Muuseum folkloori kujundajana: narkonäitus TÜ Ajaloo Muuseumis

Renata Sõukand

TÜ Ajaloo Muuseumi projektijuht, TÜ magistrand

 

 

Inimesed on harjunud, et muuseum on koht, mis õhkab vana, ajaloolise järel. Muuseum annab vaatajale võimaluse sukelduda vanasse, ilma otsese eesmärgita mõjutada kaasaega. Või ehk siiski?

 

22. novembrist 2000 kuni 20. veebruarini 2001 toimus Tartu Ülikooli Ajaloo Muuseumis näitus NARKOOTIKUMID — TÄNAN, EI. Eesmärgiks oli lahata probleemi ja panna külastajad kaasa mõtlema selle olemuse üle. Eksponeeriti kõhedusttekitavaid pilte narkootikumide valmistamisest ja tarbimise tagajärgedest, tutvustati toimeid ja näidati vastavateemalisi filme, gruppidele peeti tasemele vastavaid loenguid.

 

Narkomaania on teema, mis tahes-tahtmata on osa folkloorist, sest teema on valus ja sellest otseselt rääkida on raske. Nn narkofolkloori hulka kuuluvad läbielamiste ja hankimise kirjeldused, lood rumalatest preventsioonitöötajatest, kes lastele aineid tutvustades neid hoopis ostma kutsuvad, erinevad ainenimetused jne. Näitusest käis läbi ligi kolm tuhat inimest. Ei saa kahelda selles, et see kas otseselt või kaudselt mõjutab nende hinnanguid selle teema koha.

 

Lastel paluti täita küsimustikud, nooremad joonistasid. Enamus vastuseid olid lakoonilised ja suhteliselt trafaretsed (stiilis: “meeldis kõik/midagi”, “narkootikumid on pahad” jne), sama kehtib ka jooniste kohta. Vahepeal tekkis tunne, et lapsed nagu täidaksid käsku vastavalt temaatikale, kasutades massimeedias levinud shabloone, omalt poolt midagi lisamata. Osades töödes oli siiski näha originaalsust, vastused kajastasid loengutes räägitut, kuigi kohati suhteliselt interpreteeritud kujul. Mõned vastused sisaldasid ka elu ennast.

 

Ettekanne keskendub narkoloengute pidamisel saadud kogemustele, küsimustiku vastustele ja analüüsib näituse võimalikku mõju narkofolkloorile.