Tähed

Tähe' omma' luudu' ilos ja valgusõs taiva külge. Mis nä' omma' ja kuis nä sinnä pantu, tuud ei saa' kiäki tiedä' ja ei piä' tuud kah niiväega uur'ma. Liinast tuudi meil latsõ manu' tohtri. Tuu nakas seletämä maakeräst. Ütel', et tähe' omma' kah maakerä'. Tuu om ilmatarku jutt. Tuu lätt kõik tühäs. Piiriperemiis ütel' tohtrilõ, et kuulõ', seletä' sa tuu ar', kuis soo maakerä om tõistõ püürdünü'. Et linnutii ol'l inne õdagust hommogohe, a no om põhjast lõunahe. Es mõista timä kah tuud kuigi' seletä'.
ERA II 259,317 (11) Urv

Sest on juo pailu aega. Üks kord käisin pues, siis keskomiku all tähäd sadasid maha nagu suur rahe sadu, särinal sadasid maha. Aga nal'lakas oli küll näha. Mõni ütleb, et teised maailma kerad, aga sie on tühi jutt, tähäd on luomisest luodud valguseks inimestele.
AES, MT 250,47 HJn

Tähed on kõik ühekaugusel, kuust vähemad.
ERA II 133,243 (39) Khn

Taeva tähed peavad väga suured olema; kord on üks täht maha kukunud ja tema on nii suur olnud, et kolme kubermangu maa kinni katnud.
H I 2,571 (3) Rõu

Täht ka' om, mis tä om. Ta või mant olla' vaka suuru. Mulk [taeva sees] tä ei olõ'. Kuis tä mulk olgõ'! Kuis tä sõss maahha juusk! Aa, mulk olnu', sõss joosnu-us maaha.
ERA II 252,202 (6) Se

Vanad inimesed arvasivad, et taeva tähed on niisuured, kui hobuse nahad ja päälegi on neil arud külles kui hobuse naha koivad. See arvamine tekkis sellest, et rahvas nägi, kudas tähed taevas virvendasivad, sest virvendades näikse, nagu oleks tähed harulised.
E 40116 (156) Trm E. Õunapuu

Tähhed on ühhed lodud asjad taeva külges, mis on ja mis jävad viimse pävani ja siis lastakse mahha kukkuda.
H, Mapp 135 (2) Pha

Tähed on vanapaganast taeva sisse löödud naela pead.
EÜS VIII 146 (116)

Taeva tähed peavad naelad olema kellega taevas on kinni kinnitud, selle pärast magab reinuvader rebane pilvisel öösel üles pöörtud jalgega, hirmuga, et kui taevas peäle kukub, siis jääb ometi jalgade otsa üles; selgel ööl, kus taevas kinni on naelutatud, magab julgeste.
H I 2,571 (3) Rõu

Kui selge tahdis taevas, siis jänes tohib joosta, on julge, et taevas naeldega kinni, ei kukku pähe. Pilves ilmaga ei pea jänes tohtima jooksta.
E 9568 (6) Hlj

Taiva tähti hulka nimitäse mõnõ Jumala silmis, kes siält ummi must-tuhandide silmiga alla, kõiki inemiste lastõ pääle maalõ kaes.
H II 60,698 (1) Se

Ema ütles vanass lapsele, et tähed on Jumala silmäd, Jumal on kõrgel taevan.
ERA II 266,380/1 (20) Kod

Ema ütles ikka, et ole hea laps, taevatähed on õndsa inimese silmad. Paha inimesi lööb jumal välguga maha.
RKM II 331,9 (1) Sim

Tähed on küünlad, pannakse õhtu põlema, homiko Peetrus lööb suure haoga surnuks.
H, Mapp 107 Krj; sama H, Mapp 125 (2) Krj

Tähtest rääkivad inimesed, et need peavad ühed valguse kündlad olema, mis õhta põlema pannakse ja homiku ära kustutakse ja Peetrus peab neid õhta põlema panema ja homiku peab ta neid haga maha lööma.
H, Mapp 122 Krj

Tähed õlema küinläd nagu jõõlupuu küljen, et mua pimedasse ei jää. Nad õlema ülenii, ei kadu kunagi ärä, aga pääväl ei näe (neid): pilved katavad kinni. Aga säräb ta küll ilosass. Kuu ja tähed, kos nad one, kui suured nad siäl on, sedä ei tiä üteldä. Selle kõhta on meie mõistus nõrk, meie vägi-võim veike.
ERA II 266,381 (21) Kod

Lastele öeldi: näe, Jumala küünlad polevad, kui tähed paistsid.
ERA II 114,283 (11) Tallinn <Kuu

Mu naisõesä ol'l katõsakümmend säidse aastat vana, kui tä kuuli - sinnä' saa kolm aastat tagasi - mi' tuuga' vaidlimi' kõvastõ. Timä ütel', et tähe' omma' taiva külen, nigu meil saapa talla seen nagla'. Ütel', et na' omma' nigu küündle', egä hinge jaos üts täht. Et taivas om kinniline üle maa, nigu üts kummitu pada. Mina vaidli vasta, et taivas ei olõ' muud kui üts süvütüs. Timä pahasi. Ütel', et ma suka' ei kõnõla', et sa olt ilmatarku perrä ar' hukka lännü'. Es jõvva' mina tälle selges tetä'.
ERA II 259,297/8 (16) Urv

Taiva tähe olõvat koik kündle. Ega inemise jaos küünäl, määne täht tinõhõmb um, tuu olõvat pattatsõ inemise jaos, mia valusamb, tuu olõvat õnsamba jaos, mia õigo valuva uma, nuu olõvat õigõ usu preestri ja kui nättäs et täht jusk, sis kistuvat küünäl ärä ja tuu inemine kuulvat ärä, kelle jaos tuu täht oll.
H III 30,716 (199) Vas

Taeva tähed on inimeste elu küündlad, kui täht langeb, siis sureb üks inime ää. Eledad tähed on õntsamad inimesed, tumedad patusemad. Kui inime sünnib, siis paneb taeva taat selle jäuks jälle uue küündla põlema.
H II 14,249 (47) Amb

Saaremaal räägitakse, et taevatähed on taevaküünlad. Need sütitakse igal õhtul põlema ja kustutakse hommikul. Tähtsamate isikute jaoks on suuremad küünlad, tähed, lihtinimeste jaoks vähemad tähed, aga iga inimese jaoks ikka oma täht. Kui keegi inimene sureb, langeb ta täht taevast alla ja kustub.
E XI 17 (71a) Sa

Taevatähed tähendada taeva ooneid, mõnedel aga: inimeste elu küünlaid. Kukkub üks ele täht maha, siis sureda õnnis inimene, kui tume, siis pattune.
H I 2,502 (13) Puh

Taevatähed pidid olema inimese elulambid. Mõni ütleb, et külmaga kukub täht taevast. Aga ei - kui inimese elulamp kustub, siis täht langeb. Igal inimesel on oma elulamp.
ERA II 77,278 (64) Hag

Ja veel peab neid [tähti] iga inimese hinge jäuks üks olema. Kui üks täht maha kukub, siis sureb üks inimene ära. Mis suuremad ja herkemad tähed on, need on sakste päralt, ja mis vähemad, need talu poegade pärast.
H, Mapp 125/6 (2) Krj

Iga inimese jäuks, kes sureb, selle täht langeb maha - elkjad, säravad tähed on suurematel sakstel, ülematel, tuhmemad on talupoegade, vaeste tähed.
H, Mapp 107 Krj

... ja iga inimese jäuks peab üks täht olema. Kui üks täht peaks maha kukkuma, siis sureb üks inimene ära ja muist tähti, mis ergemad on, need on suuremad sugu rahvas ja tuhmemad on alamad rahvas ja koido täht on keikide tähtede kunningas.
H, Mapp 143 Sa

Tähti arvatakse olevat taevas nii palju kui maapääl inimesi. Kui langevat taevas täht, surra ära üks inimene. Sest ühes inimese surmaga kustuvat ka ära tema inge täht. Suured ja eledad tähed olla rikaste ja väikesed tuhmid vaeste inimeste inged.
ERA II 132,597/8 (8) Krj

Ka räägitakse Halliste pool seda, et taevas iga inimese jaoks üks täht pidada olema. Need, mis tumedaste läigivad, olla "patuste" inimeste tähed ja need, mis hästi säravad, pidada "pühade" inimeste omad olema. Ja kui keegi inimene ära surevad, siis kustuvad täht taevas ära; sündivad aga keegi noor inimene ilma, siis saada üks täht jälle juurde tulema.
H IV 9,460 Hls

Taeva tähtedest arvati, et neid pidi iga vaga hinge jäuks, kes aga maa peal elab, üks oleme, mis selle hinge järele nii kaua valvab, kuni ta ära sureb. Suremisega pidi ka tema täht taevast paistmast ära langema, ja uue vagade sündimisega uued jälle juure tulema.
H II 17,180 (10) Tallinn < Mär

Egä inimese jaoss piavet täht taevan oleme. Mis selge ja erest paist, sii om rikka inimese täht. Sii tume tähek, sii on miu täht, miul om tume ja must ja murelik elu.
KKI, WS Krk

Nii pallo om taiva küleh tähti kui inemisi ilmah. Ega inemise sündümise aigu nakkas taivah üts täht pääle hilkama, ja satas koolmise aigu maalõ, ni' kistus arr.
H II 60;699 (1) Se

Taivah um ega inemise hinge jaos täht, ku lats sünnüs, sis pandas timä nime pääle täht ka taivahõ, ku täht taivast maaha satas, sis iks üts inemine tuul aigu hinge heit.
H II 3,559 (7) Vas

Taivah om õga inemise jaost täht. Kua põdõ, tuu täht om tinnõ. Kua täht juusk maaha, sõss tuu om koolu täht. Ku hing lätt vällä, sõss täht ka joosk maaha. Ku latsõkõnõ sünnüs, sõss nõsõs temä täht ka' taivahe.
ERA II 194,304/5 (15) Se

Igal inimesel on taevas oma täht. Kui keegi sureb, kustub ta täht taevas. Täht kustub seda viisi, et ta taevast maha sajab. Mõni kord sajab palju tähti, siis sureb palju inimesi.
E 8° 4,2 (1) Kaa

Iga inime peab üks täht olema.
AES Kos

Maa käib oma jäu, päike, kuu, oma jäu; tähed veerevad ka pissi illukeste edasi: on inimeste hinged, seepärast muist langevad, muist tousevad. Eks surma ja elu tee ikka liigu.
H, Mapp 107 Krj

Tähed olla inimeste hinged, keda Jumal algmisest kunni lõpuni iga inimese jäuks valmis loonud. Kui täht maha jookseb, siis olla üks inimene ilmasse sündinud ja hing (täht) jookseb tema sisse. Pärast surma läheb hing tähe näul jälle taeva külge kiiluma, kunni ta säätud ajal uueste inimese sisse läheb.
EKS 4° 1,218 (2) VNg

Ennevanasti inimesed rääkisivad veikste lastele, et taevas tähed on inimeste hinged. Niipalju kui tähti taevas, niipalju olla ka maa peal inimesi. Tähed mis on suured ja hiilgavad heledasti, räägiti, et need on rikaste hinged. Aga veiksemad tähed, hiilgavad nõrgemad, olla vaeste inimeste hinged. Õige veikesed tähed, ööldi, et on laste hinged. Suur täht, mis kukkus taevast alla, tulesoru taga, ööldi, et kuskil keegi rikas inimene suri ära.
RKM II 313, 370/1 Ülem-Bulan (R. Ottesson 1974)

Väikesed tähed taevas on laste hinged, suured tähed suurte hinged. Kui täht taevast maha langeb, sureb see, kelle täht langes.
E XII 64 (218) Nõo

Nii paljo, kui hingi maa päl, nii paljo om tähti taivah. Valusa tähe omma õndsa hinge. Time tähe omma patadse.
H, R 9,71 Se

Heledad taeva tähed tähendavad õndsaid inimhingesi ja tumedad patuseid.
E 66040 (5) Võn

Taeva tähed peavad kõik õndsate inimeste hinged olema, kes veel maa peäl elavad. Mida õndsamb inimene, seda heledamb tema täht.
H I 2,571 (3) Rõu

Kõik taeva tähed on surnud inimeste hinged.
H II 57,688 (3) Pai

Igal inimesel on oma õnnetäht. Kui inimene sünnib, siis mindakse vaatama, mis tema täht tema tuleviku kohta ette kuulutab (oli ennemalt); tähetundjad on "targad". Kui inimene ära sureb, siis langeb tema õnnetäht maha.
E 48038 (5) Trm

Vanal ajal olid iga mees omale ühe tähe valitsenud (sellesmärgiks) kesse täht pidanud keige ennemine ära kaduma, se pidanud siis keige ennemine teiste seast surnud olema.
H, Mapp 114 (5) Krj

Kui puul pühä õdagu tähe' taiva pääle tulõva - nakkasõ "hingli" taivah laulma, ja laulva nikagu pühäpääväste tähti tulõkini.
H II 60,698/9 (1) Se

Mõnõ', kes väega "pühä'" omma, nägevät ka päivä-aol taiva-tähti.
H II 60,698 (1) Se

Põhjanaela ja vankri järele, varda tähtede järele ennustatakse enne jõulu 3 päeva (jaguaeg), missugune aeg tuleb eestuleval aastal. Meremehed ja kõik vanad inimesed ennustasid nii vanasti. Ega neil ei olnd kalendrit. Teadsid täpselt, millal teha heina. Kui tuleb vesine suvi, siis teadsid, mis kuus ja kui kaua.
ERA II 302,552 (26) Tallinn < Kuu

Vanad naesed rägivad, et kui taeva tähed hästi heledasti paistavad, siis toovad lammad paarid ja vaist ka kolmed pojad.
E 24569 (1) Vil

Kui tähti palju taevan, säräväd tihkess, suab palju nuuri luumi.
ERA II 266,380 (19) Kod

Kallil öödel palju tähti on tulep palju noori loome.
RKM, Toompalu 2,385 (6) Krk

Ka tähtedel arvatakse põllu saagi kohta tähtsust olevad.
H III 572 (8) Han

On talvel tähine taevas, siis suvel viljased väljad.
E 63269 (204) Rõu

Kui taevas oli tähine, siis loodi mõrrad, sest siis püüdsid need mõrrad palju kalu.
E 84549 (2) Hää

Kui tähed õlid madalale vajunud, ei võenud reht maha laska.
ERA II 266,383/4 (7) Kod; KKI WS Kod

Sest on üks 40 aastad mööda läind, kui oli suur õhtatäht, siis see pidi olema seesama suur täht, mis Petlemas paistis, kui Jeesus sündis. See on kohe justkui üks suur lamp põleb.
ERA II 55,259/60 (6) Rid

Halliste pool olen ma kül mitmede suust kuulnud, et Jõulu täht ka taevas olevat ja väga eledaste paistvad, aga seda kohta, kus Jõulu täht olevad ehk missugune see Jõulu täht on, seda ei ole seia maale mul ükski teadnud näidata ega seletada. Ma arvan, ehk vanemad inimesed endisel ajal teadsivad, aga meie ajal nähjakse see palju unustatud olevad. Räägitakse ka, et Jõulu täht Kristuse sündimisest saatik paistvad ja see seesama täht olla, mida targadelle olla näidatud.
H IV 9,468/9 (9) Hls J. Söögel

Keppi ei tohi mitte nii teha, et tüvi ülespidi ja latv alaspidi, sellepärast, et siis Moosese kepp, mis (kuidas rahvas räägib) taevasse täheks on pandud, maha kukkuda. - - (Ma olen ära unustand, kus kohtas see täht on.)
H II 58,504 (37) Vän

Tuleb veel meelde taeva tähtede lugu. Liisu Müilbach rääkis taeva jäärast. Kui taeva jääras jäära sõelas olla, siis tulla sell kevadel külm kevade ja vilets heina saak, aga rukis tulla raske teraline. Ja ka tali nisu. Taevas on kaksteist sõela ja iga sõelas olla oma aasta täht. Keik loomad on taevas nähtaval: kui jumal maa lõi, siis mis looma maa peale lõi, selle kuju pani taevasse. Keik on taevas näha, hobused ja härjad, va nõel uss on ka taevas näha. Mis täht taeva jääras on Eesti muinas usu järgi, seda minu lapselik meel ei osand küsida. Kuid see kinnitab, et Eesti rahval oli oma tähe teadus. Taeva hobune on vist küll Jupiter, aga taeva jäär? Kui ta mitte Mars ei ole? Sest minu isa ühe korra ütles - kui taeva jäär kevade pööri päeval näha, ega siis head suve palju ei tule.
ERA II 205,467/8 (6) Tallinn < Kei

Rändavad tähed olivad talle [= Ann Meiker] tuntud, nimelt Venus, Mars, ja Jupiter. Ta nimetas neid tähtede hulgusteks. Veenusest ütles ta, et see paistab ühel sügisel ehas, teisel koidus. Kui Veenus sügisel koidus, siis tuleb külm talv, kui kevadel ehas, siis kuiv suvi ja ümberpöördult. Kui Veenus "hiljaks jääb", siis tulevad segased aastad.
H II 71,586 (19a) Kad

Jupiterist ütles A. M. [Ann Meikar]: see täht hulgub ka, aga ta on laisem kui teised.
H II 71,587 (21) Kad

Üks ere punakas täht, mis tükk enne valged, koidu kuhalt tõuseb, nimetatakse puhte täht, sest se nimi tulnud, kui need naesed Jeesuse haua juure homiku puhte ajal läksid, on Eesti rahvas selle määlestuseks ühe tähe välja valitsenud ja temale se nime puhte pannud, sest et ta just sell ajal tõuseb.
H, Mapp 113 (2) Krj

Aotäht om saanu Kristusõ sündümisest. Hommogunõ ja õdagunõ aotäht om. Ku aotäht kaos, sõss omma' rassõ' ao'.
ERA II 194,175 (21) Se

Hummogunõ ao täht olõvat vinne kunikas, õdakuno ao täht olõvat säksa kunikas. Üts kõrd oll õdagunõ ao täht ar ollu kaonu, sis oll kuulda saanu, et säksa kunikas oll ollu ärä koolu. Taiva tähe olõvat koik kündle. Ega inemise jaos küünäl, määne täht tinõhõmb um, tuu olõvat pattatsõ inemise jaos, mia valusamb, tuu olõvat õnsamba jaos, mia õigo valuva uma, nuu olõvat õigõ usu preestri ja kui nättäs et täht jusk, sis kistuvat küünäl ärä ja tuu inemine kuulvat ärä, kelle jaos tuu täht oll.
H III 30,716 (199) Vas

Õdangune aotäht om kuninga täht, hommongune aotäht rahva täht. Kui õdangu ilosahe past, sis kuningal hää ajastaig, kui hommongu, sis rahval.
H, R 6,559

Kui ao tähte ei olõ natta, sis ei olõvat kunigat kottoh.
H III 30,715 (197) Vas

Inne sõta olõ-õs pallo aigu aotähte. Ku olõi aotähte, sõss tähendäs kuninga poolõ. Ku aotähte takah om viil kats tähte, sõss tuu om hüä. Hannaga aotäht om ka'. Tuu joht olõi hüä.
ERA II 194,440 (6) Se

Kui ao tähte õs tulõ üles, siss ol'l keisrel suur pahandus, kas tä ol'l haigõ vai midägi ol'l murõht.
ERA II 301,227 (84) Se

Eha ehk koidu täht olla keikide teiste tähtede pea mees.
H, Mapp 111 (6) Krj

Vasta sõta aotäht är kaos, nõzõi'.
ERA II 109,170 (19) Ludza mk.

Aotäht käib vahel omale asjale, oma asju ajamas.
E 63269 (210) Rõu

Aotähega aestaig on parem kui ilma tähelda.
E 63269 (209) Rõu

Hummogutse aotähega aestaig on parem kui õdakutse.
E 63269 (211) Rõu

Koidu ja eha tähe kõrgest käik tähendab viljalist aega.
H I 2,571 (4) Rõu

Kui õhtust aotähte pole näha, siis ei saa otri, kui aga pole hommikust aotähte näha, siis ei kasva rukkeid.
ERA II 1,222 (24) Hel

Mis koedotähe käest piäle pääva tõusu paludõ, sedä suajõ. Aga tähe piäb silmäs pidämä. Kõigõ paremini näeb siis, kui rooli vaht juhtub enne päävä tõusu olõma. Siis mõistab tedä silmäs pidädä.
ERA II 58,481 (161) Khn

Kui nähakse ehatähte, siis võib midagi soovida.
RKM II 325,350 (20) Tartu

Kui sa aotähte näed, siis sa tunned, mis pääle tule!
E 56048 (8) San

Peremees ja sulane.

Sagedaste on nõnda näha, et kui päikene looja läinud, siis "koidutähe" või Veenuse lähedal veel üks teine tumedam täht on, kes vahest koidutähe ees, vahest ka tema taha näikse käivad. Halliste pool nimetavad vanad inimesed, et need olla peremees ja sulane. Säravam täht Veenus tähendadakse peremeheks ja tumedam täht sulaseks. Selle juures räägib aga rahvas jutu, mis nõnda käib: Kui sulane ees käib, siis pidada see sulastele ja teenijatele hääd aastad tähendama ning peremeestele halba; kui aga peremees ees käib ja sulane järel, siis saada see peremeestele hääd aastad tähenama ja sulastele ning teenijatele halba ja kitsikust. Olen ka kuulnud, kui Veenus hommikusel ajal nii paistab, et temal teine tumedam täht ligi käib, et neid siis peremeheks ja sulaseks kutsutakse ning nende kohta need samad tähendused arvatakse, mida ees pool sai seletatud.
H IV 9,465/7 (6) Hls J. P. Söögel

Eha või koidu tähel on üks veike kaaskäija täht, kui see täht taga on, siis otsib poiss peremeest ja on üks ikalduse aasta, aga kui veike täht ees on, siis otsib peremees poissi ja on üks korraline aasta.
H II 26,238 (59) SJn

Koidutähel on üks veike kaas käia täht, kui see veikene täht taga on, siis otsib pois peremeest ja on üks nälja aasta, on aga veike täht ees, siis otsib peremees poissi ja tuleb üks hää aasta.
E 16964 (143) Vil

Kui aotähel väikene täht ülles tullõn iin käve, sõs savad iin tullõv aasta villaline ja peremiis pallõlta sullast, et tullõ ja avita kogoda, vilja om pallo kasunu, a tegijaid väha; kui jälle aotäht ülles tullõ ja väikene täht perrä käve, savad puutulinne aasta iin puul tullõma ja sullane peremehe takan käümä, et "võtta minno sullasõs", kui jälle peremis ei tahtvat võtta, et leiba hintälki vähä.
H III 16,200 (1) Oudova < Plv

Ao täht. "Nõzõzõ inne hummoguist ako, kat's tükkü om ütstõõzõ liki: üts valuzap, tõõnõ mustõb. Valluz täht om perremiiss, a du must täht om ori vai or'atäht." Vaadatakse, kui mõnel aastal tõuseb enne must täht ja selle järele hele, siis saab hea aasta, siis sulane palub peremeest. Kui tõuseb hele täht enne tumedamat, saab halb aasta ja peremees hakkab paluma sulast.
AES Se

Kui peremees ees käib, siis saab vaene aasta, kui sulane ees käib, saab hea aasta. Peremees ja sulane on kaks taeva tähte õhtu pool taeva servas näha. Peremees on hästi hiilgav, sulane jälle tume täht.
H II 24,118 (93) Krl < Hel

Kui taevan sulane iin käib ja peremiis peran, siis tuleb hää aasta. Kui peremiis iin ja sulane peran, siis aga halv aasta. Sulase täht om väike ja peremehel suur, aga ma es tää, kus nad just om. Sulane, sii tüü luum, piab ikki iin olema ja peremiis - laisk - peran.
ERA II 202,540/1 (33) Pst

Peremees ja sulane.
peremees (ele), sulane (unine, alvasti näha). Kui peremees om koodi-reha otsa mann õhtupuul külge ja kui sulane on iin, sis om ää aosto, ago kui sulane om peremehe taga, sis vilets aosto.
RKM II 142,283/4 (30) Jaa

Kui hele täht ees ja tume taga seisvat, tulevat vaene aasta. Siis ajavat sulane peremest taga. Hele - peremees, tume - sulane.
ERA II 1,222 (23) Hel

[Taeva tähed] Peremees ja sulane. On peremees ees, see tähentab alba aastad, on sulane ees, siis hääd aastad.
H III 14,303 (6) Pst-Hls

Ao tähe lähkuh um iks kigõ üts tinnõ täht ka taiva küleh, tuu käü valusaga võiki, ku tuu tinnõ täht iih um, sis um hüä aig, sis üldäs, et sulanõ käü iih, sis um sulasõ õigus suurõmb, a ku vallus täht iih um, sis käü perremiis iih, sis piät iks perremiis sulast pallõma.
H II 3,559 (7) Vas

Talvel seisab ükstõise ligi üks suur, tõine pisuke täht, suur tähendab peremees, pisuke sulast; käib suur täht ees , siis tuleb hää aasta, sulane käib taga ja palub peremihe käest leiba; käib aga sulane ees, siis palub peremees teda - vaene aasta.
H I 2,344 (4) Trv

Sulane ja peremees. Need on kaks tähte, üks tüme aga teine hästi helge ja käivad igal sügisel järetside. Helke täht olla peremees, kuna tüme sulane. Mõnel sügisel käita helketäht eel, mõnel sügisel aga tüme, ja tähentada seda, et kui viljaaasta tulemas, siis käida peremees eel ja sulane taga tööd palutes, kui aga igaltuse aasta tulemas, siis käida sulane ees ja peremees olla ka sulase vääriline.
E 4033 (8) Plv

Taeva peal on kaks tähte, mida mõni kutsub härg ja hobune, aga mõni peremees ja sulane. Peremees on suurem hoopis kui sulane. Selle järele vaatatakse iga aasta missugune täht ees on, kas peremees ehk sulane, kui peremees ees on, saab rikkas aasta, kui sulane, saab vaene aasta.
H II 16,447 (29) Juu

Kuu sulane

Kui nu tähe, mia kuuga ütteh käävä, vähämb täht iih lätt, sis olõvat hüä ao, sis pallõvat peremiis sulast, a kui suur täht iih lätt ja väikene takah, sis ei ollõv hüä aig, sis pallõ sulanõ perremiist.
H III 30,716 (198) Vas

Kui aprilli noorekuu ees täht seisab, siis käivat sulane peremehe ees ja olevat ka viljarikas aasta. Kui aga täht kuu taga seisab, siis käivat sulane peremehe taga ja olevat ka kehv aasta.
E 77381 (23) Jäm

Jüri kuust vahitakse kui see on sündinud ja esimest korda paistab, et kui siis selle kuu ees ligidal üks täht paistab, et see on siis hää suve märk, sest kui peremees sulase järel käib sundijaks, see on siis hää; aga kui täht selle kuu järel käib, see tähendab kehva suve, sest kui sulane peab peremeest sundima, see ei ole mitte hää.
H I 4,797 (1) Kuu

Kuu sulane on täht, mis paljalt kuu ligi seisab, ei lahku iial kuust ära, on mõnikord järel, mõnikord eel. "Käib kuu ümber ikka kuu ligi", se on: mõnikord käib kuu järel, tõine kord all, ees, ülal, aga ikka ligi, sest selle nime "sulane" on saanud. Jutt: uuel aastal vaadetakse: kui sulane on kuu ees, tuleb hää vilja kasvuline aeg, sest "peremees (kuu) otsib sulast" (nagu siis ikka, kui hää põllu kasu, et töötegiaid rohkest tarvis). On täht (sulane) kuu (peremehe) järel, siis "sulane otsib peremeest" ja tuleb vaene aeg, kus vähe vilja kasvab, ja seeläbi töötegijad tööandjaid otsivad.
H, Mapp 103 (7) Krj

Kui kuu ees käib ja hele täht taga (peremees ja sulane), siis on ikka enemalt vilja ikaldust oodata kui siis, kui sulane (hele täht) ees käib. Käivad nad aga kõrvustikku, siis nad pidada võitlema ja olla koguni õnnetud aega oodata.
E 6972 (14) Plv

Kuu sulane - kui on ea aeg, siis täht käib kuu ees; kui (täht) kuu järel käib, siis inimesed kartvad vaest aega, et sulane palub peremehe käest leiba. Kui täht ees käib, et siis peremees püüab sulasega kokku saada.
ERA II 55,621 (59) Mar

Mardi päeva ajal käivat üts suur täht täiskuu ees ehk taga. Rahvas ütleb tema kohta: "Peremees otsib sulast." Kui täht kuu ees käib, siis kuulutap ta viljarikast aastat ette, käib ta taga, siis vaest aastat.
H, R 8,31 Võru

Kui (aprilli kuul) on kuul täht ies, tuleb ia aeg, siis peremees otsib sulase.
ERA II 164,435 (50) Khk

Kui kuu hommikul tõuseb ja tal üks täht ees on, tuleb kehv ja vilets aasta, sest sulane otsib siis peremeest, aga kui täht talle järgneb, siis peremees otsib sulast ja siis tuleb hää vilja aasta.
E 79449 (25) Vän (KV Vändra põllum. ühisgümn.)

Märtnä päävä aigu käü üts suur täht täüüs kuu iihn ehk takahn; üldas: perremiis ots sulast. Ku kuu tähe iihn käü, tulõva hüä ao, ku takahn, sis hädä ao.
H IV 5,693 (9) Rõu

Käib täht kuu eel, tulevad halvad ajad; kui käib täht kuu järel, siis head ajad.
E 63309 (83) Rõu

Kui peremees talvel sulase ees taevas on, tuleb hea (viljarikas) aeg, kui aga sulane, tuleb kehv aasta.
E 8° 3,18 (180) Vän

Kui peremees poisi eel käib, tuleb hää vilja aasta. (Tähed, enne Märdi päeva näha.)
H III 20,689 (15) Vil

Sulane ja peremees - teine aasta käis sulane eeli, teine aasta peremees. Vahest sulased otsisid tööd - siis see aasta sulane käis eeli, peremees käis järel.
ERA II 77,89 (1) Jür

Kui täht käis kuu järel, siis sulane käis ka alati peremehe järel ja vastupidi.
ERA II 135,289 (16) Trm

Kui kuusulane on kuule ligidal, siis tuleb paha ilma, kui kaugel, siis on ilmad ilusad.
ERA II 189,79 (27) Emm

Põhja nael olla üks kõige vägevamatest kuningatest, mis enne viimist päeva ilmuda ja kõik mailma kuningad ära võitta.
E 41837 Mär

Põhjanaela ümber peab maailm ümber käima. Vankri kaks tagumist ratast ja põhjanael oo alati sihkis. Põhjanael ei liigu, vanker keib rinki.
ERA II 159,338 (6) LNg

Mindi südaööl välja. Kui oli tähistaevas, siis otsiti üles Põhjanael ja lausuti salamisi mingi soov. Täht pidi aitama soovi täita. Kui oli pilves taevas, siis tähele soovi esitada ei saadud.
RKM II 361,204 (11) Tartu < Ote

Die Meteore heissen noole kivvid (Pfeilsteine). So nennen die Esten die in allen Grössen auf Oesel häufig gefunden Pyritkugeln.
Holzmayer Os II 48 Sa, Muh

Die Meteore denken sich die Esten als böse Geister und nennen diese Krat, Väddaja, Lendava, Tullik, Pisohänd, Der Verf.
Holzmayer, Os II 48

Meteoorid, mis ilma ruumist läbi vilksatasid, arvasid vanad Saarlased "Vädajad" olevad. "Vädaja" tehtud vanasti mõnel tähtpääva õhtul sauna laudul piiru pilbastest ja vanast sauna vihtlemise vihast. Pandud tule sööst silmad piha ja vädaja olnud valmis. See toonud oma peremehele kõiki toidu aineid, kuid kõige rohkem vilja koduse. Sädemed, mis meteoori lendamisel näha on, arvati põlema läinud vilja teradeks, mis vädaja koormast alla kukkuvad. Kui vädajat hästi äi polla toidetud, siis pannud ta maja põlema. Toitu olla viidud talle lauda pääle ja katuse persise otsast käinud ta tee läbi. Kui keegi iseendas mees oli omale vilja vähe tagavaraks kogunud, siis öeldud selle mehe kohta: "Mis tall viga elada - temal ju vädaja." See vili, mis vädajast toodud, olla kõrbend maitsega ja seemneks kõlbmata. Need ülemal toodud on ümbruskonnast piiru tule valgel räägitud jutustused.
ERA II 260,585/6 (27) Krj

Langevad tähed on vara koko vedajad, kes omas töös on.
E 19015 (26) Tartu

Om täht oma kirgleva joonega taiva all jooskman, sis arvatas seda puugis, kes kohegi oma vara koornaga lät - ehk ka tähes, et sele silma pilgul mõni tähtsa inemine koolep.
H I 6,599 (5) Vas

Kui täht ülalt alla tuleb sirinal, siis jääb ümber (vilja) kõrre tähe sitt, nagu pool nõela. See on all. Seda sai mitu korda nähtud.
ERA II 130,225 (6) Muh

Kui tähed taevast nooli lasevad, {siis ütleb rahvas} et vanapagan taeva all palavaid kiva pilduvad.
E 16990 (175) Hls J. Sõggel; sama H 19,365 (79) Hls

Mõned ütlevad siis, kui tähed nooli lasevad, ei ole enam head nalja, vanapagan pillub juba nukkiga tähdi taevas, see saab tõeste midagi tähentama.
E 16990 (176) Hls J. Sõggel; sama H III 19,365 (80) Hls

Kukkuvad tähed olla tulised pommid, mida kurat põrgust nende pihta visata, kes Jumalast ära on heidetud. Selles pommis (tulekaares) minna kurat sellele esimist korda võõrsile.
EÜS VIII 146 (115)

Kui tähti taevas jooksma nähakse, siis olla see vana kurat. Tema teha ühe tähe taevas pimedaks ja jooksta siis ise kui täht.
E 33441 (47) Ote

Kui juusgjat tähte taiva pääl näed, siss minnev vana tontt taiva tähe manu, tegev tähe taivan tinnes ja esi juusgev nigu täht taivast müüdä.
H III 21,760 (31) Ote

Tähe lasev nuuli, vanainimese ütliv: ilm lää saol.
KKI, WS Krk

Taivatähe juuskva tõiste paika!
E 63269 (214) Rõu

Tähte taivan juuskva üttest paigast tõiste paikka.
KKI, WS Har

Kui täht langeb, siis tuleb ingel taevast maha mõne inimesele kaitsjaks, abiks ehk mis tarvis teda Jumalast läkitakse.
H II 65,635 (11) Jür

Liigub selline usk, et kuhu kohta täht on taevast maha langenud ja kui inimene juhtub sääl kohal kükitama, siis avaldavat see inimesele sarnast mõju, et see hingetumaks, halvatuks pidavat jääma.
E, StK 39,275 (51) Khk

Täht jookseb ülalt maha, ning siis mõned räägivad seda, et kui sa senna kohta juhtud menema, kus täht maha kukkund on, siis peab aigut saama.
ERA II 164,48 (20) Khk

Maha langeva tähe (meteor-kivi) kohta usutakse, et see üleannetuid nuhelda.
E 41831 (12) Rak

Kuhu täht taevast maha sadada, seal arvavad mõned rahaaugud olevat.
E 8° 14,86 (262) Tartu

Kui täht taevast maha langeb, siis ütlevad ühed:
1) tuleb kange torm,
2) tuleb suur sõda,
3) tuleb nälg,
4) hakkab inimesi surema.
E 38737 (2) Khk

Jooksja ja maha langejate tähtede järele arvatakse tuulsed ja kurjad ilmad tulevad, mõned kuulutavad tähe maha langemise paigus inimese surma olevad, teised arvavad, et viimane päev varssi ukse ees on.
H II 58,347 (5) Kul

Aga kui tähtede sadu nähakse, siis oodetakse viimist päeva.
H II 37,154 (5) Vai

Langeb suur täht (meteor), tuleb soda vai kaa illma ots.
RKM II 8,589 (43) Ranna-Virumaa

Kui tähed taevas kukuvad, siis tuleb sõda.
H III 1,467 (27) Iis

Kui tähe lendäse, siss tulevet sõda.
ERA II 301,69 (79) Hel

Langeb palju tähta taevast korraga, siis olla kuskil ilma peal sõda.
H IV 2,590 (116) Vän

Tähesadu peab ka sõda tähendama. Enne Jaabani sõda oli tähesadu.
ERA II 54,259 (285) TMr

Kui viimne suur tähe sadu oli, siis õhkas vana inimene: "Nüüd on vist kuskil suur sõda lahti!"
H II 27,372 (102) Pal

Kui täht taevast langeb, siis peab sõdurile õnne soovima. Peab ütlema: Soovin sõdurile õnne, soovin sõdurile õnne. Siis ei tule sõda.
ERA II 207,409 (41) Rap

Ku tähti palju taivast langes, siis sii aasta on õnnetu.
RKM II 49,315 (9) San; E 75143 (49) KV Türi aiamaj. gümn.

Kui täht nähti kiirest jooksema, üks inimene praegu on surnud. Kui suur täht, siis tähendas se, et suurt sugu inimene on surnud.
H II 8,59 (33) Jõh

Kui mõni täht kukub, siis sureb sellajal mõni inimene; sünnib inimene, siis tuleb uus täht. Heledamad tähed olla suuremate ja kuulsamate inimeste omad, tumedamad vaesemate omad.
H III 30,938/9 (8) Rõn

Kui üks täht maha langeb, see korral on üks inimene hinge heitnud. Ise äranis pannakse seda tähele, kui tal suur virg taga nagu hõbe pael, siis sureb üks valitseja ehk keegi üllem.
H, Mapp 97 Krj

Vaist ütliv jälle: selle täht kaos ärä, kes ärä sures. Inimen eläs ma pääl ja temä täht om taevan ülevan.
KKI, WS Krk

#... jooksjad tähed, neid arvavad inimissed, et iga hinge jõuks, kes ma peäl elab, peab üks täht olema.
H, Mapp 97 Krj

Räägitakse, et kui täht langevad maha, siis kedagi hinge tahtvad Issand enesele saad ja nii palju kui tähti taevast maha kukkuvad, ka nii palju inimesi surevad.
E 83896/7 (3) Rõn

Kui sa näed, et taevas üks täht maha langeb, siis tea, et sel silma pilgul ka üks inimene jälle ilma pääl sureb. Sest iga inimese jaoks on üks täht taevasse paigutatud, kui ta sündis ja kui nüüd see inimene hinge heidab, siis langeb ka tema täht, sel samal silma pilgul taeva ruumist ära. Nii palju, kui tähta taevas - on ka maailma pääl inimesi.
H I 9,148 (121)

Vanast kõnelti, et kui täht langeb, siis mõne inimese elu kustub, egäl inimesel oleved oma täht.
ERA II 308,436 (24) Pst

Vanasti öeldi kui täht langes, et üks inimese ing läks. Aga kui "Uualil" karjas käisin, siis olli peris tähesadu. Teene päe olli aga taevas jälle tähti täis. Eks neid inimesi sünnib järest juure. Muus vanad inimesed ei tiand kedagi arvata.
ERA II 179,401 (17) KJn

Öeldi: täht kukub taevast alla - need joosevad ikki idast ja läände lähevad -, üks inimene on jälle ära läinu surmamaale. [idast läände = kirdest edelasse]
RKM II 147,55 (32) Hää

In dem Augenblick wo ein Sternschnuppen fällt, stirb ein Mensch.
H, Wiedemann 1,105 (18)

Jeder Mensch hat seinen Stern am Himmel; fällt (ioseb) dieser, so ist es aus mit dem Menschen (üks on jälle surnud, täht iosis mahha, d. h. einer ist wieder gestorben, ein Stern fiel herab).
Holzmayer, Os II 48 (1) Muh

Ku üts täijeke kistus, satas maale, zõs üts jeng minev d'umala manu.
KKI, WS Leivu

Täht langeb - inimene sureb
85 teadet üle kogu Eesti. Peamised var.- üks inimene sureb, keegi sureb, sel hetkel/silmapilgul keegi/üks inimene sureb jne.

Kui täht maha jookseb, siis arvatakse mõni keiser ehk kuningas surevad.
H IV 2,571 (61) PJg

Ku taevas tähed kukuvad, sis üeldasse surma (suure mehe surma).
RKM II 27,284 (43) Kod

Taevast langev täht tähendab tuulist ilma või kuulsa inimese surma.
E 84019 (109) Mus

Taeva tähta ära kustumas nägema - tähendab surma, ühest kohast teise rändama - rõõmuliku sõnumid.
H III 7,378 (10) SJn

Kui palju tähti taevast maha sajab, sureb palju inimesi.
E 8° 14,86 (261) Tartu

Kui pallu tähti maha kukuva, sis saa suurt kuolda.
H II 31,236 (89) Ote

Jooksjad tähed näitavad, kui palju inimesi sureb, sest iga inimese jauks on isi täht.
H II 27,372 (101) Pal

Kui neid kangeste maha sajab (langevad), olla õnnetu aeg, surra väga palju inimesi ja ka loome.
H IV 2,134 (11) LNg

Kuhu poole tähed õhta maha jooksevad, sealt sureb mõni inimene ära.
H III 19,61 (11) Tõs; H II, 47,324 (49) Tõs; E 46/9 (7) Tõs

Kuhu poole külge õhta ajal tähed kõige rohkem maha jooksevad taevast, sealt poolt sureb mõni inimene ära.
H III 13,254 (9) Tõs

Igakord, kui täht taevast mahakukkub, sureb üks tuttav inimene sellel ära, kes tähte kukkuma näeb.
E 5813 (5) Amb

Vanaaja rahvas oli see komme väga suur, kui keegi nägi tähte taevast kukkuvad, siis oli arvamine, et selle perekonnast, kes seda tähte nägi, sureb mõni inimene lähemal ajal.
E 83904 (1) Tartu

Kui täht langeb, siis inimene sünnib.
H II 65,635 (11) Jür

Täht langeb - mis sel puhul mõtled, läheb täide; ka - inimene sureb.

ERA II 13,282 (13) Sim

Kui täht kukub taevast maha, kui midagi soovid, siis peab see täide minema. Mõnele pidada see olla päris õnnetuseks. Kas see oli kuu lõpul või algul, seda ma ei mäleta.
ERA II 302,541 (4) Tallinn < Kuu

Kui täht kukub, tuleb soovida.
RKM II 175,209 (181) Aud; RKM II 27,285 (47) Kod; RKM II 389,208 (9,13) PJg; RKM II 389,134 (XIII a) PJg; RKM II 389,83 (8,2) PJg; RKM II 324 (20) Nõo; RKM II 324,214/5 (20) Nõo ja veel 13 teadet.

kui täht langeb, tuleb miskit soovida, soov läheb täide
RKM II 175,33 (32) Aud; E 80800 (6); RKM II 344,437 (14) Plt; RKM II 343,191 (V 1) PJg; RKM II 390,275 (18) Ote ja veel 38 samasisulist teadet + 21 teadet, milles rõhutatakse, et soovida tuleb just tähe kukkumise ajal.

Kui inimene sügavas mõttes ühe asja pääle mõtleb, ja mõtlemise ajal nääb ühte tähte taiva lahutuses jooksma. Kui se jooksev täht tämä nähes kuskile seisma jäi, siis uskus tämä, et mõeldud asi tõeste kõrda lähäb. Aga kui jooksev täht just kui maha nägis langema, siis täma mõtte ei pidänd täide menema.
H II 8,266/7 (15) Jõh

Kui taeva tähed muudavad asendis, või rahvakeeles "kukuvad", sel juhul tulevat tähe kukkumise ajal väga kiiresti midagi soovida, kas hääd või ükskõik mida - see soov täituvat.
ERA II 257,236/7 (12) Kod

Ku sa mõnda tähte näed kukmas, siss mõtle mõni suuv valmis, ku sa ta enne välla ütelda saad, ku täht maha kukub, siss lähab sii suuv varssi täide.
RKM II 13,191/2 (101) Kõp

Kui langevad tähti näed, siis piab omale kedagi soovima, se läheb täide, kui soov enne on välja ööltud, kui täht ära kustub.
E 19015 (27) Tartu

Kui täht taevast maha langeb, pea enesele samal silmapilgul midagi soovima, siis läheb soov täide. Kui hiljemini midagi soovitakse, ei ole soovimisest midagi kasu.
E X 39 (200)

Kui täht kukub, tuleb midagi soovida, kui ta aga enne kukub, kui ei ole soovi mõelnud, siis ei lähe see täide.
E 75117 (13) Tür

Kui täht taevast maha langeb, olla tarvis ruttu üht asja nimetada, mida nägija enesele soovib. Siis saada ta selle omale.
E 34071 (1) Kad

Sis kui täht lendäb, tuleb sinnäboole visate ja midägi suuvi. Sii suuv minnev egägõrd täide. Aga ta lendäb nõnda ruttu, et selle aa sehen midägi suuvi ei saa.
AES Hel

Kui täht langeb, siis tuleb millegagi tema suunas visata ja enne kui ta langenud, midagi soovida - see täituvat.
ERA I 4,201 (17) Tartu

Tähe langemisel võib ka soovida, kui täht langeb, siis peab taskust prügi viskama ja soovi ütlema.
RKM II 327,162 (24) Pee

Kui täht maha langeb, koputada kannaga kolm korda vastu maad ja midagi soovida, siis see täitub.
E 83817 (5) Tartu l.

Kui kaks inimest näevad ühekorraga tähe langemist, siis peab kohe mõtlema mõnele soovile ja mustast villasest riidest kinni haarama. Kui seda saadakse teha enne, kui täht silmapiirilt kadunud, siis läheb soov täide.
ERA II 6,336 (62) Rap

Siis kui täht langeb õhtul ennustada. Kui nääd, et täht kukub, siis ütle vaikselt kolm korda, mida sa soovid, et keegi ei kuuleks.
RKM II 327,192 (28) Pee

Kes tähte taevast maha näeb kukkuvat ja selle ajaga kolm asja jõuab soovida, siis saada soovitavad asjad kord elus kätte tulema.
H II 41,419 (69) Ans

Kui midagi soovid endale, näiteks tahad loteriiga võita või midagi muud, siis mine õhtu välja ja avalda soov siis, kui mõni täht kukkub ja valge joon jääb järele. Seda ei tohi kellelegi välja rääkida, kui räägid teistele, siis ei lähe täide. Kui plete täpselt täitnud, siis läheb see soov täide.
ERA I 4,95 (19) Plv

Kui täht taevast langeb, siis mõelgu nägija ruttu oma soovi peale ja ärgu kellelegi sellest rääkigu, enne kui see soov täide läheb.
ERA II 147,277 (27) Kul

Kui öösel nähakse taevatähe kukkumist, siis peab ruttu midagi soovima enne, kui täht kaob. Kuid kui enne soovi valju avaldada ei saa - enne kui täht kaob, siis soov täide ei lähe.
E 76801/2 (35) Pärnu l.

Kui täht langeb, siis võib soovida ka midagi, samuti salajas. Juhtub aga kaks tähte järjest või väikese vaheajaga langema, tähendab see nägijale suurt õnne.
E 77049 (5) Pärnu l.

Kui näed, et üks täht akkab taevast maha kukkuma, siis soovi ruttu omale midagi ja see täht, mis kukkus, laseb sinu soovi täide minna. Tüdrukud soovisid omale ikka mehele saamist ruttu kui me noored olime ja vahest tähe kukkumist maja nurga varjust vaatasime. See tähe kukkumine oli esiti kui üks kardu asi, seda pole juletud nenda vaadata ühti.
RKM 24,359/60 (43) Pha

Järjest 10 õhtut loe taevast 9 tähte. Esimene noormees, kes peale seda sind kättpidi tervitab, saab su tulevaseks.
RKM II 334,438/9 (11) Viljandi; RKM II 334,376 (82) Viljandi

Veel kombeid, mis õpilaste keskel levinud kuid mitte kooliga kokku ei käi: Pead lugema üheksa õhtut järgimööda üheksa tähte; või üheksakümmend üheksa valget hobust ja siis ühe musta; või 100 tsilindrit - neil viimaseil pole aga aeg määratud - ja pääle nende kommete täitmist on siis esimene, kes sind tänaval kättpidi teretab, sinu tulevane.
E 76927 (9) Pärnu l.

Tihti on õpilased oma tulevikust huvitatud. Selleks loetakse üheksa õhtud järgimööda üheksa tähte taevas. Kui see lugemine õnnestub, siis esimene meestervitaja osutub "tulevaseks".
E 77085 (9) Pärnu l.

Loetakse tähti 9 õhtut järgimööda 9 tähte. Kes meesterahvas esimesena kättpidi teretab, on tulevane.
E 77012 (7) Pärnu l.

Vahel õpilased katsuvad tungida ka kaugemasse tulevikku, selleks loevad nad õhtul 9 tähte taevas, pärast seda ei räägi sõnagi, siis näevad oma "tulevast" unes.
E 77047 (8) Pärnu l.

Mõne soovi täitumist tahtes peab seitsmel õhtul järjest lugema taevast seitse tähte. Pilves ilma puhul tuleb lugemist uuesti otsast alata.
ERA II 285,95 (223) Nis

Kui üheksa õhtut järjest taevas üheksa tähte lugeda, igal õhtul sedasama asja soovida, siis läheb see peale üheksandat õhtut täide. Pilves ilma puhul tuleb lugemist uuesti alata.
ERA II 70,481 (2) Rakvere

Kui üheksa õhtut järjest taevas üheksa tähte lugeda, igal õhtul sedasama asja soovides, siis läheb too soov peale üheksandat õhtut täide. Kui aga oled näiteks kaheksa õhtut juba lugenud tähti ja üheksandal õhtul on taevas pilves, siis tuleb uuesti algusest pääle hakata.
ERA II 70,485 (28) Rakvere

(Õhtuti peab) igal õhtul (9 õhtut) tuleb lugeda taevas üheksa tähte js siis soovida. Juhtub pilvine ilm olema vahepääl, kus tähti pole näha, siis tuleb uuesti alata.
E 81472 (11) Tartu

Kui soovida midagi, ja lugeda üheksa tähte taevas, ja nii lugeda järgimööda üheksa õhtut, siis läheb see soov täide. Kui aga vahepeal on mõni õhtu pilves, nii et ei ole võimalik tähti lugeda, siis ei lähe see soov täide.
ERA II 131,179/80 (254) Tapa l.

Kommet on see luud, mida taeva tüdruk valmistab kadaka okstest ja pistab selle põlema ja jookseb sellega mööda tähtede kambrid ja põletab selle tulega kõik paha kõntsa ära ja ka ühtlasi peletab vanapagana sellisi taevast eemalle, kes on sinna suudnud tungida. Mida hoolsam tüdruk - seda kiiremini jookseb see. Et kommetide nähtus väga arva on, see tuleb sellest, et taeva tüdrukuid väga arva kaubeldakse uuteks ja vanu lastakse lahti, sest et taeva tüdrukud on pühad ja need ei tee süidi lahti laskmiseks.
E 56700 (8) Võn G. Goldberg

Savatäht lennand, see oli siis tont. Tont tuli taevast, seda olen ise nähänd.
ERA II 28,716 (22) VNg

Kui paganast tahab võitu saada, siis peab sabaga tähelt saba ära varastama ja sabaga tähe valgusega varustet olles põrgu teele asuma.
E 82957 (2) KV Otepää ühisgümn.

Ükskord oli suur sabagatäht taevas, õhta tõusnud, omiku läind maha, suur tuleaga old taga. Olla seitse penikoormad maad ää põletand, olla maha kukkund.
ERA II 77,572 (85) Nis < Hag

Ku annaga tähte nätti, pallõldi: Jumal, Jumal, anna no kõrva kuulda, ärr angu silmä nätä!"
H III 9,722 (32) Urv

Sabaga tähel on iseäralik ettetähendus.
KKI, WS Juu

Hännaga tähti arva näha, sellel eettase üks tähendus olavad.
KKI, WS Khk

Hannaga täht näge maailma otsa.
ERA II 162,242 (13) Räp

Õli saba tagan, nõnna pitkält kõhe, aga täst õli ele, säräs mugu taeva piäl. Üeldi, et tõiss ilma tuleva, vahel üeldi, et sõda tuleva, et nisuke irmus asi taeva piäl.
AES Kod

Sabaga tähed või mis neil olid enne sõda ja taevas punane 1938. a. või millal oli. Talgu ajal kõik kutsusid: Tulge vaadake! Enne seda oln ka, kui esimene sõda oli. Üks vanamutt tuln hobusega ühekorra, öeln poisile: Võta pihuga lund maast, vaata, kas on verine või. Aga ei oln.
RKM II 175,462 (21) Aud

Kui sabaga tähte näha on, siis arvab rahvas, et selle järele ikka sõda tuleb. 1855 nimelt olla Krimmi sõja eeli ja ka viimse 1879 Vene-Türgi sõja eeli sabaga täht paistnud. Selle peale põhjendavad rahvas ka oma arvamist. On ka Jeruusalemma ärarikmise lous lugeda, et 66-70 seal on sabaga täht paistnud terve aasta Jeruusalemma linna kohal.
H II 65,636 (13) Jür

Sabaga täht, suur saba taga, sie tähendäb sõda. Üks kord oli suur valgõ mõõk taeva piäl, sestast ulk aega. Siis tuli türgi sõda.
Ariste 7,72 (84) Khn; sama tekst RKM II 10,232 (84) Khn

Sabagatäht näitab sõda. Enne vene sõda oli suur täht. Viimane sõda on tulemata, kus obused on kaelast saadik vere sees.
ERA II 192,469/70 (22) Hag

Vanad inimesed rääkisid ikka, kui sabaga tähte taevaall näha on, siis tuleb sõda. Tähe saba, see on suur mõõk. See oli Jaapani sõja ees, kui ma oli Kangruorus tööpoisiks. Siis peremees Eduard oli obusega väljas ja me käisime ikka õues kuulamas, kas rataste äält pole kuulda tulavad. Ükskord siis ma läksi ka kuulama ja siis ma nägi sabaga tähte. Mõnikord küll täht läheb taevaall virinal, aga see tuli pitkamööda ja kadus pitkamööda ää ka. Täht oli ise ele, aga saba, see oli tükkis tume. Siis ema (vanaema) kohe ütles, et see tähendab sõda. Nää tuligi. Mind ikka kutsuti ka, aga sõda ma pole näin ühti. Sõda sai ennemini otsa kutt ma oleks sõnna saan.
ERA II 276,437/8 (10) Krj

On taevas näha sabaga tähte, olla tulemas suur sõda. Sabaga tähte olla nähtud Jaapani- ja suure ilma sõja ees.
ERA II 132,598 (9) Krj

Sabaga tähed tähendavad sõda. Sealkohes sõda akkab, kus sa seda tähte nääd. Nüid kui see viimane sõda oli, siis oli keskomiku ja lõuna vahel suur lai, pikk pruunikas saba nagu pruudi leier ja täht seal saba otsas.
ERA II 251,177 (2) Kul

Sabagatäht tähendab sõda. Kui inglesman'n Paldiski all oli, siis enne seda oli suur sabagatäht taevas, suur lai saba oli taga.
ERA II 27,325 (15) Nis

Sabaga/hännaga täht tähendab sõda.
H IV 5,693 (1) Rõu + veel 47 teadet üle Eesti

Komeetidest. Sabatäheks kutsuti, targemat midagi ei tää, et saba on taga tal. Piab sõda tähendama või seukest irmsat aega.
RKM II 147,98 (31) Hää

Sabaga tähed on suure õnnetuse, nagu sõia või katku ettekuulutaiad. Suure Rantsuse sõea ies olnud suur sabagatäht nagu ilmatu aeg taeva all ja Rimmi sõea aeal jälle teine.
H II 21,51 (5) Tor

Sõa aigu tuleva taiva pääle ime tähe.
KKI, WS Har

Sabaga tähtedest jutustatakse Halliste pool palju ja räägitakse ikka - kui sabaga täht vahest nähtavale tuleb, - et see sõda või vere valamist saada tähendama, mida Jumal raskede patu süüde pärast nuhtluseks saatvad. Vanemad inimesed teavad ja mäletavad paar korda oma silmaga sabaga tähde näinud olevad ja räägivad, et siis mõlemal korral verevalamine olla olnud. Vanad inimesed räägivad siis edasi, et ka muiste nii olla olnud, et kui mõni kord sabaga täht olla paistnud, et siis sõda või muu vere valamine kohe platsis olla olnud.
H IV 9,470/1 (11) Hls

Kui sabaga täht paistab, tähendab sõda ja verevalamist.
H, Mapp 107 Krj + 10 teadet mitmelt poolt

Kui sabaga täht oma seatud teel nähtavale tulid, uskusid naad se tähendab sõda ja viletsust.
H II 8,59 (30) Jõh

Sabaga täht tähendab sõda ja kahju.
ERA II 27,312 (30) Nis

Kui hannaga tähti ilmus taiva laotuse sisse, sis tullev mõni sõda ehk midagi häta.
H III 10,353 (57) Ote

Om hannaga täht nätäväl, pelätas sõta ja halvu aigu.
H I 6,599 (6) Vas

Mõõk, rist ja sabaga täht.
Kõik need asjad, nähtuna taevas, tähendavat mingit suurt sõda, katku ehk üldse suurt hävitust, milles saab surma palju inimesi. Jutustaja ise mäletab näinud olevat virmaliste valgust põhjataevas, mis ulatunud üle poole taeva ja muutnud oma verevpunase valgusega öö päevaks. Sellest nähtusest usutud, et see tähendavat mingit sõda, ja pea puhkenud või olnudki juba Türgi-Vene sõda. Samuti olnud ka enne Jaapani sõda taevas suur sabaga täht, aga ka enne suurt ilmasõda. Jutustaja, kes ise elanud üle neli suurt sõda, s.o. Türgi-, Jaapani-, Ilma-, ja Vabadussõja, usub ka ise osalt neid märke.
E 76504/5 (2) Pärnu

Sabaga tähed tähendavad sõda ja katku.
H II 27,936 (9) Kod; H II 28,52 (12) Äks; H II 29,433 (93) TMr; H II 56,118/9 (83) Trm; H II 56,627 (23) Võn; H III 6,244 (71) Trv

Kui sabatäht (komeed) on taevas näha, siis on sõda, nälga või katku pea oodata.
H II 56,212 (13) Trm; EÜS VIII 146 (114); H II 29,266 (12) Tartu; E 63269 (212) Rõu

Sabaga tähed tähendavad sõda ja nälga.
H II 32,642 (15) Räp; H II 14,540 (19) Amb; H, Mapp 97/8 Krj; H I 5,170 (14) Valga; E 29583 (118) Viljandi

Näide [tähtede] siäh omma mitmõ' hannaga tähe', midä näteh naa "kurja aigu" pelgäse, kas "nälä-aastakku" vai mõnt "suurt sõa-tapõlust" ehk "verevalangut". Mõnõ' pidävä tedä ka "viimsepäävä" tähes ja uutva suurõ hirmuga "ilma ottsa".
H II 60,698 (1) Se

Ka öösised taeva punetamised, sabagatähtede nähtused taevalautuses - kõik need nähtused kuulutada õnnetude aegate tulekud ette, olgu kas katku, sõdasi, nälgasi, vilja hukkaminekuid ja muid rasetaid looduse sündmuisi - ka koduseid rahvaste sõdasi.
E 50747 (135) Oudova < Plv

"Hannaga täht" ehk "kommet taeva pääl" ei anna head, ei too head ega kuuluta paremat ette. Kui türgisõda tuli 1877 a., siis oli suur hannaga täht hommiku, päikese tõusu eel ja tema määratu hand oli kui "silgi saba" kaheharaline ja ulatas kõrgele taevapeale üles. Peale selle tuli varsi Türgi sõda. "Vahtside Kunningite" sündümise ja sarnased on sabatähtedega ette kuulutatud. Kui sõda, hirmus ja suur, on tulemas, siis läheb enne seda "rahvaste viha" ülese Taevase ja hiilgab kui "udu vikkerkaar" inimeste silmade ette, ettetähenduseks, et rahuajad on lõpnud ja vaen algab. Hannaga täht ei tähenda head, olgu siis, et ta õhtupool taevas enne ilmub ja pärast hommikupoole ära kaub. Hannaga täht toob maavärisemisi ja mõnes kohas vee uputusi, et jõed hakkavad vastu oksa jooksema. Maavärisemine tuleb, kui vana juudas vanajumalaga kangesti tülisse lähevad maapeal elavate inimeste "hingi pärast". Jumal hoitku hannaga tähti nägemast, see silmade lõbu ei ole midagi nende hädade vastu, mis siis pärast seda sündima hakavad. Nõnda üteldakse ja mõteldakse siin pool.
E 47381 Rõu J. Gutwes

Sabaga tähed tähendavad kuningate surma ja vilja äpardust. On tähel nagu luud see saba, tähendab kuningate ülekohtust surma.
H II 53,472 (215) Sim

Kui sabaga tähte vahest näha on, siis ütlevad rahvas: see tähendab vaenu, sõda ja vere valamist. Paistab sabaga tähd hommiku poolt tulevad, siis arvatakse sõda hommiku poolt tulevad; paistab sabaga tähd õhdu poolt, siis tulevad sõda õhdu poolt.
E 16989 (169) Hls; H III 19,365 (73) Hls (ilms. samast allikast)

Juhtub sabaga täht nähtavale tulema, kohe üteldakse suur sõda tulevat, päälegi sääl pool, kus sabatäht tõusis.
H IV 3,784 (4) Puh

Sabaga tähed tähendasid oma suuruse järele kas väikest ehk suurt sõda, mis ligidal ehk teises ilma äärdes võis tulla.
H II 17,181 (10) Tallinn < Mär

On sabaga tähde sügise aegus näha, siis arvatakse sõda kaugelt tulevad, on kevade aegus, siis lähedalt.
E 16989 (170) Hls J. P. Sõggel; sama H III 19,365 (74) Hls

Ku hannaga täht välän um, ku sis hand üles poolõ um, sis tähendäs tuu hüvvä aigu, a ku hand maa poolõ um, sis tähendäs verevalangut vai muud hätä.
H II 3,559 (7) Vas

#Kui sabaga tähti taevas näha on, siis on viljalisi aegu oodata; on aga saba mõega moodu, siis tuleb suur sõda.
H II 49,425 (15) SJn

Kui taevas annaga täht ja anna pääl rist olli, öeldi viljarikast aastat kuulutavad.
E 56048 (7) San

Kõige halvem hannaga täht on, kellel hand kui silgil.
E 63269 (213) Rõu

Kui sabatähte on näha, siis läheb soov täide.
ERA II 158,260 (34) Jäm