Tekstid (4 tulemust)

Bethi, Elisabeth, Steffi, ...
(3 looma)
Üldinfo
Id:
2475
Arhiiviviide:
EFITA, F42-001-0619
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Vanus:
Sugu:

Mis liiki lemmiklooma omate/omasite (tõug, sugu)?
Saksa lambakoer - emane; Kass-emane; Kass-isane
Mis on/oli lemmiklooma nimi (täisnimi, hellitusnimi)?
Koer-Steffi 8a.; Kass emane-Elisabeth, lühidalt Bethi 6a.; Kass isane-Tobias, lühidalt Tobi 3kuune
Kes lemmikloomale nime valis?
Koerale ja emasele kassile mina ise.; Isasele kassile poeg vanuses 21
Kas oli kohe olemas konkreetne nimi või kuulus valikusse veel teisigi nimesid?
Koerale, kuidagi ise enest tuli Steffi. Emasele kassile, kihlvedu tütrega,et kass võtab selle pika nime omaks. Isane kas tuli meie majja 3 nädalse leidlapsena ja kui poeg tegi kindlaks et isane siis soovitas seda nime ja kuidagi nii nüüd jäigi.
Miks lemmikloomale just selline nimi valiti?
Vastasin vist juba eelmise küsimusega ka sellele.
Nupsik, Tobias, Vello, ...
(5 looma)
Üldinfo
Id:
3453
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 858
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:

Mul on lemmikloomi 5. Mina sain sünnipäevaks kassi, kui sain 8. Kuna siis oli jalgpalli MM ja populaarne oli laul Waka Waka, siis sellise nime sai ka minu kass. Teine kass on Villi, sest see tundus tore nimi väikesele kiisupojale. Koer on Tobias, sest selle me leidsime loosiga. Nupsik on meie jänes, sest see tundus nunnu nimi. Väiksem jänes on Vello, hellitusnimega, millele ta ka reageerib on Velts. Nimi tuli mu isa poolt, kes pani selle nime naljaga loosi ja see ka võitis loosi- see on lihtsalt saatus.
Tobias
(Merisiga)
Üldinfo
Id:
3555
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 977
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:

Mul oli lemmikloom. Ta oli merisiga ja ta nimi oli Tobias. Nime said ta niimoodi, et me olime emaga autos ja siis me mõtlesime koos, et mis nime me paneks talle. Mu emale meeldis nimi Mummu aga minuarust see ei olnud just kõige ilusam nimi ja siis ma olin, et paneme Tobias kuna ma just lõpetasin Tobias ja 2b raamatu lugemise ja see nimi meeldis meile mõlemale väga.
Garfield, Gerrard, Jossif, ...
(3 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minu perele meeldivad väga kassid ning seetõttu on meil neid kolm. Esimese kassi (Tobias) võtsime endale viis ja pool aastat tagasi. Teine kass (Kuti) on Tobiase poeg ja on hetkel nelja aastane ning kolmanda kassi (Jossif), kes saab kohe kahe aastaseks, päästsime tänavaelust.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Asusime elama majja ning siis tekkis ka võimalus võtta endale lemmikloom. Enne kassi kojutoomist uurisime põhjalikult, kuidas toita, mida süüa anda, kuidas hoolitseda jne. Lemmikloom võeti rohkem laste soovil.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Vanima kassi saime endale tänu ajalehekuulutusele, kus oli kuulutus, et antakse ära kassipoegi. Läksime pisikesi vaatama ilma kindla soovita kindlasti üks neist koju viia. Ometigi läks kõik teisiti. Kui sinna jõudsime, tuli üks kassipoeg kohe meile vastu ja tahtis, et tegeleksime temaga, teised mängisid omavahel. Me lihtsalt ei suutnud teda sinna jätta ning otsustasime ta koju viia. Esialgsed omanikud ei tahtnud mingit tasu, kuid me siiski viisime neile kommikarbi ja sukanõela. Kuti on vanima kassi poeg, kelle pesakonnast ainukesena jätsime endale. Alguses oli küll plaan kõik kassipojad ära anda, aga lõpuks sai ta nii kalliks, et ei suutnud enam loobuda. Jossifi leidsime tänu emale, kes aiatöid tehes kuulis kräunumist. Ta tuli ja rääkis sellest mulle. Otsustasime koos uurima minna, et milles asi on. Arvasime, et kass on kuskile kinni jäänud. Kui häälele juba päris lähedale jõudsime, märkasime, et see on väikene kassipoeg, kes valjuhäälselt kaebleb. Pistsin kassipoja põue ja tõime ta koju. Andsime talle piima ja rahustasime maha. Ta oli suhteliselt räsitud ja kõhn, nii et järgmine päev viisime arsti juurde ja lasime kontrollida, et midagi tõsist viga ei ole. Kassipoeg oli terve, tema eest tuli lihtsalt hoolt kanda.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja
Kasside nimed on Tobias, Gerrard ja Jossif. Kahe esimesega oli suhteliselt naljakas lugu. Mõlema puhul kinnitasid arstid meile, et tegemist on isaste kassidega ning selle järgi panime ka siis nimed. Tobiase puhul saime teada, et ta tegelikult emane on siis, kui ta korraga imelikult paksuks läks ja lõpuks pojad sünnitas. Gerrardile ütlesid arstid lihtsalt järgmine kord, kui sinna läksime, et teil on vale sugu pandud. Tobiase nime me ei muutnud, sest kass oli sellega nii harjunud, kuid Gerrardit olime kogu aeg Kutiks kutsunud ning otsustasime hüüdnime pärisnimeks võtta, kuna Gerrard emasele kassile oleks ikka liig olnud. Kassidel on palju hüüdnimesid. Tobiasel näiteks Topsu ja Tups, Gerrardil Kuti ja Printsess, samuti kutsutakse teda Garfieldiks. Jossifit kutsume põhiliselt Jussiks.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kuna meil on sugulased loomaarstid, siis saame enamus vajalikku informatsiooni nendelt. Samuti on üsna kasulikku materjali internetis ja raamatutes.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole absoluutselt meie pere maitset mõjutanud. Loomatõug ei ole samuti oluline. Tähtis on see, et oleks armas kaaslane, kelle eest on hea hoolitseda ning tema seltskonnas viibida.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud näitustel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt tegelevad kassidega naispere. Hommikul tuleb neljajalgsetele süüa panna ning nende vetsupott ära puhastada. Samuti tuleb nad natukeseks välja jalutama lasta, kui neil on soovi. Meil on oma aed, nii et nad võivad omapead väljas olla. Enne kooli/tööleminekut tuleb meil kindlasti kontrollida, et kassid kõik toas oleksid. Kõige varem tulen koju mina ning siis nõuavad kassid kohe tähelepanu. Neid tuleb silitada ning kui õnneks läheb, siis tuleb mõni sülle ka. Samuti tuleb kassidega mängida. Õhtu jooksul saavad kassid väljas käia ise valitud ajal. Tuleb lihtsalt küsida ja uks avatakse neile ja neljajalgne lipsabki aeda värske õhu kätte. Päevas tuleb kindlasti kontrollida, et söök oleks ees ja vesi olemas ning et vetsupott ei vajaks puhastamist. Enne magamaminekut kontrollitakse kõik uuesti üle. Kuna põhiliselt veedame me oma õhtud kaminatoas televiisorit vaadates, on ka kassid meie juures. Nad lamavad kamina ees.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise?
Kasside jaoks ostame spetsiaalset toitu apteegist, kuna loomaarstid soovitasid seda. Samuti on vanim kass väga tundlik kõigele ning võib kiiresti haigeks jääda, seetõttu on vajalik, et ta saaks kõik tähtsaid ained kätte.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Tobiasel on väga tundlikud seedeelundid ning seetõttu on tal mitu korda tulnud külastada arsti. Tema probleemiks on ka see, et karvad ummistavad sisse ära ning see viib oksendamiseni. Selle vastu on talle kirjutatud spetsiaalne rohi. Teised kaks kassi on suhteliselt terved ning õnneks ei ole nendega probleeme olnud. Vaktsineerimine on minu meelest väga vajalik, kuna see aitab vältida haigusi. Minu kolm kassi on kõik vaktsineeritud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Looma steriliseerimine on iga omaniku enda otsustada. Meil on mõlemad emased kassid steriliseeritud. Esiteks on see lihtsam kassile endale, kes muutub peale seda palju lustlikumaks ning ei pea kaks korda aastas suure kõhuga ringi jooksma ja pärast poegade eest hoolitsema, vaid saab nautida oma elu ja teha kõike, mida tahab. Teiseks ei ole peremehel muret kassi pärast muretseda, kui tal jooksuaeg on ja kass mitu päeva järjest kadunud on.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt
Nagu ma ka juba enne mainisin, on Tobiasel olnud üks pesakond järglasi. Me ei teadnud sellest enne, kui pojad käes olid. Ühe poja jätsime endale ning teised andsime sõpradele, kes tahtsid kassiomanikeks saada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kassid võivad meil majas vabalt ringi käia, piiranguid neil ei ole. Tobiasele, Kutile meeldib eriti kamina ees kastides lebada. Nimelt tunnevad nad mõnu tavalistes kastides magada. Jossifile meeldib aga põrandaküttega vannitoas lesida, kus on maas väike tekike, kus kass lesib. Lemmikloomad võivad samuti voodis magada. Tavaliselt tulevad nad aga voodisse alles siis, kui pere magama läheb. Niisama üksi nad voodis magada ei taha.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Kui kuskile pikemale reisile lähme, jätame kassid koju ning nende juurde tuleb elama selleks ajaks meile usaldusväärne isik, kes hoolitseb nende eest seni, kui me ära oleme. Kuna meil on suhteliselt kartlikud ja mitte eriti seltsivad lemmikud, siis kuskile külla me neid kaasa ei võta; nad eelistavad rahulikult kodus olla.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Me tähistame kõigi kolme kassi sünnipäevi, ostes neile mõne uue mänguasja või midagi maitsvat. Tobiase ja Kuti sünnikuupäevad on meil täpsed, aga Jossifi oma täpselt ei tea. Tema sünnipäevaks nimetame seda kuupäeva, kui kassi leidsime.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Kassidel on palju mänguasju, millega nad meelsasti aeg-ajalt mängivad. Pesemiseks on ostetud spetsiaalne kassidele mõeldud šampoon, kuid kasutame seda üsna harva.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Minu meelest ei ole võimalik liiga palju hoolitseda, kuna hoolitsust ei saa kunagi olla liiga palju.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Praegu on saadaval palju parem söök ning ka loomaarstid on paremini kvalifitseeritud. Samuti on välja mõeldud igasuguseid huvitavaid teenuseid ja asutusi loomadele: hotell, spa jne.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Õnneks ei ole veel selline kurb sündmus meie pere tabanud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Vanima kassil on komme toidulaual magada. Sellest harjumusest ei ole ta veel üle saanud; keelamine ei aita, kass teeb ikka nii nagu paremaks peab. Füüsiline karistamine on minu meelest vale. Samuti on vale veega pritsimine, mida on paljudes kassiraamatutes soovitatud. Me proovisime seda ning selle tõttu kardavad kassid vett ning vahepeal, kui on vaja kasvõi käppi pesta, osutub see suhteliselt keeruliseks ülesandeks. Kõige õigem on kassiga rahulikult rääkida, sest kuigi paljud väidavad, et loomad ei saa aru, on see väga vale arusaam. Kassid mõistavad suurepäraselt, kui nad midagi paha on teinud ja nendega sel teemal räägitakse. Tegelikult saavad nad suurepäraselt meist aru, iseasi on aga see, kas nad tahavad meist aru saada.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Jah, võib küll. Tunnistan, et meie pere kassid on hellitatud ning saavad kõike, mida tahavad. Kassid ei ole rumalad, nad saavad sellest aru ja kasutavad olukorda ära. Näiteks kasvõi siis, kui keegi kassidest saab hakkama mõne pahandusega, siis ikka tahaks natukenegi pahanda, aga ta vaatab nii kurva ja süüdlasliku näoga otsa, et alati ei suuda piisavalt selgeks teha, et tema tegu on vale; temast hakkab lihtsalt hale.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kindlasti ei vaja ainult laps looma, vaid ka täiskasvanu. Nii hea on koju tulla teadmisega, et sind oodatakse. Loom on kui kaaslane, kellega ei hakka kunagi igav. Ta on ustav ja truu, olenemata olukorrast.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ühegi lemmiklooma vastu ei ole midagi, kõik on omamoodi armsad ja erilised.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Minul isiklikult ei ole selle vastu midagi. Kui inimesele meeldivad sellised loomad, siis miks mitte. Muidugi peab ta sellele loomale tagama korralikud elamistingimused, et loom ei tunneks ennast halvasti.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom”
Lemmikloomad saavad olla kõik loomad, kuid kodu- ja lemmiklooma vahel tuleks siiski piir tõmmata, kuna kõik loomad ei sobi koju. Näiteks on minu meelest vale mõni loom, kes on harjunud vabas looduses elama, kodustada. See on sama juhtum, inimene viiakse kuskile sõjalaagrisse ja antakse küll korralikult süüa ja elamistingimused on ka head, kuid siiski ei saa ta enam oma koju.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad lemmikuid, kuna loomad on head kaaslased: rahustavad, toovad rõõmu, on toeks. Nendega on samuti hea tegeleda.