Kass ja hiir

Pealkiri

Kass ja hiir

Tekst

Mängijad seisavad ringis, näod sissepoole, ja hoiavad üksteise kätest kinni. Üksikute mängijate vahed ehk väravad peavad nii suured olema, et nendest „hiir“ läbi võib pääseda. Üks värav ehk kassiauk jääb alati lahti, säält võib „kass“ vabalt ringi sisse ja säält välja käia. Üks mängijatest määratakse kassiks, teine hiireks. Kass on ringi sees ja hiir väljaspool ringi. Hiirele avatakse igal pool väravad: kust ta mõtleb joosta, tõstetakse käed üles ja lastakse hiir vabalt läbi. Kassi eest pannakse aga väravad kinni: lastakse käed alla, et ta läbi ei pääseks. Kass võib ainult kassiaugust vabalt sisse ja välja käia. Saab kass hiire kätte (selleks on temal vaja hiirt käega puudutada), siis astuvad nad ringisolijate hulka, kuna järgmised kaks teist ringisolijat uueks kassiks ja hiireks hakkavad.
On mängijaid palju, siis võivad nad kaks ringi sünnitada – vähem ring suurema sees, ringide vahe nii suur, et seal lahkesti joosta saab. Kummalgi ringil on oma kassiauk sees, aga mitte ühel kohal, vaid üks ühel, teine aga hoopis teisel pool. Suure mängijate hulga juures võib ka kaks kassi ja kaks hiirt korraga jooksma panna.

Täisviide

ERA II 89, 251/3 (7) < Järva-Madise khk., Albu v., Aravete k., Jaagu t. – Asta Renke, Rava algkooli õpilane, s. 1921 (1935)

Maakond

Koguja

Kihelkond

Järva-Madise