Tekstid (10 tulemust)

Cesar, Muusa, Tont
(3 looma)
Üldinfo
Id:
883
Arhiiviviide:
EFA, KP 46, 105 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:

Jah, isegi kolm lemmiklooma. Ja kõik on koerad. Kõige noorem on Muusa, temale pandi juba varem nimi, kui meie ta endale saime, järgmine on Tont, temaga on sama lugu (tema on kõige vanem) ja Cecar. Temale tema endine omanik soovis, et pandaks mingi kuninglik nimi.
Tont
(Kass)
Üldinfo
Id:
1424
Arhiiviviide:
EFA, KP 113, 236 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:
Nimed

Kassid Tont ja Sipsik. Tondi nimi on tulnud ta värvusest. Ta on üleni must. Sipsik on selline hallikas-valge. Tont on kuuene ja Sipsik on kahene. Neile meeldib liblikaid taga ajada.
Bläcky, Parun, Terry, ...
(4 looma)
Üldinfo
Id:
2789
Arhiiviviide:
EFITA, F42-001-0937
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Vanus:
Sugu:

Mis liiki lemmiklooma omate/omasite (tõug, sugu)?
Koerad- saksa lambakoer, segavereline suur koer, segavereline taksilaadne; Kass
Mis on/oli lemmiklooma nimi (täisnimi, hellitusnimi)?
Koerad- Terry, Parun, Vudi; Kass- Bläcky või Tont
Kes lemmikloomale nime valis?
Peretütar- 5 aastane või Pereema
Kas oli kohe olemas konkreetne nimi või kuulus valikusse veel teisigi nimesid?
Konkreetne nimi oli olemas
Miks lemmikloomale just selline nimi valiti?
Kõik loomad on oma nime saanud välimuse/käitumise/iseloomu järgi
Jack, Kass, Tont
(3 looma)
Üldinfo
Id:
3139
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 437
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed
Vastaja
Vanus:
Sugu:

Mul on kass, kes on üleni must. Seega panime alguses ta nimeks Tont. See nimi vajus aga kuidagi ära ja kõik hakkasid teda Kassiks kutsuma. Ehk nüüd mul on kodus kass, kelle nimi on Kass. Minu arust mu kass ainult sööb ja magab. Vahel ta hammustab ka inimesi, kui ta ei saa, mida ta tahab. Diivanitest ja vaibast peab teda ka eemal hoidma, et ta neid ei kraabiks. Ausalt öeldes on see kass rohkem nagu koer. Me anname talle vahel koeratoitu ka. Koera nimeks on Jack ja selle me panime talle lihtsalt, sest see kõlas toredalt. Ta on esimene koer, keda ma tunnen, kes reaalselt inimesi hammustab. Seni on olnud 5 ohvrit. Midagi hullu pole kunagi olnud, kuid inimesed on siiski mõnusalt sinikaid saanud. Ühe korra pidi ka verejooksu peatama, aga polnud mingit suurt kriimu vaid väike täpp otse veresoone kohal. Meil siiski käib veel külalisi, aga nüüd me ei lase lihtsalt kedagi enne väravast sisse, kui koer on kinni või keegi mängib temaga. Kunagi olid meil ka kalad. Siis läksime perega reisile ja jätsime vanaemad kalu toitma. Ütleme nii, et kui reisilt tagasi tulime, olid kalad ületoitunud ja surnud. Vanaemad küll ostsid uued kalad, et me aru ei saaks. Varem olid kalad olnud sinised. Tagasi tulles olid nad punased, seega me saime siiski aru, et miski on muutunud.
Brenda, Charlott-Amilotta, Pandu, ...
(3 looma)
Üldinfo
Id:
3528
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 943
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:

Kolm lemmiklooma. Üks kass ja kaks koera. Kassi nimi on Panter/Pandu/Tont kuna ta on süsimust. Koer Brenda aga ei mäleta kuidas ta nime sai. Ja minu koer Charlott-Amilotta, nime sai ta selle järgi, kuna oli väga ilus suur kutsikas ja selline majesteetlik preili, kes keeldub jalutades murupeal kõndimast ja poriloikudest kõnnib ka kaarega mööda.
Tont
(Kass)
Üldinfo
Id:
3545
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 964
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:
Kool:

On kass, ta nimi on Tont, kuna ta on üleni musta värvi. Pole veel erilist, sest ta on veel noor. No alguses oli ta arg.
Tont
(Kass)
Üldinfo
Id:
4342
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 2093
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:

meil on kas ja me lihtsalt panime talle nimeks Tont, sest ta on üleni must.
Orav, Tont
(2 looma)
Üldinfo
Id:
4606
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 2423
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:

Ei ole isiklikku lemmiklooma aga mu vanaemal oli kass Tont, kes sai oma nime tänu oma mustale värvusele ja kass Orav, kes sai oma nime selle järgi, et ta pidevalt puu otsas ronib. Lisaks kütib ta linde puude otsast ja ükskord tõi surnud mao kuskilt aeda.
Tont
(Kass)
Üldinfo
Id:
5809
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 3930
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:

Minul on kass nimega Tont ja ta nimi tuli sellest, et ta on üleni musta värvi ning öösel näeb ainult tema silmi, nagu tondil.
Muki, Robi, Tiiger, ...
(4 looma)
Üldinfo
Id:
6174
Arhiiviviide:
ERM KV 1113, 11
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meie peres on olnud kasse, koeri ja hamstreid. Kassid ja koerad on ka praegu maal. Hamstrid oli umbes 3-5 aastat tagasi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Koer, kes meil praegu maal on, võeti kogu pere soovil. Sugulasel oli pakkuda väike kutsikas ning tuli mõte, et otsustame ka ise võtta maale koera, kes kodu valvaks. Väga pikalt ei kaalutletult, eks ikka natuke arutati, kuid soov ju oli ning tuli võtta. Vastuargumentideks olid enamasti ikka, kes võiks tema eest hoolitseda. Eks algul ikke viitsitakse, kuid hiljem enam ei viitsita, kuid isa hoolitseb tema eest.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koera saime me tuttavalt, kelle koer oli just poeginud ning tal oli vaja saada poegadest lahti. Kuna ta ei tahtnud neid hukata, otsis ta soovijaid, kes koera endale tahaks. Koer anti muidu ära.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie loomadel on olnud erinevaid nimesid nagu näiteks: Muki, Tont, Tiiger, Robi jne.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Enamasti saame lemmiklooma puudutavat teavet ikka lemmikloomaajakirjadest, raamatutest, internetist ja tuttavatelt.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Meie lemmikloom on suhteliselt suurt kasvu ja pika karvastikuga. Enamasti valisime ta ikka sellepärast, et oli vaja valvekoera maale, kes valvaks kodu. Ei lemmiklooma tõupuhtus ei ole nii oluline. Kuigi tänapäeval on moes tõuloomad, ei mängi see meie arust nii palju rolli.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Kahjuks ei ole osa võtnud ühestki loomanäitusest.
8. Kas Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kuna koer elab maal, siis tegeleb temaga enamasti ikka isa. Koera ei jalutata. Kui isa maale jõuab, laseb koera ketist lahti, et ta saaks vabalt joosta ja tegeleda oma asjadega. Nädalavahetuseti saab rohkem pühendada aega loomale, kuid ei oskagi öelda kaua pühendame aega lemmikule.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Toidu lemmiklooma jaoks valmistame ise ja samuti ostame ka spetsiaalselt toitu. Oleneb olukorrast, viitsimisest ja rahast.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Kindlasti on lemmiklooma vaktsineerimine vajalik, kuna ei tea iial mis haigusi ta võib korjata. Jah, me oleme pöördunud lemmiku pärast loomaarsti juurde, et lasta teda vaktsineerida.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei oskagi öelda. Steriliseerimine ei ole ainuke võimalus. Samas ta võib olla ju vajalik, et hoida ära ootamatuid üllatusi, kuid on võimalusi ka teisi. Nagu küsimuses mainiti, et tiinusevastaseid tablette või süsti saab teha. Meie teeme oma emasloomale süsti selleks puhuks.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Jah, oleme lasknud oma loomal järglasi saada. See juhtus lihtsalt ühel talvel. Kuna talv oli külm ja karge siis 4st järglasest 3 hukkus, kuid 1 jäi ellu ja tema me andsime tuttavatele ära.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kus lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie lemmikloomal on õues oma suur kuut, kus ta saab olla. Loomulikult, kui oleme maal ainult oma perega, on koer ketist lahti ja saab vabalt liikuda õues ringi. Kuna meie koer on õuekoer, siis ta toas enamasti ei ole.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Kui tavaliselt reisima oleme läinud, oleme oma lemmiklooma ikka koju jätnud. Tavaliselt jääb keegi koju ja saab teda valvata või kui siis kõik koos oleme läinud, käib lemmiklooma vaatamas keegi meie tuttavatest, kes teda toidab.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kui aus olla, siis ei mäleta küll. Kahjuks ei tähista tema sünnipäeva.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või viiksite viia oma looma spaasse?
Ei ole teinud ühtegi neist variantidest.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ikka on võimalik hoolitseda looma eest liiga palju. Näiteks ostad loomale riideid ja võtad looma kaasa spaasse. Ja üldse ükskõik kuhu minek on tuleb lemmik kaasa.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on moodi tulnud soetada endale väikeseid koeri ja karvaseid kasse, kelle eest hoolitsetakse kogu aeg. Lemmikloom on naisele võib-olla isegi lapse eest. Mõni pühendab lemmikloomale aega sama palju kui lähedastele. Suur rõhk on tänapäeval lemmiklooma hoolitsemisel, samas pole see igal pool nii. On ka nii nagu varem.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kunagi kui meil kass ära suri, siis matsime ta lihtsalt maha. Läksime maal metsa ja ja kaevasime sinna augu, kuhu panime looma sisse. Asetasime ka sinna väikese risti, meenutamaks teda. Jah, otsustasime võtta pärast teda uue looma.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Kuna koer on õues, siis eriti ta nagu ei saagi koerusi teha. Kuid siiski võib ta minna, kuhu ta minna ei tohi, ja ta on nii ära õpetatud, et tuleb hõigata vaid ta nime ja ta on Sinu kõrval.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kui aus olla, siis ei mäleta, et oleks olnud selline halb komme, mida oli raske võõrutada. Võib loomaga küll pahandada, kui vägivalda ei tohi kasutada.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Õpetasime koerale elementaarsed asjad nagu istu, koht, küsi jne. Õpetamine käis lihtsalt harjutades. Aja jooksul harjus koer ära ning mõistis, mida vaja teha on. Eks inimesi on igasuguseid. See on nende otsustada, kas nad tahavad või ei. Mina isiklikult ei pea vajalikuks loomale põhjalikku dressuuri.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Eks vahetevahel ikke räägin. See on lihtsalt ütlemine nii, et koer mõistab inimest, samas ega ei tea ka, kuna koer saab ikkagi ju aru, kui öelda talle koht ja istu.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Kahjuks ei oska sellele vastata.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kindlasti laps vajab looma, kellega saab vahetevahel aega veeta. Meie peres ei olegi erilist kohustust looma suhtes. Koer saab kõik asjad ise tehtud, kuna tal on vaba voli liikuda ringi. Kindlasti lapsed suhtlevad ja mängivad loomadega rohkem, kuid see on väiksemas eas nii. Suuremas eas huvi kipub kaduma ning täiskasvanud on need, kes tegelevad rohkem lemmikloomadega.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole hakanud pärast lemmiklooma võtmist rohkem suhtlema teiste loomapidajatega.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei oskagi kohe öelda. Eks igal lemmikloomal on oma head ja vead. Samuti sõltub see kõik sellest, kas lemmiklooma omada linnas või maal.
28. Kas teate teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei oska kahjuks öelda nii, kuna ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Igaühel on õigus oma valikule. Minu arvates ei ole selles midagi halba, kui neile sellise looma pidamine meeldib. Mina isiklikult aga ei tahaks sellist eksootilist looma pidada.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Minu arvates ei saa liigitada lemmikloomi. Igal inimesel on oma maitse ja teab, keda ta endale lemmikloomaks soovib. Lemmikloom on ikka inimesele rohkem lähedane kui koduloom, keda kasutatakse ka ikkagi ju muu otstarbena nt. söögiks, tööks.
31. Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmiklooma võetakse tavaliselt just seltsiliseks, kaaslaseks. Lemmikloom on hea sõber inimesele.