Eesti Kirjandusmuuseum koostöös Interfloraga kuulutab välja lillede kinkimise, saatmise ja kingiks saamisega seonduvate lugude kogumise

Eesmärk on uurida lillede kinkimisega, saatmisega ja kingiks saamisega seotud traditsioone Eesti kultuuris ning lilledele omistatud tähendusi läbi aja.

Alljärgnev küsimustik võiks olla vastamisel abiks, kuid kirja võib panna ka seda, millele siinkohal pole tähelepanu juhitud, kuid mis teile oluline tundub. Juurde palume lisada ka oma nime, sünniaasta ja kontaktandmed (elukoht, telefon).

Elektrooniliselt saab lugusid saata Interflora kodulehe www.interflora.ee kaudu, paberile pandud lood palume saata Eesti Kirjandusmuuseumi postiaadressil
Vanemuise 42, Tartu 51003,
märgusõna: lillelood.
Kontakt: Anu Korb, tel 7377-739.

Lugude kogumine kestab käesoleva aasta lõpuni. Paremad lood on kavas raamatuna välja anda.


mai 2006

Lilled minu elus

Emotsioon ja lugu

Igaühele meist kingitakse vahetevahel lilli, olenemata soost ja vanusest. Ilmselt oled ise olnud ka kinkija rollis. Sageli antakse lilled isiklikult üle, kuid lillede saatmist-saamist ei pruugi takistada ka teineteisest eemalolek. Juba ammustest aegadest on nii mõnigi kuivatatud lilleõis kirjaümbrikus adressaadini jõudnud, tänapäeval võib hõlpsasti ka elavaid lilli mistahes maakera punkti toimetada.

Lillede saatmine-kinkimine-saamine on alati seotud emotsiooniga. Enamasti on emotsioon positiivne, kuid lilled või lillede kohtlemine võivad esile kutsuda ka negatiivse tundmuse. Kui soovid oma emotsiooni teistega jagada, pane vabas vormis kirja oma lillelugu/lood, mis Sulle on eriliselt meelde jäänud.

Samuti on teretulnud lood lillemüüjatelt-lillepoe pidajatelt.

Tähtpäev ja lilled

Lillede saamine on enamasti seotud tähtpäeva/sündmusega inimese elus. Mis puhul on sulle lilli kingitud? Kas konkreetse perekondliku sündmuse (nt lapse sünd, sünnipäev, pulmad, matused, kooli lõpetamine jne), rahvakalendri või riikliku tähtpäeva (nt valentinipäev, naistepäev, emadepäev, isadepäev) juurde kuuluvad teatud lilled? Millised? Kas on lilli, mis kinkimiseks ei sobi? Miks? Missugused lilled sobivad naistele? Missugused meestele?

Kas lilli kingitakse ka ilma nähtava põhjuseta? Kes kellele tavaliselt lilli kingib? Kas mõnel puhul tuleks lillede kinkimist ka vältida?

Armastus, tunnustus ja lilled

Missugused lilled kingid oma armsamale? Armsam Sinule? Lillede värvus, kuju, lõhn, liik, hulk?

Kas olete lilli kinkinud mõnele tuntud inimesele (nt sportlane, laulja, näitleja)? Kellele? Mis puhul?

Lillede hulk, värvus, kuju jms

Kas lillede kinkimisel on tähtis õite arv (nt paaris või paaritu, hulk)? Lillesort/liik? Lillede värv, kuju, lõhn? Välismaised (nt eksootilised) või kodumaised lilled? Aia- või metsalilled? Ostetud või omakasvatatud lilled? Kas eelistate lõike-, potililli või lillekimpu? Kimpu sobivad või sobimatud lilled ja esemed?

Lillede keel, nimetused

Kas lillede kinkimisega saab edasi anda mingit sõnumit? Või antakse sõnum edasi kaardiga, suusõnaliselt? Eriti olulised lilledega saadetud sõnumid Sinu elus?

Kas ka lillede hoidmine (nt käsivarrel, käes) või lilleõie kandmine riietel, juustes kannab mingit sõnumit?

Kas on olemas erilised õnnelilled? Kas lilledega saab tulevikku ennustada? Missugustega?

Kas kingitud lillede närtsimise/püsimise järgi saab midagi ennustada?

Mida arvata varastatud lilledest? Kuidas mõjuvad need kinkijale või kingi saajale?

Kas lillel on ravijõud? Missuguste hädade puhul võib konkreetsest lillest abi olla? Kas on ka lilli, mis võivad haiguse esile kutsuda või kroonilist haigust süvendada?

Kas oled kuulnud lillede/lillenimetustega seotud seltskondlikest mängudest (nt lilleflirt)? Kus, kes ja millal neid mängisid? Kirjelda!

Kas tead ka lillede rahvapäraseid nimetusi? Kui oskad, pane kirja ka nime saamise lugu.

Muutused kombes

Lillede osa meie elus muutub koos ajaga. Meenuta, kuidas see on muutunud Sinu eluajal: nt erinevate tähtpäevade puhul lillede kinkimine/saamine Eesti Vabariigi algusaegadel, nõukogude perioodil (meenuta ka aega, mil lilli polnud vabalt saada!) ning pärast Eesti Vabariigi taastamist.

Tänapäeval võime rääkida ka lillemoest. Missugused on tänapäeva moelilled? Missugused moest läinud? Kui sul on tähelepanekuid lillemoe muutumisest ajas, pane ka see kirja.

Maa- ja linnarahva suhe loodusesse on suuresti erinev. Kas see avaldub ka suhtumises lilledesse? Nende kinkimises-saamises?

Tänapäevases globaliseeruvas maailmas suhtlevad inimesed järjest enam teiste rahvuste esindajatega. Kas teil on tähelepanekuid naabrite lillekultuurist, mis eestlaste omast erineb?

Head vastamist!




Kogumisaktsiooni Lilled minu elus kokkuvõte

Eesti Kirjandusmuuseum ja Interflora Eesti kuulutasid 2006. aasta kevadel, vahetult enne emadepäeva välja lillede kinkimise, saatmise ja kingiks saamisega seonduvate lugude kogumise. Lillelugusid koguti 2006. aasta lõpuni.

Idee autor oli Interflora Eesti juht Ingmar Kaup, kes lootis koguda eeskätt lillede saamise ja saatmisega seotud romantilisi lugusid, väärtustades lillede kinkimist kui inimsuhete hoidmise ilusat traditsiooni.

Eesti Kirjandusmuuseumi eesmärk oli uurida lillede kinkimisega, saatmisega ja kingiks saamisega seotud traditsioone Eesti kultuuris ning lilledele omistatud tähendusi läbi aja.

Lugusid sai saata elektrooniliselt Interflora kodulehe www.interflora.ee kaudu, e-postitsi ja tavapostiga Eesti Kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivi.

Kogumisaktsiooni ERA poolne koordinaator Anu Korb koostas abistava küsitluskava „Lilled minu elus”, mida saadeti arhiivi korrespondentidele, levitati oma tutvusringkonnas ning pandi üles koduleheküljele.

Kaastööde arv oli suhteliselt tagasihoidlik. Neid laekus 32 inimeselt, ühtekokku umbes 550 lk. Lisaks saadeti arhiivile hulk tähtpäevade jm sündmustega seotud fotosid ning pidulikeks puhkudeks saadetud lillekaarte koos õnnitlussalmidega.

Lilledega seotud romantilisi lugusid laekus vähe, seevastu mäletati hästi lillede hankimisega seotud raskusi nõukogude aastatel. Olulist lisamaterjali saadi lilledega ja lillede kinkimisega seotud kommete-uskumuste osas. Inimesed olid tähele pannud ka ajas toimunud muutusi, teiste rahvaste lillede kinkimise traditsioone jm.

Sisukamad tööd saatsid Anna Rinne, Kaaleph Jõulu, Silva Jõulu, Maret Luhari, Neeme Mets, Siiri Estrik. Lillelugude saatjaid tänati Eesti Rahvaluule Arhiivi Presidendi rahvaluulepreemia kätteandmise ja korrespondentide austamise üritusel 2007. aasta veebruarikuus.

Huvitavamaid lillelugusid avaldati osade kaupa ajakirjas „Muusa”.

Palju tänu kõigile kaastöölistele!

Anu Korb