Kannatust, pikk fail! *** Warning, Long File!!tekstikatke

viide

kommentaar

s

rubriik

PM1

Mu ees laual on kaks värsket väljaannet. Ajalehe «Tartumaa Teataja» tõi mulle kolleeg («Võibolla tahad arvustada?») ja ajakiri «Tulu» tuli hommikul Tallinnast. Kaua tehtud kaunikene, pea tehtud pillapalla, tuli neid lehitsedes meelde vanarahva tarkus.

http://www.postimees.ee/leht/97/10/31/tana.htm#teine

EV 8487:165 Pea tehtud pilla-palla, kaua tehtud kaunikene

M

Meediaarvustus

PM2

Samas pole Mardna päri paljude meie treenerite arusaamaga, et spordimeditsiin aitab üle saada sellest, mis treeninguprotsessil tegemata jäänud. «Kui ikka 30 km pikkusel distantsil kaotab sportlane võitjale 10 minutiga, pole abi massaazhist ega psühholoogi poputustest,» nendib ta. «Sama on sportlase füüsilise võimekusega. Kui maailma tippsuusatajatel on hapnikutarbimine üle 170 ja meie omadel 150-160, pole mõtet ainult meditsiini abile toetudes loota kõrge koha saavutamisele tiitlivõistlustel. Ehk parafraseerides vanasõna: looda meditsiinile, kuid tee ka tööd!» lisab Mardna.

http://www.postimees.ee/leht/97/10/28/olympia.htm#kolmas

Ilmselt parafraas tuntud ütlusest Looda Jumalale, kuid ära ole ka ise hooletu

M

sport

PM3

AIVAR JARNE

Postimees

Alates 1. jaanuarist 1998 saavad inimesed kaela riigilõivud, mis neid enam õlgu kehitama ei pane. Kolmapäeval Riigikogus heakskiidu saanud uues riigilõivuseaduses on saatan tõepoolest peidus detailides, nagu tuletas puldis inglise vanasõna meelde Reformierakonna esimees Siim Kallas.

http://www.postimees.ee/leht/97/10/24/arvamus.htm#viies

Inglise tuntud alliteratiivne ütlus The devil is in the details.

M

Arvamus/pol

PM4

Kirjanike Liidu unenäod

Ott Arder

Mis on magusam kui mesi? Musi? Ehee, vanarahvatarkus väidab, et uni. Mina ennast vanaks ega targaks ei arva, aga juba teismelisena hakkas mind vaevama hüpertoonia. Õieti on vaevama pisut rängalt öeldud, minu vererõhk lihtsalt oli pisut kõrgem (norm 120/60, minul 160/90)

http://www.postimees.ee/leht/97/10/10/kultuur/kirjand.htm#teine

Vrdl EV 12904: 10 Uni on magusam kui mesi, esineb ka mõistatustes ja keerdküsimustes

M

KultuurK

PM5

Maradona tehku ka edaspidi väravaid. Jalaga, peaga või kasvõi käega, nagu 1986. aasta Mehhiko MMi veerandfinaalis Inglismaa vastu.

Sellepärast ei tasu ju nutta, Argentiina.

Uppuja haaravat alati kinni viimasest õlekõrrestki. Mine tea, ehk on just selle vanasõnaga seletatav argentiinlaste kirglik kiindumus oma suurtesse tütardesse ja poegadesse. Diktatuuri poolt sõdurisaabaste alla tallatud rahva eneseusk on uuesti õitsele puhkenud paljuski ka tänu Maradona võrratule triblingule.

http://www.postimees.ee/leht/97/10/05/sport.htm#teine

EV 12925: 30 Uppuja hakkab õlekõrrestki kinni

M

Sport

PM6

Jani Tanskase suurepärast koordinatsiooni, nõtkust ja jõudu raamivad vaat et võimlejale ideaalsed strateegilised kehalised mõõdud - ta on 179 cm pikk ning kaalub 74 kilo. Praegu Jyväskylä ülikoolis kehalist kasvatust tudeeriva Tanskase osas peab hästi paika vanasõna «töö kiidab tegijat» - ta on riistvõimlemist harjutanud juba neliteist aastat ja kogu selle aja on ta juhendajaks olnud Mika Holopainen.

http://www.postimees.ee/leht/97/09/17/sport.htm#viies

EV 12515: 100 Töö kiidab tegijat

M

Sport

PM7

Pärast 1995. aasta Göteborgi MM-võistluste mitmemiljonilist kahjumit on kogu alal olnud sõna otseses mõttes näpud kroonikirstu põhjas. Ometi ütleb vanasõna, et kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Päästva messiase rolli on enda kanda võtnud, ei mitte mõni rikas ameerika sponsor, vaid hoopis nääpsuke jooksutäht Ludmila Engquist.

http://www.postimees.ee/leht/97/09/03/sport.htm#kaheksas

EV 1787: 70 Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem

M

Sport

PM8

Teine plaat «Portree» annab tõepoolest ülevaate Anti Marguste loomingust, sisaldades ühte tema suurimat teost - Sümfoonilised runod, taas raadioorkestri ja Neeme Järviga. Selle kõrval on nii kooriloomingut kui ka kammerteoseid. Oma kooriloomingus on Marguste alati silma paistnud erilise tekstivaistuga. «Vanasõna - vana hõbe» võiks ehk pealkirjastada kogu tema vokaalloomingut, kuigi kaugeltki kõigi teoste tekstid ei pärine folkloorist. Ütlemise täpsus, puändikus, selle võimendamine läbi muusika - nii võiks iseloomustada helilooja seostatust tekstiga.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/29/kultuur/soovitus.htm#teine

EV 13592: 15 Vanasõna - vana hõbe

N

KultuurK

PM9

Valitsuse komisjonid töötavad, sest väga kiiresti läheneb aeg, kus manööverdamisruumi peaaegu enam ei jää. Euroopa Liidu struktuuridesse liitumiseks esitatakse selged tingimused. Ei ole mingit kahtlust, et paarisajatuhandelise mittekodanike hulgaga Eestit Euroopa Liitu ei võeta.

Üks ladina vanasõna ütleb, et inimesega on nii, et ta kas juhib oma elu või veab saatus teda kaasa. Muulastepoliitikas on Eesti valinud juukseidpidi kaasavedamise tee ja kavatseb seda suunda vapralt jätkata.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/28/arvamus.htm#kolmas


M

Arvamus/pol

PM10

Kes minevikku ei mäleta...

JOHAN AHLBERG, Tallinn

Idamaa vanasõna ütleb: koerad hauguvad, aga karavan läheb edasi. Eestis aga räägitakse, et ükski heategu ei jää karistamata. Nii see meie elus on.

Edgar Savisaar on Eesti poliitikutest üks suurimate kogemustega mees. Teda võtavad tõsiselt ka konkurendid.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/27/arvamus.htm#kiri1

Laialt tuntud rahvusvaheline ütlus

M

Arvamus/kirjad

PM11

Seaduse muutmine nii olulise sätte puhul on lubamatu, muutuse tegemine oleks selge vaimupimedus, millega seatakse ohtu kõigi Eesti kodanike ja alaliste elanike elu ja tervis. Eesti rahval on olemas ilus vanasõna: parem hoida kui ohata. Tegemist ei ole küünilise suhtumisega hättasattunud vanakestesse, nende olukorra parandamiseks on olemas teistsuguseid vahendeid kui seadusemuutmine ning nende vahendite loend oli antud ka eelnimetatud «Postimehe» artiklis.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/16/arvamus.htm#kiri2

EV 1430: 155 Parem hoida kui oiata

?

Arvamus/kirjad

PM12

Aga savisaarluse vaimne tase tahab selmet õppida teiste kogemustest ning tegelda oma aja ja koha probleemidega, hakata kordama teiste aastakümnete taguseid eksisamme. Aga võib ka olla, et magnetina tõmbab savisaarlust suurema ümberjagamisega kaasnev jagajate suurem võim nii nende üle, kellelt võetakse, kui nende üle, kellele antakse. Lisaks see, et vastupidiselt vanasõnale ei jää jagaja näpud paljaks.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/13/arvamus.htm#kolmas

EV 2365 Jagajale jäävad näpud

M

Arvamus/pol

PM13

See on siis uus lugu, et marjuliste rong ei tohtinud hilineda, ilus ilm oli ja muidu oleks kallist marjaaega kaotsi läinud. Marjulised loodavad, et Eesti Raudtee edaspidigi nende eest hoolitseb. Tööle sundhilinejatele ütlen lohutuseks eesti vanasõna: töö pole jänes, et eest ära jookseb.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/09/arvamus.htm#kiri3

EV 12416 Ega töö jänes ole, et eest ära jookseb

M

Arvamus/kirjad

PM14

Sõna on sündmus, ideaaljuhul peaks ta rääkijale meelde tuletama kõike seda, mis temaga on juhtunud, mida ta on lugenud, mida ise läbi elanud, nende seast võiks valida ja meilegi rääkida.

Kuid just siin, tundub mulle, on peidus vähk, just siia on kõngenud kõnekäänuline kutsu. Olen pisteliselt kuulanud ka muukeelseid reportaazhe. Ikka on nii, et mõni ootamatu võrdlus loob elevuse.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/08/kultuur.htm#neljas

Vrdl EV 3513:1 Küll kaval tiedäb, kus kive all vähk peitub, siin ilmselt segatud ütlusega Siia ongi koer maetud


Kultuur

PM15

Vals pettis nii Levi ja Kutot kui selle tundmatuks jääda soovinud töötajat. «Mis on selle loo moraal? Nagu ütleb Hiina vanasõna - tasuta lõunat ei ole olemas

Süüdimõistva otsuse korral saab Merike Vals karistada aresti või vabadusekaotusega ühest kuni kuue aastani.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/06/krimi.htm#yheksas

Kaasajal väga tuntud ütlus, Eesti arhiivitekstides registreeritud pole

M

Krimi

PM16

Eredaim näide on Göteborgi maailmameistritele Ateena MMile vabade pääsmete andmine. Keegi ei kahtle, et selliste tähtede nagu Michael Johnsoni või siis John Godina ees punase vaiba lahtirullimine on kasuks kergejõustiku imidzhile. Taunitav on hoopis see, kuidas Nebiolo selle uuenduse läbi surus. Või mis surus? Selliste suurte ja tähtsate probleemide lahendamine kuulub igas demokraatlikus organisatsioonis parlamendile, seega IAAFi istungjärgule, antud situatsioonis langetas aga otsuse Nebiolo isiklikult. Küllap lähtudes vanasõnast: ise tehtud, hästi tehtud.

Ameeriklased ehk aplodeerivad talle, kuid tegelikult võib seda Nebiolo sammu hinnata kui valusalt ausa mängu varbale astumist.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/04/sport.htm#1

EV 7982: 3 Oma tehtud, hästi tehtud

M

Sport

PM17

Nagu teisteski normaalsetes majandusharudes, on ka põllumajanduses märksõnaks saamas tootmise efektiivsus, mitte külvipinna ja kariloomade arvukus. Edu on saavutanud need põllumehed, kel tulud-kulud enne põhjalikult läbi kaalutud.

Ütleb ju vanarahva tarkuski - üheksa korda mõõda, üks kord lõika. Lattu tootmine ja ülearuste kulutuste tegemine lootuses, et küll keegi ikka ära ostab, ei too tulu kusagil, saati siis põllumajanduses.

http://www.postimees.ee/leht/97/08/02/arvamus.htm#kolmas

EV 14841: 40 Üheksa korda mõõda, üks kord lõika

M

Arvamus/pol

PM18

Maaerakonnad on teinud sellest järelduse, et üksikud perekonnad, kes on saavutanud kontrolli pankade üle, soovivad saada kontrolli ka maaomandi üle.

Vanasõna ütleb, et kõik ei mahu marjamaale, muist peab jääma karjamaale. Nüüd selgub, et liberalismi maski varjus olevad opositsiooni liidrid ei taha maarahvast ka karjamaale lasta!

http://www.postimees.ee/leht/97/08/01/arvamus.htm#esimene

EV 6421: 125 Kõik ei mahu marjamaale, muist peab jääma karjamaale

M

Arvamus/pol

PM19

/à/rääkimata vaesematest lõunapoolsetest liikmesmaadest on ka meie mõistes väga jõukad Taani, Luksemburg ja Belgia nende riikide hulgas, kes saavad Euroopa Liidult rohkem raha kui liikmemaksuna maksavad.

Sakslaste nõude tuumaks on üleskutse teistele riikidele, et uues Euroopas tuleks üles näidata suuremat solidaarsust. Iseenesest samuti mõistlik, sest vanasõna põhjal võiks öelda: kes maksab arved, tellib varem või hiljem muusika niikuinii.

http://www.postimees.ee/leht/97/07/30/index.htm#teine

Parafraas ütlusest kes maksab arved, tellib ka muusika, Eesti arhiivitekstides registreeritud pole

M

Repliik

PM20

Eile nägi rahvusvahelisele päästeõppusele «Cooperative Safeguard '97» sõitnud Eesti üksus, milline on tavaline Islandi ilm: maadligi vajunud pilvedest pritsib peenikest teravat vihma näkku ja tuul tahab lagedal väljal jalust tõugata. Kuid eilne ilm lükkas ümber islandlaste kõnekäänu, et kui ilm ei meeldi, oota pool tundi - kogu päev oli selline, et eestlane ei laseks koeragi välja.

Homme hommikul algab tegelik päästeõppus, mille legendi kohaselt väriseb Islandil maa ja üle 20 NATO rahupartnerlusprogrammiga liitunud riigi saadavad oma päästeüksused katastroofipiirkonda.


http://www.postimees.ee/leht/97/07/24/uudis.htm#seitsmes


M

uudised

PM21

«Väikeriigid ei suuda kunagi oma sportlaste meditsiinilise ettevalmistuse poolest suurriikidele vastu seista,» arvab Tiia perekonnatuttav. «Nõukogude Liidus püüti dopinguga vahelejäämised maha vaikida, praegu antakse see-eest täie rauaga.»

Sellise olukorra kohta kehtib kaks head vanasõna. «Pada sõimab katelt, ühed mustad mõlemad» ning «targem annab järele». Sõltub igaühe heasoovlikkusest, kumba eelistada.

http://www.postimees.ee/leht/97/07/19e/elu.htm#esimene

EV 11629: 45 Targem annab järele

M_2

Extra' Elu_2

PM22

«Väikeriigid ei suuda kunagi oma sportlaste meditsiinilise ettevalmistuse poolest suurriikidele vastu seista,» arvab Tiia perekonnatuttav. «Nõukogude Liidus püüti dopinguga vahelejäämised maha vaikida, praegu antakse see-eest täie rauaga.»

Sellise olukorra kohta kehtib kaks head vanasõna. «Pada sõimab katelt, ühed mustad mõlemad» ning «targem annab järele». Sõltub igaühe heasoovlikkusest, kumba eelistada.

http://www.postimees.ee/leht/97/07/19e/elu.htm#esimene

EV 8196: 220 Pada sõimab katelt, ühed mustad mõlemad

M

Extra' Elu

PM23

Siseminister poeb peitu

VAHUR KALMRE

Kritiseerides ajakirjandust, miks ikkagi kirjutatakse siseministri väidetavast kihutamisest või tema oskamatusest vahet teha metalliärimehe ja siseministri rollil, on Lepikson leidnud vanarahva tarkuse: igaüks annab hinnanguid oma rikutuse tasemelt.

http://www.postimees.ee/leht/97/07/15/arvamus.htm#kolmas

Kaasajal tuntud ütlus Igaüks mõtleb vastavalt oma rikutusele.

M

Arvamus/pol

PM24

Eestimaa küla oli terve ja puutumatu. Talupered omavahel sõbralikumad.

Vanasõna ütleb, et põllumees on põline rikas. Seda ta ka tõestas oma tööga. Igas talus tehti rasket ja tõsist tööd ning sellest elatus nii pererahvas kui ka linlane. Maa oli täidetud rahvaga.

http://www.postimees.ee/leht/97/07/14/olnust.htm#teine

EV 9191: 115 Põllumees põline rikas, ametmees ajuti rikas, kaupmees korrati rikas

M

Olnust Olevale/jm

PM25

Tallinna linnavalitsuse eelarve on miljonites kroonides täitmata. Mida kavatsetakse eelarve täitmise kindlustamiseks teha? Või oodatakse sinisilmselt, et ehk ikka laekub.

Linnapea peaks lähtuma vanarahva tõekspidamisest - enne töö, siis palk. Ta ei peaks küll oma palga tõstmise üheks põhjuseks tooma Keila linnapea suuremat palka. Piilumine kolleegi rahakotti on ebaeetiline ja väiklane, eriti kui oled kolleegi kõrval veel üsna «roheline».

http://www.postimees.ee/leht/97/06/20/arvamus.htm#kiri3

EV 12430: 35 Enne töö tehakse, pärast palk maksetakse.

N?

Arvamus/kirjad

PM26

Siinjuures meenutame valitsuse komisjoni esitatud ettepanekuid selle kohta, et soodustused: toetused, maksusoodustused ja turukorralduse abinõud peavad olema omavahel seotud ja kooskõlas. Ühe abinõu kasutamine võib muuta teised mõttetuks.

Eesti rahvatarkus kõlab: maanurk annab, hoonenurk võtab. Seda iidset põllumehe tarkust ei tohi unustada.

http://www.postimees.ee/leht/97/06/18/arvamus.htm#esimene

EV 1517: 20 Hoonenurk võtab leiba, põllunurk annab leiba.

M

Arvamus/pol

PM27

Kust otsida kurja juurt? Millise kivi alla on koer maetud?

Vanasõnad ei ole enam moes ja sageli nad lihtsalt enam ei kehti. Kui tegija peab aina oma tööd kiitma, ei saa töö enam sõnaõigust. Siia peaks vanasõnaline seletus sobima küll: tühi toob tüli majja. Tänasest eesti teatrist ja teatrielust kõneldes tähendab tühjast tõusnud tüli seda, et ajaviitelisemat laadi teatri seis üldse ja komöödia lugu eriti on lihtsalt kehv.

http://www.postimees.ee/leht/97/06/14/kultuur.htm#esimene

EV 12687: 220 Tühi toob tüli majasse

M

Kultuur

PM28

Mitmed Ida-Euroopa riigid, sealhulgas Poola, Leedu, Läti, on aktiivselt sekkunud põllumajandussaaduste turuprobleemidesse, mis on leevendanud kõlvatut konkurentsi, vahendajate tegevust ja kapitaliühingute mõju tootja suhtes. Nüüdseks on need abinõud andnud ka esimesi tulemusi.

Meenub, et meie vabaturujutlustajad on neid riike selle eest tugevasti kritiseerinud. Paraku kehtib siin vanasõna, et kes pärast naerab, naerab paremini. Kui näiteks Poola põllumajandus ei jäänud reformide-eelse tasemele ja /à/

http://www.postimees.ee/leht/97/06/13/arvamus.htm#teine

EV 7165: 45 Kes pärast naerab, naerab paremini

M

Arvamus/kirjad

PM29

Ühest vastust pole. Võib vaid oletada võimalikke põhjusi. Näiteks perekondlik või kultuuriline traditsioon, mis on omane valdavalt traditsioonilistele kirikutele, nagu luterlus ja õigeusk. Uute liikumiste puhul (näiteks New Age või mormoonid) võib määravaks saada sõprade või lähikondsete eeskuju, osaduse leidmise vajadus. Võimalik, et ka huvi millegi eksootilise või teistsuguse vastu.

Vanasõna ütleb, et tühi kott ei seisa püsti. Nõnda on ka usuliikumistega. Ilmselt on traditsiooniline kirik jätnud midagi tegemata, et ta ei ulatu inimesteni.

http://www.postimees.ee/leht/97/06/11/tartu/uudis.htm#seitsmes

EV: 12667 Tühi kott ei seisa püsti

M

Tartu uudised/TartuPostimees

PM30

Kõige sandim lugu on see, et kedagi ei oska ei häbipinki, süüpinki või kohtupinki istuma panna.

Ei saa saamagi: peaksime sinna kõik üheskoos istuma, aga nii pikka pinki pole olemaski. Ja kui olekski, võibolla lõhuksime sellegi ära? Üks eesti vanasõna ütleb: parem on pingi all rahuga kui pingi peal rahuta.

http://www.postimees.ee/leht/97/06/07e/elu.htm#teine

EV 8874: 1 Parem on pingi all rahuga kui pingi peal rahuta.

M

Extra' Elu

PM31

Parempoolsetel ei õnnestu mõjuvõimast televisiooni ja raadiot kuidagi enda käpa alla saada.

Need ja tulevikus ees ootavad takistused Leedu paremkoalitsiooni teel ainult tunduvad tähtsusetutena. Konservatiivid peavad toime tulema eufooriaga, mis ilmnes pärast suurvõitu Seimi ja kohalike omavalitsuste valimistel. Võim saab teoks igapäevase tööga. Praegu on aga nagu vanasõnas: ka väike kivike võib vankri kraavi ajada...

http://www.postimees.ee/leht/97/06/05/valis.htm#viies

EV: 14459: 75 Veike kivi lükkab ennem koorma ümber kui suur

M

Välis

PM32

Kiri toimetajale

Hea unustatakse ära

Paha pannakse tähele. Ammune rahvatarkus käib ka Jüri Jalaka kirja kohta (PM, 31. mai). Mitmed igati õiged mõtted ei pääse mõjule. Lugeja keskendub hoopis autori väljenduslaadile. See pole aga kaugeltki laitmatu.

http://www.postimees.ee/leht/97/06/03/arvamus.htm#kiri1

EV 1162: 10 Heategu unustatakse ära, pahategu pannakse tähele

M

Arvamus/kirjad

PM33

ANDRES VARIK

Vanarahva tarkus, et sogases vees on kergem kalu püüda, näib olevat aukohal ka Reformierakonna arsenalis. Kuigi Andres Lipstok püüab 27. mai «Postimehes» maha salata mitmeid negatiivseid tendentse Eesti arengus, oleme kahes põhimõttelises seisukohas samal arvamusel - liberaalne majandus loob paremad eeldused majanduse arenguks ning põllumajandus ja maaelu vajavad toetust.

http://www.postimees.ee/leht/97/05/29/arvamus.htm#esimene

EV 10258: 25 Sogases vees on hea kalu püüda.

M

Arvamus/pol

PM34

Huvitav pink

ÜLO LUUK,

Tartus on peale huvitavate nähtuste veel ka üks ülihuvitav. See on Riia tänaval Raja bussipeatuses, kui linna poole sõita. Nimelt pink, mis oli ka lehes huvitava nähtusena, on nüüd hoolitsevalt uuesti aeda paigutatud. Ju pink ei taha, et isegi need, kel teda tõeliselt vaja on, temal istuksid. Ka selle pingi eelkäija oli huvitav: ta oli pildil olnud pingi all selili aias ja mädanes sinna. Noh, pingilt ei ootagi erilist mõistust ega mõistmist, aga nendel kätel, mis nürimeelse järjekindlusega pinki tõstavad, peaks ju kusagil pea ja süda ka olema. Aga võta näpust - pole, või siis väga rumal. Aga kui see pea on juhtunud ka kooliharidust saama, siis käib tema kohta vanasõna «Haridus matsi ei riku!».

http://www.postimees.ee/leht/97/05/28/tartu/kirjad.htm#neljas

Eesti arhiivitekstides ütlust registreeritud pole.

M

Arvamus/kirjad

PM35

"Petetud naiste klubi" / "The First Wives Club"

VALDO JAHILO

«Narri naist üks kord, narrib naine sind üheksa korda tagasi,» võib osundada tuntud vanasõna ajakohasemale tõlgendusele. Hugh Wilsoni filmi «Petetud naiste klubi» iseloomustamiseks sobib see ütlus ideaalselt. Hoiatus pole niisama selle loo algusesse paigutatud. Enne mõtle, siis tegutse!

http://www.postimees.ee/leht/97/05/24e/film.htm#teine

Vrdl EV 7398: 175 Narri põldu üks kord, põld narrib sind üheksa korda.

M

Extra' Film

PM36

Hea eeskuju

L. LUTS, Tallinn

Süües kasvab isu - see tuntud kõnekäänd on saamas paljude firmade juhtlauseks. Ja seda kasvavat isu rahuldatakse tavaliselt maksumaksja arvel.


http://www.postimees.ee/leht/97/05/23/arvamus.htm#kiri2

EV 11295: 20 Süües kasvab isu.

?

arvamus/kirjad

PM37

Leige, keskmise temperatuuriga vesi. Siiski, kas olukorras, kus teatrid on täis väljaõppinud, professionaalseid, ent alakoormatud (noori) näitlejaid, on ikka mõtet tuua lavale veel üht mitte millegi poolest erilist amatöörnäitlejat (Margot Mängel tütre osas)? On see veel üks provitsihõnguline kogupere-ülelinna-teatri avaldumisvorm?

Muistne rahvatarkus teab öelda, et tagumised tapetakse ja esimestel läheb ka halvasti. Ning et keskmised jõuavad koju. Nojah, kui kiretu kojujõudmine on kõik, mida elult tahta, siis on keskmiselt leige vesi tõesti ainusobiv keskkond. Ainult et leige jahtub ruttu külmaks...

http://www.postimees.ee/leht/97/05/21/kultuur.htm#teine

Vrdl EV 702: 1 Esimesed heidetakse, tagumised tapetakse, keskmised koju tulevad

N

Kultuur

PM38

RAIMU HANSON

«Hommikutelevisioon», 18. mai, ETV

Nagu lind, nõnda laul, ütleb vanasõna eksimatult. Karmel Eikner on ennast vaatajate silmade võrkkesta söövitanud kui kultuurizhurnalist ja seilas eelmise «Hommikutelevisiooniga» edukalt kultuurilaineil. Eilse keskhommiku poolteist tundi sisustanud sporditoimetaja Lembitu Kuuse leidis oma saate ainese mõistagi sportlikust eluvallast.

http://www.postimees.ee/leht/97/05/19/tana.htm#teine

EV 5909: 155 Kuidas lind, nõnda laul

M

Meediaarvustus

PM39

Keskendusin matshi jälgimisele, kui korraga puudutas keegi mu õlga ning päris, kas mu kõrval olev koht on juhuslikult vaba. Oli küll. Vaatasin küsijat lähemalt ning taipasin korraga, et vanasõna «kui Muhamed ei tule mäe juurde, võib mägi tulla Muhamedi juurde» võib paika pidada ka niipidi. Tundsin kõrvaleistujas ära Alpo Suhose, Soome koondise peatreeneri aastatel 1982-86.

http://www.postimees.ee/leht/97/05/10/sport.htm#kolmas

EV 7069: 5 Kui ei tule mägi Moosese juure, läheb Mooses mäe juure

M

Sport

PM40

Korruptiivse käitumise jäägikas hukkamõist olnuks parim väljund, mis nendest kahest loost võrsuda võinuks - nii jäägikas, et midagi sellest jääks mälestuseks ka pärast seda, kui pahad on andeks palunud ja tõotanud taas heaks hakata. Ent ETV, Ott ja Talvik, igaüks omal viisil - Ott robustsel moel intelligentsemat kvaliteettööriista esitledes ja Talvik intelligentsemal moel vähemstruktuurset etlejat maale tuues - saavutavad kuidagi liiga hõlpsasti, et midagi ei ole juhtunudki - ka mitte kahetsusväärset tegu ei ole toime pandud! ETV verifitseerib eesti vanasõna, et suuremad sõidavad tõllas ja väiksemad lipendavad tuule käes.

http://www.postimees.ee/leht/97/05/09/arvamus.htm#teine

Vrdl EV 14474: 35 Väiksed vargad ripuvad võllas, suured sõidavad tõllas

M

Arvamus/pol

PM41

Ääsikuumuses sündinud kunst

ELVI NASSAR

Sepp see sööb küll selget leiba, selgemat sepa emanda.

(Soome )

http://www.postimees.ee/leht/97/05/07/tartu/kesonkus.htm

Siin otsitud, teatud määral tuntud ka Eestis - vrdl EV 10315: 1 Sepp sööb selget leiba, selgemat veel sepa naene.

N

Kes on kus/TartuPostimees

PM42

KAIDO FLOREN

Autori pilt ajalehes

Kirjutavad ajakirjanikud on teleinimeste peale kadedad. Pruugib vaid korra üle ekraani jalutada ja juba oled tuntum kui paarkümmend aastat lehes töötanuna. Pärast kolmandat korda nimetatakse sind juba staariks ning sopalehed avaldavad pikki kirjutisi sinu salapärasest filosoofiast.

Et seda ebaõiglust veidikenegi korvata, trükitakse lehes artikli juures autori pilt. Näiteks seda lugu lugedes silmitsete te minu fotot, mis arvatavasti jääb meelde paremini kui sõnad. Nagu hiina vanasõnas: üks pilt asendab tuhandet sõna.

http://www.postimees.ee/leht/97/05/07/tana.htm#teine

Rahvusvaheliselt tuntud ütlus, mida on arvatud ka valesti tõlgendatavat. Hiina antud vanasõna tegelik sisu olevat «Pildi tähendust võib väljendada kümne tuhande sõnadega»

M

Meediaarvustus

PM43

«Inimesed on meil kõvasti tööd teinud, tihti ka öösiti. Aga sel hommikul nii ei olnud,» mäletab Saksing.

Talle makstud üle pooleteise miljonilise kompensatsiooni kohta on tal oma versioon: «Ega see ole esimene ega viimane kord, kus mõne asutuse raamatupidamises eksitusi juhtub. Seda on ka Silmetis ette tulnud.»

Ning ta tuletab meelde vanasõna eksimise inimlikkusest.

http://www.postimees.ee/leht/97/05/03e/elu.htm#neljas

EV 530: 10 Eksimine on inimlik

M

Extra' Elu

PM44

Või erimeelsused valitsuseski, kui eile ameti loovutama pidanud siseminister Riivo Sinijärv oma patustanud kantslerit vahendeid valimata kaitses.

Sellest hoolimata ei maksa Siimannil veel niipea vedelaks lüüa. Kui tal ikka endal luukeresid kapis tõepoolest pole, nagu ta ise on väitnud, siis ei ole tarvis muretseda. Õige mehe hõlma ei hakka keegi, ütleb vanasõnagi.

http://www.postimees.ee/leht/97/04/30/index.htm#esimene

EV 14555: 145 Õige hõlma ei hakka ükski

A

Postimees-esilehekülg/JK

PM45

Nimelt lõpeb Lindströmi leping pärast Helsingi MM-võistlusi ning see, kas ta jääb soomlaste mällu pühaku või patusena, sõltub väga palju algava turniiri lõpptulemusest.

Küllap on ka Lindströmile tuttav vanasõna lõpp hea, kõik hea. Kuld tagaks talle eluaegse sangaripensioni, medalita jäämine tähendaks aga seda, et Soome koondis on jõudnud tagasi sinna nullpunkti, kust see nelja aasta eest liikvele läks. Siis võib julgelt öelda: maakera on tiirelnud taas ühe ringi ümber Päikese. Ja jälle näevad soomlased kõike tumedates värvitoonides: Euroopa kõrgeim tööpuudus, pimedad talveõhtud, masendus... Perkele, miks küll nendel rootslastel alati nii hästi läheb?

http://www.postimees.ee/leht/97/04/24/sport.htm#viies

EV 6132: 20 Lõpp hea, kõik hea

M

Sport

PM46

Palju tõenäolisemaks kui leket Loviisa tuumajaamas peavad Soome ametivõimud õnnetust idapiiri taga. Soomes jälgitakse väga tähelepanelikult uudiseid, mis tulevad Peterburi külje alt Sosnovõi Bori tuumajaamast. Samuti muretsevad soomlased ka võimaliku õnnetuse pärast Leedus Ignalina tuumajaamas.

Õppusi valmistati ette pikka aega. Aga nagu vanarahvas teadis öelda, ega tuumaõnnetus ei hüüa tulles, nii et kui ükskord pauk käib, läheb tunduvalt kiiremaks. Loodetavasti toimivad nüüd järeleproovitud infoliinid ka tõelises katastroofiolukorras.

http://www.postimees.ee/leht/97/04/18/valis.htm#viies

Vrdl EV 14714: 105 Õnnetus ei hüüa tulles.

M

Välisinfo

PM47

Suured sulid ikka tõllas

A. SÜTT, Tallinn

See vanarahva tarkus peab ka tänapäeval paika. Pole kuulda, et kedagi meie eliidist seaduserikkumiste pärast karistataks.

Ammu see oli, kui pealinna ühe linnaosa vanemal, vaatamata toimepandud pattudele, lubati ikka omal soovil lahkuda, kaasavaraks üle poolesaja tuhande kroonine valuraha. Egas meie endine valitsusjuht ka paljakäsi peaministritoolilt tagandatud, ilmselt tehti temalegi tugev toetussüst.

http://www.postimees.ee/leht/97/04/18/arvamus.htm#kiri4

Vrdl EV 14474: 35 Väiksed vargad ripuvad võllas, suured sõidavad tõllas

?

Arvamus/kirjad

PM48

Juba ajaloolase Nikolai Karamzini aegadest on Venemaal paatosega hüüatatud: «Varastatakse!» Seda läinud sajandil, seda ka praegu. Laisk on see, kes ei varasta, räägib vene kõnekäänd.

On täiesti ilmne, et mingi ühe kampaaniaga on rahva juurdunud suhtumist raske muuta. Ilmekalt on meeles, kuidas Mihhail Gorbatshovil kukkus haledalt läbi katse võõritada venelane viinast.

http://www.postimees.ee/leht/97/04/12/valis.htm#kuues


M

välis

PM49

Kingitud hobuse suhu ei vaadata

MALLE SALUPERE, Tartu

Meie esivanemad õppisid filosoofiat, eetikat ja viisakust vanasõnadest, kõnekäändudest ja rahvalauludest ning omandasid selle, mida nimetatakse elutarkuseks. /à/

Nii minul kui paljudel mu sõpradel ja tuttavatel on sügavalt häbi ja tahaks väga loota, et keegi vähemalt avalikult vabandada taipab. Saadi ju lõppude lõpuks ka palju vajalikku ja kasulikku, maksmata sentigi. Rääkimata sellest, kui palju toodi kohale nimelisi pakke.

Sõpru ei solvata ja kingitud hobuse suhu ei vaadata. Soliidne oleks asi lõpetada.

http://www.postimees.ee/leht/97/04/05/arvamus.htm#kiri4

EV: 3800 Kingitud hobuse suhu ei vaadata

N

Arvamus/kirjad

PM50

Parim meeldetuletaja on muidugi romaanivõistlus, olles ettevõtmine, mis raamatuid põhjendatult esile tõstab. Seekordne võistlus on läbi ja uus pole veel alanud (tähtaeg 1. oktoober 1998) ning kuna vanasõna järgi loetakse tibusid sügisel, pole paha sellest veelkord rääkida, seoses esimest raamatute müügile jõudmisega.

http://www.postimees.ee/leht/97/04/02/kultuur.htm#kolmas

EV 11987: 1 Tibusid loetakse sügisel. Arhiivis inult üks autentne tekst, kuid kasutus viimasel ajal suur, oletatavasti vene mõju

N

Kultuur

PM51

Helistasin kaardiga telefonile 487 222, nn teadetesse, ja palusin Tartu korteritelefoni numbrit. Suur oli aga minu üllatus, kui sealt vastati, et korteritelefoni saab vaid kaugekõnena!

Kõnekäänd ütleb, et miks otse minna, kui ringiga saab.

Kui varem oli võimalik 09-st saada kõik vajalikud numbrid, siis nüüd oota ja oota, millal sulle vastatakse. Nii röövitakse ebaõiglaselt ootamise pealt kõnemaksu.

http://www.postimees.ee/leht/97/04/02/tartu/kirjad.htm#esimene

EV 15301: 10 Miks otse minna, kui ringi saab

?

Kohalikud kirjad/kirjad

PM52

Alles äsja jagati Suure Vankri auhindu, Kultuurkapital premeeris omi väljavalituid, poole aasta pärast selguvad parimad Tartu teatrifestivalil ja täna, teatripäeva puhul, Rakvere teatris - kokku neli korda aastas ehk keskmiselt iga kolme kuu tagant.

Ja pea iga kord on need uued parimad ning see on ka loomulik. Kui on uued valijad, kus need parimadki samadeks jääda saavad! Vanarahvaski teab: ühele meeldib papp, teisele papi naine ja halba pole selles kõige vähematki.

http://www.postimees.ee/leht/97/03/27/index.htm#esimene

EV 15391: 2 Üts kõnõlas pappi, tõõnõ papi naist

A

Postimees-esilehekülg/JK

PM53

Seega ei tasu päikeselistest kevadpühadest lõunamaa rannas enam unistada. Ka bussireise Kesk-Euroopasse on Eesti firmadel õnnestunud hästi müüa. Näiteks Tensi Reisidel on seoses koolivaheajaga väljumas kuus bussitäit rahvast. Ja ega enam viisasidki jõuaks teha. Seega kehtib kõnekäänd «kes hiljaks jääb, see ilma on», ning ainukese reisimisvõimalusena tuleb kõne alla tavalise bussi-, rongi- või lennukipileti ostmine ja omapäi puhkuse ja ekskursioonide korraldamine.

http://www.postimees.ee/leht/97/03/22e/reis.htm#teine

EV 1263: 60 Kes hiljaks jääb, see ilma jääb.

M

reis

PM54

Idanaabritel on vahva vanasõna, mis maakeelde ümberpanduna kõlab umbes nii: kui varastada, siis juba miljon, ja kui vägistada, siis juba kuninganna. Ehkki miljon pole Peipsi-tagustel ammugi teab mis suur varandusehunnik ja kuningannadega on neil läbi ajaloo kitsas olnud, oma tõetera peitub selles siiski. Iga ettevõtmine pole tühise kasu pärast vaeva väärt.

http://www.postimees.ee/leht/97/03/22e/jess.htm#teine


M

Extra'-Jess

PM55

Vanasõna ütleb, et suured vargad sõidavad tõllas, väiksed ripuvad võllas. Maksuametnikele on pahaks pandud, et nad ajavad taga kodanikku, kes on unustanud mõnisada krooni deklareerimata, suured maksupetturid aga elavad priskelt ja igasuguse hirmuta.

Kõik vargad peaksid võllas rippuma, suuremad kõrgemal ja väiksemad madalamal. (Naerab.) Tegelikult ei tohiks muidugi vahet teha. See on aga vist niimoodi kujunenud, et väiksemaid sulisid on lihtsalt rohkem.

http://www.postimees.ee/leht/97/03/22e/index.htm

EV 14474: 35 Väiksed vargad ripuvad võllas, suured sõidavad tõllas

N

Postimees 'Extra'

PM56

See ongi peaaegu et täielik seletus keelemuretseja sihitule rabelemisele. Liiga lühike kirjakeele traditsioon annab tulemuseks lausa üleloomuliku aukartuse kirjasõna ees. Ja kaudsemalt ka kirjakeele ees üleüldse.

Keelearistokraatiat on veel nii vähe olnud, et keelekeskmikud ei suuda ilma hirmuta keelega suhelda. Nad kardavad keelt. Ja õige ongi. vanasõna ütleb ka, et kui hunti kardad, ära metsa mine.

Ja ega nad lähegi.

http://www.postimees.ee/leht/97/03/22/kultuur.htm#neljas

EV 1655: 2 Kes hunti kardab, see metsa ärgu mingu.

M

Kultuur

PM57

Opositsiooni heakskiidu on pälvinud veel regionaalminister Tiit Kubri lahkumine valitsusest. Kubri äraminek annab Siimannile võimaluse luua ministrikoht maareformiga tegelevale inimesele. Kuid kindlasti ei täida peaminister seda ametikohta ülepeakaela.

Nõnda meenutabki Siimanni esialgne kaadripoliitika vanasõna: tasa sõuad, kaugele jõuad. Ja kui erakorralised valimised vahele ei tule, siis võib kaugele sõuda küll.

http://www.postimees.ee/leht/97/03/17/index.htm#esimene

EV 11698: 35 Tasa sõidad, kaugemale jõuad.

A

Postimees-esilehekülg/JK

PM58

Esimest korda järjestas Valeri Kirss missikandidaadid pikkuse järgi. «See on ainukene mõõdetav suurus,» selgitas ta.

Edu saatis vanarahva tarkuse kohaselt keskmisi - numbrid 6 ja 7 olid teistest üle. Inimene on ilus teistmoodi kui ilus lill

http://www.postimees.ee/leht/97/03/15e/elu.htm#kaheksas

Vrdl EV 702: 1 Esimesed heidetakse, tagumised tapetakse, keskmised koju tulevad

M

Extra

PM59

Kõik võiks ju tore olla, aga Vagnoriuse vastased meenutavad vanasõna «Ära müü püüdmata karu nahka». Asi on selles, et pole veel selge, kes ja mis hinnaga ostab need «hindamatud» objektid, millest enamik kaotas väärtuse juba Nõukogude Liidu lagunemise ajal. Isegi ehitatava Butinge naftaterminaali (väärtus miljard litti) aktsiate müük on esialgu kahtlane. Nagu öeldakse, lubadused on liivale kirjutatud...

http://www.postimees.ee/leht/97/03/14/valis.htm#kuues

Ka Eestis - EV 3315: 40 Ära müü enne karu nahka ku karu käes

M

Välisinfo

PM60

Sotsiaaldemokraadid nimetavad terminaali strateegiliseks, kuid president Brazauskas ja peaminister Gediminas Vagnorius peavad seda kommertslikuks. Leedulastel on vanasõna: nimi ei riku asja. Niisiis pole asi nimetuses, vaid hoopis selles, et riik pole võimeline omandama terminaali aktsiate kontrollpakki, s.o üle 50 protsendi aktsiatest.

http://www.postimees.ee/leht/97/03/06/valis.htm#kolmas

Ka Eestis - EV 7435: 125 Ega nimi meest ei riku.

M

Välisinfo

PM61

Vägisi tuleb meelde vanasõna kingsepast, kelle majas pole kunagi korralikke saapaid.

http://www.postimees.ee/leht/97/02/26/sport.htm#1

EV 3788: 50 Rätsepal pole riiet ega kingsepal kinga

M

Sport

PM62

Kui ma loeks kusagilt näiteks jalgpallur Maradona väidet, et tema ei spordi raha pärast, hakkaksin ilmselt suure häälega naerma. Ma ei usuks teda. Karelini suust sama väidet kuuldes oleksin aga vait nagu sukk ning noogutaksin ainult pead. Siberi King-Kong on mitmel korral oma tegudega tõestanud, et tema jaoks on rahast tähtsam iidne vene vanasõna «ärgu olgu sul sada rubla, olgu sul sada sõpra» (tõsi, arvestades tänapäeva kiiret inflatsiooni Venemaal, kõlab see tõde paremini umbes nii: ärgu olgu sul sadatuhat rubla, olgu sul sadatuhat sõpra).

http://www.postimees.ee/leht/97/02/13/sport.htm#kolmas

EV 10025: 15 Sada sõpra ommõ inäbä kui sada ruublit rahha

M

Sport

PM63

Samojeedi rahvatarkus ütleb, et kahte asja ei tohi pilgata: mehe naist ja mehe palka. Eelmise aasta märtsis eksis siinkirjutaja rängalt selle reegli vastu ja pilas samal kommentaariveerul reklaamiasjamehi, kes ei täi näitlejatele töö eest korralikult honorari maksta.

http://www.postimees.ee/leht/97/02/12/kultuur.htm#teine


M

Kultuur

PM64

Järelikult tuleb leppida paratamatusega, et ühiskonna eetiline muutumine läheb aeglaselt, hoolimata väga kiiretest muutustest õigussüsteemis, majanduses ja teisteski ühiskondliku elu valdkondades. Seetõttu kehtib eetikaasjades õige hästi rahvatarkus, et üle oma varju ei saa ikka hüpata.

Eetika võlu ja ilu tunnustamine taandub sageli loogikale, et arenenud ja kultuursetes maades (näiteks seal Euroopas) käitub enamik inimesi vabatahtlikult ühtede kõigiti mõistlike ja niiöelda inimlike reeglite järgi.

http://www.postimees.ee/leht/97/02/12/arvamus.htm#neljas

Kliðeena väga tuntud, eesti arhiivitekstides vanasõnana ei ole.

M

Arvamus/pol

PM65

Kõikide sõjas kõigi vastu, nagu elu tihtilugu kipub olema, oleks raske ilma valedeta hakkama saada. Rundi vanasõna kohaselt, mees, kes ei valeta, ei suuda oma lapsi toita.

http://www.postimees.ee/leht/97/02/06/kultuur.htm#esimene

TR: rundi (põhj)

M

Kultuur

PM66

Mis teil praegu käsil on?

Loon oma erakooli - Maria kunstikooli. Kunstihariduse saamises on mitmed asjad hakanud mind häirima.

Vanasõna ütleb: kus viga näed laita, seal tule ja aita. Ei jäägi muud üle kui teha oma väike erakool.

http://www.postimees.ee/leht/97/02/01e/index.htm

EV 14006: 90 Kus viga näed laita, seal tule ja aita

N

Postimees 'Extra'

PM67

Võibolla on pikk poissmehepõlv meest natuke ka liiga ettevaatlikuks teinud, sest «aastaid olen pidanud end jälgima ja tundeid vaos hoidma - kui ratsionaalselt ei mõtle, võid rängalt libastuda. Nii et paratamatult tuleb sada korda mõõta ja üks kord lõigata. Vanarahvale piisas üheksast mõõtmisest, ent elu on tunduvalt mitmekesisemaks muutunud.»

Samas tunnistab Raidal, et õiget naist on ta otsinud pikki aastaid ja «usun, et see valik on õige».

http://www.postimees.ee/leht/97/01/18e/elu.htm#esimene

EV 14841: 40 Üheksa korda mõõda, üks kord lõika

N

Extra

PM68

Mida külvad, seda lõikad

MARI KÜLM, Viljandimaa

Seda vanasõna peaksid meie praeguse elu korraldajad ikka meeles pidama. Ei ole kellelegi saladuseks, et alaealiste kuritegevus kasvab. Vaadake aga korraks kriitiliselt meie teleprogramme. Filmide sisuks on põhiliselt vägivald, tapmine.

http://www.postimees.ee/leht/97/01/18/arvamus.htm#kiri3

EV 5150: 40 Mida külvad, seda lõikad

N

Arvamus/kirjad

PM69

Mõneti arusaamatuks jäi Riigikogu väliskomisjoni esimehe Eino Tamme stuudiosse toomine. Tamm rääkis vajadusest ühtlustada Eesti seadused Euroopa mallidega. Jutt seadustest oli küll nõrgalt seotud eelnenuga - Euroopa Liidu lähitulevikust ja nn Amsterdami lepingust. Ent seadusejuttu on räägitud ennegi, seda võib rääkida iga euroametnik.

Kordamine on tarkuse ema, ütleb vanasõna. Ega muidu ju Euroopasse pääse, kui tükid üle korratud.

http://www.postimees.ee/leht/97/01/10/tana.htm#teine

EV 4386: 7 Kordamine on tarkuse ema

M

Meediaarvustus

PM70

Kõnelemise kuldne kunst

PapaRex

Rääkimine on tänapäeva masindatud maailmas aegunud suhtlemisviis. Ütleb ju vanasõnagi, et rääkimine hõbe, vaikimine kuld.

Igapäevase lobisemisega hakkama saamine pole teab mis vägitükk. Suurema rahvahulga ees oma mõttetarkusega esinemine on aga üks peenike kunst. Vajadus kõnet pidada võib ette tulla mitmel puhul.

http://www.postimees.ee/leht/97/01/04e/jess.htm#esimene

EV 9956: 65 Rääkimine hõbe, vaikimine kuld

M

Extra'-Jess

PM71

Piirileping ega ühepoolsed järeleandmised Venemaale meid kahjuks sel alal ei aita. Eesti europoliitikat läinud aastal võib lühidalt kokku võtta vanasõnaga: palju kära, vähe villa.

Kui Eesti riik oma suhtumist ei muuda, võivad meil 1997. aastal ees seista ebameeldivad üllatused.

http://www.postimees.ee/leht/97/01/04/arvamus.htm#esimene

EV 8357: 55 Palju kisa, vähe villu

M

Arvamus/pol

PM72

Repliik

LEIVAMATMISEST JA SÕJAVÄEST

TIIU RITARI

Maha visat leväraas ikeb seitse aastat taga, ütleb vanarahvatarkus

http://www.postimees.ee/leht/96/12/02/index.htm#1

EV 5739: 1 Maha visat leväraas ikeb seitse aastat taga.

N

Repliik

PM73

Pindu teise silmas näeb....

L. RÕIGAS, Tallinn

aga palki iseenda silmas ei märka. Sedasi ütleb üks vanasõna. Mulle meenus see, kui vaatasin esmaspäeval TV 3 saadet «Õhtu Glorias». Mart Siimanni vestluskaaslasteks olid Mart Laar ja Siiri Oviir. Midagi uut neil sisepoliitika kohta öelda ei olnud. Sarjata said hoopis mittepoliitikud.


http://www.postimees.ee/leht/96/11/27/arvamus.htm#kiri1

EV 11889: 50 Teise silma näed pindu, oma silma ei näe palki

?

Arvamus/kirjad

PM74

Möödunud nädala lõpul Levil suusatatud 5 km vabatehnika distantsilgi oli parim soomlanna Kati Pulkkinen meie Kristina Shmiguni ning Pekka Vähäsöyrinki õpilase, jaapanlanna Fumiko Aoki järel alles kolmas. Aga nagu vanasõna ütleb, tasa sõuad, kaugele jõuad. Nimelt on Soome suusaliidu juhid andnud mõista, et naistelt oodatakse medalivõitu alles 2001. aasta Lahti MM-võistlustelt ning siiamaani on neil aega kogemusi omandada. Ja Lahti ümbruse metsades on soomlannad peaaegu alati hästi esinenud.

http://www.postimees.ee/leht/96/11/21/sport.htm#kolmasSport 96/11/21

EV 11698: 35 Tasa sõidad, kaugemale jõuad

M

Sport

PM75

Tunnistan, et tean vanasõna, mis lausub, et ilu on vaataja silmades. Või nagu ütleb «Undiinis» Kuninganna Isolde: Ka kõige rumalam mees näeb piisavalt selgesti, et saada pimedusega löödud.

Seepärast lähen uuesti teatrisse. Veel täna.

http://www.postimees.ee/leht/96/11/20/kultuur.htm#esimene


M

Kultuur

PM76

Aidata psühholoogilise abiga, aidata haridusasutustes jagatava õpetusega, üldrahvaliku selgitustööga.

Lähtudes vanasõnast, et uppuja päästmine on uppuja enese asi - siis mida me ise saame muuta? Vaid seda, mida suudame.

Suudame aga palju, kui vaid tahame. Kui jagub väheke aega oma tegude või tegematajätmiste analüüsiks ning mõistmiseks, et igaühel meist on vastutus Elu ees. Igaüks vastutab enese elu, oma laste elu eest. Vastutustundetus pole vabandus oma tegude eest. Vastutustunne on Homo sapiensi kohustus ja privileeg.

http://www.postimees.ee/leht/96/11/14/majandus.htm#kolmeteistkymnes

EV 15358: 1 Uppuja päästmine on uppuja enda asi

N

Majandus

PM77

Kujutan ette, et lausa enesetapp oleks tülitada New Yorgi slummis jalutavat sonimütsiga Foremani üleoleva nõudmisega: kuule papi, pritsi suitsule tuld! Vanasõna, küsija suu peale ei lööda, ei peaks sealkohal enam paika, sest need võivad jääda lõuapooliku viimasteks sõnadeks. Nii et rääkimine hõbe, vaikimine kuld. Ja küllap teadis seda ka dzhunglis rännanud David Livingstone, sest muidu oleks ta juba esimesel Aafrika-nädalal hinge heitnud.


http://www.postimees.ee/leht/96/11/13/sport.htm#kolmas_2

EV 5181: 240 Küsija suu peale ei lööda, aga võtja käe peale lüüakse.

M_2

Sport_2

PM78

Juba vanarahvatarkus ütleb, et kui mägi ei tule Muhamedi juurde, tuleb Muhamedil minna mäe juurde - huvitav, mis võluväega küll paari shokolaadikarva sprinterit Maarjamaale elama ja treenima meelitada? Veel kümmekond aastat tagasi pidi tumedama nahavärvi nägemiseks minema kas Tallinna Merekooli lõpuaktusele või siis teatrisse Shakespeare'i «Othellot» vaatama, ent nüüd võib eebenipuuvärvi külalisi kohata juba provintsilinnadeski. Iseasi on muidugi see, kui väledate jalgadega nad on.

http://www.postimees.ee/leht/96/11/13/sport.htm#kolmas

EV 7069: 5 Kui ei tule mägi Moosese juure, läheb Mooses mäe juure

M

Sport

PM79

Briti veistele söödeti lambajääkidest valmistatud toitu, mis sisaldas nakkust, arvatakse nüüd tagantjärele. See keelati seitse aastat tagasi ära, aga õnnetus oli juba juhtunud.

Sa oled see, mida sa sööd, kõlab üks ingliskeelne kõnekäänd. Antud juhul on selles kibedat tõtt.

http://www.postimees.ee/leht/96/10/30/index.htm#1

Inglise vanasõna You are what you eat

M

Repliik

PM80

Kured läinud, aga kurja ilma polegi

TOOMAS JÜRIADO

Eks rahvatarkustel ole see ühine joon, et nad kehtivad enamasti nö. statistilise keskmisena - tavaliselt lähevad märki, aga vahel võivad õige viltusena tunduda. Tänavu on tõesti nii, et sookurge Eestis enam suurt ei näe, aga ilm pole kuigi hullu nägu veel näidanud.

http://www.postimees.ee/leht/96/10/29/loodus.htm#esimene

EV 4574: 225 Kured lähvad - kurjad ilmad, haned lähvad - hall taga, luiged lähvad - lumi taga

M

loodus

PM81

Mõistagi oleks naiivne arvata, et asi on iseäranis sel sügisel hulluks läinud, revolutsiooniline situatsioon küpseb teadagi kaua nagu mõni kuldkollane kakuke. Aga kus suitsu, seal välgumihklit, on vanarahvas ikka öelnud.

Draama '96 auväärse zhürii esimees Tõnu Tepandi hoiatas nooremat sugupõlve selle vea eest,

http://www.postimees.ee/leht/96/10/21/kultuur.htm#neljas

EV 10650: 90 Kus suitsu, seal tuld

M

Kultuur

PM82

Aastal 1925 oldi Eestis sama finantsilise probleemi ees. Tookord kehtestati olukorra parandamiseks KLi maks. Ma ei usu, et praegune valitsus poleks suuteline paremat välja mõtlema.

Nüüd, kus NATOlt on esimene ninanips saadud, meenub ehk vanasõna, mis hoiatab vanasse kaevu sülitamast. Praegune Kaitseliit on küll võrreldav vaid vinduva tulega, mis sooja ei anna.

http://www.postimees.ee/leht/96/10/16/arvamus.htm#kiri4

EV 13525: 195 Ära enne vana kaevu täis aja, kui uus valmis ei ole.

M

Arvamus/kirjad

PM83

Vaata, vaata, vaata mind!

KAIDO FLOREN, Postimees

USA presidendivalimiste kampaanias on tähtsal kohal teledebatid. Vanasõna, et üks pilt räägib rohkem kui tuhat sõna, kehtib eriti hästi juhtiva telerahva ameeriklaste kohta.

http://www.postimees.ee/leht/96/10/11/valis.htm#neljas

Tuntud ütlus, vt PM42.

M

Välisinfo

PM84

Seaduse läbisurumine Riigikogus pole enam ammu mingi eriline kunst. Samas ei saa kaine mõistus leppida olukorraga, kus vähetuntud isikule pannakse ühel hommikul kõik riigi aurahad rinda ja kaela.

Paratamatult tuletab säärane asjade käik meelde vanasõna - annab jumal ameti, annab ka mõistuse, millele tuleb lisada - ja kõik aurahad!? Ka tuntud isikuna presidendiks saanule peaks jääma stiimul ameti pidamiseks.

http://www.postimees.ee/leht/96/10/09/arvamus.htm#kolmas

EV 2620: 4 Annab Jumal ameti, annab ka mõistuse

M

Arvamus/kirjad

PM85

Ehk peitub just selles põhjus, miks paljud maailma tippsuusatajad - eesotsas norralaste ja soomlastega - on tembeldanud ennast astmaatikuteks?

Isometsä pääses seekord kerge ehmatusega. Teda hoiatati ning kästi astmaravimitega niisama maiustamine ära lõpetada. Jutud Soome sportlaste suhetest dopinguga on aga siinmail saanud uut tuult purjedesse. Eks ütle ju vanasõnagi: kus suitsu, seal tuld...

http://www.postimees.ee/leht/96/10/01/sport.htm#viies

EV 10650: 90 Kus suitsu, seal tuld

M

Sport

PM86

Lõpuks ometi, sest viimastest koondise tasemel ettevõtmistest ongi juba palju vett merre voolanud. Näiteks meeskond mängis viimase ametliku kohtumise 1994. aasta maikuus Portugalis peetud Spring Cupil. Aga eks ütle ju vanasõnagi, et parem hilja, kui mitte kunagi. Sellest hoolimata on Eesti Raudsepa arvates õigest rongist ammuilma maha jäänud.

http://www.postimees.ee/leht/96/09/25/sport.htm#kuues

EV 1262: 40 Parem hilja kui mitte kunagi.

M

Sport

PM87

Nii võib eksituste allikaks osutuda ka sõna «muuli». Kehvapoolselt grammatikat tundev inimene võib paha soovimata arvata, et tegemist on mitmuse osastava lühivormiga sõnast «muul». Viimase kohta võib igaüks lugeda Eesti Entsüklopeedia 6. köitest.

Küllap on sõnal «muuli» teisigi tõlgendamisvõimalusi, mida huvilised saavad uurida asjakohastest allikatest. Seejuures võiks vahel meenutada ka neid tõdesid, mida eesti vanarahvas au sees hoidnud. Üks nendest kõlab nii: nimi ei riku meest.

http://www.postimees.ee/leht/96/09/23/arvamus.htm#kiri3

EV 7435: 125 Ega nimi meest ei riku

M

Arvamus/Kirjad

PM88

Uue moena on küllalt palju jalgrattamatkajaid, kuid need peavad olema väga visad hinged, kes rändavad sisemaal ratastel. Enamasti on seal tegemist pinnaseteedega kühmlikel laavaväljadel ja liivasanduritel, palju on jõgede läbimisi ning ilm on kõige tõenäolisemalt tuuline ja vihmane. (Islandlastel on murphylik vanasõna: kui teile parasjagu ei meeldi Islandi ilm, siis oodake viis minutit ja see läheb veel halvemaks.)

http://www.postimees.ee/leht/96/09/21e/reis.htm


M

Reis

PM89

Järelevalveta lapsed ja kõrbenud toit annavad tööd pritsimeestele_

PEETER VÕSA

Hooletus ees õnnetus taga, teab öelda Eesti vanarahvas. Tallinna pritsimehed kinnitavad rahvatarkuse paikapidavust oma kogemuste põhjal. Hooletus on viimasel ajal tõesti palju tuleõnnetusi põhjustanud. Kui oma hooletuse tagajärjel kannatab tavakodanik, siis on see tema enese ettevaatamatus, aga kummaline on kuulda suurettevõtetest, kus lihtlabasel kombel midagi «unustatakse». Näiteks unustatakse see, et keevitamisel ja ehitustöödel tuleb arvestada tuleohutusnõudeid...

http://www.postimees.ee/leht/96/09/18/tallinn.htm#yheteistkymnes

EV 1496: 40 Hooletus ees, õnnetus taga

M

uudised

PM90

Üksteise järel lasid intrite ninamehed Eestist jalga, kohale jäid sellised nagu Rozhok, Kutashov ja teised. Ja nüüd leiab peaminister, et Kutashov on saanud aru oma «poliitilisest eksimusest» ning selle tõestuseks pakub Eesti valitsusele oma miljoneid. Eestlastel on vanasõna: raha ei haise. Haiseb aga ikka küll!

http://www.postimees.ee/leht/96/09/11/arvamus.htm#kiri5

EV 9444: 3 Raha ei haise

N

Arvamus/kirjad

PM91

ERLEND TEEMÄGI

Eesti kümnevõistluse meeskond tõusis Euroopa superliigasse, Erki Nool on maailma juhtivaid kümnevõistlejaid.

Jääb üle meelde tuletada vaid vanarahva tarkust: lisa rammu taimele, mis kasvab.

http://www.postimees.ee/leht/96/08/23/sport.htm#kolmas

EV 3217: 1 Pane selle kapsale rammu, kes kosub

M

Sport

PM92

See oli kaukamehe aus ülestunnistus, ärihai mõistetav soov näha oma firma tooteid võitmas. Samas oli see ka signaal tervele maailmale, et konkurentsivõitluses kaalub priske rahapakk üles kõik aated ning dollar on palju kõvem valuuta kui vennaarm. Knighti sõnade tagant võis välja lugeda, et äri on, parafraseerides ühte tuntud kõnekäändu, vähemalt tema meelest paksem kui veri. Ja vaadates maailmas valitsevat spordikuulsuste enda leeri meelitamise võidujooksu võib öelda, et Knightiga on nõus ka teiste sporditarvete firmade juhid.

http://www.postimees.ee/leht/96/08/21/sport.htm#kuues

Vrdl EV 13944: 85 Veri on paksem kui vesi

M

sport

PM93

Kas vaikimine on nõusolek?

Laimu avaldamine on minu kui kodaniku silmis võrdväärne riigi laimamisega. Riik, tema võimuorganid, aga ka need erakonnad, kelle toetusel Meri sai presidendiks, on kohustatud tooma asjasse selguse. Ja seda mitte ebamäärases tulevikus, vaid kiiresti - veel enne eelseisvaid presidendivalimisi.

Rahvatarkus ütleb, et vaikimine on nõusolek. Kui see ütlus antud juhul peaks tõeks osutuma, siis on mind ja kõiki kodanikke, kes veel siiani on usaldanud parlamenti ja riigipead, rängalt petetud.

http://www.postimees.ee/leht/96/08/15/arvamus.htm#kiri2

EV 13225: 2 Vaikimine on nõusolek.

M

Arvamus/kirjad

PM94

Ideed liiguvad, kuid energiaallikaid tuleks kodust leida. Paljudel pole see enam nii. Paljudel pole oma rahvaga vaimset kontakti.

Ei kirjutanud minagi midagi konkreetset Aapo Puki konkreetsete piltide kohta. Aga eks kirjutajaid tuleb edaspidi teisigi. Koduväravat ei panda kinni, ütleb Võrumaa vanarahvas.

http://www.postimees.ee/leht/96/08/14/kultuur.htm#esimene

EV 4003: 3 Kodovärehtet panda-ai kinni.

N

kultuur

PM95

Ja ometi peeti meditsiiniliseks seljavõiduks juba sedagi, et viimase aasta jooksul operatsioonisaalide püsikliendiks saanud Räty üldse olümpial kaasa tegi. Medal oli aga superjutt.

Kuidas töö, nõnda ka palk, ütleb vanasõna ning Räty võib seda kuuldes ainult muheleda.

http://www.postimees.ee/leht/96/08/12/sport.htm#esimene

EV 12469: 100 Kuidas töö, nõnda palk.

M

Sport

PM96

Kas ausa mehe mask langes?

G. MERIRAND, Tallinn

Kena vanasõna ütleb, et suured sulid sõidavad tõllas, väiksed ripuvad võllas. Siiamaani on Eesti president Lennart Meri suutnud jätta rahvale ausa mehe mulje, kuid tema viimane tehing annab nendele illusioonidele tugeva, kui mitte hävitava hoobi.

http://www.postimees.ee/leht/96/08/03/arvamus.htm#kiri5Arvamus 96/08/03

EV 14474: 35 Väiksed vargad ripuvad võllas, suured sõidavad tõllas

?

Arvamus/kirjad

PM97

SAVISAAR LÄBI NÕELASILMA

VAHUR KALMRE

Esimene kaamel mahub läbi nõelasilma, teised enam mitte - selle vanasõna õigsust on Eestis kinnitanud Edgar Savisaar. Juba kaks korda on Savisaar proovinud Eesti seaduste aukusid ning mõlemal juhul peaaegu puhtalt välja tulnud.

http://www.postimees.ee/leht/96/08/02/index.htm#teine

Vrdl EV 2823: 10 Ennem läheb kaamel nõelasilmast läbi, kui rikas taevasse saab

M

Repliik

PM98

Minu tehtud annetus on tänapäevani üksikisikute poolt ületamata, samuti samba taastamiseks annetatud pronksivalu kogus. Nimetate mind «nõukogudeaegseks olluseks». Meenutaksin Teile vanasõna «Kes teisele nime annab, see ise seda nime...».

http://www.postimees.ee/leht/96/07/31/tartu/kirjad.htm#esimene_2

EV 11838: 6 Kes teisel nime annab, see ise seda kannab

M_2

Kohalikud kirjad_2

PM99

On vanasõna «Kes viimasena naerab, naerab...». Kolm nädalat enne seda saatsite samasisulised tublisti pikemad anonüümkirjad viiele juhtivale ajalehele, ühele organisatsioonile ning kolmele üksikisikule.

http://www.postimees.ee/leht/96/07/31/tartu/kirjad.htm#esimene

EV 7165: 45 Kes pärast naerab, naerab paremini

M

Kohalikud kirjad

PM100

Suvepuhkust nautivad teatrijuhid said kuuldavasti päris ruttu shokist üle, jätsid purjelaua ja ujumispüksid kus kuuskümmend, ning tõttasid ruttu tagasi linna, sest sügiseste valimisteni ei ole enam palju aega jäänud. «Postimeheni» on jõudnud ka esimesed teated valimisliitudest ja näib, et vähesed teatrid söandavad minna valimistele üksi. Küllap on teatrijuhid (nad ju ikka haritud inimesed) kuulnud seda vanasõna: parem papagoi peos, kui kondor katusel. Ja kui kaks teatrit sõlmivad omavahel valimisliidu, on ju ka poole suurem võimalus valitud saada, eks siis pärast vaata, kuidas need viis aastat omavahel ära jagada.

http://www.postimees.ee/leht/96/07/27/kultuur.htm#neljas

Vrdl EV 13795: 90 Parem varblane peos, kui tuvi katusel

M

Kultuur

PM101

ANDRUS LAANSALU

Dirigeerib Peeter Lilje (Estonian Radio)

Kui tahetakse, tehakse kuradile ka sarved pähe, ütleb vanasõna. Ühendatakse kokku kõik, mis ühendamist kannatab ja kõik

http://www.postimees.ee/leht/96/07/19/kultuur.htm#kolmasKultuur 96/07/19

EV 11481: 1 Kui tahetakse, tehakse ka kuradile sarved pähe

M

kultuur

PM102

Küsija suu peale ei lööda

/à/Üllatas ka see, et inimene ise nii hoolimatu oli, jäädes lootma nimekirjadele ja muule sellisele, ning ei nõudnud juba konsultatsiooni ajal selgust, millal kes eksamile tulema peab. Noor inimene, suu peas, aga ei küsi. Ometi peaks olema igaüks kuulnud vanasõna, et küsija suu peale ei lööda.

http://www.postimees.ee/leht/96/07/13/arvamus.htm#kiri3

EV 5181: 240. Küsija suu peale ei lööda, aga võtja käe peale lüüakse

?

Arvamus/kirjad

PM103

Ameeriklased tahtsid siin kodus olla

Ameerika security ei tea vanasõna, et Roomas tuleb käituda nagu roomlased ise, ja tahavad, et kõik oleks nagu kodus. Ligipääsud suletakse tund aega varem, kuid meie tubli Eesti protokolli- ja turvateenistus suutis veidigi suurriigi kodanikele kohalike kombeid õpetada.

http://www.postimees.ee/leht/96/07/10/uudis.htm#teine


N

Uudised

PM104

Mis Runnelisse puutub, siis ilmselt nõuab tema alati kõrge olnud missioonitunne puhtuse kaitsmist ka niisuguse nähtuse puhul nagu too kõne all olev patoloogiline juhtum. Küllap on talle piisavalt meelde tuletatud eesti vanasõna: mine sitta sorkima, läheb aina haisema.


http://www.postimees.ee/leht/96/07/08/kultuur.htm#kolmas

EV 10573: 70 Ära sitta puudu, sitt hakkab haisema

M

Kultuur

PM105

Tegime vähem kui kahe aasta jooksul ära suure töö. Tööst tulenevate tagajärgede kohta sobib aga Idamaade vanasõna: «Mägi sünnitas hiire.» Komisjoni lõppjäreldused olid üldsõnalised. Dokumente oli vähe ja komisjoni väljakutsutud isikud kas ei tulnud üldse kohale, või kohale tulles nn. ärakuulamisel sageli vassisid ja mõnikord ilmselt valetasid.

http://www.postimees.ee/leht/96/06/11/arvamus.htm#esimene

Ütlus tuntud rahvusvaheliselt, pärineb vist Aesoposelt

M

Arvamus/pol

PM106

Sotsiaalminister on otsustanud hakata reforme tegema. vanasõna ütleb: seitse korda mõõda, üks kord lõika. Küsimus: kas mõõdetud on ikka küllalt?

http://www.postimees.ee/leht/96/06/05/arvamus.htm#kiri2

EV 14841: 40 Üheksa korda mõõda, üks kord lõika

N

Arvamus/kirjad

PM107

Kaua tehtud kaunikene

/à/Selle loo pealkirjaks kirjutatud rahvatarkus seob üsna üheselt töö tegemiseks kulunud aja ja töö tulemuse. Laitise monograafiast kõneldes ma niisugust seost otseselt tõestada ei saa. Või mine tea, sest mõlemad komponendid - «kaua tehtud» ja «kaunikene» on selgesti olemas.

http://www.postimees.ee/leht/96/05/30/kultuur.htm#kolmas

EV 8487: 165 Pea tehtud pilla-palla, kaua tehtud kaunikene

M

kultuur

PM108

Minule isiklikult selline kontrolliv funktsioon ei istu. Rohkem meeldib abistamine ja nõustamine. Inspektoriamet on lihtsalt aegade jooksul selliseks välja kujunenud.»

Olemegi jõudnud lõpusirgele. Algul lootusetus olukorras paistnud teema on lahti harutatud. Eks ütle vanasõnagi: «Kurat on kõige hullem siis, kui paistavad vaid sarved».

http://www.postimees.ee/leht/96/05/18e/jess/kool.htm#esimene

Vrdl EV 4560: 4 Kurat pole kunagi nii hirmus, kui teda maalitakse.

M

Extra'-Jess

PM109

Parem pool muna kui tühi koor - «Postimees» ei tahaks, et see vanasõna siinkohal kehtiks. Kogu tasu, mida kõrged riigiametnikud saavad, peaks olema avalik ja aus. Alles siis saaks otsustada, kas Tiit Vähi tulevane palganumber 16 560 krooni kuus on riigimehelik või mitte.

http://www.postimees.ee/leht/96/05/18/index.htm#esimene

EV 8970: 270. Parem pool muna kui tühi koor

M

Postimees-esilehekülg/JK

PM110

Andis jumal lapse, annab ka särgi?

Kahjuks ei kehti see vanarahva ütlus. Meie varakapitalistlikus ühiskonnas tuleb see särgike olelusvõitluses hankida. Eesti on lapsele ebasõbralik ja ebatervislik keskkond

http://www.postimees.ee/leht/96/05/11/majandus.htm#kuues

EV 2514: 25 Annab Jumal lapse, annab ka lapse leiva.

N

Majandus

PM111

Küll annab see Moskvale märku, et Eesti ei ole siiski päris mütsiga löödav, vaid julgeb ennast vajadusel ka kaitsta, vähemalt propagandasõjas.

Vanasõna õpetab, et kes hunti kardab, ärgu metsa mingugi. Sama võib üle kanda riiklikule iseolemisele: kes iga ähvarduse peale värisema hakkab, ärgu iseseisvaks hakakugi.

http://www.postimees.ee/leht/96/05/11/index.htm#esimene

EV 1655: 2 Kes hunti kardab, see metsa ärgu mingu.

M

Postimees-esilehekülg/JK

PM112

Libeda keelega rikkaks

U. KEHKLA, Tartu

Eesti vanarahvas on meile jätnud mõtte põllust, mis pärast ühekordset narrimist narrijale mitmekordselt kätte tasub. Praeguses turumajanduses on neid narritajaid üpris palju, või kuidas nimetada kõikvõimalikke müügimehi, reklaamiagente jt., kelle ostusoovituses on juba algselt peidus tüssamiskavatsused. Ja raske, väga raske on teha valikut, kui libe keel parimat pakub.

http://www.postimees.ee/leht/96/05/11/arvamus.htm#kiri3

EV 7398: 175 Narri põldu üks kord, põld narrib sind üheksa korda.

?

Arvamus/kirjad

PM113

Oskamatuse tõttu võib ehk mõni tervistav võte kasutamata jääda, kuid rääkida tapmisest, mis juriidiliselt on isikuvastane kuritegu, on solvav mitte ainult kiirabiarstidele, vaid kogu vabariigi arstkonnale ja Tartu Ülikooli arstiteaduskonnale. Kui minister peab kiirabiarste oskamatuteks, siis miks ta pole astunud samme nende teadmiste ja oskuste parandamiseks.

Eesti vanasõna on: enne mõtle, siis ütle.

http://www.postimees.ee/leht/96/05/08/arvamus.htm#kiri1

EV 7041: 120 Enne mõtle, siis ütle

N

Arvamus/kirjad

PM114

Eks ta ole.

Nüüd ütleks veel seitsesada kuuskümmend kolm korda eks ta ole. Ja siis lõpetaks arvustuse ära. Kirjutaks nime alla ja jätaks sellega. Sest Kivastik ju ütles «Kultuurilehes»: Tartu on küla. Ja Vanemuine, see on ka küla. Ainult et veel väiksem kui Tartu. Aga üks vanasõna on, sihuke: Kuidas küla koerale, nõnda koer külale. Mis tähendab, et ekstaolega piirdumisest jääb ikka pisut väheseks.


http://www.postimees.ee/leht/96/04/29/kultuur.htm#esimeneKultuur

EV 5031: 19 Kuidas küla kutsule, nõnda kuts külale

M

kultuur

PM115

Moldova kohta ei ole turismiinfot saada ei siin ega seal. Ärge lootke seda ka Air Moldova Internationali lennukitest leida, kuigi stjuardessid on seal kenad ning pakuvad punast ja valget veini, mis mõjub ju samuti visiitkaardina. Kehtib vanasõna: oma silm on kuningas.

http://www.postimees.ee/leht/96/04/27e/reis.htm#esimene

EV 7961: 110 Oma silm on kuningas

N

Reis

PM116

Nüüd ehk veidi positiivsemale poolele. Ka vanasõnu võiks rusikareegliteks kutsuda ja eks nendegi hulgas ole «häid ja halbu lambaid», kunagi ammu-ammu kasutusel olnud fraas «mees sõna annab, mees sõna peab» kasvas nõukogude ajal väga populaarseks hoopis vastupidise ja kahemõttelisena: «mees sõna annab, mees sõna võtab». Eks ta vist kajastanud tõesti sellist elulaadi. Arvan, et lugeja ise teab, kumb variant praegu domineeerib.

http://www.postimees.ee/leht/96/04/24/arvamus.htm#kiri6

Arhiivitekstides konkreetselt seesugust vanasõna ei ole

M

Arvamus/kirjad

PM117

Ühel pool piltlikult öeldes kaljule, s.t. Euroopa kultuuriloole ehitatud koda, teisel pool kõikjal ja samas ei kuskil kindlalt juurduv klantsiv ning ajutise mõjuga mõnu- ja täiteaine, tõeline tänapäeva «oopium rahvale».

Olen ikka tabanud end kahtlemast vanasõnas «uudishimu teeb ruttu vanaks» ja leidmast sellele vastuväiteid.

http://www.postimees.ee/leht/96/04/20/kultuur.htm#esimene

EV 12974: 8 Uudishimu teeb ruttu vanaks.

M

Kultuur

PM118

Mis on selleks vaja, et mõni teinegi Eesti lavastus etenduks New Yorgis? Või Londonis, Pariisis...

Siin kehtib vanasõna: parem sada sõpra kui sada rubla. Kui sa end kusagil maailma nurgas liigutad, ei jää see märkamata.


http://www.postimees.ee/leht/96/04/16/uudis.htm#neljas

EV 10025: 15 Sada sõpra ommõ inäbä kui sada ruublit rahha

M

Uudised

PM119

Pöörame jutu veidi lõbusamaks ja ütleme, et meestele pole võõrad mehed ainsad vastalised, on ka naised, eevatütred. Vanasti kehtis ühemõtteline rahvatarkus: «Iga püksikandja ei ole veel mees.» Tähendab, on ebamees. Aga nüüd?

Solvav oleks naisi eba'ks kutsuda ja see ei tasuks ka ära. Kurbloolus on selles, et püksid tekitavad valitsemishimu. Veel paar-kolm tuldpurskavat femiinokonverentsi ja maskuliinum on vurlestatud.

http://www.postimees.ee/leht/96/04/13/arvamus.htm#teine

EV 9384: 6 Iga püksikandja ei ole veel mees.

N

arvamus

PM120

Nii raha kui asja konfidentsiaalsus (saladusse jätmine!) viitavad üsna selgelt, et politsei ja siseministeerium on aru saanud oma süüst moonipõllu hävitamisel, kuid hävitamiskorralduse andnud konkreetseid isikuid enam tule alla tuua ei taheta.

Lambad söönud, hundid terved, ütleks selle kohta parafraseeritud vanasõna. Talunik rahul, riigiametnikud terved, ütleks selle kohta järeldus.

http://www.postimees.ee/leht/96/04/06/index.htm#esimene

Vrdl Hundid söönud,.lambad terved. Eesti arhiivipraktikas loetud kõnekäändude hulka, siin kasutavuselt tõepoolest vanasõna.

M

Postimees-esilehekülg/JK

PM121

Kohtusin ka paljude meeldivate inimestega ja pole ime, et mul taas tekkis soov malet mängida.»

Ütle, kes on su sõbrad, ja ma ütlen, kes ise oled

Nii ütleb meie rahvatarkus. Larissa Volperti südametunnistus sundis teda koos abikaasa professor Pavel Reifmaniga avaldama 21. augustil toetust Eesti Vabariigi valitsusele

http://www.postimees.ee/leht/96/03/30/sport.htm#kuues

EV 11060: 20 Ütle, kes on su sõbrad, siis ütlen, kes sa ise oled

M

Sport

PM122

Kiidulaulu siin muidugi laulma ei hakata. Ei viisil «Jumal keisrit kaitse sa», ei mõnel teisel, nagu näiteks «Asshead». Kuigi see viimane viis tundub kuidagi üsna otseselt peadega seotud olevat. Paraku ükski noist peadest, mis Kiwa näitusel külastajaid vahivad, ei ole asshead. Need on täiesti normaalsed pead. Kui muidugi maha arvata, et mõned neist on pisut poolikud. Üsna ilmselt pole küsimus olnud ajas, et ei jõudnud valmis või nii. Jõudis küll. Aga tegigi poolikult. Vastik vanasõnaline targutus ütleks selle kohta, et pea tehtud pilla-palla. Mis pole tõsi.

http://www.postimees.ee/leht/96/03/15/kultuur.htm#esimene

EV 8487: 165 Pea tehtud pilla-palla, kaua tehtud kaunikene

M

Kultuur

PM123

Hoop Eesti mainele maailmas

MALLE SALUPERE, Tartu

Eesti vanasõna ütleb, et mõistus pole enda teha. See ei käsi aga rumalust kiita ega õigustada, nagu näeme Riigikogu liikmete kaastundeavalduse puhul Dudajevile.


http://www.postimees.ee/leht/96/03/12/arvamus.htm#kiri4

EV 7028: 1 Äi mõistus põle oma tehja

N

Arvamus/kirjad

PM124

Pärast järjekordset suurt visiiti ei ole ta sellega üldse rahul. Vanasõna, et hea on seal, kus meid ei ole, kehtib siingi. Perele ei ole see lihtne, tööaegadega on nagu hooajatööl. Enne jõule on hea rahulik, kõik on vaikne, keegi ei helista, keegi ei käi. Aga kui algab uus aasta ja tuleb vabariigi aastapäev, hakkab kõik uue hooga.

http://www.postimees.ee/leht/96/03/02e/index.htm

EV 1137: 55 Seal on hea, kus meid ei ole

M

Postimees 'Extra'

PM125

Esimese hooga tuleb pähe mõte, et ehk aitaks riski nullilähedaseks viia Johnsonile tehtav eririietus, midagi läbipaistva kummiülikonna taolist, mis väldiks haavade teket, seega ka nakkusohtu. Siis võiks vanasõnakeeles tõdeda, et hunt on söönud ning lambadki jäänud terveks. Korvpallita ei saa ju Magic Johnson niikuinii elada. Temast on tulnud oma lemmikala, korvpalli vang. Traagiline ainult,

et ka AIDSi...

http://www.postimees.ee/leht/96/02/20/sport.htm#kolmas

Hundid söönud,.lambad terved (Vt PM120).

M

Sport

PM126

Lõpetuseks võiks öelda, et opositsiooni roll ongi kritiseerimine ja koalitsiooni tegematajätmistele tähelepanu juhtimine. Kuid kriitika olgu konstruktiivne, objektiivne ja aus. Vastasel juhul tuleb vägisi meelde kõnekäänd palgist enda ja pinnust kritiseeritava silmas.

http://www.postimees.ee/leht/96/02/19/arvamus.htm#neljas

EV 11889: 50 Teise silma näed pindu, oma silma ei näe palki

M

arvamus/pol

PM127

Põllumees põline rikas, ametimees ajuti rikas - see vanasõna eesti vanasõnade tohutust vakast tuleb tõenäoliselt arvelt maha võtta. Põhjust pole vist vaja selgitada. Olukord maal on praegu selline nagu ta on. Veel lohutab ainult üks fakt - ekspordis hoiavad põllumajandussaadused esikohta. Edu näitab aga pidevat langust.

http://www.postimees.ee/leht/96/02/16/arvamus.htm#kiri4

EV 9191: 115 Põllumees põline rikas, ametmees ajuti rikas, kaupmees korrati rikas

?

Arvamus/kirjad

PM128

Hoolimata vastuhakust peab Tita oma armastatu õele loovutama ning Titale jääb üle nii oma armastust kui pettumusi toitude kaudu välja elada. Tema roogadel võivad aga olla kõige kummalisemad mõjud... Tõde on hispaania vanasõnas, et voodisse ja söögilauda kutsutakse vaid üks kord.

http://www.postimees.ee/leht/96/01/20e/raamat.htm#esimene

TR: hispaania

N

Raamat

PM129

Ainuüksi eelmisel aastal tegid põhjanaabrid meile ligi neli miljonit reisi (tõsi, pooled neist ühepäevased ja viisavabad nn. vodkaturistid), samas kui eestlased Soome vaid 300 000 ümber. Üha enam kasutavad eestlased Soome viisa puudusel vaid Helsingi lennujaama Lääne-Euroopasse või Ühendriikidesse lendamiseks.

Seega viisakõnelustel Soomega ei pruugi Eestil enam alandlikku venda mängida. «Kel janu, sel jalad,» kõlab üks eesti vanasõnadest.

http://www.postimees.ee/leht/96/01/20/index.htm#esimene

EV 2408: 170 Kel janu, sel jalad.

M

Postimees-esilehekülg/JK

PM130

Üleeile õhtupoolikul selgusid luksuslaeval Cinderella 1995. aasta Soome parimad sportlased. Tõsi, pisut hilja peale oli see terade sõkaldest eraldamine küll jäänud, aga eks ütle ju vanasõnagi, et parem hilja kui mitte kunagi.

http://www.postimees.ee/leht/96/01/11/sport.htm#neljas

EV 1262: 40 Parem hilja kui mitte kunagi.

M

Sport

PM131

Massiline soodsatele elamispinna väljaüürimise pakkumistele vastamata jätmine on kindlaim tõend selle kohta, et üürimisvõimaluste tegelikku vähesust Tartus ei eksisteeri ning et suur osa elamispinna otsijaist on lihtsalt mugavad ja laisad. Võrreldes teiste Lõuna-Eesti linnadega on üürimisvõimaluste rohkus Tartus tohutu nii võimaluste hulga kui ka tingimuste amplituudi poolest -ole ainult mees (või naine) ja vali. Ole ainult ja viitsi otsida! Kes otsib, see leiab - ütleb vanasõna. Ja magavale kassile hiir suhu ei jookse!

http://www.postimees.ee/leht/96/01/10/tartu/kirjad.htm#kolmas

EV 6297: 230 Magaja kassi suhu ei jookse hiir

M

Kohalikud kirjad

PM132

Massiline soodsatele elamispinna väljaüürimise pakkumistele vastamata jätmine on kindlaim tõend selle kohta, et üürimisvõimaluste tegelikku vähesust Tartus ei eksisteeri ning et suur osa elamispinna otsijaist on lihtsalt mugavad ja laisad. Võrreldes teiste Lõuna-Eesti linnadega on üürimisvõimaluste rohkus Tartus tohutu nii võimaluste hulga kui ka tingimuste amplituudi poolest - ole ainult mees (või naine) ja vali. Ole ainult ja viitsi otsida! Kes otsib, see leiab - ütleb vanasõna. Ja magavale kassile hiir suhu ei jookse!

http://www.postimees.ee/leht/96/01/10/tartu/kirjad.htm#kolmas_2

EV 8147: 60 Kes otsib, see leiab.

M_2

Kohalikud kirjad

PM133

Sama palju ning veel rohkem võib leida aga Ace'i andunud fänne, osalt seepärast otsustati ka järje tegemise kasuks. Pealegi - eks ütle ju vanasõnagi, et rauda tuleb taguda seni, kuni see on kuum. Jim Carrey on kehastatava tegelase iseloomu ja soengusse igatahes sügavalt armunud.

http://www.postimees.ee/leht/96/01/06e/t_t.htm#esimene_2

EV 9570: 75 Tao rauda, kui raud kuum on

M_2

Tele & Teater_2

PM134

ROJELIO

Kits kombaineriks

Rojeliole on alati jäänud salapäraseks ning mõistetamatuks eestlaste vanasõna käbist, mis kunagi ei kukkuvat kännust kaugele. Kuidas seda küll mõista? Kui käbi ikka kukub, tähendab see seda, et käbile mõjub Maa külgetõmbejõud.

http://www.postimees.ee/leht/96/01/06e/t_t.htm#esimene

EV 4910: 285 Käbi ei kuku kännust kaugele

M

Tele & Teater

PM135

Uuel aastal ootavad Venemaad veel ees presidendivalimised, mille eelküsitlustel pole praegusele presidendile erilist edu ennustatud. Nii oli ka Venemaa presidendi uusaastapöördumine kantud eelkõige algavast valimiskampaaniast.

Ebaedu valimistel ja populaarsuse langus gallupites on Venemaa presidendile meelde tuletanud vanasõna hallpea austamisest ja kulupea kummardamisest. Head läbisaamist hallpeadega nõuavad riiklikud huvid, sest just pensionärid moodustavad Venemaal kõige valimisaktiivsema ühiskonnakihi.

http://www.postimees.ee/leht/96/01/03/index.htm#teine

EV 807: 100 Halli pead austa, kulupead kummarda

M

Postimees-esilehekülg/JK

PM136

Treener Hannu Lepistö on astunud libedale teele - lubaduste jagamise varjus on ta unustanud hea tooni ning kukkunud hooplema. Nimelt teatas Lepistö pärast teisipäeva õhtul Mika Laitise ja Ari-Pekka Nikkola kaksikvõiduga lõppenud Predazzo osavõistlust, et alates järgnevast etapist ei rahulda teda hoolealuste esikoht, vaid üksnes kolmik või juba nelikvõit. Vanarahvatarkus ütleb aga, et suur tükk ajab suu lõhki. Vaatame, kas ka Lepistö suu? Läinud laupäeval Chamonix's polnudki Lepistö hoolealused oma juhendaja reaalsuseks muutmisest eriti kaugel: 1. Nikkola, 2. Ahonen, 4. Laitinen.

http://www.postimees.ee/leht/95/12/22/sport.htm#kolmas

EV 12717: 285 Suur tükk ajab suu lõhki.

M

Sport

PM137

Pealegi on põlevkivi peavalitsuse arhiivides täielikud lähteandmed ning eelprojektid mitme kunagi planeeritud kaevandusvälja kohta.

Meie majandusministril ning kogu valitsusel on, mille üle mõelda. Omalt poolt tuletaksin võimumeestele meelde vanasõna: seitse korda mõõda, üks kord lõika.


http://www.postimees.ee/leht/95/12/15/arvamus.htm#kiri5

EV 1484: 40 Üheksa korda mõõda, üks kord lõika

M

Arvamus/kirjad

PM138

Naeratuse saatel suhtlemine on meeldiv kõigile ja kasulik paljudele. Paraku ei lähe veel kuidagi meelest ühe minevikku vajunud suurriigi rahvatarkus, mille järgi smeh bez pritshinõ - priznak duratshino. Tunnistan, et ma ei suuda mõista lääne telekanalitel sagedast pilti, kui saates tutvustatav end paljalt oma nime kuulmisest hingetuks naerab. Suur osa saatest kulubki põhjusetult naeru lagistavate persoonide näitamisele.

http://www.postimees.ee/leht/95/12/06/arvamus.htm#kiri2

Vrdl ka Eestis EV 7150: 7 Paljust naerust tuntakse narri

M

Arvamus/kirjad

PM139

Eesti rahval tervikuna, kahju küll, pole juulilepetest sooja ega külma. Ainult üksikud tunnustamata geeniused, impulsiivsed kodanikud ja muidu ausad, südametunnistusega isamaalased on leidnud endale väljundi selles «Postimehe» rubriigis. Siin maandatakse pinged ning ei kavatsetagi seekord Toompeale riiki pöörama minna.
Hõimurahva maride vanasõna ütleb: kui rahvas sülitab, saab meri täis. Kas ootame ära või aitame kaasa


http://www.postimees.ee/leht/95/11/30/arvamus.htm#kiri2

Tuntud ka nt venelastel

M

Arvamus/kirjad

PL1

Küll aga on tavalise aktsiaseltsi või osaühingu bilansimahu kasv vaadeldav otsese majanduskasvu komponendina. See mehhanism võimaldabki tekitada võltsi usku Eesti edust.

Kritiseerimata finantsteenindussektori töötajate puudulikku haridust, kogemuste vähesust ja mida iganes veel võiks ju uskuda, et vanasõnad siiski toimivad. Näiteks: "Valel on lühikesed jalad." Ja seda sõltumata ajastust või tegevusvaldkonnast.

See kõik poleks probleemiks, kui ühiskonnas sekundeeriks finantsteenindusele proportsionaalselt ka tootmine, mis põhineb just innovatiivsel tehnoloogiasiirdel või -arendusel.

http://www.zzz.ee/epl/971112/art45.html

EV 13249: 220 Valel on lühikesed jalad

M

majandus

PL2

Kahetsusväärne on, et sa ei ole oma arusaamisi pärast lindiskandaali absoluutselt korrigeerinud. Mina võin olla siseminister ja võin ka mitte olla, aga sina ühe Eesti suurema partei esimehena ei tohi lubada oma nõunikel valetada ja vassida. Kui sinu tegevus võimaldab su meeskonnal valijatele valetada, siis pea meeles vanasõna: valel on lühikesed jalad.

http://www.zzz.ee/epl/971027/art42.html

EV 13249: 220 Valel on lühikesed jalad

M

Eesti poliitika

PL3

Kiri: Kibe mees

Vanasõna ütleb, et peale kaklust rusikatega ei vehita. Loodan, et ma ei teegi seda, vaid tunnen rõõmu tavaõigluse võidu üle. Mitte õiguse, vaid just tavaõigluse, mis aidanud eesti rahval rahvusena säilida.

http://www.zzz.ee/epl/971025/art22.html

EV 9622: 1 Pärast riidu ei ole tarvis rusikad näidata. Kaasajal üsna tuntud

M

inimene/kirjad

PL4

Pool muna ei asenda tervet

Aeg, mil eesti vanarahvas poolt muna tühjast koorest oluliselt paremaks pidas, on pöördumatult ümber saanud.

Turuedule võivad loota vaid need firmad, kes enne uudistoote turustamisele asumist selle lõpuni viimistlevad.

Kaugelenähtavate traagelniitidega produkti letile tõstnud firma võib turuosa kaotada kiireminigi kui vanameelne konkurent, mis ühtegi uudistoodet ei paku.

http://www.zzz.ee/epl/971007/art24.html

EV 8970: 270 Parem pool muna kui tühi koor.

A

majandus

PL5

Olukord Soome õigussüsteemis meenutabki seda eestlaste vanasõna, et suured pätid istuvad tõllas, väikesed ripuvad võllas.

Kaalukausil on siis kogu Soome riigi poliitiline usaldatavus ja otsuste vastuvõtmise süsteem, seda enam, et valitsuse otsusega on lõpetatud ka politsei ja kohtutäiturite tegevus Sundqvisti asja uurimisel.

http://www.zzz.ee/epl/971006/art35.html

EV 14474: 35 Väiksed vargad ripuvad võllas, suured sõidavad tõllas

A

välismaalt

PL6

Armastus käib kõhu kaudu, ütleb vanasõna ning seda teavad väga hästi ka kokad Jazz ja Vambola, kes uuel hooajal uue hooga igaühe toidulaua rikastamiseks põnevaid retsepte pakuvad.

Selleks, et saates nähtud roogi kodus valmistada, ei pea sugugi meisterkokk olema, peaasi, et on tahtmist ja veidi aega. Ülearune pole seegi, kui kodus ka kõik vajaminevad toiduained valmis oleks ostetud, et pliidi äärest poodi tormama ei peaks. Nii, et pliiatsid pihku ja kõik kokandushuvilised telerite ette!

Saatejuhid Vambola ja Jazz

http://www.zzz.ee/epl/971002/art11.html

EV 377: 5 Armastus käib kõhu kaudu

M

inimene/jm

PL7

Teemehed sulgesid linna

Terve suure suve Tammsaare tee pikenduse ehitamise kitsasteel sipelnud pealinlasi rabas läinud kesknädalal lakooniline teade, et kuni 1. oktoobrini on Hiiu raudteeülesõit mootorsõidukitele suletud.

Vägisi meenus kõnekäänd vanasse kaevu sülitamisest enne uue valmiskaevamist. Tammsaare tee pikendus avatakse liikluseks 30. septembril.

http://www.zzz.ee/epl/970929/art71.html

EV 13525: 195 Ära enne vana kaevu täis aja, kui uus valmis ei ole.

A

keskkond

PL8

Tiit Vähi omas augus

Koonderakonna esimees Tiit Vähi ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar on juba teist nädalat järjest teineteisele usinasti auke kaevanud. Tuntud vanasõna uskudes peaks kaevaja oma auku ise kukkuma.

Ekspeaminister Vähi on sattunud ebameeldivasse seisu, kus võitlus Savisaarega mitte ei tugevda, vaid hoopis nõrgestab Vähi positsioone poliitikas. Kui mitte parteidevahelistes, siis parteisisestes suhetes kindlasti

http://www.zzz.ee/epl/970822/art63.html

EV 11835: 280 Kes teisele auku kaevab, see ise sisse kukub

A

poliitika

PL9

Sky Raadio liiklusuudised. Vene vanasõna ütleb, et võõras valu on puu otsas. Palun saatust, et maanteelendurite ja roolijoodikute ohvrid oleksid lahkete helistajate ja saatetegijate lähedaste, mitte süütute inimeste hulgast. Kes mõõga tõmbab, peab selle läbi hukkuma. Kui valu südameni ulatub, laheneb ka see probleem.

IMBI VAHURI

http://www.zzz.ee/epl/970821/art60.html

Vrdl ka Eestis 11886: 70 Teise häda on puu küljes (sh nt Setus Tõõsõ häda on puu otsah)

N

mitmesugust/kirjad

PL10

Me ei saa muulasi nende kodudest välja ajada, panna loomavagunitesse ja saata Venemaa avaruste poole. Nii tegi Stalin. Kui me kordame tema tegusid, tuleb meil lõpetada jutud eestlaste represseerimisest, sest me toimime samamoodi. Pada sõimab katelt, ühed mustad mõlemad, ütleb vanasõna.

ERIKA VAIN

http://www.zzz.ee/epl/970819/art57.html

EV 8196: 220 Pada sõimab katelt, ühed mustad mõlemad

N

Eesti poliitika/kirjad

PL11

Sõgel ei ole minu teada kohtualune, kuid kultuurivaenlase kahetsusväärne oreool on asitõend, kui mitte kohtus, siis kultuuris. Kas see ongi tõelise kommunisti (mitte tavalise konformisti) hingeelu, et mida viisakam olla temaga, seda rohkem peale kargab? "Ära kana ees kummarda, kargab kukile," väidab üks Eesti vanasõna. Meil näib olevat tegemist mõne kukega, kes vaatab rahvale kui sõnnikuhunnikule, mille otsas kireda. Või ütleb mingit liiki politsei, et keegi pole ju kahju saanud?!

Kunagi, kui kommunistide hulgas veel ideelisi oli, ütles üks: "Inimesed, olge valvsad, ma armastan teid."

http://www.zzz.ee/epl/970804/art49.html

EV 3108: 6 Hakka kana ees kummardama, siis hüppab kana kukla peale

M

Eesti poliitika

PL12

Kui aga üks rahvas selle asemel lubab endale jätkuvalt oma mõrtsukate avalikku glorifitseerimist või vaikides aktsepteerib jõhkra relvastatud kallaletungi ühele väikesele rahvale, mida kõigele lisaks vägisi peetakse oma kodanikeks, siis näitab see kahjuks seda, et selle rahva enesetunnetuse, enesetundmise ja oma ajaloo tundmisega on midagi üpris lootusetult sassis. Ning nagu vanasõna ütleb: kes oma minevikku ei tunne, on võib-olla sunnitud selle uuesti läbi elama. Seda õnnetust ei sooviks ma venelastelegi.

http://www.zzz.ee/epl/970801/art13.html

Võibolla parafraas ütlusest Kes mineviku ei mäleta, elab tulevikuta?

M

Eesti poliitika

PL13

Vanasõna ütleb: mida rohkem koeri, seda lahjem lake. Lõppkokkuvõttes otsustavad MMile sõitjad koondise kandidaatide treenerid, neil kõigil on mängus oma huvid. Näen vaid üht lahendust - vähendada valijate arvu ja tõsta peatreeneri vastutust. Vehklemisliit peaks nii peatreeneri kui sportlastega sõlmima lepingu, kus kirjas mõlema osapoole kohustused. Siis lõpeb ehk ka pullitegemine."

TÕNU KEES


http://www.zzz.ee/epl/970626/art41.html

EV 4158: 160 Mida rohkem koeri koos, seda vedelam lake

M

sport

PL14

Hilinenud hobustevahetus

Kristiina Ojuland

Kommentaar

Eesti eurointegratsiooniga seoses meenub vanasõna, et poolel teel hobuseid ei vahetata. Mida aga teha siis, kui hobused on olnud viletsad algusest peale ja paremaid pole olnud või tahetud võtta?

http://www.zzz.ee/epl/970523/art38.html

Rahvusvaheliselt tuntud ütlus Poolel teel hobuseid ei vahetata

N

Eesti poliitika

PL15

Kiire erastamine on õigem

Kahtlemata tuleb erastamisel järgida rahvatarkust, et üheksa korda mõõda ja üks kord lõika. Ent arvestades seda, kui kiiresti ja korralikult on Eestis erastatud tunduvalt suuremaid ettevõtteid, on Tallinna volikogu mõõtnud vähemalt 99 korda ning pole lõikamiseni ikka jõudnud.

http://www.zzz.ee/epl/970428/art24.html

EV 14841: 40 Üheksa korda mõõda, üks kord lõika

M

keskkond

PL16

Hageri koguduse õpetaja Jüri Vallsalu sõnul pakub ka senine teenistuse kord võimalusi, mida praegu kirikusse tulevad inimesed ei pruugi teada. Ka Hageris saab kogudus igal pühapäeval armulauda ning koor teenib õpetajaga kaasa, kuid Vallsalu sõnul pole need uuendused, vaid kehtivate võimaluste kasutamine.

"Erinevaid rõhuasetusi on kirikutes alati olnud. Palju sõltub juba sellest, kas õpetaja laulab või mitte.

Vanasõnagi ütleb, et nagu papp, nii ka kogudus," sõnas Vallsalu.

ANNELI AMMAS

http://www.zzz.ee/epl/970426/art6.html

Vrdl EV 3839: 1 Määne kerkherr, säänne kihkund, vene Kakov pop, takov (i) prihod

N

kultuur

PL17

Olgu muul või professor - ühed lojused mõlemad

Argentiina vanasõna

Palveränd on sõna, mis paljudele, kes enamasti küll nooruses romantismist lugu pidanud, Byroni "Childe Haroldi palverändu" meelde tuletab. David Lodge "Väike maailm" (1984) on tõesti üks Inglise ülikoolikirjanduse tähtteoseid, milles konverentsipalveränd kõiges oma koleduses ja kauniduses kõnekalt esiplaanile projitseeritud.

http://www.zzz.ee/epl/970423/art6.html


M

kultuur

PL18

Aastaks 2000 igale oma telefon

Valitsus kinnitas eile Eesti Telefoni arengukava aastani 2006. Kõikidele saartele ja küladesse peaks telefon jõudma veel sellel aastal ja kõigile soovijaile telefoninumbreid jaguma sajandivahetuseks.

Eesti Telefoni pisut kampaaniamaigulised lubadused pole siiski pahad. Hea mees, kes lubabki, ütleb kõnekäänd. Kas asi ka teostub, näitab tõe kriteerium aeg juba kolme kvartali pärast.

http://www.zzz.ee/epl/970402/art82.html

EV 12307: 65 Tõotus ka hea mees.

A

majandus

PL19

KIRI: Ei ole suur vend

Rein Vaiksaar arvustas 7. märtsi EPL-is uue lehe Palun keelelist külge. Tänan vastukaja eest.

Mul on kahju, et lehes esinevad õigekirjavead on solvanud Vaiksaart nõnda isiklikult. Võtame kriitikat tõsiselt ja kavatseme eestlastest keeletundjate abil asja parandada järgmiseks numbriks. Kinnitan, et järgmine Palun leht on parem. Vigadest tuleb õppust võtta, teisalt ütleb kõnekäänd, et kes teeb, sel juhtub - uut luues toimub areng sageli kahjuks läbi vigade.

http://www.zzz.ee/epl/970320/art63.html

EV 11810: 70 Tegijal juhtub mõndagi

M

kultuur/ kirjad

PL20

Mainitud artiklis nn infoleket puudutav meenutab mulle kõnekäändu varga peas põlevast mütsist. Meisterliku käiguga saavutati Metsamaa kindlamini ametisse kinnitamine, Jõgi mustamine ajakirjanduses, Lepiksoni ja Vähi vahele kiilu löömine.

http://www.zzz.ee/epl/970319/art23.html

EV 13764: 1 Varga peas põleb mütski

M

Eesti poliitika

PL21

Teedelagunemise ja vitamiinipuudusest tingitud kevadväsimuse tõttu ümbritseb seda kõike tugevdatud emotsionaalne väli - mitte midagi tegemine tundub eriti taunitav ja millegi tegemine eriti kiiduväärne. Mispuhul lubatagu meenutada kõnekäändu kevadiste tibude lugemisest sügisel ja praegu ehk kohatut, kuid ikka siin-seal kõlavat hoiatust, et sügis võib tuua erakorralised valimised.

http://www.zzz.ee/epl/970314/art3.html

EV: 11987 Tibusid loetakse sügisel. (Vt kommentaari PM50 juures)

M

Eesti poliitika

PL22

Isegi vähese palga puhul kasutavad õiguskaitseorganite töötajad kohati liiga agaralt malka. Eriti muret tekitav on selline käitumine kahtlusaluste suhtes, kes tegelikult on oma kinnipidamise hetkel täpselt sama palju süüdi kui süütud. Kohut pole veel toimunud.

Eesti vanarahvatarkus ütleb: "Kuidas küla koerale, nõnda koer külale". Seda parafraseerides võib järeldada, et nii, kuidas õiguskaitseorgan käitub riigi esindajana vangide, kahtlusaluste ja teiste kodanikega, nõnda käituvad need õiguskaitseorganitega.

http://www.zzz.ee/epl/970226/art64.html

EV 5031: 18 Kudas küla kutsule, nõnda kuts külale.

M

eesti poliitika

PL23

Bändiloona jäi ju ka teistmoodi meelde Toomas Vanema "Meeletu soov", aga Pearu Paulus on omapärasele tämbrile vaatamata laval ilmetu. Rahvatarkus teab, et kaks kreemikooki on parem kui üks: tele- ja raadiopublik valis parimaks Maarja-Liisi ja Hanna-Liina dueti "Aeg" mulluse võitja Priit Pajusaare sulest. Hilisema Saluveeri-tüdrukute demonstratsiooni muljes tundub, et Hanna-Liina hääl mõjub inglise keeli paremini kui eesti keeles, rääkimata Tanja Izotovast.

Rahvale lõbu (seltskondlikku kõneainet) ja ajakirjanikele leiba!

http://www.zzz.ee/epl/970217/art33.html

Kliðeena (kaks on parem kui üks) tuntud , vrdl nt EV 3019:2 Parem kaks pastalt kui üks saabas

M

kultuur

PL24

Seesugune õpetajate umbusaldamine on lausa solvav. Hämmastama paneb tormakus, tuline soov midagi ära teha. Ometigi on just pedagoogika valdkond, mille kohta rahvatarkus ütleb: üheksa korda mõõda, üks kord lõika.

Oleme veendunud, et need miljonid kroonid, mis tänavu nn riigieksamite peale kulutatakse, on praegust koolide majanduslikku olukorda arvestades rahva raha vastutustundetu pillamine.

http://www.zzz.ee/epl/970214/art33.html

EV 14841: 40 Üheksa korda mõõda, üks kord lõika

M&N

kirjad

PL25

Kriminaalkirjandusse kuuluv raamat muidugi, aga missugune stiilivärv, millal sobib ja millal mitte. Rahvakeelsest kriminullist Peep miskipärast hoidub, küll aga pakub järjest neologismina kõlavat krimit.

Heal lapsel mitu nime, see vanasõna kehtib. Kuigi hea lapse tähendus H. Peebu raamatu lugemisel üsna küsitavaks muutub. Kas on ikka hea?

http://www.zzz.ee/epl/970208/art40.html

EV 942: 60 Heal lapsel mitu nime

M

kultuur

PL26

Kindlustuse arvel koonerdamine pole kokkuhoid

/à/ /à/

Mujal maailmas on oma töötajate kindlustamine kohustuslik, meil vastav seadus veel puudub. Sellest hoolimata pole selline Metsiku Lääne stiilis suhtumine: sureb ära, leian uue, järjekord on ukse taga; just kõige tänapäevasem Kahjuks kohtab sellist meelsust kas kaudselt või selgesti väljaöelduna sagedamini kui arvata võiks. Ütleb ju vanasõnagi: koonerdamine pole kokkuhoid, nõnda ka kindlustamata jätmine.

Made Riet on Leks Kindlustuse kindlustuskonsultant

http://www.zzz.ee/epl/970208/art21.html

EV 15209: 12 Koonerdamine pole kokkuhoid

N

majandus

PL27

Kõik see võimaldab säilitada põlevkivi kauemaks, suurendab õlitootmise reservi.

Põlevkivitööstuse likvidaatoritele tahaks aga meenutada vanasõna, et vanasse kaevu ära sülita enne, kui uus valmis kaevatud. Ning veel: et auku ikka vesi ka koguneks, mida jätkuks ja mille kvaliteet oleks tõesti tunduvalt parem.

HANS LUIK

http://www.zzz.ee/epl/970203/art6.html

EV 13525: 195 Ära enne vana kaevu täis aja, kui uus valmis ei ole.

M

majandus

PL28

Eesmärk lihtne: ajada koonukad isekeskis tülli.

Ei õnnestunud: Vähi ja Lepikson toetavad teineteist ka siis, kui lähtuvalt riigi ja erakonna huvidest tuleks tagasi astuda, kohti vahetada või mis iganes. Kiilulööjad on unustanud ühe vana rahvatarkuse: kes teisele auku kaevab, see... Millegi säärase järele lõhnab reformistlikus köögis.

Kari jäi kokku, mis edasi? Katsume juhtoinastele midagi kleepuvat, hingamist ja silmavaadet matvat näkku visata.

http://www.zzz.ee/epl/970203/art34.html

EV 11835: 280 Kes teisele auku kaevab, see ise sisse kukub

M

Eesti poliitika

PL29

HÄRJA SUU SIDUJAD

Seoses korterite afääriga meenus mulle üks õpetussõna, mis mind sageli pannud kukalt kratsima. Algselt on see pärit Moosese 5. raamatust ja kõlab nii: "Ära seo kinni härja suud, kui ta pahmast tallab" (25,4).

Seda on kasutanud oma jutlustes mitmed eelmise sajandi tuntud pastorid (Hurt, Eisen, Kallas jt) ja see on saanud vanasõnaks.

Eesti külaühiskonnas oli selle naturaaltegevuslik seletus järgmine.

http://www.zzz.ee/epl/970127/art33.html

Vrdl EV 1824: 30 Pahmaja härja suud ei seota

M

Eesti poliitika

PL30

Lothar Kuzydlowskil õnnestus see, millest iga nädal unistab ligi 20 miljonit sakslast - ta võitis lotoga ja koguni 3,9 miljonit marka ehk 31 miljoni krooni suuruse summa.

Kui vanasõna ütleb, et kus on, sinna antakse juurde, siis 48-aastane Kuzydlowski kujutab endast erandit, kuna tema oli enne lotovõitu puruvaene ja üleni võlgades.

http://www.zzz.ee/epl/970118/art36.html

EV 7795: 20 Kellel pallu, sinna antas ja kos vähä, säält võetas

M

inimene

PL31

Eks ikka neidsamu telehirmsaid happerünnakuid! Ning hambad on alles suus? On küll.

Jällegi kehtib rahvatarkus, et kurat pole nii kole, kui maalitakse. Minu tõde oli teistsugune. Käisin vähemalt kaks korda aastas hambaarsti juures ning tänagi tänan kõiki hambatohtreid.

JAAN REIMAND

http://www.zzz.ee/epl/970116/art5.html

EV 4560: 4 Kurat pole kunagi nii hirmus, kui teda maalitakse.

M

inimene/kirjad

PL32

Omaette tahk Ester Mägi biograafias on tema kauaaegne pedagoogitöö konservatooriumis. Teoreetilistes ainetes said nii mõnedki tudengid "jalad alla" just Mägi tundides (nende seas ka allakirjutanu).

Tänase juubilari loomeplaanid ei näita veel kaugeltki raugemise tundemärke - ka viimastel Eesti Muusika Päevadel mullu kevadel võis kuulata Ester Mägi järjekordset esiettekannet. Tuntud ars longaga algavat kõnekäändu tahaks lõpetada pisut teistmoodi - vita longa est.

http://www.zzz.ee/epl/970111/art30.html


M

kultuur

PL33

Idapiiri ümber toimuv kipub jätma poliitilise farsi mulje. Piirilepingud on allakirjutamiseks valmis, kuid mõned justkui alles ärkavad, küsides endalt (ja väidetavasti ka eesti rahvalt), millist idapiiri oleks Eestil vaja. Mõni arvab, et on hea kui kaheteistkümnendal tunnilgi mõtlema hakatakse.

Mõni teine viitab pigem idanaabri vanasõnale, et "pärast kaklust rusikatega ei vehita".

http://www.zzz.ee/epl/961211/art4.html

EV 9622: 1 Pärast riidu ei ole tarvis rusikad näidata

M

Eesti poliitika

PL34

Rahvatarkus õpetab, et iga kingsepp tegelgu oma liistudega. Sageli märkab aga kõrvalseisja vigu ja ebakohti seesolijast selgemalt. Tuntud ja tunnustatud näitleja ja naljamees Eino Baskin, kes nüüd poliitikuks pürib, võttis Eesti Päevalehes hiljuti ette ühe osa Eesti majandusest.

Soodusravimite olemasolu on meie noore riigi ravimipoliitika suur saavutus.

http://www.zzz.ee/epl/961210/art5.html

EV 3789: 15 Kingsepp jäägu oma liistude juurde

M

inimene

PL35

Kas näiteks Edgar valitakse veel oma pojale nimeks? Tartus vastati nõnda (paluti anonüümseks jätta): "E-ei valita. Vanamoeline ja... Edgarit peetakse flirtijaks meheks." Niisiis suurflirtija? Sihukesed teadupärast ei oota, millal neile koja tullakse, nemad häbitud lähevad tulijat otsima.

Lähevad näiteks lähi-itta, kust meil pole kosjas käidud. Pole lihtsalt sellepärast, et kosilasteks ei tavatseta nimetada neid, keda ei taheta. Eesti rahvatarkus ütleb: "Kosilasi koer ei haugu; keda haugub, sellest ei saa asja."

Ida pärast me oma vanasõna ümber tegema ei hakka. Ei hakka ka Eesti koeri haukumast tagasi hoidma.

http://www.zzz.ee/epl/961203/art48.html

EV 4403: 1 Kosilasi koer ei haugu; keda haugub, sellest ei saa asja

N

kultuur

PL36

Möönan, et võrdluskujund Eesti poliitilisele elule, mille artiklis ette manasin, oli tõepoolest nilbe. Vabandan veel kord, kuid mulle meenub tuntud kõnekäänd peeglist ja viltusest näost, milles peegel süüdi pole.

Artikli kirjutamise ajal oli minu laual kultuuriministeeriumis koostatav eelnõu alaealisi ohustavate teoste leviku reguleerimise seadusest.

http://www.zzz.ee/epl/961129/art5.html


M

kultuur

PL37

Ma arvan, et kahe riigi suhted ja teineteisemõistmine sellest ainult võidaksid.

Ralf R. Parvele tahaksin aga tagasi saata vanasõna - "Kelle leiba sööd, selle laulu laulad!". See sobib praegusel juhul talle paremini. Ühtlasi aga küsin, kellelt ja mille eest sai pool aastat palka seesama Ralf R. Parve Eesti Raadios töötades, kui tal ei valminud selle ajaga ühtegi (!) saadet.

MART UMMELAS

http://www.zzz.ee/epl/961126/art21.html

EV 5657: 45 Kelle leiba ma söön, selle laulu ma laulan.

M

Eesti poliitika

PL38

Kuidas aga võib meie riigiraadio peadirektori asetäitja ning I programmi direktor Ummelas endale midagi sellist lubada?

Halvustada rämedalt riiki, millelt ta palka saab? Või on see normaalne, kui ministeeriumiametnik halvustab kantslerit, kantsler ministrit ja peaminister presidenti? Vanasõna ütleb: "Kelle leiba sööd, selle laulu ka laulad". Miks peaks aga nende lugulaulude autorile maksma palka Eesti riik?

http://www.zzz.ee/epl/961123/art61.html

EV 5657: 45 Kelle leiba ma söön, selle laulu ma laulan.

M

Eesti poliitika

PL39

Sundkindlustamise kehtestamise algaastal olnud tariifiga võrreldes on kasv 16,8 korda.

On üks kõnekäänd: mis kallis - see kaunis! Kas just sellest põhimõttest Riigikogu lähtuski, kehtestades vaestele kõrge hinnatariifi. Ehk riigikogujad ei teadnud, kui palju maksab 15 päeva kindlustus.

http://www.zzz.ee/epl/961123/art20.html

EV 3096: 90 Mis kallis, see kauns; mis odav, see mäda

?

majandus/kirjad

PL40

Matsulevitshi sõnutsi jääb kogu saadiku eluruumide mööbel tema mantlipärijale Bonnis, Kiievisse on aga vaja viia hulk talle kuuluvaid raamatuid.

"Vanasõna ütleb, et kolm korda kolida on sama, mis üks kord põleda," kinnitas diplomaat. "Teisalt saab kolides asjade hulgas inventuuri teha."

http://www.zzz.ee/epl/961031/art26.html

EV 4279: 20 Kolm korda kolida on niisamma hää ku üks kord põleda

M

Eesti poliitika

PL41

AARE RAID

KOMMENTAAR

President Meri kinnitas 1. oktoobril Tallinna lennujaamas, et Eesti välispoliitikas on ja jääb esmatähtsaks suhete parandamine Venemaaga. Sõnum on hilinenud, sest Eesti poliitiline juhtkond pole neid suhteid tähtsaks pidanud. Nüüd, kus NATO uks Eesti ees ei avane, avastati järsku Venemaaga suhete tähtsus.

Parem hilja kui mitte kunagi, ütleb vanasõna. Praegu on mõistel hilja Eestile kaks varjundit. Hilja on tunnistada seda, mida lääneriigid pikemat aega Eesti poliitikutele puust ette tegid ja lõpuks punaseks värvisid. Hilja on ka seetõttu, et nüüd on suhete parandamisel strateegiline initsiatiiv Venemaa käes.

http://www.zzz.ee/epl/961021/art48.html

EV 1262: 40 Parem hilja kui mitte kunagi

M

Eesti poliitika

PL42

LÕPP HEA EI TÄHENDA KÕIK HEA

ENN SOOSAAR

KOMMENTAAR

William Shakespeare pani ühe oma jandi pealkirjaks "Lõpp hea, kõik hea". Kas sama hinnang võiks kehtida ka selle jandi kohta, mida Eestimaal mängiti 1996. aasta hilissuvel?

Need, kes näevad Lennart Meris riigi järjepideva ja stabiilse arengu sümbolit, nõustuvad kahtlemata kõnekäänu esimese poolega "lõpp hea". Ent kas saab sama hingetõmbega väita, et meil on "kõik hea"?

http://www.zzz.ee/epl/961005/art95.html

EV 6132: 20 Lõpp hea, kõik hea.

M

Eesti poliitika

PL43

Rufflesi-Lay'si kõrge koha saavutanud telereklaam on nädalaga palju oma värskusest kaotanud.

Kordamine peaks küll tarkuse ema olema, aga tähttäheline vanasõna järgimine ei tule alati kasuks. Tüütuks muutunud reklaam ei õigusta enda näitamiseks tehtud kulutusi. Pealegi saaks montaazhis hõlpsasti teha kergeid variatsioone, mis tüdrukutehuvilist Robertit painava kärbsega võrrelda ei laseks.

http://www.zzz.ee/epl/961005/art103.html

EV 4386: 7 Kordamine on tarkuse ema

A

majandus

PL44

Lisaks algab aeg, kui talumees hädise vurle kulul taas pisut naerda saab - viimane väriseb kütmata korteris ja võpatab närviliselt iga telefonihelina peale. Ja kord kõne tulebki - maalt. "Kartul vaja üles võtta!" saabub õudussõnum siidikäpale, kes tunnetab musta taaka selga vajumas. Tuleb minna. Tuleb minna.

Töise nädalavahetuse järel lihasevalus selga mudides lohutab kontorirott end tuntud vanasõnaga töötamisest ja söömisest.

http://www.zzz.ee/epl/960921/art87.html

Oletatavasti meenutatud ütlust Kes ei tööta, see ei söö

M

inimene

PL45

"Mida hilisem aeg, seda pikemad ja tõsisemad on telefonikõned," tõdeb Kalju Hanni, Tallinna Kriisiabi Keskuse vabatahtlik nõustaja. "Vastu koitu jääb telefon vaikseks - ütleb ju vanasõnagi, et hommik on õhtust targem."

Kalju Hanni on üks kolmekümnest Tallinna Kriisiabi Keskuse kriisinõustajast ehk vabatahtlikust, nagu ta ennast ise kutsub.

http://www.zzz.ee/epl/960916/art17.html

EV 1443: 25 Hommik on targem kui õhtu

M

inimene

PL46

Loomulikult on põllud ju väga konstruktiivsed, sest siin kasvab ja küpseb vili. Viimasest teame, et vilja kasvatamiseks on mitu süsteemi, näiteks kolmepõlluline - üks aasta teravili, teine aasta kaunvili, kolmas aasta kesa ehk põllu puhkamine. Põllu viljakus on Indias ja islamis lasknud teda pidada Naiseks, kuhu Mees külvab seemet. Põllu inimesestamisest annab märku vanasõna: narrid põldu üks kord, narrib põld sind üheksa korda vastu.

http://www.zzz.ee/epl/960831/art79.html

EV 7398: 175 Narri põldu üks kord, põld narrib sind üheksa korda

M

kultuur

PL47

Veelgi enam rahvajutte loodavad õlletegijad seostada uue Mihkli õllega. Selle pildile tuleb oinas. Humalaneste jõuab lettidele presidendivalimiste ja kohalike valimiste vahel, mil vanarahva tarkuse järgi pidavatki mõnel oinal mihklipäev tulema.

Naisterahvad suisa kilkasid Mihklit pruukides. Nii kange pidi olema. Pruulijad lisasid, et õlu on käinud jaanipäevast saati.

http://www.zzz.ee/epl/960831/art52.html

EV 7787: 10 Igal oinal on oma mihklipäev.

M

inimene

PL48

Dengi klann on tule all

Üks Hiina vanasõna ütleb, et mida rasvasem on siga, seda suurema tõenäosusega lõpetab ta oma elu supipotis. Nüüd on rasvase sea saatus tabanud Hiina vana liidri Deng Xiaopingi lähedasi, kes järgemööda rajalt maha võetakse.

Mõtteteras kirjeldatud eelistatud inimesi ähvardavat ohtu on Dengi lapsed ja sugulased viimastel kuudel teravalt omal nahal tunda saanud.

http://www.zzz.ee/epl/960716/art5.html


N

välismaalt

PL49

Võib-olla leidub pisikeses Eestis mõni majanduslikult kenasti jalgele toetuv ettevõte või ettevõtja, kes paneks kaardi kümnevõistluskoondisele. Keegi ei nõua ju, et hea abimees laoks kohe lauale mitu miljonit. Kõnekäändki ütleb - tasa sõuad, kaugele jõuad.

Kindlasti küsitakse: mis kasu sellest, kui anname oma raha kümnevõistlejatele?

http://www.zzz.ee/epl/960713/art29.html

EV 11698: 35 Tasa sõidad, kaugemale jõuad.

M

sport

PL50

Terve kuu hoidis meeli pinevil Eestimaale nii omane Andrese-Pearu sündroom, seekord meditsiinivallas. Ühel pool "raskekahurid" (sotsiaalminister, kantsler, ministeeriumitöötajad), vastasrinnas "kergemad" (haiglate peaarstid, ravinõukogud, tavaarstid). Sekundeerisid haigekassade esindajad, eraarstid, lihtsurelikud.

Käesolevaks ajaks on kired vaibumas, vähemalt massimeedias. Kas tõde ja õigus on jalule aidatud - seda vaevalt. Pigem lähtutakse vene vanasõnast: peale kaklust rusikatega ei vehelda!

http://www.zzz.ee/epl/960712/art42.html

EV 9622: 1 Pärast riidu ei ole tarvis rusikad näidata

M

inimene

PL51

Suvi lubab end vabamalt tunda ja lõdvemaks lasta. Kahjuks on suviti rohkem ka traumasid, mis on seotud vaba aja veetmisega. Jalga astutakse naelu, orke ja klaasikilde, käsi võib lõkkesse sattuda. Vette hüpates põrgatakse peaga vastu põhja. Nii on suviti ikka olnud, sest vanarahva tarkuski ütleb, et õnnetused käivad mööda inimesi, mitte kivisid ja kände.

Ometigi on võimalik end paljude vigastuste eest kaitsta. Miskipärast ei oska me tihti näha ohtu seal, kus peaks.

http://www.zzz.ee/epl/960711/art13.html

EV 14723: 145 Õnnetus käib inimesi mööda, mitte kivi ja kandu mööda.

M

inimene

PL52

Ning miks peabki puhkuse kuskil kaugel veetma, kui palju lähemal on samuti kaunid paigad, lisaks kodune keel ja kodused hinnad. Otepää ümbrus, aga ka Lõuna-Eesti tervikuna pakub hingele palju: mägesid, orge, järvi, metsi. Otepääd peetakse juba üle saja aasta parimaks puhkuse veetmise paigaks Eestis.

Vanasõna ütleb: enne, kui lähed Pariisi, käi ära Nuustakul (Otepää endine nimi)! Ehk tasuks seda meenutada neil, kes kavandanud Prantsusmaa pealinna külastamist? Pariisi-käiku ei pruugi ära jätta, Otepäält jõuab enne läbi põigata küll.

http://www.zzz.ee/epl/960704/art54.html


M

keskkond

PL53

Lahemaa pakub puhkajale üllatusi

Lahemaa Rahvuspark asub Eesti kõige põhjapoolsemal rannikumadalikul, Kõrvemaal ning Lavamaal. See mitmekesise loodusega kant pakub puhkajale väga erineva hinna eest mitmeid üllatusi.

"Varahommikune külaline on lõunaks läinud," meenutab Lahemaa kandi vanasõna ajaloolane ja Lahemaa patrioot Anne Kurepalu, kui hommikul nina lootusetult vihmasesse taevasse tõstame.

http://www.zzz.ee/epl/960703/art36.html

EV 1459: 11 Hommikune külaline läheb ruttu ära, õhtune jääb öömajale.

M

keskkond

PL54

Õllejumal õnnistas rahvast rohke märjukesega

Õlut jõin ja õndsaks sain - ütleb vanasõna. Nädalavahetusel said lauluväljakul Õllesummeril õllejumala Cambriniuse kummardamisel õndsaks umbes poolsada tuhat inimest, kes ohtralt kosutavat märjukest endasse voolata lasksid.

Õlut võib ilmselt pidada Eesti rahvusjoogiks, sest ükski muu keelekaste pole Maarjamaal nii palju rahvast korraga kokku toonud ja lõbusat tuju ülal hoidnud.

http://www.zzz.ee/epl/960701/art38.html

EV 14647: 4 Õlut jooma - õndsaks saama, taari jooma - taeva saama. Esmaselt laul, nagu nähtub ka tekstist.

M

keskkond

PL55

Nüüd küürutatakse Lääne ees. kes ütleb, millise lipu alla tulevikus minnakse?

Rindevahetajate seltskond on põhimõttekindlatest vastastest kõvasti ohtlikum. Pooleldi tahtmatult meenub neile mõeldes vana rahvatarkus, et härga tuleb karta eest, hobust tagant ja karjeristi igast neljast küljest korraga...

Kohalikud valimised toimuvad oktoobris. Isiklikku hääletamiseelistust kindlaks määrates arvestagu iga aus valija siinöeldutki. Elukutselistest ülejooksikutest pole midagi head loota.

http://www.zzz.ee/epl/960701/art28.html

Vrdl EV 3270: 6 Karda härga eest ja hobust tagant, aga kurja inimest igalt poolt

M

kirjad

PL56

Pettuda võisid need, kes lootsid Inglismaalt meieni jõudnud teleülekannetes näha väravatesadu. Enamasti pidasid meeskonnad kindlat kaitsemängu edu pandiks. Parem pool muna kui tühi koor - selline kõnekäänd näis olevat paljude koondiste kreedo.

Ilmselt ei põhjustanud aga väravatevaesus sedavõrd palju pahameelt kui kohtunike tegevus.

http://www.zzz.ee/epl/960701/art22.html

EV 8970: 270 Parem pool muna kui tühi koor.

A

sport

PL57

+ Kõnekäänd "eesmärk pühendab abinõu" on tänapäeva tsiviliseeritud luuramises ajalugu.

http://www.zzz.ee/epl/960518/art60.html

EV 8156: 2 Otstarve pühendab abinõu

A

poliitika

PL58

Hoolimata ebaõnnestunud referendumi headest külgedest valitseb siin täielik kassiahastus. On ju Saksa konsensusdemokraatias ideaaleesmärk võimalikult suure osa rahva vajaduste rahuldamine.

Nii kurdetakse viimastel päevadel, et alata võib kahe liidumaa omavaheline konkurents, mis on vaieldamatult õige. Küsimus on aga, mis siis selles halba on? Konkurents tuleb ärile kasuks, ütleb üks saksa vanasõna.

http://www.zzz.ee/epl/960514/art4.html


N

välismaalt

PL59

Taeva nägu te oskate küll mõista, kuid aegade tunnustähti te ei suuda mõista."

Ka mingi inglise vanasõna väidab, et õhtune punane taevas on karjuse rõõm, hommikune punane taevas aga vastupidi, hoiatus halva ilma eest.

http://www.zzz.ee/epl/960511/art55.html

TR: inglise ¸; ?KK?

M

kultuur

PL60

Uue mudeli tulek Venemaa autotööstuselt on suhteliselt harva esinev nähtus, seega iga uustulnuk tekitab seal suurt vastukaja. Paraku enamasti ei vasta lõpptulemus ootustele. Kõnekäänd "kaua tehtud, hästi tehtud" üldjuhul Venemaa autotööstuse toodangut ei puuduta.

http://www.zzz.ee/epl/960508/art15.html


M

majandus

PL61

Ülikoolikaaslasena olen ikka Helme eluteed silmanurgast jälginud. Kokkuvõte on lühike: mees on elus kõigega tegelenud - idamaid armastanud, kitarri mänginud, luuletusi kirjutanud, kirjandusvõistlusi korraldanud, ajalehetööd teinud.

"Ma ei ole nende asjadega üksteise järel tegelenud, pigem ikka paralleelselt. Meenutaksin Eesti vanasõna: tegija jõuab mõndagi. Kui oma töötunnid niisama maha veeretada ja õhtul varakult jalad seinale lüüa, siis ei jõua loomulikult midagi ära teha

http://www.zzz.ee/epl/960503/art11.html

Vrdl EV 11757: 4 Kes teeb, see jõuab; kes mööda läheb, see pidagu lõuad

N

inimene

PL62

PÜHKMEKAST: Staadionid, mis võinuks jätta ehitamata

Vanasõna ütleb, et seitse korda mõõda, üks kord lõika. Kahjuks pole USA pesapallistaadionite ehitajad sellest rahvatarkusest midagi kuulnud.

http://www.zzz.ee/epl/960430/art54.html

EV 14841: 40 Üheksa korda mõõda, üks kord lõika

A

sport

PL63

Pisut enne mängu lõppu ei suutnud aga Vrankovic palli korvi alt rõngasse upitada... "Pärast kohtumist seda olukorda ei meenutatud, teda ülistati taevani. Kõnekäändki ütleb: võitjate üle kohut ei mõisteta."

Panathinaikose esikoht mainekal turniiril annab Maljkovicile järgmiseks aastaks vabad käed. "Siiani teatas president, kes klubis mängivad, nüüd võib Maljkovic julgelt öelda, keda tahab meeskonnas näha.

http://www.zzz.ee/epl/960418/art33.html

LL?

M

sport

PL64

Toitu ei maksa üle soolata

Parem suutäis soolast kui maotäis magedat, ütleb eesti vanasõna. Toitumise asjatundjad nimetavad aga soola valgeks surmaks.

Kus on tõde?

Keedusool on kõige igapäevasem toiduaine, mis on hädatarvilik inimese rakkude elutegevuseks. Paraku kinnitab statistika, et eestlane tarvitab soola kaks-kolm korda enam, kui organism seda vajab.

http://www.zzz.ee/epl/960416/art55.html

EV 10962: 240 Parem suutäis soolast kui maotäis magedat.

N

inimene

PL65

Paraku on spordieetikat peetud alati tulemustega võrreldes teisejärguliseks. Ei valita ju profiklubi treenereidki ilusa väljanägemise või intelligentse käitumise järgi. Numbrite näol on loodud kindel hindamiskriteerium - sport pole kunst, kus ühe või teise paremuse üle saab lõputult vaielda. Võitjate üle kohut ei mõisteta - see kõnekäänd annaks õiguse ka Dorbekile.

http://www.zzz.ee/epl/960416/art27.html


M

sport

PL66

Kõrgeim veetase saabub nädal kuni kaks keskmisest hiljem. Suurvesi tõuseb oodatavalt 10-50 cm kõrgemale pikaajalisest keskmisest tasemest, Kasari jõel ajaloolise maksimaalse seisu lähedale või isegi natuke üle selle.

Juhul kui loodus peaks tegema üllatuse ja kogu lumi sulaks kõikjal mõne päeva jooksul, midagi katastroofilist juhtuda ei tohiks. Jää paksus on normi piires ja praeguseks juba vähenenud, samuti on nõrgenenud ka selle üldine purustusjõud. Vanarahva tarkust - parem karta kui kahetseda või ettevaatus on tarkuse ema - tasub alati meeles pidada. Kohati, sõltuvalt konkreetsest olukorrast, võib sillasammaste juures jää lõhkamine olla ka otstarbekas.

http://www.zzz.ee/epl/960408/art35.html_2

EV 727: 20 Ettevaatus on tarkuse ema.

N_2

keskkond_2

PL67

Kõrgeim veetase saabub nädal kuni kaks keskmisest hiljem. Suurvesi tõuseb oodatavalt 10-50 cm kõrgemale pikaajalisest keskmisest tasemest, Kasari jõel ajaloolise maksimaalse seisu lähedale või isegi natuke üle selle.

Juhul kui loodus peaks tegema üllatuse ja kogu lumi sulaks kõikjal mõne päeva jooksul, midagi katastroofilist juhtuda ei tohiks. Jää paksus on normi piires ja praeguseks juba vähenenud, samuti on nõrgenenud ka selle üldine purustusjõud. Vanarahva tarkust - parem karta kui kahetseda või ettevaatus on tarkuse ema - tasub alati meeles pidada. Kohati, sõltuvalt konkreetsest olukorrast, võib sillasammaste juures jää lõhkamine olla ka otstarbekas.

http://www.zzz.ee/epl/960408/art35.html

EV 3273: 185 Parem karta kui kahetseda.

N

keskkond

PL68

Paldiski vanasõna ütleb, et "üks pole ühtegi", kuid kui Balakov leiab taas kaaslastega ühise keele ning kui Stoickov, Kostadinov ja Penev kaotatud vormi - mine tea. Veerandfinaali jõudmine pole võimatu, kaugemale pääsuks vajab ülikogenud meeskond juba õnne.

http://www.zzz.ee/epl/960402/art25.html

EV 15015: 2 Üks põle ühtigi.

M

sport

PL69

Jahimehi tunnevad kaugelt, aga ei nendega ega oma sugulaste haraka, ronga ja kaarnaga taha suurt tegemist teha.

Ega asjata vanarahvas ütelnud: vares varesega, harakas harakaga. Selles suhtes on vareste partei inimeste omadest kaugemale jõudnud.

http://www.zzz.ee/epl/960330/art51.html

EV 13822: 1 Vares olgu varesege, harak haraguge paarin.

M

keskkond

PL70

Nimi ei riku meest, ütleb rahvasuu. Vanarahvatarkust on hea taskust võtta, kui kohtate inimest, kellel on vanemate pandud nime kandmisega raskusi.

Harjumaa perekonnaseisuameti juhataja Eevi Alaniidu sõnul on ametnikud paljudel kordadel pidanud vanematelt üle küsima, kuidas nende soovitud nimi ikka kõlas.

http://www.zzz.ee/epl/960322/art30.html

EV 7435: 125 Ega nimi meest ei riku.

N

inimene

PL71

Hundid söömata, lambad lännu

Praegune olukord surmanuhtlusega on aga tagajärjetu. Kui surmanuhtlusel peaks olema mingi profülaktiline mõju, siis praegu seda küll pole, sest otsusi täide ei viida. Lisaks sellele saame rahvusvaheliselt kaela kõik negatiivsed tagajärjed, mida surmanuhtluse olemasolu kaasa toob. Ühe vanasõnaga, hundid on söömata, aga lambad on lännu.

http://www.zzz.ee/epl/960313/art67.html

Vrdl Hundid söönud,.lambad terved (Vt PM120).

M

Eesti poliitika

PL72

Võib-olla, et sellest ka kuskil kabinetivaikuses kõneldi, kuid seda enam oleksid diskussioonis allajäänud keskonnakaitsjad pidanud apelleerima avalikkusele. Seda aga ei tehtud. Kuid lõpetagem see aktsiisijutt lootustandva vanasõnaga - parem hilja kui mitte kunagi. Seni aga peavad kütusekuningad ise oma keskkonnasõbralikule tootele reklaami tegema. Mujal maailmas aitavad sellele kaasa ka valitsused oma maksupoliitikaga.

http://www.zzz.ee/epl/960309/art41.html

EV 1262: 40 Parem hilja kui mitte kunagi

M

keskkond

PL73

Eksimine on inimlik ja oma vigu tunnistavad vaid tugevad inimesed. Paraku ei näita Ööveli sõnade ja tegude vastandlikkus niivõrd oskust oma vigu tunnistada, kuivõrd kinnitavad vanasõna oma särk on ihule lähemal. Kui vaja, tirin mõne tuttava koos endaga poliitikamasina hammasrataste vahele, kui vaja, jätan ta oma naha päästmiseks sinna üksinda visklema.

http://www.zzz.ee/epl/960308/art9.html

Oma särk on kõige ligem

M

Eesti poliitika

PL74

Kuulsin lugu 70-aastasest daamist, kes alustas tutvust slaalomiga paarkümmend aastat tagasi ega jõua ära kahetseda, et on sellega nii vähe tegelda saanud. Vaevalt et lasteltki paarikilomeetristest mägedest allasõidu tutvustamise eest hiljem laidusõnu kuuleb. Kui ala on meeldima hakanud, on omal kohal rahvatarkus - mida varem, seda parem.

Harrastusslaalom pole tegelikult niisugune spordiala, mis erilisi võimeid nõuab. Mäest alla sõita võib igat moodi: stiilselt nõksutades, kihutades, liueldes, puhates ja loodust nautides või lihtsalt tagumikul libisedes. Võimed ja eesmärgid on erinevad, nauding ja enesega rahulolu aga sajaprotsendiline.

http://www.zzz.ee/epl/960308/art32.html

Mida varem, seda parem.

N

inimene

PL75

Eesti rahvas - kas vargarahvas?

Võtke kõik, mis tahate, aga makske õiget hinda - ütlesid jumalad surelikele - nii kõlab hindi vanasõna. Seda tasub meenutada ka seoses rublamüügiga.

http://www.zzz.ee/epl/960214/art21.html


M

kirjad

PL76

Teame, et näiteks Saksamaal on juba aastakümneid (ja oli ka DDR-i osas) ette nähtud kurjad karistused neile majaomanikele, kes oma krunte ja hooneid korras ei hoia. Tuntud hiina vanasõna ütleb, et kui igamees oma majaesise puhtaks pühiks, olekski kogu tänav puhas.

Piisaks tõesti sellest, et 40 000 Nõmme asukat eraldaksid igaüks näiteks 500 krooni, et kogu agul saaks märksa rõõmsama ilme,/à/

http://www.zzz.ee/epl/960122/art12.html

Ka Eestis - vrdl EV 9372: 5 Igaüks pühkigu oma ukseesist


M

linn

PL77

Vana Tallinna kümnes juubel!

Aga see on tõesti nii. Nimelt ilmus aastal 1936 Tallinna Ajaloo Seltsi töö ja vaeva tulemusena esimene väljaanne tõsiteaduslikust sarjast Vana Tallinn. Toimetajad olid ajaloolased Paul Johansen, Rudolf Kenkmaa ning Hugo Peets. Kokku ilmus neli köidet, neist viimane 1939. aastal. Edasist iseloomustab ehk iidne vanasõna - "Vaim on valmis, aga liha nõder". Eks tea igaüks, millised muudatused toimusid Eestis järgmisel aastal. Muuhulgas likvideeriti ka 1933. aastal asutatud Tallinna Ajaloo Selts, Vana Tallinna sünnitaja ning truu ema.

http://www.zzz.ee/epl/960110/art62.html

?

M

linn

PL78

Käbi soomused moodustavad spiraali. Neil on oma keeruline matemaatiline struktuur, kuid vaevalt on meil mõtet sellesse süveneda, kui me käbist teame ainult nii palju, et oskame kasutada vanasõna: "Käbi ei kuku kännust kaugele." Harva satub käbi meile kätte. Millal te viimati lahutasite käbi osadeks?

http://www.zzz.ee/epl/960106/art2.html

EV 4910: 285 Käbi ei kuku kännust kaugele

M

kultuur

PL79

Sellisena on "Kasside" peategelase Arvo Talu näol tegemist üsna blaseerunud ringiuitajaga, kes oma kasimata suuga meile maailma kirjeldab. Tema käitumisel on siiski sotsiaalsed põhjused ja tagapõhi, mille iseloomustamiseks sobiks tuntud eesti vanasõna "kudas küla mulle, nõnda mina külale", millel on 115-152 erinevat varianti ("Eesti vanasõnad" II, lk 11. - Tallinn, Eesti Raamat, 1983).

Tahame seda või mitte, see jõhker nooruk ja julm raamat on meid ümbritseva maailam peegelpilt, sellesama ühiskonna sümbol, kuhu ka meie kuulume, üks võimalikest.

http://www.zzz.ee/epl/951222/art40.html

EV 5030: 115 kudas küla mulle, nõnda mina külale

M

Kultuur

PL80

Vabaduse vankri ees

Olen palju kordi lugenud ekspeaminister Mart Laari sõnavõtte Eesti Päevalehes. /---/ Kas Mart Laar tõesti ei mõista, et tema valitsemise ajal kraavi juhitud vankrit ei suuda Tiit Vähi mõne kuuga teele tagasi upitada. /---/

Soovitan Mart Laaril meenutada eesti vanasõna "pühi oma ukse alt sõnnik enne, kui naabri ukse alla prügi korjama lähed".

http://www.zzz.ee/epl/951219/art31.html

EV 9374: 60 Pühi enne oma ukseedine puhtaks, siis mine teistel pühkima

?

kirjad

PL81

Oleks lehmal ka vanaema, vaataks vasika järele! (Eesti vanasõna)

Linnateatris esietendub täna A. H. Tammsaare/I. Mõttuse "Kaks paari ja üksainus", lavastajaks Raivo Trass.

Aasta lõpetuses on tavaks kokku võtta: mis oli möödunud aastas in, mis out. Mis küsimused esile kerkisid ja

http://www.zzz.ee/epl/951216/art36.html

EV 5646: 1 Oleks lehmal ka vanaema, vaataks vasika järgi

N

kultuur

PL82

Kas Venemaa juba kord ei lubanud, et loobub igaveseks ajaks kõigist õigustest ja pretensioonidest Eesti maa ja rahva suhtes? Nii nagu need asjad olid fikseeritud Tartu rahulepingus.

Analoogia praeguse olukorra ja 1939.-1940. aastate vahel on suur. Seepärast tuletab Eesti poliitika pragmaatiline tarkus meelde vanasõna - loll saab ka kirikus peksa.

http://www.zzz.ee/epl/951214/art8.html

EV 6013: 105 Loll saab kirikuski peksa

M

poliitika

PL83

Aga Toomas Paul ütleb: "Ainult seda on inimene mõistnud, mille ta jätab kõrvale. Üksnes see on inimese oma, millest ta loobub. Sest seda, millega ta tegeleb, tema ei mõista veel, ja see, millest inimene loobuda ei saa, on talle võõras ning isanda asemel. Araabia vanasõna ütleb, et raha ON inimesel vaid siis, kui ta selle ära annab."

Kõnesolevas jutluste raamatus saab meile nii armas sõna "vabaduski" isesuguse, heaoluühiskonda eitava tähenduse: "Kõrbes elamine on vabaduse sümbol. Seal ei koguta kinnisvara, kaasa võetakse ainult hädavajalik. Telgis elamine ei tähenda

http://www.zzz.ee/epl/951212/art61.html


M

kultuur

PL84

Nüüd, jõulude eel - seega ajal, mis tänu Ameerika eeskujule on muutunud maniakaalseks kinkimiseks, - tuleb meenutada paljudes keeltes esinevat kõnekäändu, et kingitud hobuse suhu ei vaadata (s.o ei taheta teada tema vanust, seega tõelist väärtust). Haritlasele on meeldiv loota, et elektriliste jõuluvanade kõrval kingitakse ka raamatuid.

http://www.zzz.ee/epl/951209/art44.html

EV 3800: 140 Kingitud hobuse suhu ei vaadata.

M

kultuur

PL85

Ning kõige lõpuks - kuidas sai praegune kogemusteta meeskond võita EMil kolm aastat tagasi kuuenda koha, olles mitmes mängus vastasest üle viimastel sekunditel?

Teisalt tuleks küsida, mil moel on võimalus kogemusi hankida? Vanasõna ütleb, et loll õpib oma, tark teiste vigadest. Ent kuidas kutsuda seda, kes kaks korda ühe reha otsa komistab?

http://www.zzz.ee/epl/951208/art38.html

Vrdl EV 14007B Inimene õpib vigadest

M

sport

PL86

Ajalugu tahab tegemist

Ajalootoimetaja Andrei Hvostov

Ajaloole pühendatud lehekülg on Eesti Päevalehes uudne asi, sest tänane katsetus on järjekorras alles kolmas. Ajaloo lehekülje eesmärgiks on kõige laiemalt öeldes möödunu meenutamine ja tuleviku vaatamine - nii nagu vanarahvatarkus südamele panebki.

http://www.zzz.ee/epl/951207/art49.html

Võibolla parafraas ütlusest Kes mineviku ei mäleta, elab tulevikuta?

M

kultuur

PL87

Olin ka ise päris kõva ütleja. Leian, et valusast sõnavahetusest polnud kasu, pigem tekkis kahju," nendib Kaldvee ja lisab: "Pärast Lillehammerit käis vastastikune süüdistamine. Toimunut iseloomustab ehk kõige paremini kõnekäänd: pada sõimab katelt, ühed mustad mõlemad."

http://www.zzz.ee/epl/951205/art42.html

EV 8196: 220 Pada sõimab katelt, ühed mustad mõlemad.

M

sport

PL88

Vaimult on Pertelson üdini tippmees. "Kasvatan ennast iga päev," räägib ta. "Kõik saab alguse pisiasjadest, enda vastu tuleb olla karm. Koostan kindla programmi - mida tahan saavutada, ja kuidas on võimalik eesmärgile jõuda.

Püüan juhinduda vanasõnast: tänaseid toimetusi ei maksa visata homse varna. Inimene peab suutma rasked otsused endale sobivaks mõelda. Ära tee kunagi midagi, mis sunnib sind hiljem risti ette lööma! Samuti ära jäta midagi kahetsemisväärset tegemata."

http://www.zzz.ee/epl/951114/art8.html

EV 12411: 85 Tänasida toimetusi ära viska homse varna

M

sport

PL89

Kolmas - "vulkaani"-tüüp - kannatab vahelduvalt mõlema hormooni "töös hoidmise" all ning sellest tulenevad heitlikud meeleolud, emotsionaalselt ülepaisutatud reaktsioonide vaheldumine tegevusetusega ja apaatiaga kõige vastu.

Kuidas kujunevad välja ning milles väljenduvad lõvi, küüliku ja vulkaani kohanemisreaktsioonid? Vanasõna ütleb: korda tegu - omandad harjumuse, korda harjumust - saad iseloomu, korda iseloomu - koguneb saatus.

http://www.zzz.ee/epl/951103/art26.html


N

mitmesugust/inimene

PL90

Teiseks pole sõna Bergh (hiljem berg) eales tähendanud pead, vaid ainult mäge või ammustel aegadel ka kindlusevalli. Lonkama kipub isegi autori emakeel. Omastav sõnast tarvas on ju tarva, mitte tarvase.

Vanarahvas tavatses lausuda, et tegijal juhtub. Aga parem jäägu juhtumata!

http://www.zzz.ee/epl/951101/art6.html

EV 11810: 70 Tegijal juhtub mõndagi.

M

kultuur

PL91

Koonderakond kopeerib täpselt oma endiste koalitsioonipartnerite juhatuse stiili. Erakonnapoolset hukkamõistu oma esimehe käitumisele pole isegi arutatud, rääkimata siis täidesaatmisest. See võib tähendada kahte asja. Esiteks seda, et Vähi haare oma alluvate kõride ümber on nii tugev, et kellelgi pole ette nähtud iitsatada siis, kui liider Eestist eemal viibib ehk teisiti öeldes, moraalselt kindel erakonnasisene opositsioon on nõrguke.

Teine võimalus, mis pole ka sugugi üllatav, on see, et Vähi käitumises midagi taunimisväärset ei nähtagi, seda vanasõna järgi, et teise silmas pindu ja oma silmas palki...

http://www.zzz.ee/epl/951014/art30.html

EV 11889: 50 Teise silma näed pindu, oma silma ei näe palki

M

poliitika

PL92

Rublad altari all

"Papi habe on alati või sees" väidab vene vanasõna

Uue ajaga kaasas käies on Vene õigeusu kirik hakanud ulatuslikku äri ajama, kontrollides näiteks kümmet protsenti kodumaisest tubakaturust, lõigates suurt kasu naftaärist ning teenides selle kõigega miljoneid dollareid.

http://www.zzz.ee/epl/970412/art38.html


N

välismaalt