Tekstid (1 tulemus)

, Mir, Mirjam
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6165
Arhiiviviide:
ERM KV 1113, 3
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Varem on kodus lemmikloomaks olnud ainult koer ja tema oli meil lemmikuks umbes kümme aastat tagasi, kuid maakodus vanavanemate juures on olnud peetavaid loomi üsnagi rohkesti, et neid siis üles loetlema hakata oleks üsnagi mõttetu.
2. Kellele soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Antud lemmik tegelikult kingiti meile ja mingit eriti pikka kaalumist polnudki, sest tegemist oli kingitusega ja kingiti ta minu emale sünnipäeva puhul.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Oma looma saime me kingitusena tuttavatelt nagu eespool mainitud ja seda siis täiesti tasuta. Iseenesest oli kingitus tuttavate poolt üsnagi hea mõte, sest vastasel juhul oleks tulnud loom ära anda tundmatusse peresse ja kontakt looma tegeliku peremehe ja kasvatajate vahel oleks kadunud.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Lemmikule valis nime tema nn. omanik ja otsusele jõudis ta täiesti üksinda. Nüüd siis ongi kassi nimeks Mirjam, kuid kuna selle nimega pidevalt kutsumine on üsnagi ebamugav ja mitte eriti „suupärane”, siis on välja kujunenud hüüdnimeks Mir.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Teavet saab oma looma kohta päris mitmetest allikatest. Kõige tüüpilisem on lihtsalt vaadata televisioonis näidatavaid loomasaateid, kuid põhjalikuma informatsiooni jaoks on olemas erinevad raamatud ja internet ning loomulikult teavad üht-teist ka tuttavad, kellel endal mingi loom kodus olemas on.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mingi eriline mood ja sugupuud pole kunagi olnud määravaks lemmiklooma puhul, sest kui loom on tore ja armas ning meeldib, ei saa olla tema päritolu ja karvavärvus määravaks argumendiks tema pidamise juures.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Iseenesest on kõik need näitused ja muud sündmused üsnagi huvitavad, kuid oma kassiga pole me neil käinud, sest tegemist on täiesti tavalise loomaga ja ka enese huvi on selles suhtes natuke väikeseks jäänud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Looma eest hoolitsemisega tegeleb peamiselt ikkagi omanik ise, kuid kui vaja saab ka ise aidatud. Peamised toimetused seonduvad siis looma toitmisega, tema eluaseme koristamisega, mängimisega, pesemisega jne. Kui hinnata aja hulka, mis temaga päevas tegeletakse, siis on see ikka päris suur.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Peamine toit ostetakse ikkagi valmis kujul poest, kuid kui hetkel on kodus mingeid tooteid, mis ka kassile sobib anda, siis saab ta ka kodust toitu.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures on käidud peamiselt siiski vaktsineerimas ja lihtsalt kontrollis ja õnneks pole erilisi probleemikõrvaldamisi kodus ette tulnud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Looma steriliseerimisse suhtume üsnagi negatiivselt, kuid kui see on tõesti hädasti vajalik, siis tuleb seda ikka teha. Meie lemmik on aga emane ja peamiselt on tegemist tubase kassiga, kelle puhul on tiinusega seotud probleemid lahendatud tablettidega.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ühe korra on "juhtunud”, et loom on saanud järglased ja sel korral püüdsime leida kõigile korraliku perekonna ning andsime lihtsalt ära.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie peres on loomal täiesti vaba liikumine. Kass käib põhimõtteliselt kus tahab, kuid on jäänud reegel, et laudade peal on liikumine keelatud. Muidugi on tal olemas oma nurgake kus olla, kuid kuna ta võib liikuda täiesti vabalt, siis oma nurgas ta eriti aega ei veeda.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Pikematele reisidele ei ole looma kaasa võtnud, vaid oleme püüdnud leida mõne tuttava, kes ta selleks ajaks oma hoolele võtab. Lühemate vahemaade puhul transporditakse teda täiesti vabalt, kuigi on olemas ka ettenähtud korv selle jaoks. Loomahotellide teenuseid pole siiani kasutanud, sest pole selleks erilist vajadust olnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Meie lemmiklooma sünnipäev on teada ja tema sünnipäeval püüavad kõik olla keskmisest sõbralikumad ta vastu ja ostetakse talle midagi maitsvamat süüa.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid pole oma loomale õmmelnud ja SPA-teenuseid pole samuti kasutanud, kuid omad isiklikud mänguasjad ja „hügieenivahendid” on tal olemas.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Põhimõtteliselt ei tohiks olla võimalust tema eest üle hoolitseda, kuid kui kogu see armastus looma vastu hakkab juba veidrana tunduma ja raha selle peale meeletult kuluma, siis võib küll tegemist olla ülehoolitsusega/hellitamisega.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on lemmikloomade jaoks rohkem kaupa ja vahendeid müügile tulnud ning loomulikult ka igasuguseid teenused ja klubid, mis on seotud meie lemmikloomadega.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Õnneks pole siiani veel midagi sellist meie peres ette tulnud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Erilisi reegleid ja piiranguid pole meil oma loomale seadnud, vaid sellised üldisemad piiranguid, et kus ei või käia või mida ei tohi lõhkuda ega kraapida. Paigas on vaid sellised peamised reeglid. Puhtuse pidamine on kassile korraldatud tema liivakasti näol, mida siis pidevalt puhastatakse ja liiva vahetatakse. Loomulikult on paigas ka looma enda puhtus ja aeg-ajalt tuleb läbi viia nn "pesupäevi”.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Erilisi negatiivseid tähelepanekuid pole meil enda looma suhtes olnud, kui vaid siis kutsikaeas, kus lolluste tegemine on mingil määral isegi normaalne. Suuremate pahanduste eest teda loomulikult karistada, kuid sedagi vaid formaalsel moel nagu näiteks kõvema hääle tegemine või keskmisest natuke tugevam patsutus.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine läks? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Oma lemmikule pole küll ühtegi trikki õpetanud, sest tegemist on ikkagi ju kassiga, kuid kui eesmärgiks on käia oma lemmikloomaga kusagil näitustel ja võtta kogu seda loomapidamist natukene tõsisemalt, siis on dresseerimine üsnagi oluline, aga muidu vast mitte.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Erilist dialoogi pole oma kassiga vahetanud, kuid usun, et midagi ta kindlasti aru saab, sest tegemist on ju ikkagi mõtleva olendiga. See ei tähenda seda, et ta minu igat sõna mõistaks, vaid saab aru kui talle kiitust avaldatakse või mis meeleolus hetkel peremees on.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Sellist juhtumit pole täheldanud või pole peremees sellest lihtsalt ise aru saanud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapse kohustused peres seisnevad eelkõige loomaga mängimises ja temaga tegelemises. Kindlasti oleks igale lapsele vaja lemmiklooma, sest see kasvataks lapses suuremat vastutustunnet ja arendaks arvestamist teistega.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Tehniliselt ongi jutuarenduseks kõige mugavam ja lihtsam rääkida loomadest ja nende viimase aja tegudest. Selletõttu on tekkinud ka tuttavaid ümbruskonnas elavate naabrite seas.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Võib olla madu või mõni muu taoline ebameeldiva auraga loom, kelle nägemine juba tekitab ebameeldiva enesetunde.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mõningaid näiteid on olnud selle kohta, kui eramu juurde on pandud lindudele söögimaja, et siis kõneldakse neist kui oma isiklikest lemmikutest.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Tegelikult ei arva nagu mitte midagi, sest igal ühel meist on vaba valik, keda endale lemmikuks võtta ja keda mitte. Minule näiteks meeldivad koerad ja kui tahan võtan koera, kui kellelegi meeldivad maod, siis las võtab mao, peamine, et see madu mind ja mu koera ei segaks.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomaks saavad minu arvates olla sellised loomad, kes mahuvad hõlpsasti majapidamisse ära ja keda peetakse vaid emotsionaalse eesmärgi pärast ja kes suudab pakkuda midagi, mida inimene ei suuda.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloomi peetakse minu arust selle pärast, et nende näol on natuke erinevate kaaslastega, kui seda on inimene. Loom on truu ja mõistev kaaslane, kes on alati sinuga nõus ning ei virise kunagi, kui on soov natuke vaikuses parki jalutama minna.