Vanaaegsed pidud ehk ilod ...

Source

„Eesti rahvakalender“

Title

Vanaaegsed pidud ehk ilod ...

Tekst

Vanaaegsed pidud ehk ilod. Nüüdsel ajal on juba palju muutund ja teisiti kõik need pidud või setu keeli ilod, kui neid ennemini peeti. Peaaegu ära kadund on „talstepüha ilo“, mis ennevanast üks tähtsamatest oli. Nüüd selle asemele koguvad poisid ja tüdrukud jõulu ajal mõnda setu tuppa ja saadavad seal aja tantsides ja viina juues mööda. Vanast oli see aga koguni teisiti. Katsun siin teha sellest ühte veikest kirjeldust ühe 80-aastase setu naese Hökla Petrovi jutustuse järele.

“Talstepüha ilo.“

Pääle pikki paastusid (6 nädalat), mis enne jõulu peeti, tulivad jõulud, kus jälle liha võis süüa. Esimene püha läks niisama mööda. Söödi ja joodi oma kodurahva keskel. Kuid õhta hakkas juba „praasnik“ peale. Tulivad kokku omast ja teistest küladest sugulased, ja siis söödi ja joodi ühes nendega juba enne selleks valmistatud sööke ja jooke. Esimese püha õhta ei mintud veel üldsele ilole. Teisel jõulupühal joodi ja söödi jälle omastega kuni õhtani. Siis pandi hobune ette ja nooremad sõitsid lähema kõrtsi juure, kus üldine ilo peale hakkas. Kõrtsi juure sõitis kaugelt ümbruskonnast palju rahvast kokku, kodu jäid ainult vanemad inimesed ja vigased. Seal joodi tublisti viina ja tehti kõiksugu naljasid.

Kommentaar

Külapüha.

Kihelkond

Setu

Koguja

I. Ziergand

Kogumisaasta

1926

Täisviide

E 58540/1 < Setumaa – I. Ziergand (1926)

Tähtpäev

Jõulud

Teema

PEOD JA KOOSKÄIMISED

Alateema

Külapühad

Tähtpäevateksti nr

138

Teksti nr

7215
Date Added
September 22, 2016
Collection
Tekstid ERAst
Item Type
Kalendriteade
Tags
/ / / / / / / / /
Citation
“Vanaaegsed pidud ehk ilod ...,” Eesti rahvakalender, accessed March 25, 2023, http://www.folklore.ee/erk/items/show/51215.