Esemed meie rännakuil

Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakond ja Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv kutsuvad osa võtma kogumisvõistlusest „Esemed meie rännakuil“. Kaastöid ootame ajavahemikus 14.03.2019–26.12.2019.

Elu jooksul on kindlasti ette tulnud, et oleme liikunud ühest kohast teise või on muutunud sama keskkond sedavõrd, et saame meenutada, mis oli enne ja nüüd. Sel rännul on meid alati saatnud esemed. Mis neist on meile tähendusrikkad? Samamoodi on meie lähiringi tulnud uued inimesed, kes on kaasa toonud esemed, mida me enda keskkonnas varem ei märganud või ei tundnud. Kuidas need esemed meid mõjutavad?

Ootame lugusid esemetest, mis on Sinule olulised. Lisa palun lugude juurde võimaluse korral pilte, kas fotosid või joonistusi. Kirjelda kohta ja aega, mis fotol või joonistusel kujutatud esemega seostuvad. Saata võib ka video- ja helifaile.

Kogumisvõistlus on seotud Soomes samal ajal toimuva kogumisvõistlusega „Kadunud kinnas. Minu esemed piiril ja rändel“ (2018–2019). Samateemalise ainese kogumise eesmärk on leida võrdluskohti teaduslikuks uurimiseks, aga ka võimalusel näituse koostamiseks. Kui Sinu lugu valitakse näituse jaoks, siis võetakse Sinuga sel teemal uuesti ühendust.

Kaastöö saatmiseks on kolm võimalust:

  • vastuse saatmine elektrooniliselt Eesti Rahvaluule Arhiivi kogumismoodulis KRATT (http://kratt.folklore.ee/)
  • faili saatmine e-kirjas aadressil kratt@folklore.ee (teemareal: Kogumisvõistlus „Esemed“)
  • kaastöö saatmine postiga aadressil: Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Rahvaluule Arhiiv, Vanemuise 42, Tartu 51003, Kogumisvõistlus „Esemed“

    Kogumismoodul KRATT sobib, kui lähtud oma loo esitamisel küsimustikust. Vastata võid nii kõigile kui ka ühele või mõnele küsimusele. Küsimustiku täitmiseks pead olema sisse logitud. Soovi korral saad oma pooliku kaastöö salvestada, et hiljem selle täitmisega jätkata. Kui vajutad “salvesta”, on Su vastused Sinu jaoks olemas, kui järgmisel korral sisse logid, et saaksid täitmist jätkata. Kui soovid vastused küsitluskavale arhiivi ära saata, vajuta “esita”.

    Kui soovid kirjutada vaba struktuuriga essee laadi kaastöö, sobib saatmiseks paremini kas e-kiri või paberil esitatu. Kaastööle lisatud pildid (fotod, joonistused) varusta selgitustega: millise looga on need seotud, kes ja millal on selle pildi (foto või joonise) teinud.

    Kõik kaastööd talletatakse Eesti Rahvaluule Arhiivis. Selgituse kaastöödena laekunud materjalide kasutamis- ja avalikustamispiirangute kohta leiad küsimustiku lõpust.

    Lähem teave: Tiiu Jaago, tiiu.jaago@ut.ee või Eesti Rahvaluule Arhiivi e-mailil kratt@folklore.ee või telefonil 7377730.




    märts 2019

    Kogumiskogumisvõistluse Esemed meie rännakuil kokkuvõte

    Laekus üle 100 kaastöö, mida võib kirjutajate järgi jagada lugude arvu poolest enamvähem võrdsesse kolme rühma:

    1) ERA pikaaegsed ja ka uued kaastöölised kirjutasid lugusid, mis seostusid mälestustega, aja jooksul oluliseks saanud esemetega

    2) noored, suuremas osas TÜ üliõpilased, kes osalesid sellel kogumisvõistlusel „Folkloristika aluste“ kursuse raames. Neid juhendas Ergo-Hart Västrik

    3) Räpina gümnaasiumi 6., 7., 8. ja 9. klassi õpilased, keda juhendas õpetaja Maire Alver.

    Žürii:
    Tiiu Jaago (Tartu Ülikool), Tuuli Reinsoo (Eesti Meremuuseum), Kadri Tamm (Eesti Rahvaluule Arhiiv), Tenno Teidearu (Eesti Rahva Muuseum), Astrid Tuisk (Eesti Rahvaluule Arhiiv), Ergo-Hart Västrik (Tartu Ülikool).

    Parimad:
    Lembitu Tverdjanski (peapreemia). Kultuurkapitali preemiad: Lo Järvekülg, Anni Leena Kolk, Maie Matvei, Kristel ja Merilin Kotta, Anne Rebane, Sander Štenov, Arne Kivistik, Eva Murula, Age-Lii Liivak. Eripreemiad: Maire Alver, Tormi Ariva, Imbi-Harietta Eenlo, Tiit Birkan, Airika Harrik, Maret Kärtna, Karen-Gertu Toome, Margus Küppar, Agnes Anijalg, Keirily Hallik, Tuuli-Liis Tiidor, Hanna Marrandi.

    Vaata pikemat ülevaadet [pdf]!


    veebruar 2020

    o Teised ERA küsitluskavad

    Kogumisvõistluse toetajad:
    Kulka Tartu Ülikooli muuseum Tartu Ülikooli kirjastus Koolibri ERM ERM