Malta megaliidid

Mare Kõiva, Andres Kuperjanov

Suurem osa Malta megaliite on UNESCO kaitsealused, kuudes maailma vanimate säilinud sakraalehitiste hulka. Templid olid kasutusel umbkaudu aastail 4000-2500 ema, nende seinte kõrgus on kuni 6 meetrit ja need on dekoreeritud mitmesuguste märkidega. Templite ümbrusest on leitud rohkesti kaunistatud keraamikat ja jumalakujukesi.

2500 ema hääbus templid rajanud asurkond ootamatu näljahäda või epideemia läbi.

Lahtise taeva all asuvaid megaliite püütakse igati ilmastiku mõju eest kaitsta. Nt Ħaġar Qim on tänaseks kõrge telkkatuse all, oluliste megaliitide juurde pääseb läbi valvepunkti, nende ümbrus on piiratud aiaga, mis kahjuks tõkestab tee ka kompleksist välja jäävate väiksemate mälestisteni.
Dolmen Dolmen

Kõige elamusrohkem oli õhtupoolik, kui püüdsime leida üht menhiritest ja dolmenit, mille kohta Lonely Planet arvas, et hea õnne korral on võimalik nad üles leida. Menhirit ei leidnudki, kuid väga uhke tunne oli kõrgel platool dolmenit leides. Seal ta vaatas kõrges kaares üle eemal orus kasvava küla ja hiigelkiriku, üle kõrgtasandiku, mere suunas. Ta oletatav püstitamise aeg on varane pronksiaeg (3100 ema).
Ġgantija Ġgantija

Ġgantija Gozol (3600-3000 ema) Xagħra platool on rahvapärimuse järgi ehitatud hiidude poolt ja kuulub neile. Vanem osa on külastajatele avatud ja üsna heas korras, uuem osa restaureerimisel. Tempel koosneb viiest apsiidist altaritega ja on suunaga kagusse, nagu ka teised Malta templid.
Tarxien Tarxien

Tarxieni templid (3600-2500 ema) Tarxien, Maltal. Kuue apsiidiga kolmest templist vanim on ehitatud vahemikus 3600-3200 ema ja koosneb kahest paralleelsest poolringikujulisest apsiidide reast, mida ühendab vahekäik. Tarxieni lõuna- ja idetemplid on kaunistatud spiraalide ja muude ilustustega. Siit leiti 1920. aastatel kuulus esiaegne naisekuju. Väidetavalt on lõunatempel ehitatud nii, et suvise pööripäeva ajal langeb valgus esimese apsiidi kaunistustele, talvise pööripäeva ajal järgmisele apsiidile. Pööripäeval paistab tõusev päike otse läbi peamise sissepääsu ja valgustab keskmist apsiidi.
Ħaġar Qim Ħaġar Qim

Ħaġar Qim (3600 ema), Qrendis, Malta Suurejoonelised templid on hoolikalt kaunistatud. Sealt on leitud keraamikat, jumalakujukesi ja ohvriloomade luid. Praegu on templid kaitstud hiigeltelgiga.
Mnajdra Mnajdra

Mnajdra (3600 ema), Qrendis, Maltal. Kompleks koosneb kolmest kõrvuti paiknevast templist mitme sissekäiguga ja 500 m eelmisest eemal. On oletatud, et tempel oli ühtlasi kohaldatud astronoomilisteks vaatlusteks või toimis kalendrina.
Mnajdra Mnajdra

Kevad- ja sügispööripäeval suundus päikesevalgus läbi peamise sissepääsu ja valgustas suurt sammast. Suvepööripäeval ja talvisel pööripäeval valgustas päikesevalgus vasaku ja parema uksepoole megaliitide servasid.


© 'cps 11, mare, EKM FO 2011