Tekstid (2 tulemust)

Rexu
(Koer)
Üldinfo
Id:
5823
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 3944
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:

Mul on koer rexu tema nime saime teleka reklaamist seal käis mingi koera jutta siis panimegi nimeks rexu.
, Kiku, Pätu, ...
(5 looma)
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Väiksena oli meil merisiga Kiku, koer Rexu, kassid Tipsi ning Pätu ja nüüd on kalad. Kiku oli meil siis, kui mina ja õde olime neljased. Rexu oli meil siis, kui me olime õega kahesed ja Tipsi ning Pätu olid meil aasta tagasi. Kalad on meil kaks aastat olnud.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloomad võeti laste soovil. Lemmikloomi võttes mõtlesime kõik ennem läbi.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmikloomad saime tuttavatelt tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Lemmikloomade nimed on alati olnud lõbusad ja armsad. Perega panime nimed. See nimi, mis kõigile meeldis ja mille peale lemmikloom reageeris, selle nime valisime.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma puudutavat infot saime loomapoest, internetist ja vahel ka raamatutest ja tuttavatelt.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Meid lemmikloomade valikul mood ei mõjutanud. Tõupuhtus pole meile oluline, aga on oluline, et loom oleks lastesõbralik ja ei teeks palju pahandusi jne.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Me pole oma loomadega loomanäitustel käinud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kõik hoolitsesid merisea, koera ja kasside eest. Kalade eest hoolitsen põhiliselt mina, sest need on minu kalad. Vahel aitavad ema, isa, õde ja vend ka.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame kalapoest spetsiaalset kalatoitu Nutrafini ja TetraTabiMini, harva anname hakkliha või saiapudi jms.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures käisime merisea küüsi lõikamas.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Minu arust pole steriliseerimine vajalik. Maal andis vanaisa kassilt tiinusevastaseid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Kaladel tulid kalapojad, aga nad surid ära, sest oli talv ja toas oli külm, meil olid kalad siis alles natuke aega olnud ja meil polnud akvaariumis vajalikke asju.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Me elame korteris ja siin on meil lemmikloomadest Kiku ja kalad. Merisiga elas toas puuris, koer elas soojas kõrtega kaetud kuudis, kassid elasid lakas, pööningul ja vahel toas ning puuriida ja maja vahel. Lemmikloomadel oli kindel ala, kus nad võisid ringi liikuda, kassid võisid õues igal pool käia. Kalad elavad akvaariumis. Lemmikloomad ei võinud voodisse tulla, sest nad olid enamasti mustad ja vahel olid neil kirbud ja puugid, merisiga võis voodi peale tulla, sest ta oli puhas ja hooldatud.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me pole kunagi loomi reisidele kaasa võtnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Merisiga oli sündinud septembris 1997.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Me tegime vennaga meriseale puuklotsidest labürinte. Kassidel oli maal kamm.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Minu arust on ülehoolitsemine siis, kui loom tõuseb pereliikmetest, sugulastest, parimatest sõpradest kõrgemale kohale. Mõned inimesed ostavad loomale kõige kallimaid asju ja peavad looma nagu jumalaks ja loobuvad looma pärast oma ettevõtmistest ja veedavad kogu oma aja loomaga.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on kõik rohkem arenenud ja on ka paremad võimalused looma eest hoolitsemiseks.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Lemmiklooma surm mõjus meile väga raskelt, sest me olime siis veel väikesed. Me armastame kõiki oma loomi väga. Merisea matsime väiksesse puust kirstu. Koer sai teise koeraga võideldes surma ja kassid on autode alla jäädes surma saanud.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Meil reegleid otseselt polnudki, sest me neid tuppa ei lasknud. Ainult siis, kui nad pahandust tegid vms, siis ütlesime ja õpetasime neid. Näitasime näpuga ja ütlesime, et nii ei tohi teha.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie loomad olid kõik tublid ja armsad. Kõik loomad on meile väga kallid ja loomi ei tohi karistada! Loomad pole nii arenenud, kuid sellegi poolest ei tohi neid karistada!
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine mõjus? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)?
Sõprade ja tuttavate koertele oleme sitsimist õpetanud ja proovisime toitu nina peal hoida. Me tegime seda toiduga ja need tulid hästi välja. Mina oma looma koertekooli või loomadeasutusse küll ei hakkaks saatma. Ma tahaks oma koera ise õpetada, kui see vajalikuks osutuks.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma rääkisin loomaga ja ma arvan, et ta mõistis mind. Kui me Rexuga üksteisele otsa vaatasime, siis tal oli selline pilk, et ta nagu mõistaks mind.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Kassid oskavad nii nurruda, et neile ei saa vastu panna ja siis nad saavad oma tahtmise. Samas teevad koerad niisked ja suured silmad ning nad saavad alati oma tahtmise.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed pidid loomade järgi koristama ja nende eest hoolitsema ja neid toitma. Lapsed kiinduvad loomadesse rohkem, aga vanematel pole tavaliselt aega. Minu arvates vajaks iga laps looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ümbruskonnas elavate loomapidajatega suhtlen ikka samamoodi. Tuttavate poole ma lemmikloomaga ei läinud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei peaks mürgiseid loomi, sest nad oleksid ohtlikud ja korterelamus poleks neile sobivaid elutingimusi.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Inimesed, kellel on oma maja, toidavad linde ja panevad talveks kitsedele ja teistele metsloomadele toitu. Meil pannakse ka maja äär külakassidele vahepeal toitu.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ise küll ei peaks eksootilisi ja ebatavalisi loomi, aga kui on huvi tahtmine, siis üritaks pidada.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Lemmikloomad on väiksed loomad, nagu koerad, kassid, merisea kalad, maod jt. Lemmikloomadele müüakse poodides eraldi neile mõeldud toitu ja vajalikke vahendeid.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloomad täidavad toa positiivse energiaga ja annavad häid tundeid, et sa pole kunagi üksinda. Loomad on tihti inimese parimad sõbrad.