OOTAME ETTEKANDEID: “Välitööd kui põlvkondade dialoog”

Olete oodatud esinema Akadeemilise Rahvaluule Seltsi 18. konverentsil “Välitööd kui põlvkondade dialoog”


Aeg: 18. oktoober 2023

Koht: Eesti Kirjandusmuuseum

Akadeemilise Rahvaluule Seltsi 18.välitööde konverentsi teema “Välitlööd kui põlvondade dialoog” toob arutelu keskmesse küsimuse sellest, kuidas mõjutab uurija ja uuritavate põlvkondlik kuuluvus nii välitöösituatsiooni õhustikku kui ka kogutava materjali ning uurimisallikate iseloomu. Oodatud on ettekanded, mis keskenduvad erinevatele põlvkondlikele suhetele – nii olukordadele, kus noor uurija satub vastakuti vanemaealisega; olukordadele, kus keskealised asuvad uurima lastepärimust, kui ka olukordadele, kus mõlemad kuuluvad samasse põlvkonda. Millistel juhtudel tõstatub põlvkondlikkuse küsimus olulise mõjurina, millistel jääb see aga tagaplaanile ning olulisemaks saab hoopis sama kultuuriruumi või kogemuste jagamine?

Oodatud on nii näited probleemidest kui ka õnnestunud sillaloomistest. Mis on põlvkondliku erinevuse võimalikud ohud ja probleemkohad? Mis on eelised? Kas selline olukord pigem rikastab uurimust või jäävad peale erinevused ja mittemõistmine? Näiteks võivad noore uurija ja vanema uuritava kohtumisel tekitada vastuolusid nii mäluprobleemid kui ka erinevad väärtused, sh uuritav ei pruugi pidada noort uurijat tõsiseltvõetavaks. Teisalt võib vanusevahe mõjuda ka positiivselt, näiteks võib just noore inimese huvi panna eaka meenutama olukordi ja jutusüžeid, mida aktiivses mälus enam pole.

Küsimus põlvkondlikkusest on oluline ka diakroonilisest perspektiivist. Üksikisiku vaatepunktist võib küsida, kuidas on mõjutanud uurija suhet konkreetse eagrupi pärimusse tema enda vanuse kasv. Mis tunne on oma varasemate välitööde materjale üle vaadates kohtuda oma noorema minaga? Oluline on ka distsipliini ajaloo vaatepunkt, näiteks küsimus sellest, kuidas on uuritavate ja uurijate põlvkondlik suhe eri aegadel erinenud. Kuidas suhestuvad omavahel eri põlvkondade uurijate välitöö praktikad ja kogemused?

Konverentsi töökeeled on eesti ja inglise keel.

Ettekannete teese ootame 15. septembriks 2023, aadressil https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSczlprjhcG3TwmelYQ7G46HppcSesdLiCZscLmRfQpNx769BA/viewform?usp=sf_link

**

ENGLISH

CFP: The autumn conference of the Academic Folklore Society of Estonia: Fieldwork as Dialogue between Generations

October 18, 2023, at Estonian Literary Museum

The conference seeks answers to the question of how generational affiliation of the researcher and research participants affects the fieldwork situation and material collected. Do generational differences enrich research, or do they rather generate difficulties and misunderstandings? The question of generation can be approached also from the perspective of disciplinary history.

You can present either in English or in Estonian. Giving a presentation virtually is not encouraged.

DL for abstracts: September 15, 2023, https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSczlprjhcG3TwmelYQ7G46HppcSesdLiCZscLmRfQpNx769BA/viewform?usp=sf_link

Info: Katre Kikas katre.kikas@folklore.ee, Pihla Maria Siim pihla.siim@ut.ee