Placeholder photo

2025. aasta Eesti folkloristika preemia kätteandmine

22. mail 2025 16.15 Eesti Kirjandusmuuseumis

Alates 2011. aastast on Akadeemiline Rahvaluule Selts koostöös Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapitaliga andnud välja Eesti folkloristika aastapreemiat. Preemia eesmärk on tõsta esile preemia saamisele eelnenud kolme aasta jooksul silma paistnud folkloristi tegevust. Eelmisel aastal pälvis preemia Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi vanemteadur Taive Särg.

Sel aastal esitati preemiale viis kandidaati: Eesti Kirjandusmuuseumi teadur Katre Kikas, Eesti Kirjandusmuuseumi juhtivteadur Mare Kõiva, Tallinna Ülikooli vanemteadur Marju Kõivupuu, Tartu Ülikooli teadur Pihla Maria Siim ning Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur Liina Saarlo. Kõigi kandidaatide viimased kolm aastat on olnud viljakad ja mitmekülgsed.

Katre Kikas kaitses 2024. aastal doktoriväitekirja “Moderniseerumine rahvaliku kirjalikkuse peeglis: 19. sajandi lõpu rahvaluulekogujad arhiivi ja avalikkuse äärealal”. Ta avaldas viimasel ajal artiklid vägivalla representeerimise viisidest arhiivitekstides, Märt Siipseni ja Paulus Paurmanni looduskäsitlusest ning intersubjektiivsuse avaldumisest Jaan Saalvergi kirjades Jakob Hurdale. Rahvaliku kirjalikkuse ilminguid, suulisuse ja kirjalikkuse dünaamikat, rahvuslust, kirjanduse ja rahvaluule seoseid – kõiki oma uurimisaspekte on ta avanud sobivaimas teoreetilises raamis ning kaasahaaravat sisu luues.

Mare Kõiva on Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna juhataja ja akadeemik. Ajavahemikul 2022–2024 on Mare Kõiva välja andnud kolm raamatut: kaasautorluses Reet Hiiemäega „Maarjahein ja imevesi. Pärimuslikud naiste rituaalid Eestis“, „Vetehaldjad 1. Vaaraorahvas, merekari, veehobused, kalaisa, kotermann“ ja „Saaremaa nõiad ja võlud“. Mare  juhib praegu 6 teadusprojekti ning ta on olnud mitme rahvusvahelise folkloristikaalase ajakirja ja sarja peatoimetaja, kaastoimetaja ja asutaja: Folklore: EJF (1996-), Mäetagused (1996-), Sator (1998-), Yearbook of Balkan and Baltic Studies (2018-), Incantatio. International Journal on Charms, Charmers and Charming (2011-).

Marju Kõivupuu on kultuuriloolane ja folklorist, kelle pikaajaline teaduslik tegevus on seotud uurimisteemadega etnoloogia, folkloristika, kultuuriajaloo ja (kultuuri)geograafia vallas. Oma peamiste uurimishuvidena toobki Kõivupuu esile kultuuripärandit selle kõige laiemas tähenduses, samuti surmakultuuri, rahva- või pärimusmeditsiini ning inimese ja looduse/maastiku suhteid. Tema viimaste publikatsioonide hulka kuuluvad “Rikas härra, rikas vald; vaene härra, vaene vald”, “Intimate embodied rituals of mourning in Estonia: the cases of commemorative tattooing and infertility grief” (koos Reet Hiiemäe ja Jaanika Kelmsaarega), “Inimeste lahkumine. Raamat surma ja kalmistukultuurist”.

Pihla Maria Siimu uurimused keskenduvad rände- ja hargmaisuse problemaatikale. Tema viimaste aastate olulisimaks tulemuseks on folkloristlik monograafia Perheen liikkuvat paikat… (2022), milles ta analüüsib endisest Nõukogude Liidust, sealhulgas Eestist, Soome kolinud perekondi, nende kohanemist, suhteid vana ja uue kodumaaga ning kultuurilist kuuluvust. Samuti kaastoimetas ta artiklikogumikku Migration and Families between East and North Europe: Translocal Lifelines (2023), mis käsitleb migratsiooni ja perekonna temaatikat Ida- ja Põhja-Euroopas.

Liina Saarlo uurimistöö keskmes on aastatel 2022–2024 olnud peamiselt eesti regilaulu kui kultuurinähtuse eri aspektid – esitus, kogumislugu, tüpoloogia ning nende ideoloogiline ja institutsionaalne raamistik. Sel perioodil tal on ilmunud 20 teadusartiklit. Lisaks tööle Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivis on Liina Saarlo sel perioodil osalenud ka rahvusvahelises FILTER-projektis, kus uurinud eesti ja soome regilaulude ühisjooni, süvenenud võimalikesse mõjudesse, mis kirjanduslikel allikatel võis olla eesti regilaulutraditsiooni kogumisele, suulisele traditsioonile ning omakorda regilaulukorpusele.

Tänavune preemiasaaja kuulutatakse välja 22. mail kell 16.15 algaval Akadeemilise Rahvaluule Seltsi koosolekul Eesti Kirjandusmuuseumi saalis. Preemia väljakuulutamisele eelneb eelmise aasta laureaadi Taive Särje ettekanne “Läks laande lauluga: kaks rahvuslikku müüti”. Info: Enn Kalev Tarto enn.tarto@kirmus.ee, Ell Vahtramäe ell.vahtramae@gmail.com, Mari-Liis Sinilaht mariliispae@gmail.com, Anastasiya Fiadotava anastasiya.fiadotava@folklore.ee