Kuidas kuulata muusikat peaaegu CD tasemel?


Selleks on vaja piisavalt kiiret arvutit, programmi, mis oskaks audio-mpg faile mängida, ja head helikaarti. Mpg-kompressioon on küll mõningaste kadudega peentes detailides, aga enamasti ei osata neid kadusid märgata. Tänu heale ulatusele, 44 kHz ja 16-bitisele hakkimisele ei ole peaaegu praktiliselt võimalik saadud häält CD häälest eristada.

.au helinäide Sun'i standardne helikodeering, Netscape' i enam kasutatav formaat kõikidel platvormidel. Meie lehel on kasutatud järgnevaid parameetreid: hakksagedus 11kHz, 8 bitti, stereo. Seega sageduslik ülempiir on umbes 5 kHz ja signaal-müra suhe ehk kusagil 40 db ringis.
.mp2 helinäide
.mp3
hakksagedus 44kHz, 16 bitti, stereo. Seega sageduslik ülempiir on umbes 20 kHz ja signaal-müra suhte määrab juba helikaart.



Kust leida mahamängijat?


Sõltuvalt arvuti tüübist on mpg-audio faile mängivaid Freeware või Shareware programme võimalik leida vastavatest tarkvaraarhiividest. Kõigepealt on kasulik vaadata Netscape' i kodulehele. Selleks on Netscape' i programmidel olemas nupp nimega "Home". Sealt võib leida sobiva plug-in'i.

Amiga
Vaata Aminet'i kataloogi mus/play. Eeldatav arvuti taktsagedus on vähemalt 40 MHz.
FreeBSD
Vaata FreeBSD kodulehele. Sobiv programm, mida otsida portide alt võiks kanda nime amp. Eeldatav arvuti taktsagedus on vähemalt 100 MHz (kui korraga on üks kasutaja).
Linux
Vaata siia! Eeldatav arvuti taktsagedus on vähemalt 100 MHz (kui korraga on üks kasutaja).
Mac
Abi võiks olla kahest lehmast. Sobiv programm mida otsida audio alt, on Macamp. Eeldatav arvuti taktsagedus on täpsustamata, aga Mac'i arhitektuuri arvestades peaks saama tulemusi vähemalt 50 MHz-se masinaga.
OS/2
Abi võiks olla hobbes' serverist. Sobiv programm mida otsida audio alt, on Warpamp. Eeldatav arvuti taktsagedus on vähemalt 100 MHz.
Windows, NT
Abi võiks olla endiselt kahest lehmast. Sobiv programm mida otsida audio alt on Winamp. Eeldatav arvuti taktsagedus on vähemalt 133 MHz. Windows peaks olema vähemalt 95.


Kuidas kasutada?


Programmi paigaldamise juhend sisaldub enamasti arhiivis. Kui kasutatav programm ei ole Netscape' i plug-in, siis on kaks võimalust:
  • Salvestada .mp2 või .mp3 fail oma arvutisse. Selleks tuleb minna lingile, vajutada hiire parempoolset nuppu ja seejärel Save link as
  • Õpetada Netscape' i kasutama välist programmi. Netscape Navigator' is toimub see järgnevalt. Avatakse Options. Sealt General Preferences. Siis Helpers. Failitüüp peab olema audio/x-mpeg, laiendid .mp2,mp3,mpa etc .... Nupuga [Browse] tuleb üles otsida paigaldatud programm. Lõpuks sulgeda aken [Ok] nupuga. Avada veel Options ja seejärel Save Options. Pärast uut Netscape' i käivitamist ei tohiks küsimusi enam tekkida.



cps