Verbaalnoomenid Jõhvi ja Iisaku regilauludes

Kanni Labi

Tartu Ülikooli magistrand, KM ERA projektitäitja

 

 

Annan oma ettekandes ülevaate verbaalnoomenite, st verbidest tuletatud nimisõnade ehitusest ja kasutamisest Jõhvi ja Iisaku regilauludes, mis on ilmunud kogumikus Vana Kannel VIII. Grammatiliselt olemuselt on verbaalnoomenid, nagu nimigi ütleb, nimisõnad, st nad muutuvad arvus ja käändes. Kuid oma tüves säilitavad nad ka verbile omaseid jooni, näiteks ja- ja mine-liitelised sõnad on eesliite mitte abil eitatavad.

 

Lauses annavad verbaalnoomenid edasi sekundaarset, öeldisverbiga märgitud tegevuse kõrval teisejärgulist tegevust. Tähenduselt jaguneb valdav enamus regilaulus kasutatavaid verbaalnoomeneid tegevus- ja isikutuletisteks, kusjuures viimaseid esineb tunduvalt rohkem. Verbaalnoomenis võib korduda ka juba eespool kasutatud verbivormi tüvi või vastupidi, verbitüvi võib esineda kõigepealt verbaalnoomenis ning seejärel öeldisverbis.

 

Regilaulus väga sagedastel tegijanimedel võib eristada kahte peamist kasutusvaldkonda. Mõnel juhul iseloomustab tuletusaluseks olev verb tegijanimega tähistatut üldisemalt, tegijanimi on kasutusel nimisõna poeetilise sünonüümina. Mõnel juhul on aga tuletusaluseks oleva verbiga märgitud tegevus oluline just antud situatsioonis: tegijanimega tähistatud isik tegeleb sellega parasjagu, on sellega just tegelenud või hakkab (peab hakkama) tegelema.