Maarjapäe olli perelahkumise päe …

Source

„Eesti rahvakalender“

Title

Maarjapäe olli perelahkumise päe …

Tekst

Maarjapäe olli perelahkumise päe, teraksed ja rentnikud läksid uue kuhade pääl, see olli iki Tali kantis ja Jäärjas ja Laiksaris. Jüripäe jäid illaks, sis ollid juba põllutööd. Ja teedel ollid veel põhjad all kah, säälkantis on savitsed maad, enne jüripäeva ollid teed alles märjad, põhjata, ei saanugi kolida, ikka maarjapäe vahetasid: öhed läksid, teised tullid, vahest ollid kahed korraga õue pääl, ku uued enne sisse jõudsid ku teised välla läksid. Taluteed olid kitsad, üks voor ootas tee otsa juures, ku teine mööda sai. [---]

Kommentaar

Teenijarahva kauplemine ja vahetus.
Teenistusse astumise ja uude kohta kolimise päevaks on üle Eesti olnud jüripäev, kuigi leping võidi sõlmida varem: küünlapäeval, vastlapäeval, maarjapäeval. Kolimisest maarjapäeval on enamus teateid Lõuna-Eestist, kus kevade varasem saabumine ja teede lagunemine on soodustanud varasemat kohavahetust. 20. sajandil on teenistusseastumise algust arvestatud ka kuu algusest – 1. aprillist või 1. maist.
* teraksed – pooleteramehed

Kihelkond

Häädemeeste

Koguja

M. Mäesalu

Kogumisaasta

1955

Täisviide

RKM II 58, 295 (49) < Häädemeeste khk – M. Mäesalu (1955)

Tähtpäev

Paastumaarjapäev

Teema

PERETELLIMINE

Tähtpäevateksti nr

41

Teksti nr

1318
Date Added
September 21, 2016
Collection
Tekstid ERAst
Item Type
Kalendriteade
Tags
/ /
Citation
“Maarjapäe olli perelahkumise päe …,” Eesti rahvakalender, accessed July 18, 2024, http://www.folklore.ee/erk/items/show/45318.