Riidajas ja Kärstnas algas tõnisepäeval kõrtsis …

Source

„Eesti rahvakalender“

Title

Riidajas ja Kärstnas algas tõnisepäeval kõrtsis …

Tekst

Riidajas ja Kärstnas algas tõnisepäeval kõrtsis ka peretellimine järgmiseks suveks või aastaks, kuna tellitud [sulased-tüdrukud] ise ameti tulid alles jüripäeval. Räägiti, et mõnel pool, nagu Tarvastus, vanemal ajal olla alganud see küll alles küünlapäevaga. Tõnisepäevast alates käidi siis peretellimise pärast kõrtsis, mida üldiselt kutsuti mokalaadaks. Iga neljapäeva ja pühapäeva õhtuti ja käisid ka need edasi, kes olid juba kauba ära teinud. [---] Nimelt andis kaubategemisel peremees poisile ühe rubla ja tüdrukule 50 kop. käsirahaks, mida palga juurde ei arvatud ja mida enamiste kõrtsis maha joodi, kuhu peremees ka omalt poolt lisa tegi. Kui kaup ei olnud sobiv, võidi seda raha kolme päeva jooksul tagasi viia ehk saata, millega oli kaup katkestatud [---].

Kommentaar

Peretellimine, mokalaat.
Teenistuslepinguid sõlmiti tõnisepäeval harva. Mokalaata – kõrtsis peretellimist – tuntakse Mulgimaal, kohati Võru- ja Läänemaal. Peretellimine algas enamasti küünlapäevast.

Kihelkond

Helme

Koguja

H. Martin

Kogumisaasta

1942

Täisviide

ERA II 303, 517/8 < Helme khk – H. Martin (1942)

Tähtpäev

Tõnisepäev

Teema

PERETELLIMINE, MOKALAAT

Tähtpäevateksti nr

26

Teksti nr

289
Date Added
September 21, 2016
Collection
Tekstid ERAst
Item Type
Kalendriteade
Tags
/ / /
Citation
“Riidajas ja Kärstnas algas tõnisepäeval kõrtsis …,” Eesti rahvakalender, accessed November 29, 2023, http://www.folklore.ee/erk/items/show/44289.