Tekstid (1 tulemus)

Pepe, Pobi
(2 looma)
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on olnud üks koer ja üks kass, kass neist suri eelmise aasta alguses kaheteistaastaselt ja koer suri haigusesse kuus aastat tagasi seitsmeaastasena.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Koer võeti suhteliselt äkkotsusena, kuna tuttavatel siis sündis hiljuti hundikoer ja neil oli vaja kutsikast lahti saada. Isa oli asjaga rohkem kursis natukene varem juba ja ta käis idee viimasel päeval välja. Siis tuldi pakuti koera meile ja kuna koera ei olnud ja arvati, et midagi halba ka sellest ei oleks, kui võtaks endale koera, siis ruttu nõustuti sellega. Eriti ei kaalutletud, kuna esmapilgul vaatasid ju kõik, et koer on armas ja vastu on raske panna kiusatusele. Tagajärgedele mõeldi ka arvatavasti liiga vähe, aga me ei kahetsenud seda ka. Minu isa tõi kassi kunagi oma venna juurest. See oli üpris ammu, aga ma mäletan, et see oli varem juba kokku lepitud, et sugulased annavad kassi meile ära. Seega ma ei ütleks, et kass võeti äkkotsusena, kellelgi ei olnud midagi vastu ka kassi võtmisele, kuna iseloomult oli ta rahulik ja ei olnud tõrjuv.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koer saadi tuttavate käest, keda ma kahjuks ei tunne, aga kes elasid natukene meist eemal. Kuna neil endal oli palju koeri, siis nad tahtsid loovutada ühe oma koertest kellegile ära. Koera eest mingit tasu küll ei küsitud, aga viisakuse pärast söödeti kõhud täis minu mäletamist mööda. Kass saadi isa vennatütre käest, kes oli kassi eest kaks aastat hoolt kandnud. Nad andsid kassi ära, kuna vanemad peres ei tahtnud koduloomi. Kassi eest raha küsida või midagi olnuks imelik.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimeks pandi kassile siis Pepe, mille oli minu onutütar kassile nimeks juba ammu pannud. Koera nimeks pandi Pobi, selle nime pani vanaema mingi seebika tegelase nime järgi.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Meie vanaemal on olnud loomadega palju aastaid veedetud ja tema oskas kõige rohkem infot loomade kohta jagada. Kui muidugi loom oli haige, siis pidi arsti kutsuma.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ma arvan, et 14 aastat tagasi ei olnud oluline kassi või koera tõug. Koera valimisel oli küll oluline, et koer oleks just hundikoer, sest hundikoera peeti nii öelda ehtsaks ja üheks õigeks koeraks. Kass oli piisavalt „armas“, et teda tahta, aga mingeid kindlaid soove tõupuhtuse suhtes ei olnud.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei, sest meil ei olnud mingeid erilisi tõuloomi.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Enamuse ajast tegeles loomadega vanaema, vahepeal olid minul ja minu vennal kohustused käia koeraga jalutamas, kuid seda ei pidanud me tegema eriti tihti. Vahepeal pidime koerale toidu ka ette viima. Kassiga oli lihtsam, kuna ta ei vajanud erilist hooldamist, aga vahel anti mulle ülesandeks koristada karvu. Toitu jagas kassile vanaema.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ei ostetud eriti, aga aja möödudes hakkas vanaema loomadele spetsiaalset toitu ostma, kuna see tekitas rohkem vanaemas huvi ja hiljem, kui kass elas viimaselt aastatel, siis kass sai harva muud toitu.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Koeral oli kunagi ühest kõrvast kurt ja temaga käidi mitu korda arsti juures, ta alati raputas pead ja oli palju agressiivsem, tikkus isegi vanaemale vahel natukene kallale, see haige kõrv koera hulluks ajaski ja hiljem oli koer sellepärast sunnitud maha laskma. Kass aga tihti pures teiste kassidega, vanaema siis lappis neid haavu tal vahepeal, aga need armid paranesid minu arust üllatavalt ruttu ja üldse need kaklused olid paratamatud. Mingeid tüüpilisi vaktsiine loomadele tehti, ma kahjuks ei mäleta milliseid, aga koera ei saanud kõrvahaiguse suhtes aidata, kuna ta ei lasknud kedagi ligi siis.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ma arvan, et seda oleks vaja kindlasti teha, et vältida halbu juhuseid, kuna jooksuaja tagajärjel võib järglasi tekkida liigagi palju.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Kindlasti ei ole me seda „lasknud“ teha (selles mõttes, et lasknud paaritada), aga selle kohta ma ei tea midagi, et oleks midagi juhuslikult "juhtunud“. Keegi pole kunagi sellist teenet tahtnud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koeral oli kuut, mille ketis ta enamuse ajast veetis. Õhtul lasti ta aias tavaliselt lahti vabalt liikuma, seal oli palju ruumi talle liikumiseks, toas nägin ma koera paar korda, vahepeal ta magas esikus, kui vihma näiteks sadas. Kass võis alati igal pool liikuda, ta võis ka voodi peal magada ja isegi kraapida mingit vana diivanit.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Õnneks selliseid juhuseid ei ole, alati oli keegi maakodus, kes seal hoolitses loomade eest ja kui juhtus, et kedagi ei jäänud koju, siis naabrid ikka aitasid, aga kõige rohkem olid loomad ilma koduste hooldeta võibolla ainult kolm päeva.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kahjuks ei tea, kuna loomad lihtsalt toodi meile, kui nad olid juba mingis kindlas vanuses. Keegi ei hakanud kassi ega koera sünnipäevade kohta ka pärima. Mingeid traditsioone tähistamaks nende tulemise päeva ka ei olnud.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole küll midagi õmmelnud, mänguasju ka ei olnud, aga kass kunagi jõllitas mingit teist kassi kuju ükskord. See vist mingisugune kasside enesetõestuse mäng, et see kes ennem pilgu ära pöörab, on kaotaja. Lõpuks ta sai ikkagi aru, et too kuju polnud päris, aga tõsiselt naljakas oli vaadata, kuidas kass pool tundi vihaselt teist kassi passib. Koeraga sai mängida palli viskamist ja kui ta hammaste vahel tokki hoidis, siis sai n-ö koeraga jõudu katsuda. Pesemiseks ei kasutanud me midagi erilist ja ega spaasse ka kedagi viima ei hakanud.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ma arvan, et loomaga peab lihtsalt teatud piirides mängima ja mitte ainult kallist loomatoitu talle ostma. Ja ega keegi eriti ei viitsiks loomaga liiga palju tegeleda. Keegi ei käi koeraga liiga palju jalutamas.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on tekkinud loomade jaoks palju erinevaid moodsaid olmeelu uuendusi. Kasutatakse riideid, on olemas lemmikloomahotellid, käiakse lemmikloomadega spaades ja on lai valik erinevaid loomatoitusid ja mänguasju. Nõukogude ajal anti loomale, mida võtta oli. Loomatoitu siis osta ju ei saanud ja loomadele erinevaid teenuseid eriti ei olnud.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Koer „pandi magama", kuna kõrvahaigus oli muutnud koera agressiivseks, mis häiris tal endal normaalselt käituda isegi. Ta koguaeg raputas ja hõõrus ennast ja oli liiga rahutu. Koer maeti metsa maha ja keegi seda vaatama ei tulnud. Kass suri vanadusse või siis mingisse haigusesse, surnuna ta igatahes leiti. Ta maeti aeda ja keegi ka seda vaatama ei läinud. Uut looma ei peetud õigeks võtta, kuna ei ole aega ja energiat nendega tegeleda.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Alguses püüti kassi niimoodi kasvatada, et ta ei kraabiks küüsi vastu diivanit, isegi mingisugune sein pidi olema talle alguses kraapimiseks, aga ta ei võtnud seda omaks ja ta jätkas diivani kraapimist. Asjal ei käidud sees ja õnneks ka peenraid ei kraabitud. Kass küll võis laualt süüa, kui sai (viinerid just), aga selle vastu rohtu ei leitud ja lihtsalt harjuti toitu kassist eemal hoidma.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Eriti ei olnud neil halbu kombeid. Oli ainult see, et koer läks kuudi asemel mingi varju alla alati, kuuti ta ei võtnudki omaks. Ja seda probleemi ei saanud ka kahjuks kuidagi lahendada.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei õpetanud kahjuks ühtegi trikki, kuna võibolla ei tegelenud koeraga piisavalt ja ei näinud selles mingit eesmärki, koer küll oli suhteliselt sõnakuulelik, aga käsklusi nagu "lama“ ja „rullu“ ei tundnud. Koertekooli oleks ka olnud mõttetu teda panna, kuna koer oli rohkem lihtsalt koduvalvajaks ja sellest juba piisas.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma arvan, et loom saab inimesest tema meeleolude järgi aru ja oskab kuuletuda ka teatud käsklustele ja sõnadele, kui ta juba pöörab tähelepanu oma nime kuuldes. Ma otseselt ei rääkinud koeraga, aga ta kuuletus ja ma sain aru, et ka loomal on emotsioonid, muul suhtlustasandil temaga rääkida ei saanud.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ma arvan, et kindlasti võib, kui inimene muutub oma lemmiku suhtes liiga hellitavaks. Ma arvan, et lihtsalt vahepeal tuleb loomale meelde tuletada, et inimene on see, kes teda toidab ja temaga tegeleb.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Võibolla lastel on mingid väikesed kohustused loomade ees hoolitsemise mõttes, aga ma arvan, et loomad mõjuvad lastele positiivselt. Loomad maandavad stressi, mida küll lastel kui sellistel ei esine, aga mängukaaslaseks võib olla lapsele loom ideaalne. Ja selle võrra „suhtlevad“ lapsed loomadega rohkem.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Mingite klubidega ja inimestega ei ole tutvust teinud tänu oma lemmikule ma arvan, ei ole tekkinud selliseid kokkusattumusi ja mõtet liituda mõne klubiga.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Madu ja kilpkonn, üks on minu arust liiga „ilge“ ja teine liiga aeglane ja elab kaua. Veel ei võtaks endale väikseid ärritunud ja peenikese häälega kõvasti haukuvaid ülbeid koeri.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Jah, vanaema koguaeg toidab igasuguseid linde ja mulle tundub, et see täitsa meeldib talle, kunagi ta pani heina ka metskitsedele, aga enam pole neid metskitsi näha olnud.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ma arvan, et madu ja piraajad ja üldse sellised ärritavad loomad ei kõlba koduloomaks, kuna neil puuduvad emotsioonid, kuigi iguaan võiks olla minu jaoks üpriski huvitav.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom peaks olema n-ö armas, emotsionaalne ja kindlasti mitte ohtlik. Inimesed võtavad lemmiklooma tavaliselt sellistel eesmärkidel ikka, et oleks nagu midagi sülle võtta või vahepeal oma närve maandada lemmiklooma abil. Lemmikloom võib olla praktiline, aga ei pea olema.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Nad peavad lemmikloomi, et luua enda koju lemmiklooma atmosfäär ja nende iseloomus peitub tahe pidada lemmiklooma.