Tekstid (9 tulemust)

Bosse, Juku
(2 looma)
Üldinfo
Id:
309
Arhiiviviide:
EFA, KP 25, 99 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:

Mul on kuldkala Juku ja koer Bosse. Kalale panin ma ise nime, koerale isa. Esimesena meenuvad mulle pikad jalutuskäigud ema, isa ja koeraga.
Juku
(Kass)
Üldinfo
Id:
1263
Arhiiviviide:
EFA, KP 69, 194 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:
Nimed

Mul on ka lemmikloom nimega Juku. Nime sai ta sellest, et ta tegi igasugu lollusi ja nüüd tuli välja, et ta ei olegi isane, vaid emane. Mu kass teeb imelikke liigutusi kui ta magab. Ta keerab ennast selili ja raputab jalgu.
Juku
(Jänes)
Üldinfo
Id:
1433
Arhiiviviide:
EFA, KP 113, 297 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:
Nimed

On. Mul on kaks kassi ja üks jänes. Nime sai jänes kuna ta ta tegi pahandust koguaeg ja isa pani ta nimeks Juku. Kasside nimed on Ruudu ja Kribu. Kass Ruudu sai nime, kuna ta oli nii öelda ruuduline ja kass Kribu sai nii, et ta ei võtnud väiksena kaalust juurde.
Juku
(Koer)
Üldinfo
Id:
1616
Arhiiviviide:
EFA, KP 2, 116 (1c)
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed

Mul on kutsu, kelle nimi on Juku.
Juku
(Jänes)
Üldinfo
Id:
1653
Arhiiviviide:
EFA, KP 4, 49 (1f)
Kogumise aasta:
Nimed

Minu lemmikloom on jänes - Juku. Mu vanemad ütlesid, et kui ma saan tunnistusele kõik viied, siis saan ka jänese. Teadsin juba ennem, et kui on poiss, siis on nimi Juku. Kui aga tüdruk, siis Regina. See nimi ei meeldinud emale. Õnneks oli jänes poiss ja nimeks sai Juku. Nüüd kirjutan kõige naljakama juhtumi, mis temaga on juhtunud: kuidas Jukust Juta sai?! Juku küüned olid pikad ja me läksime arsti juurde neid lõikama. Kui küüned lõigatud, küsis mu isa, kas ta on ikka poiss. Muidugi arvasime me, et ta on poiss, aga arst väitis vastupidist. Naersime seal ja naerame siiani selle üle. Jah, nii saigi Jukust Juta!
Alfi, Alfred, Joosep, ...
(3 looma)
Üldinfo
Id:
2646
Arhiiviviide:
EFITA, F42-001-0793
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Vanus:
Sugu:

Mis liiki lemmiklooma omate/omasite (tõug, sugu)?
praegu isane kass; varem on olnud kass jänes ja kuldkala
Mis on/oli lemmiklooma nimi (täisnimi, hellitusnimi)?
Alfred - Alfi,; Eelmised Joosep - Jossu, jänes Juku
Kes lemmikloomale nime valis?
Mina panin 12 aastat tagasiAlfredi; Juku oli tütre jänes ja tema pani nime ( oli siis11); Joosepile panin ka mina nime (30 ?)
Kas oli kohe olemas konkreetne nimi või kuulus valikusse veel teisigi nimesid?
Millegipärast oli oluline minu jaoks, et valge kassi nimi algaks A tähega. Naksitrallides oli ju Albert ja see vist oligi aluseks, aga Albertist ei saanud ühtegi suupärast lühendit .Siis tuligi Alfred.
Miks lemmikloomale just selline nimi valiti?
Lugu eelmises lahtris.Aga Joosepile pidi algul saama Fjodor (3 sõpra Prostokvaasinost järgi), aga see ei jäänud lastele meelde ja tuli leida suupärasem -Joss
Juku
(Koer)
Üldinfo
Id:
3810
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 1382
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:
Kool:

Isa pani koerale nimeks Juku kuna ta oli tema nägu. Soovisin teist nime aga ei pandud /// Mu koer nimega Juku, mille pani minu isa tuli sellest, et ta meenutas talle ma ei tea kuida jukut. Ma ise tahtsin panna talle nimeks Juki, aga ei lastud.
Juku, Kaara
(2 looma)
Üldinfo
Id:
5622
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 3676
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:

Mull on koer ja kass. Me ostsime koera müüa käest. Ma ei tea kust ma kassi sain sest ma olin väga väike. Koera nimi on Kaara ja kassi nimi on Juku. Koer sai oma nime müüa käest. ma ei tea kust kass sai oma nime.
Dessi, Jerri, Juku, ...
(7 looma)
Üldinfo
Id:
6098
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 27
Kogumise aasta:
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Lemmikloomi on olnud ainult vanaema juures maal ja neid on olnud päris palju.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Vanaema juures on alati olnud mõni loom. Küll kasse, küll koeri. Kaalutud või otsustatud pikalt pole midagi.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ükskord ostsime ka linna lemmiklooma, taksikoera. Koera saime kuulutuse peale.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimed olen tavaliselt mina välja mõelnud. Nimedeks on olnud läbi aegade vanaema juures: Jerri, Miki, Viki, Juku, Dessi, Sämmi, Rulli jpt.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ei loe loomaalast ajakirjandust üldse, ei mina ega keegi teine peres.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Minul on suhteliselt ükskõik millist tõugu loom on. Kasside puhul pole tõupuhtus nii oluline, aga koerte puhul meeldivad mulle sellised suuremad tõud nagu näiteks saksa lambakoer, aga väikeste koerte puhul pole tõug jällegi nii tähtis.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole näitusi külastanud ja ma arvan, et need on mõttetud, aga see on pelgalt ainult minu arvamus.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kõik loomad on vanaema juures ja tema tegeleb nendega põhiliselt. Jalutamas pole vaja nendega käia, kuna loomad saavad alati aias jalutada.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ei osta spetsiaalset toitu, kuna kodune toit sisaldab kõiki vajalikke aineid ja kui osta poest spetsiaalne toit, tuleb see väga kulukas kokkuvõttes.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti pole vaja olnud pöörduda, vaksineerimine on minu arust vajalik, kuna see ennetab ohtlikke nakkushaigusi.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Steriliseerimine on minu arust ebavajalik. Parem anda loomale tiinusevastaseid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Juhuslikult on loomad saanud järglasi küll.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Loomadel spetsiaalset pesa ei ole, nad magavad seal kus juhtub, tavaliselt vaiba või tugitooli peal. Voodisse pole neil lubatud, kuna ajavad karv kõik täis.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole võtnud looma pikemale reisile ja loomahotellide teenuseid ka ei kasutaks .
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kahjuks ei jõua kõikide loomade sünnipäevi meeles pidada ja ei pea ka neid.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riided loomadele on minu arvates absurd, va juhul kui loomal puudub võin väga hõre karvkate. Mänguasju pole ostnud ja spaasid ei kasuta.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On küll võimalik üle hoolitseda. Liiga palju looma nunnutada pole vajalik.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval ostetakse loomadele rohkem spetsiaalset toitu, mänguasju ja on isegi välja mõeldud loomahotelle, treeningsaale jms.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Surma puhul maetakse loomake aeda. Parem on võtta uus loomake, siis saab eelmise surmast paremini üle.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või - peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Loomad on kõik korralikud, peavad puhtust.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ühel kassil oli kombeks käpaga piima limpsida ja seega tilgutas ta palju piima maha.? Lahti sellest harjumusest ei saanudki. Eksimuse eest ei tohiks looma karmilt karistada. Tuleks ainult noomida, küll loom aru saab.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ühele koerale sai ainult õpetada istumist ja veel allus ta käsule “Siia!”
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ikka räägin mõnikord loomaga, ma arvan, et meeleoludest saab loom väga hästi aru.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei ole sellist juhust olnud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed ei vaja looma, aga neile kindlasti meeldib nendega rohkem mängida kui täiskasvanutele - kasu on vastastikkune.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole küll teiste loomapidajatega suhtlema hakanud või klubidesse astuma.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Peaksin kõiki lemmikloomi va kalasid, sest nad on liialt igavad ja nendega on palju tegemist.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Kuulnud olen sellistest juhtudest televisiooni kaudu.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Eksootilised loomad on väga huvitavad ja peaks neid küll.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomad saavad olla kõik loomad. Ma arvan, et kui mingid loomad ei peaks mahtuma liiki lemmikloom, siis oleksid need lehmad, sead jms. Lemmikloomal on väga tähtis otstarve - olla vaimne tugi perekonnale või inimesele.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed otsivad endale tuge või olendit, kelle eest hoolitseda ja keda kaitsta.