Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Ümarlaud "Soome-ugri rahvaste pühakohad"

Mis on pühakoht? Kuidas määratleda pühadust? Kuidas tekivad pühakohad? Kuidas ja kui kaua nad on võimelised inimestele, kogukondadele mõjuma? Kuidas väljendub looduse kummardamine kohtadel, kus kristlusel või islamil on valdav mõju?
Nendele ja teistele küsimustele vastasid Nikolai Kuznetsovi (Eesti Kirjandusmuuseum, Tartu ülikool) eestvedamisel ümarlauas osalejad: Eva Toulouze (Pariisi idakeelte ja kultuuride Instituut, Tartu ülikool), Nikolai Anisimov (Eesti Kirjandusmuuseum, Udmurti teadusinstituut) ja Tatjana Alõbina (vabakutseline teadlane): oma välitööde ja vaatluste põhjal udmurtide, komide, maride ja neenetsite juures arutavad nad antud teema erinevaid tahkeid. Ümarlaua geograafia katab Uuralite ja Volga ala.
Ümarlaua osalejad rõhutavad soome-ugri maailmavaadete avatust, sallivust ja nende uudishimu ja huvi erinevate usundite vaimsete spetsialistide ja väärtuste vastu. Arutluse all oli ka, kuidas erinevates regioonides võim suhtub pühakohtadesse, kuidas suhtutakse pühapaikade kaitsmisesse? Kas neid on vaja kaitsta? Mida selle kohta arvavad kogukonnad ja teadlased?
Ümarlauda salvestasid Maido Selgmäe ja Liivo Niglas. Ümarlauda saab kuulata ja vaadata: http://www.folklore.ee/rl/fo/loeng/2020_Ymarlaud_01.mp4
Ümarlaua korraldas Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond ja pühapaikade kultuurilise representatsiooni uurimine on osa plaanilisest uurimistööst. Vestlusringi toetasid projektid EKM 8-2/20/3 ja Eesti-uuringute Tippkeskus (CEES, TK-145).

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO