Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Ilmusid kaks värvikat valimikku värskest koolipärimuse materjalist

Lisaks juba varem trükivalgust näinud temaatilist pärimust koondavale kogumikule „Eesti õpilaste naljad“ ilmusid 2019. aasta kevadsuvel Reet Hiiemäe koostatud „Eesti õpilaste üleloomulikud kogemused“ ja Mare Kõiva koostatud „Eesti õpilaste lemmikloomalood“.
Lõviosa mõlema kogumiku tekstidest on pärit 2017. aasta lõpus ja 2018. aastal Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna eestvõttel toimunud koolipärimuse kogumisaktsiooni “Koolipärimus 2018” käigus laekunud materjalist.
Reet Hiiemäe raamatu eesmärk on pakkuda sissevaadet ehedasse õpilaspärimusse ja näitlikustada, et üleloomulikud kogemused ja kujutelmad pole kuhugi kadunud ka teadus- ja tehnikaajastul. Materjali hulgas leidub nii klassikalisi vaimunägemisjuhtumeid, mis võiksid samahästi olla üles kirjutatud sadakond aastat tagasi, kui ka moodsaid meediamõjulisi kirjeldusi, näiteks on viimastel aastatel lisandunud lood Slendermanist ja tapjaklounidest, mainitakse vaimude väljakutsumiseks kasutatavat äppi, samuti esineb taas sagedamini jutte ufodest. Endist viisi paelub õpilasi mahajäetud majadega ja tahtliku vaimude väljakutsumisega seotud närvikõdi.
Mare Kõiva raamat pakub ilmeka läbilõike lemmikloomadega seotud kogemustest, arusaamadest ja tunnetest, saamis- ja nimelugudest, lõbusamatest ja kurvematest seikadest, mille põhjal saab lugeja ühtlasi aimu kultuurimuutustest - näiteks uutest lemmikloomaliikidest (lisandunud on eksootilisi tõuge ja haruldasi liike), inimeste ja loomade suhete uuenenud mudelitest ning viisidest, kuidas oma kogemusi lemmikloomadega üldse sõnastatakse.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO