Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Eesti-uuringute Tippkeskuse aastakonverents „Luule on ülev ehmatus. Ilmar Laaban 100" sarjast Dialoogid Eestiga“

9. ja 10. detsembril 2021 toimub Eesti Kirjandusmuuseumis (Tartu, Vanemuise 42) Eesti-uuringute Tippkeskuse aastakonverents "Luule on ülev ehmatus. Ilmar Laaban 100" sarjast Dialoogid Eestiga“.
Detsembris 2021 möödub 100 aastat Ilmar Laabani sünnist. Tähistame seda rahvusvahelise konverentsiga, mis toimub hübriid-sündmusena Eesti Kirjandusmuuseumis ja voogedastusena üle interneti.
Ilmar Laaban (11.12.1921, Tallinn – 29.11.2000, Stockholm) oli Rootsis elanud eesti luuletaja, häälutaja, tõlkija ning kunsti-, muusika- ja kirjanduskriitik.
Laabani mitmekülgsus looja ja vabameelse mõtlejana seostub tema haridusliku taustaga, milles filoloogia- ja muusika alased teadmised põimusid filosoofi aga. Eesti luulelukku on Laaban läinud luulekogudega „Ankruketi lõpp on laulu algus“ (1946) ja „Rroosi Selaviste“ (1957), mis esimeste sürrealistlike teostena avaldasid suurt mõju eesti kultuuriruumi kujunemisele järgnevatel aastakümnetel. 2001. aastal jõudsid Eesti Kirjandusmuuseumisse nii Ilmar Laabani käsikirjaline pärand kui ka tema raamatukogu, mõlemad mitmekeelsed ja mahukad.
Konverentsi kavas on kaks põhiettekannet: luuletaja ja kultuuriteoreetik Hasso Krull esineb teemal „Kujutluse poliitika. Ilmar Laaban ja tuhandeaastane traditsioon“ ning muusikateadlane Kerri Kotta teemal „Kõlalised teisendused ja kõlaruumid“.
Ootame konverentsile ettekandeid, kus käsitletakse Laabani mõju eesti ja rahvusvahelises kontekstis, samuti laiemaid teemasid, mis loovad konteksti Laabani loomingu mõistmisele (sürrealism, modernism, keelefi losoofia, kirjanduslugu, kriitika, kirjandus-, kunsti- ja muusikalugu jm).
Eesti- või ingliskeelse teadusettekande pikkus on 20 minutit. Palume esialgsed teemad koos lühikese sisututvustusega saata 15. aprilliks 2021 aadressil Laaban 100@kirmus.ee. Ettekande programmi lülitamise võimalusest teatame hiljemalt 10. mail, teeside (300 sõna nii eesti kui inglise keeles) tähtaeg on 30. september 2021.
Kutsume konverentsil osalejaid taasavastama ka Laabani eripalgelist loomingut. Teretulnud on nii meenutused, häälutused kui häppeningid.
Konverentsi korraldab Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuurilooline Arhiiv koostöös Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusega.
Korraldustoimkond: Triinu Ojamaa (peakorraldaja), Jaan Malin, Marin Laak, Aija Sakova, Mirjam Hinrikus, Aare Pilv ja Anne Ostrak.
Konverentsi toetab EL Regionaalarengu Fondi kaudu Eesti-uuringute Tippkeskus TK 145.
Ilmar Laaban, A sjad VI. 1968 (fragment)

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO