Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Ilmunud on ajakirja Folklore: Electronic Journal of Folklore 85. number

Ajakirja Folklore: Electronic Journal of Folklore 85. numbri artiklites käsitletakse väga erinevaid teemasid autoritelt üle kogu maailma ja põnevat lugemist jagub nii folkloristidele, sotsiaalteadlastele, ulmefännidele kui teistele huvilistele.
Hiinast pärit Ruihui Han käsitleb Vana-Hiina kõige tuntuma inimsuhetest rääkiva teose Jin Ping Mei (Ploom kuldses vaasis) abil guanxi-kontseptsiooni.
Hispaanlase Jordi Ardanuy artikkel on pühendatud simiootidele, Kataloonia Pürenee mütoloogia olenditele, kelle päritolu ulatub XIII-XIV sajandisse, samas kui põhjalikumad käsitlused peavad neid iidse paganliku usundi reliktideks, mis võivad olla seotud koerakultuse või metsajumalustega.
Nigeeriast pärit Imomotimi Armstrong esitab Nigeri delta piirkonna Ịjọ naiste ümberlõikamise rituaali kultuurianalüüsi.
Stefan Danerek Rootsist uurib Palu’e (Ida-Indoneesia) Tata liba tseremoonia integreerimist holistilisse tervise üldsüsteemi ja kasutamist hea enesetunde ning heade suhete hoidmiseks.
Luis J. Tosina Fernández Hispaaniast analüüsib vanasõnade kasutamist George R. R. Martini ulmesarja "Jää ja tule laul" esimeses teoses „Troonide mäng“. Vaadeldakse kasutatud vanasõnade rolli teoses, sh autori poolt kirjandusteose jaoks ad hoc loodud vanasõnu.
Jurgita Ūsaitytė Leedust käsitleb käsikirjalisi laulikuid kui eneseväljendusvormi ning kultuurilise ja rahvusliku identiteedi väljendusi 19. sajandi Leedu kirjakultuuris. Kirjalikus meediumis loodud laulikud näitavad nende koostajate valikulist lähenemist suulisele rahvaluulele ning annavad tunnistust uue stiiliga rahvakirjanduse prioriteetidest.
Merle Talvik, Taimi Tulva, Ülle Ernits ja Kristi Puusepp Eestist vaatlevad retrospektiivselt Florence Nightingale’il põetaja arhetüüpi Eesti ühiskonnas toimunud muutuste kontekstis.
Ukrainast pärit Mykhailo Rakhno artikkel käsitleb ukraina rahvajuttudes esinevaid gooti päritolu süžee-elemente. Autor võrdleb laialt levinud legendi inimesest, keda Jumal karistas lihavõttepühade ajal maaharimise eest, õnnetusega, mis tabas Jordanese Getica teatel gooti vägesid silla ületamisel.
Etioopiast pärit Mehari Yimulaw Gebregeorgis käsitleb soorollide tajumist Lõuna-Aafrika rahvajuttudes narratiivianalüüsi abil. Autor järeldab, et uuritud muinasjutud on peamiselt abivahend patriarhaalses kogukonnaelus juurdunud hegemoonilise filosoofia kinnistamiseks abielu, töö, iseloomuomaduste ja autoriteedi osas.
Irina Sedakova ja Irina Stahl annavad ülevaate Euroopa Etnoloogia ja Rahvaluule Seltsi Rituaalse aasta töörühma uuest veebinaride sarjast, olulistel etnoloogia ja folkloori valdkonna kongressidel töörühma korraldatud paneelidest, konverentsidest ning uutest väljaannetest.
Numbris leidub ülevaade Kanada eestlaste koolipärimuse kogumisvõistlusest ja raamatuarvustused.
Folklore: EJF on eelretsenseeritav avatud juurdepääsuga akadeemiline ajakiri, mis ilmub alates 1996. aastast, veebis on number loetav aadressil http://www.folklore.ee/folklore/vol85.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO