Kekskast

http://www.folklore.ee/era/materjalid/parandiaastale/era_2_89_0070-keks.jpg

Pealkiri

Kekskast

Tekst

Kekskasti mängivad lapsed. Pulga abil tehakse hoovi peale või mujale maale (aga mitte rohu peale), niisugune joonis nagu kõrval näidatud. See tehakse nii suur kui soovitakse. Ülemist jaotuse osa nimetatakse „taevaks“. Taevast allapoole tulla on „põrgu“. Iga mängija otsib endale ühe klaasitüki. Mäng seisab selles, et üks mängija võtab oma klaasitüki ja viskab selle esimese kekskasti kasti, siis hüppab ühe jalaga ka sinna kasti ja võtab selle klaasitüki, viskab järgmisesse kasti, ja nüüd samuti hüppab ühe jalaga sinna ja toob klaasi ära. Järgmisena viskab klaasitüki kolmandasse kasti, nüüd aga hüppab esimesse ja teise kasti nii, et üks jalg esimesse, teine teise, ja siis teise jalaga üksi ühel jalal olles kolmandasse.
Samuti tuleb tagasi tulla. Hüpates aga tuleb tähele panna, et ei astu kasti kriipsu peale. Kes kriipsu peale astub, enam edasi mängida ei saa, mängima hakkab teine. Ja kui kord jälle esimesele mängijale tuleb, peab see kas otsast peale hakkama või läheb mängimisega sealt edasi, kus viga ennem tuli – muidugi nii, kuidas mängijad ise soovivad. Ka klaasi viskamise ajal tuleb tähele panna ja katsuda nii visata, et klaas ei läheks kekskasti kastide kriipsu peale. Kui läheb, on viga, ja teine mängija hakkab mängima.
See, kes viskab esimese, hüppab ühe jalaga sinna; kui viskab teise, hüppab ka sinna ühe jalaga; kui viskab kolmandasse, hüppab kahe jalaga: ühega esimesse ja teisega teise, ning siis ühe jalaga ühel jalal olles kolmandasse ja samuti tagasi. Kui saab visatud neljandasse, siis saab hüpatud nii nagu alguses: üks jalg esimesse, teine teise, siis ühega kolmandasse, ning edasi ühega (ühel jalal olles) neljandasse. Samuti kui neljandasse sai hüpatud, tuleb viiendasse hüpata (muidugi iga kord tuleb hüpates end tagasitulemiseks pöörata). Kui aga klaasitüki viskame kuuendasse, siis hüppame alguses nii, nagu kolmanda korral, et üks jalg esimesse, teine teise, siis kolmandasse ühel jalal, ja nüüd jälle üks jalg neljandasse ja teine viiendasse, ning edasi ühe jalaga kuuendasse; seitsmendasse samuti ühe jalaga, aga kaheksandasse – „taevasse“, seal võib käia kahel jalal. Tagasitulek „taevast“ on sama, mis oli sinnaminek. See mängija, kes kõige ennem on jõudnud taevasse ja tagasi, on võitja. Seepääle, kui soovitakse, hakatakse uuesti mängima. Praegusel ajal tarvitatav lastemäng suvel väljas.

Täisviide

ERA II 89, 70/3 (39) < Tapa l. < Virumaa, Vao v. – Leida Böckler, Tapa ühisgümnaasiumi õpilane (1935)

Maakond

Kihelkond

Tapa l