust on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda, loom vajab pisut privaatsust ka.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäevase lemmiklooma eest hoolitsemine on lihtsam kui nõukogudeaegse.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Meil pole ükski lemmikloom ära surnud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Otseselt pole midagi õpetanud. Kass ei tohi ainult diivanit kraapida.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie lemmikloomadel pole olnud halbu kombeid.
Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ühtegi trikki pole loomale õpetanud, sest kassid trikke ei õpi.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägime ikka ja enamasti saab ta aru küll, ilmselt mitte jutust, aga hääletoonist tunneb ta kohe ära, kas tegu on hea või halva jutuga.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ma ei usu eriti.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed mängivad loomaga rohkem kui täiskasvanud. Laps ei vaja looma, aga looma omamine õpetaks kohusetunnet ja loom oleks ka seltsiks.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Pärast lemmiklooma võtmist ei ole hakanud rohkem suhtlema teiste loomaomanikega.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Närilised, sest nende järelt peab palju koristama.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
See võib olla päris huvitav, aga vahel ka ohtlik.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” „koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Enamik loomi on lemmikloomad, ainult mitte need, kes metsas elavad.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad lemmikloomi, sest nad tahavad neid kas siis seltsiliseks, maja kaitseks, lastele sõbraks, hiirte püüdjaks.
Jack, Taina, Ulli
(3 looma)
Üldinfo
Id:
6119
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 8
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud 3 koera, ei mäleta, millal.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Viimase koera saime 12. septembril 2005. aastal. Kõik pereliikmed tahtsid koera ning nii me võtsimegi väikese karvase peaaegu tõupuhta koera, kes meenutab terjerit.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime tutvuste kaudu. Pidime andma selle eest 2 veini.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koerte nimed olid Taina, Jack, Ulli.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Internet, raamatud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma töupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole oluline, aga meil on peaaegu puhtatõuline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole näitustel käinud ega tahaks ka.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Ristiisa, sest tema on põhiliselt kodus.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame ja anname konte ka.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme loomaarsti juures teinud marutaudivastast ja usside vastast.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei anna me talle mingeid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritunud? Mida tehakse looma järglastega?
Ta on laste jaoks veel liiga noor.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Ta võib igal pool aias ja toas liikuda ja ta magab voodis.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei võta looma kaasa kunagi. Tavaliselt jääb keegi koju valvama.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Tähistame tema sünnipäeva 12. septembril, seega kooli alguses.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Vana koera matsime tagahoovi ja võtsime uue koera.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Õpetame istumist ja ka hammustada ta ei tohi.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Jah, aiast välja jooksmine.
Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Surnut, hüppamist sülle, istumist, lamamist, keerutamist.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ta mõistab küll, mida ma ütlen, sest kui ütlen "lähme õue“, siis jookseb ta kohe ukse juurde.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed tegelevad koeraga samapalju kui täiskasvanud, vahet pole.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Jah, oleme loomakasvatajatega hakanud rohkem suhtlema.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Kassid on lollid - küünistavad.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Hunt on kodustatud ja ta ongi inimeste juurde jäänud.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Eksootilisi loomi ei peaks ise, sest nad mulle ei meeldi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” „koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Koerad, kassid, hamstrid, rotid, hiired ja hobused.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et endale head truud sõpra saada.
Juss, Lucky, Oliver, ...
(4 looma)
Üldinfo
Id:
6120
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 9
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud või on 2 koera ja 2 kassi. Surnud on 2 ja elavad 2. Kuna elame vanaemaga koos, on koer tema oma ja kass meie (minu, õe, vanemate). Seepärast räägin mina emasest Jussist (kassist).
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloomad võetakse meie kõigi soovil.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime tuttavatelt tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koerte nimed olid Lucky ja Rilli, kassid Oliver ja Juss. Hüüdnimesid pole. Lucki ja Juss elavad. Nimed mõtleme pereliikmetega koos välja. Juss on hall ja pikakarvaline.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Internet, raamatud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma töupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole oluline. Looma valides on tähtis, et ta oleks terane ja tragi.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole näitustel käinud ega tahaks ka.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Loomade eest hoolitsevad kõik. Ta saab ka õues käia vabalt, sest meil oma maja. Ta mängib vahest koos naaberkassiga, kes on ka emane. Jookseb puu otsa ja tuleb sealt kiiresti alla. Ta on tuppa toonud ka hiiri, olles need ennem ära räsinud. Kammin kassi kord päevas.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kass sööb ainult krõbinaid.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme loomaarsti juures teinud marutaudivastast süsti.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Kassile anname regulaarselt tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritunud? Mida tehakse looma järglastega?
Järglasi ei taha.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Ta võib igal pool aias ja toas liikuda ja ta magab voodis, kui tahab. Tal on garaažis oma pesa. Ööseks tuleb ta enamasti ikka tuppa.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei võta looma kaasa kunagi. Tavaliselt jääb vanaema koju valvama.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Tähistame tema sünnipäeva 22. juulil. Sel suvel saab ta aastaseks.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid tal pole. Spaasse läheks temaga küll, kui saaks.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On kindlasti võimalik liiga palju hoolitseda. No riided oleks vast juba liiast, aga kammida ja korras hoida tuleks looma küll.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on looma eest lihtsam hoolitseda, sest nende pidamisele mõeldakse rohkem.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Lucky suri väiksena ja me matsime ta eelmisel aastal taha aeda. Käime teda vahest vaatamas.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Erilisi reegleid pole õpetanud. Kass süües eriti toitu maha ei aja ja pahandust ei tee. Vast sellepärast, et ta saab ka õues käia, ei kraabi ta toas lilli ega diivaneid.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kui ta teeb pahandust, panen ta natukeseks ajaks garaaži kinni.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Trikke pole õpetanud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ta saab küll aru, kui temaga räägin.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Kõik tegelevad loomadega, vahet pole.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole me loomakasvatajatega hakanud rohkem suhtlema. Kui loomad saime, küsisime nõu nende omanikelt.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Kõik loomad on toredad.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea näiteid tuua.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Eksootilisi loomi peaks isegi, sest nad meeldivad mulle. Samas ei kardaks ma neid.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” „koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Vast metsloomi ei sobiks kodus pidada. Üldse peaks neid, keda ei saaks kodustada.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Loomad on head koduvalvurid, mängukaaslased ja lihtsalt sõbrad.
Milla
(Koer)
Üldinfo
Id:
6121
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 10
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud üks lemmikloom - koer Milla - praegu.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Milla sain kingituseks. Enne kaalutleti pikalt. Kõik olid enamjaolt nõus, aga jalutamine väljas - oli vastuväiteid palju.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ma sain lemmiklooma sünnipäevakingituseks.
4. Kuidas teil on olnud lemmikloomade nimed? Kas igapäevase ja hüüdnime ja „pärisnime“ vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Minu lemmiklooma nimi on Milla. Tema hüüdnimi ja “pärisnimi” on samad. Kõik koos mõtlesid nime ja siis tuli naljakas nimi ja oldigi nõus.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puuduvat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma puudutavat teavet saan lemmiklooma ajakirjadest, poodidest ja televiisorist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne). Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei oie mind lemmiklooma valikul mõjutanud ja looma tõupuhtus pole ka oluline.
7. Kas oled osalenud lemmikuga loomanäitusel?
Ei, ma ei ole oma koeraga lemmiklooma näitustel käinud, aga näitused üldiselt mulle meeldivad.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne). Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeledes veedate.
Meie peres hoolitseme looma eest mina ja ema. Söödame teda hommikul ja muudel aegadel. Jalutamine ja mängimine on peamiselt minu ülesanded. Lemmikloomale kulutan päevas umbes 2 tundi.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate ise? Miks?
Valmistame tihti lemmikloomale toidu ise, aga ostame ka poetoitu vahelduseks..
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ma ei ole pidanud oma lemmikloomaga loomaarsti poole pöörduma, kuna tal pole probleeme tervisega olnud. Vaktsineerimine on vajalik. kuna siis ei tule loomal muid häireid. Aga siiani ei ole käinud loomaarsti juures.
11. Kuidas suhtute lemmiklooma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on emasloom, kas annate talle tiinusvastaseid tablette?
Ta on meessoost, aga hulkuvaid koeri pole loomulikult vaja.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on "juhtunud“ või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Jah, oleme lasknud oma koeral järglasi saada paaritamise teel. Me anname nad ära või paneme odavalt müüki.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Millal on õues oma kuut ja ta võib terves õues ringi liikuda. Ta teab oma piire ega kipu eriti tuppa ega voodisse.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta alati sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis te oma looma transpordite ( puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me ei ole koera kaugematele reisidele, peole ega külla kaasa võtnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Minu lemmiklooma sünnipäev on juunis. Me tähistame tema sünnipäeva sellega, et ostame talle suure kondi, mida ta saab kaua närida.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Me ei ole oma lemmikloomale riideid ostnud ega ka õmmelnud. Mõned mänguasjad tal ikka on, millega mängida - näiteks kondid. Spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade ja naha korrashoiuks me ei kasuta.
17. Kas Teie arvates on võimalik üle hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Looma eest pole võimalik liiga palju hoolitseda. Ka piiri hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel on raske tõmmata.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nüüd hoitakse neid rohkem kui nõukogude ajal.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uuse looma või mitte?
Lemmiklooma surma korral me korraldaksime matmise ja võtaksime kindlasti uue lemmiklooma.
20. Millised „kodureeglid“ olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Lemmikloom ei tohi mööbli peal käia. Kui midagi teeb, saab ka oma karistuse, mis ei ole väga julm.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie koeral ei ole olnud halbu kombeid ja me pole pidanud teda ka selle pärast karistama. Oleme püüdnud sõbralikult temaga läbi saada.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koerte kool vms)? Miks?
Me ei ole koerale erilisi trikke õpetanud. Palliga ta mängib natuke ja oksa oskab ka ära tuua, kui visata.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, ma räägin oma lemmikloomaga ja arvan, et loomad mõistavad inimese meeleolu ja kõnet. Arvan, et mõtlemine ei ole omane ainult inimesele.
24. Kas mõnikord võib oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Mõni lemmikloom võib tõesti oma peremehe kiindumust ära kasutada, aga näidet tuua ei oska.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Meie pere laste kohustuseks on olnud looma järelt koristamine ja jälgimine, et looma toit ja vesi otsa ei saaks. Lapsed hoolitsevad rohkem looma eest, kuna lastel on rohkem aega, aga täiskasvanud jooksevad tööle jne. Mõned lapsed ikka vajavad lemmiklooma, aga mitte kõik.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Olen hakanud tõesti teiste loomapidajatega rohkem rääkima.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei tahaks endale merisiga ja kassi sest nad lihtsalt ei meeldi mulle.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ma ei tea näiteid, et mõnda mittekodulooma oleks hakatud suhtuma nagu lemmikusse või sõpra.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Mulle ei meeldi eksootilised loomad.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste “lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom“ „koduloomast“? Kas „lemmikloom“ on ainult loom kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Minu arvates saavad lemmikloomadeks olla koerad, kassid, metssiga, rotid, papakoid ja hamstrid. Lemmiklooma mõiste alla ei mahu minu arvates suured loomad, keda ei saa kodus sees hoida ja nad pole rahulikud. Lemmikloom erineb ainult loomast, kuna ühelt saab liha ja piima, teiselt ei saa.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad lemmikloomi, et nad saaksid oma vaba aja täita millegi lõbusaga ja mängida kellegagi, keda pole vaja tappa, et saada liha või lüpsta, et saad piima! Või on neile lihtsalt sõpra vaja, keda kallistada ja armastada!
Poksi
(Koer)
Üldinfo
Id:
6122
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 11
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on saksalambakoer, kuid pabereid ei ole. Olin siis 3 aastane (1994 septembris).
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Loom võeti minu soovil. Alguses ema oli natuke vastu.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koer sünnitas põllu peal ja nii me ta leidsimegi.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja
Meie koera nimi on Poksi ja hüüdnime tal pole.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Mina vaatasin Kanal 2 saadet „Sõber koer“ ja sain palju koerte kohta teada.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole oluline. Mind ei huvita, kas ta on puhast tõugu.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole oma lemmikloomaga näitusel käinud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate?
Tavaliselt hoolitsen looma eest mina ja õde. Puhastame kuuti ja anname süüa.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset Shappy toitu ja vahepeal teeme ise ka.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ei ole loomaarsti poole pöördunud, kuna pole tarvis olnud. Oleme hakkama saanud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Siis me hellitame koera, kui tal stress on.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole lasknud järglasi saada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meil on loomal kuut.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei võta looma kaasa kunagi. Tavaliselt jääb keegi koju valvama.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kass sündis 22.06.2005. Koera sünniaega ei tea, aga saime 20.03.1994.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei pane loomadele riideid, see on looma piinamine.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Jah on võimalik liiga palju hoolitseda. Kui koera eest liiga palju hoolitseda, siis ei saa ta enam ise hakkama.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Antakse rohkem ja paremat spetsiaalset toitu kui nõukogude ajal.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ei ole matnud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Istumist ja lamamist oleme koerale õpetanud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei ole olnud, meil üks lemmikloom ongi.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ei räägi eriti, kuna koer ei oska rääkida.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ma ei tea.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Me peame ise lemmiklooma eest hoolitsema.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole, pole vaja.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Hobune, kuna ta on liiga suur.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Neid on liiga raske kasvatada, loomad on ka ohtlikud ning Eesti ei ole nendele kliima poolest sobiv.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Koer ja kass ning hamster ja hiir.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et igavust peletada ja inimesed armastavad neid kui oma pereliikmeid.
, Kiku, Pätu, ...
(5 looma)
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Väiksena oli meil merisiga Kiku, koer Rexu, kassid Tipsi ning Pätu ja nüüd on kalad. Kiku oli meil siis, kui mina ja õde olime neljased. Rexu oli meil siis, kui me olime õega kahesed ja Tipsi ning Pätu olid meil aasta tagasi. Kalad on meil kaks aastat olnud.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloomad võeti laste soovil. Lemmikloomi võttes mõtlesime kõik ennem läbi.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmikloomad saime tuttavatelt tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Lemmikloomade nimed on alati olnud lõbusad ja armsad. Perega panime nimed. See nimi, mis kõigile meeldis ja mille peale lemmikloom reageeris, selle nime valisime.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma puudutavat infot saime loomapoest, internetist ja vahel ka raamatutest ja tuttavatelt.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Meid lemmikloomade valikul mood ei mõjutanud. Tõupuhtus pole meile oluline, aga on oluline, et loom oleks lastesõbralik ja ei teeks palju pahandusi jne.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Me pole oma loomadega loomanäitustel käinud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kõik hoolitsesid merisea, koera ja kasside eest. Kalade eest hoolitsen põhiliselt mina, sest need on minu kalad. Vahel aitavad ema, isa, õde ja vend ka.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame kalapoest spetsiaalset kalatoitu Nutrafini ja TetraTabiMini, harva anname hakkliha või saiapudi jms.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures käisime merisea küüsi lõikamas.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Minu arust pole steriliseerimine vajalik. Maal andis vanaisa kassilt tiinusevastaseid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Kaladel tulid kalapojad, aga nad surid ära, sest oli talv ja toas oli külm, meil olid kalad siis alles natuke aega olnud ja meil polnud akvaariumis vajalikke asju.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Me elame korteris ja siin on meil lemmikloomadest Kiku ja kalad. Merisiga elas toas puuris, koer elas soojas kõrtega kaetud kuudis, kassid elasid lakas, pööningul ja vahel toas ning puuriida ja maja vahel. Lemmikloomadel oli kindel ala, kus nad võisid ringi liikuda, kassid võisid õues igal pool käia. Kalad elavad akvaariumis. Lemmikloomad ei võinud voodisse tulla, sest nad olid enamasti mustad ja vahel olid neil kirbud ja puugid, merisiga võis voodi peale tulla, sest ta oli puhas ja hooldatud.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me pole kunagi loomi reisidele kaasa võtnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Merisiga oli sündinud septembris 1997.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Me tegime vennaga meriseale puuklotsidest labürinte. Kassidel oli maal kamm.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Minu arust on ülehoolitsemine siis, kui loom tõuseb pereliikmetest, sugulastest, parimatest sõpradest kõrgemale kohale. Mõned inimesed ostavad loomale kõige kallimaid asju ja peavad looma nagu jumalaks ja loobuvad looma pärast oma ettevõtmistest ja veedavad kogu oma aja loomaga.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on kõik rohkem arenenud ja on ka paremad võimalused looma eest hoolitsemiseks.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Lemmiklooma surm mõjus meile väga raskelt, sest me olime siis veel väikesed. Me armastame kõiki oma loomi väga. Merisea matsime väiksesse puust kirstu. Koer sai teise koeraga võideldes surma ja kassid on autode alla jäädes surma saanud.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Meil reegleid otseselt polnudki, sest me neid tuppa ei lasknud. Ainult siis, kui nad pahandust tegid vms, siis ütlesime ja õpetasime neid. Näitasime näpuga ja ütlesime, et nii ei tohi teha.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie loomad olid kõik tublid ja armsad. Kõik loomad on meile väga kallid ja loomi ei tohi karistada! Loomad pole nii arenenud, kuid sellegi poolest ei tohi neid karistada!
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine mõjus? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)?
Sõprade ja tuttavate koertele oleme sitsimist õpetanud ja proovisime toitu nina peal hoida. Me tegime seda toiduga ja need tulid hästi välja. Mina oma looma koertekooli või loomadeasutusse küll ei hakkaks saatma. Ma tahaks oma koera ise õpetada, kui see vajalikuks osutuks.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma rääkisin loomaga ja ma arvan, et ta mõistis mind. Kui me Rexuga üksteisele otsa vaatasime, siis tal oli selline pilk, et ta nagu mõistaks mind.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Kassid oskavad nii nurruda, et neile ei saa vastu panna ja siis nad saavad oma tahtmise. Samas teevad koerad niisked ja suured silmad ning nad saavad alati oma tahtmise.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed pidid loomade järgi koristama ja nende eest hoolitsema ja neid toitma. Lapsed kiinduvad loomadesse rohkem, aga vanematel pole tavaliselt aega. Minu arvates vajaks iga laps looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ümbruskonnas elavate loomapidajatega suhtlen ikka samamoodi. Tuttavate poole ma lemmikloomaga ei läinud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei peaks mürgiseid loomi, sest nad oleksid ohtlikud ja korterelamus poleks neile sobivaid elutingimusi.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Inimesed, kellel on oma maja, toidavad linde ja panevad talveks kitsedele ja teistele metsloomadele toitu. Meil pannakse ka maja äär külakassidele vahepeal toitu.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ise küll ei peaks eksootilisi ja ebatavalisi loomi, aga kui on huvi tahtmine, siis üritaks pidada.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Lemmikloomad on väiksed loomad, nagu koerad, kassid, merisea kalad, maod jt. Lemmikloomadele müüakse poodides eraldi neile mõeldud toitu ja vajalikke vahendeid.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloomad täidavad toa positiivse energiaga ja annavad häid tundeid, et sa pole kunagi üksinda. Loomad on tihti inimese parimad sõbrad.
, Pontu
(4 looma)
Üldinfo
Id:
6124
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 13
Kogumise aasta:
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud koerad, kassid, hamstrid ja ka jänesed. Koer on meil praegugi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Poolt olid kõik. Me võtsime koera äkkotsusena, sest meile tehti hea pakkumine saada koer tasuta.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti ära? Milline oli hind?
Saime koera tasuta. Saime ta isa tuttava talumehe käest. Meie koera vanemad olid paberitega koerad.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime" vahel oli erinevusi? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie koera nimi on Pontsu. Nime sai ta üldse äkiliselt. Lihtsalt tuli pähe nimi Pontsu ja see saigi koera nimeks.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Enda varem kogutud teadmisest ja televiisoritest.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole nii tähtis. Ja ta on puhast tõugu.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud loomanäitustel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meie peres hoolitsevad koera eest kõik.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame koera krõbinaid ja vahepeal lisame nende sisse muud toitu (liha, konte).
10. Millistel puhkude! on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ei ole olnud suuremaid probleeme, et oleks vaja minna loomaarsti juurde.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei tea, mida see sõna tähendab.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Me ei ole lasknud oma loomal järglasi saada, kuna pole selleks vajadust olnud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, siis kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomadel on lubatud tulla voodisse?
Meie koer on õues, tal on oma kuut. Vahepeal kui on väga külmad ilmad ja tormitseb, siis laseme ta tuppa või lauda alla.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me ei ole võtnud kaasa teda suurematele väljasõitudele, sest ta on üpriski suur hundikoer. Me oleme jätnud ta koju kellegi valve alla.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame küll, millal on meie koeral sünnipäev, tähistame seda sellega, et ostame talle midagi maitsvat.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks ja ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid me pole talle ostnud ega õmmelnud. Mänguasjadeks on tal tavaliselt tühjad pallid või puuoksad.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On võimalik hoolitseda ülemäära. Piir lõppeb sealmaal, kus koer on sellega harjunud, et tema eest hoolitsetakse ülemäära.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei oska sellele vastata.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Meie koer elab veel.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Et kui ta tuppa tuleb on ta oma teatud koha peal ja kui me vahepeal laseme temal ringi käia.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie koeral on halvaks kombeks saba taga ajamine, sellest pole me veel lahti saanud, kuid oleme sellega harjunud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole veel mingit trikki õpetanud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Koertel on oma arusaamine. Me räägime küll oma koeraga. Aga ta ei pruugi sellest aru saada.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomadega rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina kui laps vahetan oma koeral vett, panen talle toitu ja mängin ka oma koeraga.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavate klubiliikmetega vms)?
Ei ole vajalikuks pidanud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Papagoi, sest ta võib lennata minema ja ta ei oska tagasi tulla.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Hiir.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Võib minna väga raskeks.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom võib olla minu arust ükskõik kes. Kui sulle meeldib hunt kõige rohkem, siis on ta ju sinu lemmikloom, sest hunt on ka ju loom.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Kellega mängida, aega viita ja vahel ka koduvalveks vms.
Adi
(Koer)
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kunagi oli koer nimega Adi. Tema oli siis 3-aastane, kui mina olin umbes 8-aastane.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Loom võeti kõigi soovil. Otsus tuli äkitselt, kuna ühel päeval lihtsalt helistati ja küsiti, kas tahate koerapoega ja nii me ta võtsime.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koera saime kuidagi tuttavate kaudu. Tasuta anti, kuna ta oli krants ja nad tahtsid nendest lahti saada.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koera nimi oli Adi. Hüüdsime teda ka selle nime järgi. Nime sai ta ühe tuntud spordifirma järgi. Vendadega mõtlesime koos välja ja kohe panime ka.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma apteegist ja arsti kaudu.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Koera puhul ei mõelnud me millegi peale. Ta oli kõige segaverelisem krants. Ta oli armas ja meeldis.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole käinud. Minu arust ei oleks neid tarvis. Kui siis mingile väiksele seltskonnale. Oma lemmikloomaga eputamine pole minu arust kõige põnevam. Igaühe jaoks on oma lemmik nagunii kõige kallim.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kord käis isa, kord mina, nii kuidas juhtus. Tulin koolist koju ja kohe käisin koeraga jalutamas.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Jah, poest ostsime. See oli mugavam ja ta ei söönud seda, mis ise tegime.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti poole pöördusime siis, kui ta karv pusasid täis läks. Tal ei olnud erilisi haigusprobleeme. Vaktsineerisime küll. See on vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Suhtun positiivselt. See on vajalik, et rahulikult oma lemmikuga tegeleda. Jooksuajal ei ole võimalik temaga koos öösel magadagi.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole lasknud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Tal oli pisike tekk, kus peal ta magas. Korteris võis ta igal pool vabalt liikuda. Voodis magas ta koos pereliikmetega.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole pikkadele puhkustele kaasa võtnud. Mõned korrad võtsime autoga sõites ta kaasa. Siis ta jooksis autos vabalt ringi. Tal oli ühe istekoha peal tekk, kus ta sai magada.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
Mina täpselt ei tea. Kuskil augustis. Ostsime talle mõne uue mänguasja või mingi suurema kondi, mida ta sai pureda. Midagi, mida ta iga päev ei saanud.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid?
Riideid ei ole. Tal olid igasugused pallid ja pehmed loomad. Enamus asjad olid vanad, nagu tennisepallid ja minu vanad kaisuloomad. Kunagi ostsime talle ühe plastikust kassi, millega ta midagi ei teinud.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Muidugi on. Kui talle ostetakse igasuguseid voodikesi ja uhkeid toidunõusid. Peaasi, et loomal kõik vajalikud asjad olemas on.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval saab rohkem poputada. Vanasti oli ta lihtsalt lemmik, armastati jne.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsus võtta uue looma või mitte?
Kuna ta läks hästi kurjaks, lasime ta arsti juures magama panna. Matsime tuttavate hoovi. Tegime ilusti augu ja lasime ta sisse. Maa peale panime hunniku kividega, et mäletaks, kus ta on. Mõnikord käin teda seal vaatamas ja räägin temaga.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Eriti ei õpetanud. Laualt toitu ta ei tahtnud võta. Vahest nurus, aga kui isa ütles EI, siis oli ka ei.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei olnud. Alguses kutsikana tahtis igasuguseid asju närida, mis läks õnneks Ee. Mina, ema ja isa ei karistanud teda julmalt. Vend läks küll mõnikord vihaseks ja lubas vitsa anda. Koer hakkas kartma ja ei teinud enam venna vahes pahandust. Meil ikkagi polnud ema ja isaga julgust koera kas või ähvardada rihma või millegagi.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool ms)? Miks?
Kui mul igav oli, siis õpetasin teda tumbalt tumbale hüppama. Alguses panin pisikesed vahed ja viineri tükid iga tumba peale. Mõnda hoidsin ka käes. Hakkasin teda viinerilõhnaga meelitama. Lõpuks panin suhteliselt suured vahed ja viineritükid peale. Kui ma mainisin sõna hüppa, siis ta kohe hakkas ühe tumba pealt teisele hüppama. Minu arust vajavad koertekooli ainult tõukoerad.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Rääkisin küll. Päris tihti. Loom mõistab väga hästi inimese meeleolu. Ei ole nõus, et ainult inimene mõtleb.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu eriti. Minul pole sellist juhust olnud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina pidin koeraga väljas käima ja mängima. Lapsed suhtlevad koeraga rohkem küll. Täiskasvanud hoolitsevad jällegi rohkem. Minu arust peaks igal lapsel oma lemmikloom olema.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Eriti mitte. Ta oli rohkem meile endale.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Hamstreid ja muid närilisi. Neist ei ole mingit kasu. Nad on puuris ja söövad. Surevad varakult ka.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Hetkel ei meenu küll.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga madu, iguaan, piraajad)?
Edu neile! Ise ei peaks selliseid loomi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Kõik loomad võivad olla lemmikud. Kodulooma ja lemmiklooma mõisted on minu arust väga samased. Lemmikloom on loom, kellega inimene rohkem suhtleb võibolla. Lemmikloom vajab rohkem hoolivust.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Osad võtavad koera kodukaitsjaks. Enamus võtab kas lapsele või ka endale seltsiks.
Poseidon, Wolf
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6126
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 15
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud kaks koera, kuid üks suri ja teise andsime ära.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Seda sai umbes nädal aega arutletud, kuni kõik nõustusid.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Esimese koera ostsime ja teise saime tuttavatelt.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Esimesele koerale panime nimeks Poseidon ehk merejumal ja teisele mõtlesin ma ise nime ehk Wolf.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teave: (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Põhiliselt internet.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Erilist vahet pole, kuna ei huvita.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole, sest pole vaja enda koeraga keset platsi tuigerdada.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhimõtteliselt isa või vend, toitu sai ise ka antud.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Mõlemat. Kui poes olime, siis ostsime koeratoitu, aga vahel sai kodust ka süüa antud.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ainult vaktsineerimise puhul.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei ole olnud emast koera.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Esimene koer oli tavaliselt toas, aga teine oli õues kuudis, kuna ta oli rohkem õuekoer.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Mitte kunagi, sest liiga suur loom.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
Ikka, kuidas siis muidu? Tähistasime suurema ja parema toidu puhul või kinkisime mänguasja.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid?
Riideid polnud, aga mänguasju küll, nendeks olid kondid ja piiksuvad pallid.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Tõesti ei tea, oma otsustada.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Koer on täpselt nagu teisedki ehk pereliige.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsus võtta uue looma või mitte?
Esimese koera matsime aeda ning otsustasime uue koera võtta.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Nii kui ta midagi tegi, tuli kohe keelata ja ajapikku ei pidanud enam niipalju keelama.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Teisel koeral küll, ta tahtis kõigile peale hüpata ja ilastada, kuid ei saanud sellest lahti, siis otsustasime ta ära anda.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool ms)? Miks?
Esimene oskas käsu peale istuda ja lamada küll, teisega käisime koolis, aga ei aidanud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
No mina pooldan seda, et koer saab aru.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea, ei oska vastata.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed mängivad koeraga kindlasti rohkem, aga ei tea, kas just väiksed lapsed koera vajavad.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Mõne tuttavaga küll.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Papagoi, ta on lahe, kuid lendab toas ringi või teeb hääli, mis segaks väga.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea ja pole kuulnud ka.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga madu, iguaan, piraajad)?
Lahedad, muud ei midagi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomaks nimetatakse seda, kes sulle väga meeldib ja keda sa väga armastad.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sest nad on lemmikud.
Matilda, Senja
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6127
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 16
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud kilpkonn ja küülik.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Kilpkonn kingiti mulle sünnipäevaks, aga küüliku võtsime minu soovil ja vastu polnud keegi.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Küüliku saime vanaema käest täiesti tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kilpkonna nimi oli Matilda ja küüliku nimi on Senja. Nimed panin mina ja mu ema.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Puuduvat teavet saame internetist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei, mood pole meie jaoks tähtis, meie küülik pole tõuküülik, vaid täiesti tavaline kasvab päris suureks.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Me ei ole osalenud Senjaga loomanäitusel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Mina ja mu ema hoolitseme küüliku eest kõige rohkem. Ma puhastan puuri ja käin jalutamas, ema aga korjab süüa.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me anname küülikule värsket rohtu, sest muud ta ei taha süüa.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Me pole kunagi oma loomaga loomaarsti poole pöördunud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Meil on isane küülik ja minu arust ei tasu loomi steriliseerida.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Meil on veel väike küülik.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Küülik elab puuris, praegu on ta rõdul, talvel toome tuppa ja laseme tal rõdul vabalt hüpata.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Veel pole, aga sellel aastal kindlasti võtame.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Küüliku sünnipäev on kas jaanuari lõpus või veebruari alguses (täpselt ei tea).
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ma ei ole Senjale riideid ostnud ega õmmelnud.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Lemmiklooma eest ei see liiga palju hoolitseda.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ma arvan, et tänapäeval on poes rohkem asju lemmikloomade jaoks.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kui suri Matilda, siis mu isa mattis ta metsa ja alles kahe aasta pärast võtsime küüliku.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Me pole talle midagi õpetanud, sest see on võimatu. Kui hakkad talle midagi õpetama, hakkab Senja kriimustama.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Me lemmikloomadel pole olnud halbu kombeid.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ma arvan, et ei.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Ma arvan, et igas peres, kus on laps, peaks olema ka lemmikloom.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei, ma ei hakanud rohkem suhtlema loomapidajatega.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei võtaks koju kunagi ühtegi roomajat.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Mulle nad ei meeldi ja ma arvan, et kellele meeldivad, siis võivad küll kodus hoida.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Lemmikloom on see loom, kes sulle meeldib. See võib olla ka koduloom. Aga juhul kui sulle meeldib näiteks lehm, siis ei saa teda korteris hoida, vaid peab olema oma talu.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimestele meeldivad lemmikloomad ja nendega on lõbus.
Reia, Uuno
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6128
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 17
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minul on olnud koer ja praegu on merisiga.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Koer võeti siis, kui mina olin väike, aga merisea võtsime minu otsusel.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koera saime tuttavalt, aga merisea saime juhuslikult ühelt ürituselt.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Minu koera nimi oli Reia ja merisea nimi oli Uuno. Meriseale panin mina nime, aga koerale pani isa nime.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Mina otsin internetist merisea kohta teavet ja vahest mõnest raamatust.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood pole tähtis, merisiga polnud meil tegelikult plaanitud osta, aga me leidsime ta ühelt ürituselt ja ta meeldis meile, me ostsime ta ära.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah. siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Näituselt pole käinud ja ei tahaks minna ka, sest mulle ei meeldi eriti sellised kohad.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne)? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeledes veedate.
Mina ainult hoolitsengi oma merisea eest. Ma veedan loomaga umbes tunni päevas koos.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate ise? Miks?
Ostame ikka, sest ta ei söö isetehtud toitu.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Meriseal on korra kirbud olnud, aga siis käsime loomaarsti juures.
11. Kuidas suhtute lemmiklooma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on emasloom, kas annate talle tiinusvastaseid tablette?
Mulle selline asi ei meeldi.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on "juhtunud“ või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Mul on üksikloom.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Merisiga elab puuris, voodisse teda kindlasti ei lase, toapeale ka mitte, sest ta näriks kõik juhtmed läbi.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta alati sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis te oma looma transpordite ( puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ma ei võtaks teda eriti kaasa, sest ta oleks võimatu.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Umbes 15. september, siis me ta saime.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid tal pole, sest tal poleks nendes hea olla.
117. Kas Teie arvates on võimalik üle hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Sellist asja nagu ülehoolitsemine pole olemas.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Polnud niipalju vahendeid nõukogudeajal.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Koer suri, siis tehti matused.
20. Millised „kodureeglid“ olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ta ei saa eriti midagi teha, sest ta on puuris.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Pole veel ühtegi olnud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ta on liiga laisk, et trikke õppida.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma ei räägi temaga, sest ma eriti ei usu, et ta aru saaks.
24. Kas mõnikord võib oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Näiteks kui koer oli ta kogu aeg voodis.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina teengi temaga kõik asjad, mis vaja.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Siin läheduses pole eriti rohkem loomakasvatajaid.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei ole vist sellist looma.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ei meeldi sellised loomad.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste “lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom“ „koduloomast“? Kas „lemmikloom“ on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom on kodustatud ja ta elab ainult koos inimesega.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad lemmiklooma lõbu pärast.
Miki
(Kass)
Üldinfo
Id:
6129
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 18
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud isane kass. Sain selle 4 aastat tagasi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Loom tuli minu soovil, ei kaalunud pikalt.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime tutvuste käest tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimeks sai Miki ja nime panini mina.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Mul pole ta kohta erilist teavet vaja.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole oluline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole näitusel käinud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Ta on rõdu peal. Me kulutame ta peale päevas umbes tund aega.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Süüa ostame poest, sest ise tehes kulub palju aega.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ta pole loomaarsti juures käinud, ka probleeme tal pole.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei ole steriliseeritud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Tal ei ole järglasi.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Ta võib kodus teha mida tahab. Ta ei käi õues.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei võta looma kaasa kunagi.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kassi sünniaega ei tea.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei pane loomadele riideid. Ka viinud pole teda kuhugi.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ei ole võimalik liiga palju hoolitseda. Tähtis on, et tal oleks ala.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ta on elus.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei ole talle midagi õpetanud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Selle loomaga pole probleeme olnud ja rohkem loomi pole varem olnud, et näiteid tuua.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole õpetanud, sest pole aega.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ei räägi eriti.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Pole olnud sellist kogemust.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Laps vajab looma, sest me tahame temaga mängida koos venna Remyga.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole loomapidajaga suhtlema hakanud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Liiga suurt looma ei peaks.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei ole kogemusi.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Selliseid eksootilisi loomi ei tahaks.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Loom on loom.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Loom on vajalik selleks, et kellegagi mängida või vahest ka igavust peletada.
, Hallumiku
(3 looma)
Üldinfo
Id:
6131
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 20
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kass ja 2 rotti. Kass oli paar aastat tagasi ja rotid olid hiljuti, pool aastat tagasi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Mõlemad loomad võeti minu soovil.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kassi võtsin maalt vanaema käest ja rotid ostsin 30 kr tk.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimeks sai Hallumiku - see tuli sellest, et ma tahtsin nimeks panna Hallu, aga vend tahtis, et nimi oleks Mikk(u): kokku tuli Hallimiku. Rohkem ei tea.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ei ole vajanud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Ema.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ise, aga ostame ka poest kassitoitu Whiskas ja rottidele valmisteraviljasegusid.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Marutaudivaktsiin kassil, rotil söömisprobleemid.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei suhtu kuidagi.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kass oli õues ja garaažis, rotid olid puuris.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Rotte oleme maale võtnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei ole teadlik.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei ole teadlik.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kass jäi kadunuks, rotid matsime maha.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Kassil oli liivakast.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei ole.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine mõjus? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)?
Kass Hallumikule sitsimist (koera trikk kassile). See käis nii, et iga kord, kui kassile kasvõi vorsti andsime, siis lasime tal tagajalgadele tõusta.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Natukene mõistab küll.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei ole olnud niisugust juhust.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kui on vaja, siis loomale süüa anda ja õue lasta jalutama. Lapsed vajavad looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei ole.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Tahaks ka pidada, näiteks madu.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Lemmikloom saab olla selline, kes ei ründa inimest ja keda saab kodus pidada.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sest nad on toredad.
32. Kirjelda lemmiklooma päeva.
Kass sõi hommikul kõhu täis ja läks välja jalutama. Küllap ta seal suhtles igasuguste loomadega ja pidi olema osav end autode eest päästma. Õhtupoole ta tuli jälle koju ning otsis süüa. Talvel magas kass garaažis radiaatori peal. Rotid olid põhiliselt puuris. Vahel lasime neid ka välja ja tegime neile raamatutest labürindi - siis oli tore vaadata, kuidas nad seal ukerdasid. Rottidel oli ka üksteisega palju tegemist.
Leidi, Miku, Remmu, ...
(3 looma)
Üldinfo
Id:
6132
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 21
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud 1 koer ja 1 kass, 1 koera nimi oli (isane) Reval-Hamparix Rem (1995-2001) ja kass (isane) Miku (1993-1999).
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Terve pere soov, arutleti pikalt, vastuargumente polnud, poolt oli see, et oma maja sai valmis.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Otsustasime, maksis 250 rubla.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimi oli Miku. Merili otsustas, koera nimi oli Reval-Hamparix Rem (Remmu).
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Saade „Sõber koer“ (seda vaatame tihti).
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Soovisime suurt tõugu, tõupuhtus ei olnud nii oluline ja Leidi oli sobiv.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Jah, Remmuga käisime näitusel (Tallinn) saime 2. koha.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kõik hoolitsevad.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Noh vahest nii, vahest naa, ei oska vastata.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimine on vajalik, arstil pole käinud, rohud ostame ise.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Suhtume positiivselt.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole kutsikaid.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meil on õuekoer Leidi (kolli), magab garaažis, päeval jookseb õues ringi (vahel käime metsas ringi).
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole närilisi.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Koera sünnipäeva teame küll (16. mai), kuid ei tähista.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole, pesemiseks šampoon.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ei ole sellele mõelnud.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei ole vahet.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kuna meie maja juures on mets, siis umbes 75 m metsa poole suure puu alla matsime oma esimese koera, kohe ei võtnud uut koera.
20. Millised „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtuse pidamine korraldatud?
Võibolla sellepärast et ta on õuekoer, siis seda probleemi pole.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida on raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Suurest rõõmust tuleb ja hüppab peale.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri? Miks?
Trikke pole õpetanud, kuulekuse dressuur on vajalik.
23. Kas te räägite oma lemmikloomaga? Kas teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Vahest ikka räägime koeraga juttu.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Vahest ju võib, aga ma ei usu seda eriti.
25. Millised on teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad looma eest rohkem kui täiskasvanud? Kas laps teie arvates vajab looma?
Mina ja mu vend käime Leidiga vahel metsas jalutamas.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud loomapidajatega rohkem suhtlema?
Veel ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom keda te mingil juhul ei peaks?
Närilised ei meeldi eriti, vahel närivad riided katki.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse kodulooma on hakatud suhtuma kui lemmikusse või seltsilisse?
Seda ma veel ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest?
Suhtume negatiivselt.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on Ioomasid, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas „lemmikloom“ on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Lemmikloomaga suhtleb inimene rohkem kui koduloomaga, näiteks seaga.
31. Miks teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Kuna on vaja kellegagi vahel suhelda, et inimene ennast ei tunneks üksinda.
Põnev lugu Leidist. Algul kui me Leidi saime, kartis ta treppe. Vanaisa mõtles välja mooduse, kuidas teda trepist ülesse saada. Ta pani igale trepiastmele ühe vorstiviilu ja lõppu suur vorsti. Algul Leidi ei tahtnud ülesse tulla, aga kui ta vorsti lõhna tundis, üritas ta vorstid kätte saada. Olles tagajalgadega esimesel astmel, püüdis ta keelega vorste.
, Kilpa, Kusti, ...
(7 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minul on olnud kasse, kui ma käisin lasteaias. Mul on olnud erinevaid tõugu koeri: 2 hundikoera, üks rotveiler ja bolonka. Kui ma käisin 3. klassis, siis oli mul kilpkonn nimega KILPA. Praegu on mul koer nimega Kusti, spanjeli ja bolonka segu.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Kusti võeti minu soovil. Ma palusin nii kaua, kui ema nõusse sain. Tema oli vastu, aga ma lubasin, et käin ise temaga õues ja nii saingi Kusti. Pooltargumendid olid: 1. Oleks muidu kodus igav. 2. Ta on väikest kasvu koer, mis tähendab, et korterisse sobib suurepäraselt. Vastuargumendid olid: 1. Kellelgi ei oleks tema jaoks piisavalt palju aega. 2. Peaks päevad läbi üksi kodus olema.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Meil oli juba ennem koer Pätu. Ta sai kolm kutsikat: kaks emast ja ühe isase (ehk siis Kusti). Emased saime ära anda, aga isaseid ei tahtnud keegi. Ma siis palusin ja ulgusin ja mida kõike veel. Ühesõnaga lubasin maad ja taevad kokku ning lõpuks sain ema nõusse ja ma tõingi Kusti suvilast korterisse.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kasside nimesid ma kahjuks ei mäleta. Hundikoerte nimed olid Poiss ja Patvin, rotveileri nimi oli Rossita ehk Rossi, bolonka nimi oli Pätu. Enamasti kutsusime koeri pärisnimede järgi, kuid ka hüüdnimedega. Nimede panekut ma ei mäleta, sest mina olin siis nii väike, kui neile nimi pandi. Ema jutu järgi olid loomadel juba nimed olemas, kui nad meile toodi.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kui on vaja midagi oma looma kohta teada saada, siis uurin internetist või lähen loomaarsti juurde.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Erinev mood ei mõjuta mind üldse. Tõupuhtus pole minu jaoks oluline. Arvan, et tõupuhtus ei mõjuta lemmiklooma väärtust, olgu ta siis paberitega või ilma.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Mina olen käinud küll oma koeraga näitusel. See oli Märjamaa koertenäitus. Alguses oli see natuke hirmus ka, sest seal oli väga palju suuri ja õpetatud koeri. Kusti kuulas ka väga hästi sõna. Väikeste koerte esimeses voorus läks meil suurepäraselt, öeldi et Kusti on ilus ja sõbralik koer. Pääsesime edasi teise vooru, seal saavutasime me esimese koha ja edasi pidime juba võistlema suuremate koertega. Suurte koerte hulgast jäime teiseks, saime karika, maiustusi, roosi ja uue söögikausi. Nüüd ilutseb karikas minu toas riiulil. Sellised näitused on toredad neid võiks isegi natuke rohkem olla.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meie peres hoolitsen mina kõige rohkem koera eest, aga Kusti on väga kiindunud ka minu emasse. Tegutseme temaga kordamööda, mina natuke rohkem. Meil on kokku lepitud nii, et hommikuti käib koeraga õues ema ja kui ma koolist tulen, lähen Kustiga õue mina. Õues olemise aeg oleneb kellaajast ja minu päevakavast. Kui mul on trennipäev, siis ma jalutan koeraga umbes pool tundi ja kui ma trennist tulen, lähen tavaliselt temaga pikemaks ajaks õue. Temaga tegelen päevas umbes 5 tundi.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kustil on erialdi koeratoit, sest ta oli alles haige. Arst määras ka mingi pulbri joogivee sisse panemiseks. Kusti tervis on meile nii tähtis, et mida arst ütleb, siis ma ka proovin seda täita.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Meie pöördusime loomaarsti juurde siis, kui ta hakkas imelikult hingama ja ei seisnud enam püsti. Muidu üldiselt on ta terve poiss. Arvan, et vaktsineerime on vajalik loomale, et ta ei haigestuks igasugustesse haigustesse.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie lemmikul on oma korvike, kus ta siis magab ja puhkab, aga igas toas on ka tekike, et tal kõva või külm ei oleks ja kus ta vajadusel saaks lamada. Kusti võib ringi liikuda, kus ise tahab, tal ei ole mingeid piire. Kusti võib minna ka voodi, kui tal on tehtud ,,pepupesu" ehk vannitamine.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kusti sünnipäev on kõigil peas (15. juuli), terve päev saab ta siis head ja paremat. Sünnipäeva otseselt me ei tähista. Me proovime tal teha päeva toredaks ja mõnusaks.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid oleme me küll õmmelnud. Õmblesime talveks, kui ta haige oli, et külma ei saaks, vesti. Kustil on mänguasju küll. Kohe kui mingi mänguasi läheb katki, siis ostan uue. Kustil on oma hari, šampoon ja küünetangid. Sooviksin viia Kusti kas või ühe korra spaasse.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Mul on palju lemmikuid surnud ja me matsime nad oma suvilasse, et nad ikka meiega oleksid. Suvel, kui on aias lilli, siis korjan neile ja panen haua peale. Uut looma kohe ei plaaninud võtta.
20. Millised „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtuse pidamine korraldatud?
Meie ei ole oma koerale mitte midagi õpetanud. Ta lihtsalt ei tee seda, mida ei tohi teha (nt toidu varastamine laualt). Koerad suudavad ka ise õppida. Puhtusepidamine on meil nii, et kui õuest tuleme, siis ukse taga pühime käpad puhtaks. Aga kui on vihmane ilm ja kõhualune on liivane, siis käime duši all.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri? Miks?
Ma proovisin talle õpetada maas keerutamist, aga see ei tulnud välja. Talle ei meeldi, kui talle õpetatakse seda, mida ta ei taha. Näiteks meeldib Kustile asju tassida (ajalehti, leivakotti, vorsti jms) ja seda omal algatusel, keegi ei õpetanud teda. Arvan, et koertekool oleks siis vajalik, kui on valvekoer.
23. Kas te räägite oma lemmikloomaga? Kas teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Kustiga räägin ma tihti ja ta räägib minuga ka. Koerad saavad väga hästi aru, millest on jutt. Näiteks kui ütlen pissile, siis Kusti jookseb ukse juurde ja on valmis kohe õue minema. Kui õhtul heliseb telefon, siis Kusti teab, et see on tädi Piret, kes tuleb meist kõige hiljem koju ja seega pissitab ka koera. Ma isegi arvan, et koerad tunnevad kella. Sest kui kell hakkab saama pool viis, siis Kusti läheb ärevaks ja rahutuks - ta teab, et kohe tuleb koju ema.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud loomapidajatega rohkem suhtlema?
Kui sain endale koera ja läksin temaga jalutama, siis suhtlesin väga palju koertepidajatega. Kui koerad suhtlevad omavahel, siis miks mitte perenaised ka.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on Ioomasid, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas „lemmikloom“ on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Lemmikloomad saavad olla kõik loomad, kes on inimese arust armsad, seltsivad ja ustavad. Kui kellelegi meeldib lammas, siis miks mitte teda lemmikloomaks võtta.
31. Miks teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmiklooma tasub võtta. Inimene on sallivam, kui tal on lemmikloom.