Kodupall

Pealkiri

Kodupall

Tekst

Mängijaid võib olla 1–10. Üks võtab enda kätte palli ja viskab selle vastu seina või katusele. Sellejuures hüüab ta mõne lapse nime. See peab palli kinni püüdma, enne kui see maha langeb. Kui palli kinni ei püüa, siis võtab see, keda hüüti, palli maast. Teised jooksevad sel ajal eemale. Kui pallipüüdja on „stopp“ hüüdnud, siis ei tohi keegi enam liikuda. Pallipüüdja peab palli kellelegi külge viskama.
Kui mängijatest mõni on liiga kaugele jooksnud, võib tarvitada kavalust. Ta võib palli vastu maad visata ja hüüda: „Muna!“ Palli peab ta aga ruttu uuesti kinni püüdma. Kui ta on palli vastu maad visanud ja „muna“ hüüab, on ta enesele seega ühe „muna“ teinud. Teised lapsed jooksevad siis ka jälle kokku. Siis hüütakse jälle mõne lapse nimi. Nüüd saab see hüüda, kes enesele muna tegi. Mõnikord lepitakse ka kokku, millal „nuhtlemine“ algab. Kui mõni on kümme muna saanud, see tähendab, kui ta näiteks on ise kolm korda palli vastu maad visanud ja seitse korda ei ole teistele lastele pihta saanud, siis algab tema nuhtlemine. Keda nuheldakse, sellele paneb keegi mängijatest jalakanna taha palli. Siis ei tohi aga see teada saada, kumma kanna taga on pall. Viimaks peab ta ütlema, kumma jala taga on pall. Pall pannakse niimitu korda, kuipalju ta on mune saanud. Mitu korda ta õigeks ei saa, niimitu korda visatakse talle palliga pihta.

Täisviide

ERA II 90, 703/5 (24) < Kuusalu khk., Kõnnu v., Viinistu k., Miku t. – Helmi Meimer, Viinistu algkooli õpilane, s. 1922 (1935)

Maakond

Koguja

Kihelkond

Kuusalu