Elistvere valla rahval on ennemuiste see pruuk olnud …

Source

„Eesti rahvakalender“

Title

Elistvere valla rahval on ennemuiste see pruuk olnud …

Tekst

Elistvere valla rahval on ennemuiste see pruuk olnud, kui õpetaja jõulu esimesel pühal kantsle pääle läinud ja jutlust alustanud, siis on mõned kirikust kodu läinud ja sääl kõik raudasjad, mis neil kodu olivad, liigutanud ja koputanud, nagu sirbid: peab kerge olema vilja lõikada, vili ei pea maha pudenema, jne.; vikatid: hein peab siis hää saama ja elajad siginema; padad: supp ja pudru peavad siis kõik see aasta otsa head olema, ilmas [ei pea] puudus tulema; sahad: kerge künda, vili põllu pääl kasvama, jne.; uksehinged: kedagi paha ei tule siis uksest sisse, jne. 30 aastat tagasi tegi seda tempu veel iga jõulu esimesel pühal üks pobolimees nimega Raua Jaan Igavere külas Elistvere vallas Maarja kihelkonnas.

Kommentaar

Tööriistade liigutamine – suvel tööga teistest ees.
Paarkümmend teadet, rohkem maa läänepoolsest osast, kuulub samuti uusaasta kombestikku. Varasem komme on tööde imiteerimine, et need suvel paremini edeneksid (vt. põllundus).
* pobolimees – pobul, pops

Kihelkond

Kodavere

Koguja

A. Thomson

Kogumisaasta

1876

Täisviide

H I 4, 712 (1) < Kodavere khk – A. Thomson (1876)

Tähtpäev

Jõulud

Teema

KIRIKUSKÄIMINE

Tähtpäevateksti nr

62

Teksti nr

7139
Date Added
September 22, 2016
Collection
Tekstid ERAst
Item Type
Kalendriteade
Tags
/ / / / / / / /
Citation
“Elistvere valla rahval on ennemuiste see pruuk olnud …,” Eesti rahvakalender, accessed June 21, 2024, http://www.folklore.ee/erk/items/show/51139.