Kummikeks

Pealkiri

Kummikeks

Tekst

Kummikeksu olen ma põhiliselt mänginud 1–3 klassis. Seda me mängisime põhiliselt kolmekesi. Alati kui hakkasime mängima, hüüdsid kõik: "Mina essa", mina tessa!, mina kossa!". See tähendas, mis järjestuses me mängima asusime. Essa, tessa, kossa – esimene, teine, kolmas.

Kummikeksuks oli vaja umbes kolme meetri pikkust pesukummi, mis seoti otstest kokku. Kaks mängijat seisid vastakuti, ka nende säärte ümber oli kumm. Esimesena hüppaja ees oli nagu kaks paralleelset kummipaela.

Mäng hakkas peale I klassiga. Kummipael oli veel hästi allpool jalgade ümber. Järgmine oli juba II klass, kus kummipael tõsteti poolde jalasäärde. Mängija pidi kummipaela juures sooritama mitmeid sammusid: seest läbikäimisi, pealehüppeid. Kui mängija tegi apsu ja hüppas kummipaelast mööda, võis järgmine mängija asuda tema asemele, alates oma teed I klassist. Apsu teinud mängija läks tema kohale seisma.

Peale teist klassi järgnes III kl. Kui mängija tegi apsu, astus mängu jälle järgmine mängija jne. III klassis oli kummipael juba ümber põlvede.

Järgmine aste oli "porgand". Vastastikustest seisvatest mängijatest üks seisis jalad õlgade laiusel harkis, teisel oli kummipaelas ainult üks jalg. Selline asend moodustas "porgandi". Ka "porgandi" juures oli sellises asetuses I, II ja III kl. Järgmine mänguaste oli "kaalikas". Mõlemad vastastikku mängijad seisid jalad hästi harkis. Sellele järgnes "pliiats". Kus kummipaelas oli siis ainult üks jalg. Järgnes "tibu e. pime". Kus pidi silmad kinni hüppama. Viimane aste oli "maasikas", kus seisvad mängijad hüppasid koos kummiga eest ära, kui hüppav mängija sooritas oma hüppeid. See oli kõige raskem.

Iga järgu juures oli traditsiooniline I, II, ja III kl. Kes kõige esimesena jõudis need järgud läbi, sai võitjaks.

Täisviide

RKM, KP 6, 290/2 (1) < Kuusalu khk.

Maakond

Koguja sugu

Kool ja klass

Loksa I kk., 11. kl.

Kihelkond

Kuusalu

Kogumisaasta

1992