Imelik nimi

Misuke imelik nimi!
Ta ikke on nisuke...

Kõigil meil on nimi, ees- ja perekonnanimi. Nime kanname me sünnist surmani, nimi jääb ajalukku ka pärast nimekandja lahkumist siitilmast. Kui inimese side oma eesnimega saab alguse enam-vähem tema sünniga, siis perekonnanimi ootab teda juba enne seda. Eesti perekonnanimede lugu pole teatavasti väga pikk. Seepärast on nimede geograafiline ja ajalooline taust dokumentide põhjal enamasti jälgitav, nimede tähendus ja tekkelugu keeleteaduslikult uuritav. Siiski on üks allikas, millele uurijad enamasti toetunud ei ole. See on nimeteema meie juturepertuaaris.
Priinimi, liignimi, väärnimi, perekonnanimi ? heal lapsel on mitu nime. Ka igast perekonnanimest võib lugusid olla rohkem kui üks. Paneme need kirja ja kogume kokku!
Küsimustiku täitmiseks pead olema sisse logitud Eesti Rahvaluule Arhiivi kogumismoodul „Kratt“. Meilitsi ootame vastuseid e-postiaadressile kratt@folklore.ee, käsitsi kirjutatud kaastöid Eesti Rahvaluule Arhiivi, Vanemuise 42, 51003 Tartu. Lisateavet saab telefonil 7 377 730.
Soovi korral on võimalik seada oma kaastööle või eraldi punktidele kasutuspiiranguid.
Parimatele kaastöölistele on auhinnad.
Head vastamist!


aprill 2017



Kogumiskogumisvõistluse Imelik nimi kokkuvõte

Kogumisvõistlusele „Imelik nimi“ saabus 45 kaastööd. Laekus mitmeid uurimuslikke töid, aga samuti nimeanekdoote, isiklikke suhteid väljendavaid lugusid – sõnaga, kõike, mis perenimerepertuaari puutub.

Hea meel on märkida, et kaastöölised ei lasknud ennast küsitluskava võib-olla rangena tunduvast raamistikust segada ja kirjutasid nimedest laiemalt, nt ka ees-, hüüd- ja loomanimedest. Needki on ju loomuldasa seotud perekonnanimelugudega.

Tänamatul hindamistööl võtsime arvesse kolme põhimõtet: nimeinfo rikkalikkust (kui palju ühe või mitme perekonnanime taustu lahti oli seletatud), jutustamisoskust, ja põhjalikkust (kas kirjutaja oli teinud eraldi arhiivitööd, küsitlenud teisi inimesi jms). Nõnda näib, et eelis oli pikematel kaastöödel, kuid mõnigi lühike lugu võlus just oma terviklikkusega.

Esiletõstetud tööd: Urve Buschmann, Elvy Ennis, Urmas Haud, Eerik Purje, Kristen Suokass, Tiina Tafenau, Eha Võso; äramärgitud: Tiit Birkan, Kaja Kasemaa, Aime Kuum, Maret Lehto, Ellen Randoja, Vesta Saar, Helja Sutt, Lembitu Twerdjanski; eripreemiad: Enno Reinsalu, Asael Truupõld ja Maret Usar uurimuslikkuse eest, Lehte Oraka kauni vormistuse eest, Peeter Suislepp terviklikkkuse ja värskuse eest.

Žüriis olid kirjandusteadlane ja elulugude uurija Rutt Hinrikus, folklorist ja perepärimuse uurija Tiiu Jaago, kirjandusteadlane ja luuletaja Aare Pilv, arhivaar Kadri Tamm, folklorist ja nimelugude uurija Ell Vahtramäe ja Valdo Valper ERA kohapärimuse töörühmast.

Mõte koguda seekord perekonnanime-teemalisi lugusid sai alguse ühest Kirjandusmuuseumi koostööprojektist. Nimelt asus Eesti Keele Instituut peale Eesti Kohanimeraamatu valmimist kokku panema raamatut Eesti perekonnanimedest. Nimelugusid on juba meie arhiivi vanimates, Hurda ja Eiseni kogudes, ja samas on tegu täiesti elava pärimusega, nagu nähtub ka võistluse „Imeliku nimi“ kaastöödest.

Võistlustööde kirjutajaid toetasid Eesti Kultuurkapital, Rahva Raamat ja Varrak.

Täname veel kord ja loodame jätkuvale koostööle!


veebruar 2018

Teised ERA küsitluskavad

Kogumisvõistluse toetajad:
Kulka Rahva Raamat Varrak