Andmebaasi RADAR relatsioonide täitmine

Mis kus käib?

  1. Kõik andmed tuleb kirjutada sinna, kuhu nad peavad minema (see on kirjas relatsioonide spetsifikatsioonis. Lisaks sellele tuleb kindlasti teada, et objektid lähevad Objekt.tab ja kirjad kaardil Tekst.tab kihtidele (seada alt Editable peale).
  2. Sisestamine käib relatsioonide puus alt ülespoole, s.t. enne kui objekti kaardile kanda, peavad olemas olema tema kihelkond, kaitseliigid-tüübid, seadusakt, küla-vald-maakond ja töötaja, kes täpsustas/sisestas/muutis kirjet.
  3. Objektid tuleb sisestada sobivas mõõtkavas (kui on käsitsi sisestamine). Samuti peab olema mõõtkava ühesugune, kui lisatakse kaardile kirju (Tekst.tab). Seetõttu loeme sisestusmõõtkavaks 1:10 000 ja seame selle alati abil peale (1 cm=0,1 km), kui ei ole.
  4. Tabelite täitmisel on kasulik teada, et järgmisele väljale liigub Tab, eelmisele aga Shift+Tab klahvikombinatsioon.
  5. Fotod peavad kõik olema JPEG vormingus (kui ei ole, siis tuleb konverteerida, nt. pakettide GIMP, Adobe Photoshop, OpenOffice.org Draw vmt. abil) kataloogis RADAR/FOTO. Failinimedeks pane järjest 0000001.jpg, 0000002.jpg jne. Fotode kohta tuleb sisestada andmed tabelisse Foto.tab - esimesse veergu objekti id, mille kohta foto käib, teise veergu foto failinimi, kolmandasse veergu pildistaja id (tabelist Tootaja.tab) ning neljandasse veergu pildistamise kuupäev. Kui on eriline põhjus, võid kasutada ka nimesid 0000001a.jpg, 0000001b.jpg - aga selleks peab tõesti olema vajadus (nt. sama foto eri kvaliteedis vmt.)
  6. Folklooritekstid paiguta kõik eraldi tekstifailidesse 0000001.txt, 0000002.txt jne. ning paiguta need failid kataloogi RADAR/FOLKLOOR. Tekstifailis olgu esimesel real päis ning ülejäänud ridadel teksti sisu. Andmed sisesta tabelisse Folkloor.tab - esimesse veergu objekti id, mille kohta käib, teise veergu failinimi. Praegu ei ole veel selge, kuidas kujutada paksu ja kaldkirja jne. või kas seda üldse lubame.

Kihtide avamine

Kihte võib avada nii ükshaaval kui ka workspace'st.
  1. Avamine ükshaaval. Selleks avame kõigepealt rasterkihid kataloogist POHI_150.ALL. Mõistlik on avada korraga kogu maakonna kihid. Tuleb tähele panna, et kaardilehti on kahte sorti: näiteks 64_22_E.TAB ja 64_22_N.TAB. N-lõpuliste nimedega kihid on Non-Earth projektsioonis ja neid me avada ei soovi (vaja on avada vaid E-lõpulised LAMBERT-EST projektsioonis kihid). Seetõttu valime välja kõik E-lõpulised kihid, kirjutades "File name:" kasti ??????E.TAB ning avades kõik saadud kihid. Enne OK-nupu vajutamist muudame ära veel "Preferred view:" valiku "Current Mapper" peale - siis tulevad kõik kihid lahti ühes ja sellessamas aknas.

    Kui rasterkihid on avatud, siis avame kihid Radar.tab, Objekt.tab, Kihelkond.tab, Kaitseliik.tab, Liik.tab, Tyyp.tab, Seadusakt.tab, Kyla.tab, Vald.tab, Maakond.tab, Tootaja.tab, Foto.tab, Folkloor.tab ja Tekst.tab kataloogist RADAR. Jällegi märgime "Preferred view:" all "Current Mapper" - mis sellest, et kaardipoolega on seotud vaid Objekt ja Tekst, ülejäänud kihid sisaldavad ainult tabelit.

  2. Avamine workspace'st. Selleks avame workspace'i Radar.wor kataloogist RADAR, eeldusel, et selline workspace eksisteerib (näidis, mis kasutamise jaoks tuleb küll enne kriitiliselt üle lugeda - näiteks ei pruugi failide asukohad olla õiged jne.).

Veergude täitmine korraga

Võib näiteks juhtuda, et osutuks mugavaks, kui oskaksime täita korraga mingit veergu mingi kihi kõigil väljavalitud või üldse kõigil objektidel (kihelkonna, töötaja jne. veergude täitmine jpm.). Selleks vaatleme järgmisi näiteid:

  1. Tahame väljavalitud objektidel kihelkonna veergu kirjutada 4 (=Kadrina). Selleks võtame Table->Update Column... ning täidame vormi järgnevalt:

    Suvandi "Browse Results" väljalülitamine on mõttekas kindlasti juhul, kui tabel on juba lahti - kui see suvand on sees, tehakse pärast veeru täitmist tabelist veel üks koopia lahti.

  2. On mõistlik täita staatilisi veerge x_keskpunkt ja y_keskpunkt juhuks kui mõnda objekti keegi kogemata nihutab - siis saab sealt vanad koordinaadid kätte. Selleks tuleb valida Object->Show MapBasic Window, avanenud aknasse tippida "Set Coordsys Table Objekt" ning soovi korral MapBasicu aken tagasi kinni panna. Seejärel täita veerud x_keskpunkt ja y_keskpunkt järgmiste parameetritega (joonisel on ainult x_keskpunkt; y_keskpunkt käib analoogiliselt, kasutada tuleb funktsiooni CentroidY(obj)):

  3. Soovi korral saab kihi Tekst.tab tekstiveergu (mis dubleerib kaardi kirjade sisu) täita automaatselt. Selleks tuleb võtta Update Column järgmiste parameetritega:

    See müstiline 3 ObjectInfo argumendis vastab konstandile OBJ_INFO_TEXTSTRING ning defineeritakse failis Mapbasic.def (s.t. see on põhjendus, et ta pole täiesti õhust võetud).

  4. Fotode failinimede automaattäiendamine (EELDUS: Fotode kirjed on samas järjekorras kui failinimed 0000001.jpg, 0000002.jpg jne.)