Linda kivi TallinnasSaula SiniallikadAnna kirikPurdi mõisAdavere endine parkPuurmani mõisKärevere vana ja uus sildEesti Kirjandusmuuseum, Tartu


„Linda kivist Lilla Daamini”

Maanteel sõites vilksavad tee ääres mööda paigad, millest teame vähe. Neist annavad aimu vaid teeviidad ja asulasildid. Ometi on need kohad täis lugusid – nii nagu mistahes paigad, kus inimesed elavad või on elanud. Kohakeskseid muistendeid, uskumusi ja muid mälestusi nimetavad folkloristid kokkuvõtvalt kohapärimuseks. Reaalseid paiku meie ümbruskonnast võib leida ka lauludest ja mõnikord muinasjuttudestki. Kohalugusid on nõnda palju, et nendega võib hõlpsalt katta tee Tallinnast Tartusse – ja tagasi.

CD-Extra duubelplaadile ja tekstivihikusse „Linda kivist Lilla Daamini” on koondatud valik Tallinn-Tartu maantee äärsete paikade lugusid Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivist. Need jutud on väga erinevad – siin on meeste lugusid ja naiste lugusid; lugusid, mis on hirmsad, ja lugusid, mis on ilusad. Mõnest paigast ongi järel vaid kirjapandud nimi või jutt rahva mälestuses. Mõni lugu võtab päris tõsiseks, mõnda jälle on räägitud südamest naerdes. Mitmed süþeed on siin ja seal veidi sarnased, nii leiame eri kohtadest jutte päeval ehitatud ja öösel mahalõhutud kirikutest, kurjadest mõisnikest või kohtumistest üleloomulike olenditega. Iga jutt ja jutustamine on aga ikka erinev ning aitab pikka teekonda lühemaks teha.

Juhised kasutajale! Lood on plaatidel selles järjestuses, nagu maantee neid paiku läbib, ning mõlema plaadi tempo on kavandatud kooskõlas liiklusmärkidega. Parima kohtadega seotud elamuse saab siis, kui Tallinnast tulles panna plaat mängima Linda kivi / Tallinna lennujaama juures ning Tartust Tallinna poole sõitma asudes linna piiril. Vajadusel saab kohanimesiltide järgi plaati sõidu tegeliku kulgemisega vastavusse sättida. Mõlema plaadi CD-osa lõppeb Järvamaal Mäeküla lähistel Nurmsi küla juures. MP3-toega plaadimängijaga saab seejärel kuulata edasi MP3-formaadis lugusid tee teise poole kohta, tavalise CD-mängija puhul aga näiteks panna teise plaadi mängima tagant ettepoole. Kohalugudega kohale!


Kuula helinäidet (Harjumaa, Vaida)
Kuula helinäidet (Järvamaa, Nurmsi)
Kuula helinäidet (Tartumaa, Tartu, Eesti Kirjandusmuuseumi Lilla Daam)


Lugude nimekiri plaadil

Väljaandja: Eesti Kirjandusmuuseum 2014 (kordustiraaž 2015)
Koostanud: Risto Järv
Lood: Piret Päär, Anne Türnpu
Muusika: Andre Maaker
Kujundus: Pille Niin
Tekstide salvestus: Jaan Tamm Kõlakujundus: Andre Maaker
Fotod ümbrisel ja tekstivihikus Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv ja Alar Madisson, Eesti Maanteemuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Järvamaa Muuseum, Põltsamaa Muuseum.
Tekstivihiku keeletoimetaja: Kanni Lab Korrektuur: Inge Annom
Projekti assistendid: Maarja Aigro, Kaisa Kulasalu

Väljaanne pälvis 2016. aastal Eesti muuseumimeene auhinna EMMA esimese preemia.
Vt ka meediakajastust:
Aare Pilv, Kas tunned maad? – Sirp, 30.10.2015
Jüri Pino, Folkpanus liiklusohutusse – ERR Kultuur, 19.08.2015
Jan Kaus, Kui tee saab tagasi oma teekonna – Keskus, juuli/august 2015
Linda kivist Lilla Daamini – pärimuslood maanteel kuulamiseks – portaal Netiemme, 8.06.2015


Väljaande ettevalmistamist on toetanud Haridus- ja Teadusministeerium (IUT 22-4, EKKM14-342, EKKM14-311), Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital, Kultuurkapitali Harjumaa, Järvamaa, Jõgevamaa ja Tartumaa ekspertgrupid, Tartu Kultuurkapital.

CD on saadaval Apollo ja Rahva Raamatu plaadiriiulitel, Eesti Pärimusmuusika Keskuses Viljandis ning muidugi Eesti Kirjandusmuuseumis Tartus.

ümbris
ERA
HALDJAS
KIRMUS

Eesti Kirjandusmuuseum, TartuKärevere vana ja uus sildPuurmani mõisAdavere endine parkPurdi mõisAnna kirikSaula SiniallikadLinda kivi Tallinnas