Kapsamäng

Pealkiri

Kapsamäng

Tekst

Mängijaid võib olla rohkesti. Mida rohkem, seda parem. Mängijad peavad olema „kapsad“, „peremees“ ja „varas“. Kapsaid võib olla palju. Varas ja peremees võivad olla kapsastest eemal. Varas tuleb peremehe juurde ja palub aia võtit. Võtmeks võib olla kas puutükk, pliiats või mingi muu asi. Varas seletab, miks tal aeda tarvis minna on: kas pall kukkus aeda või mingi muu vabandus. Peremees annab küll aia võtme, kuid kinnitab vargale, et ta kapsaid ei võtaks. Varas läheb kapsaste juurde, katsub, kas on ka kõvad. Kõik ei või kõvad olla. Kes lödid on ja varas maha vajutas, jäägu niikauaks maha, kuni peremees tuleb ja kapsad üles tõstab. Need kapsad, kes kõvad olid, viib varas enesega. Varas viib peremehele võtme tagasi.
Peremees läheb aeda kapsaid vaatama ja leiab, et muist kapsaid on kadunud, tõstab ka lömad kapsad üles ja lahkub. Varas tuleb uuesti võtit tahtma, ikka on tal vabandus. Peremees ei taha hästi anda ja küsib, kes viis kapsad ära. Varas ütleb: „Nägin, kuidas üks läks, kapsakott seljas.“ Peremees annabki võtme. Varas aias katsub jälle kapsaid, kõvad võtab jällegi endale. Peremees läheb jällegi aeda kapsaid vaatama. Leiab, et kapsaid on vähemaks jäänud.
Varas tuleb kolmandat korda peremehelt võtit paluma, jällegi peab vabandus olema. Kuid nüüd peremees ei anna võtit. Varas ütleb: „Eks tule ka.“ Peremees lähebki. Varas näitab üles ja hüüab: „Näe, lind lendab,“ või „lennuk läheb!“ Peremees vaatab suure uudishimuga ülesse, kuid selle ajaga võtab varas kapsad ja läheb ka ise koos kapsastega minema. Peremees lööb silmad maha ning näeb, et kapsad on kõik läinud. Peremees läheb minema. Varas tuleb kutsuma peremeest oma kapsasuppi maitsema. Peremees lähebki. Maitseb, tunnistab kõik omaks, kuid varas vaidleb vastu ja ütleb, et ta turult toonud. Peremees ei usu – siis kaaluvad käte pääl. Kapsad kas naeravad või on tõsised. Need võib ise valida, kummal naeravad ja kummal tõsised. Kui peremehel on rohkem kapsaid, on peremehe, kui vargal rohkem, siis varga omad.

Täisviide

ERA II 90, 777/8 (2) < Kuusalu khk., Kolga v., Muuksi k. < Jõhvi khk., Mäetaguse v. – Maimu Kers, Kolga algkooli õpilane (1935)

Maakond

Koguja

Kihelkond

Kuusalu