Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Seminar Lumivalgekese lugudest ajas ja ruumis

18. jaanuaril 2021 algusega kell 11.00 toimub Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna ja Eesti-uuringute Tippkeskuse narratiiviuuringute töörühma seminar.
Urmas Sutrop peab ettekande „Uued vanad Lumivalgukeste lood. Ema ja tütre, isa ja poja, isa ja tütre ning vägilase ja tema truudusetu naise lood“.
Ettekandes tulevad vaatluse alla ema ja tütre – Fredegunde ja Rigunthe – suhted Tours’i Gregoriuse Frankide kroonikas (kirja pandud 6. sajandil).
Teiseks vaadeldakse islandi Täpitähe Ali (või ka Áli flekkri) saagat (Ála flekks saga; flekkr tähendab sünnimärki; 15. sajandi algus). Täpitähe Ali on kuningapoeg, kelle isa on tema peale „armukade“.
Kolmandaks peatutakse põgusalt kitšee maajade pühal raamatul Popol Wuj (u 1550), kus on müütiline lugu neitsist, kellel on sarnasusi Lumivalgukesega.
Neljandaks käsitletakse vene bõliinade põhjal Svjatogor Kolõvanovitši (loe: Kalevipoja) naisevõttu ja tema truudusetut naist, kes pettis oma meest Ilja Murometsaga (19. saj lõpp).
Lõpuks osutatakse hiina muinasjutule nõia tütrest „Neiu lootoslille poti all“ (1929), milles kangelanna lõpuks pärast surmataolist und siiski sureb.
Eri ajastutest ja eri kultuuripiirkondadest pärit lugude üheskoos vaatamine võimaldab esile tuua huvitavaid paralleele ja kujutelmi ajas ning ruumis.
Seminar Teamsis.
Kui kurjad kriisiolud vähegi järele annavad, avame IV korruse seminariruumi. Uusim info kordusteates 18. jaanuari hommikul!
Toetab Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond (Eesti-uuringute Tippkeskus, TK-145)

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO