ERA on uurijatele avatud E–N 9–17, R 9–16.30. Soovitame kasutatava arhiivimaterjali uurimissaali ette tellida telefonil 7377730 või e-postiga era@folklore.ee.

Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv (ERA) on folkloori keskarhiiv Eestis. Arhiiv kogub ja talletab võimalikult mitmekülgselt vaimse kultuuri, eriti argi- ja pärimuskultuuri ning kogukonna ja üksikisiku ellu kuuluvat ainest. Sama oluline on vastupidine protsess ehk arhiivimaterjali kättesaadavaks tegemine kaasaegsete vahenditega. ERA teadlaste töö on orgaaniliselt seotud arhiivikorralduse, andmebaaside loomise ning uurimistulemuste ja allikmaterjalide publitseerimisega. Populariseeriv, pedagoogiline ja rakenduslik tegevus kuulub samuti kaasaegse arhiivi igapäevaellu. Peale folkloristide on ERA uurimisbaasiks filoloogidele, etnoloogidele, muusikateadlastele, ajaloolastele, sotsioloogidele jpt. Arhiivimaterjale kasutab lai ring kõrg- ja rahvakultuuri loojaid, suguvõsa- ja kodu-uurijaid, pedagooge, kooliõpilasi jt. huvilisi.

Folkloorimaterjale on Eestis järjepidevalt kogutud ligi kahe sajandi vältel, selle tulemusena haldab ERA 1,57 miljoni leheküljelist käsikirjalist kogu, fotokogu 68 000 fotoga ning heli- ja videokogu, milles on üle 188 000 pala helisalvestusi ning üle 2050 videosäiliku. ERA kogude sisu vastab folkloori mõistele kõige laiemas tähenduses, esindades mitte üksnes kitsamalt suulist kunstiloomingut, vaid vaimse rahvakultuuri kõikvõimalikke valdkondi. Lisaks eesti rahvaluule kogudele sisaldab arhiiv Eestis elanud või elavate rahvusvähemuste folkloorikogusid, samuti on ulatuslikud ning maailma mastaapides unikaalsed sugulasrahvastelt talletatud materjalid.

ERA koondab teadureid ja uurimisrühmi, mis tegelevad eesti regilaulu, muinasjuttude, kohapärimuse, eesti asunduste, tänapäeva- ja lastefolkloori, rahvausundi, etnomusikoloogia ning eesti folkloristika ajaloo uurimisega. Teadurite tegevuse väljunditeks on alus- ja rakendusuuringud, mida publitseeritakse monograafiate, artiklikogumike ning allikapublikatsioonide kujul. Samuti on arhiivi osaks digistuudio, mis tugistruktuurina tegeleb arhiivi talletatud heli- ja videoülesvõtete digitaliseerimise ning heli- ja videoväljaannete ettevalmistamisega.


Aadress: Eesti Rahvaluule Arhiiv, Eesti Kirjandusmuuseum, Vanemuise 42, 51003 Tartu
Avatud E–N 9.00–17.00 R 9.00–16.30 Telefon: 7 377 730; Fax: 7 377 706 Eesti Rahvaluule Arhiiv
E-post: era[ät]folklore.ee