Taevas

Die Esten stellen sich das Firmament als einen grossen Grapen (padda) vor; den Boden derselben nennen sie Grund (pöhhi). Zu der Mitte oder Tiefe nun ist diese mächtige Kuppel mit einem Nagel (nael) befestigt, jedoch so, dass sich die Kuppel um denselben herumdrehen kann. Durch diese Umdrehung entsteht die Bewegung der Gestirne. Weil der Polarstern in jenem Mittelpunkte steht, heisst derselbe pöhja nael (Nagel des Grundes).
Holzmayer, Os II 44 Sõr Muh

Taevas on nagu suur pada või õigem paja põhi. Selle põhja keskel on täht naelaks; see täht on põhjanael. Põhjanael hoiab taeva kinni, et taevas maha ei sajaks.
E 8° 4,4 (6)

Taevas nagu pada, põhjanael peab ta kinni.
E 54628 (1)

Mu naisõesä ol'l katõsakümmend säidse aastat vana, kui tä kuuli - sinnä' saa kolm aastat tagasi - mi' tuuga' vaidlimi' kõvastõ. Timä ütel', et tähe' omma' taiva külen, nigu meil saapa talla seen nagla'. Ütel', et na' omma' nigu küündle', egä hinge jaos üts täht. Et taivas om kinniline üle maa, nigu üts kummitu pada. Mina vaidli vasta, et taivas ei olõ' muud kui üts süvütüs. Timä pahasi. Ütel', et ma suka' ei kõnõla', et sa olt ilmatarku perrä ar' hukka lännü'. Es jõvva' mina tälle selges tetä'.
ERA II 259,297/8 (16) Urv

Maailmast üteldi karjaste hulgas Epliku külas 35 a. tagasi, kadunud looma kohta näiteks: "Ega ta ilmast valja lähe - taevas pial nägu kummuli pada!" Räägiti naljana juttu rätsepast, kes oma perega taevasse augud sisse torkind ja loigand, kui see vanasti nii madalal olnud - praegune päike, kuu ja tähed. Maailma otsa minekust räägiti, kus taevas maaga kokku pidi puutuma.
ERA II 261,186 (4) Amb (1939)

Umbes 60 a. tagasi Ansiküla mehed uskusid, et maakera on lai plekk ning taevas on kummulikeeratud katel, augud sees, päike on suur tulepomm, mis ühest august paistab. Vanajumal elab katlapõhja peal, tõmbab sirmi ette kas täielt või poolelt, nagu tahtmine on, sellest on täis- või poolkuu. Kui vanajumal on vihane, põristab rusikaga vastu katla põhja, sellest on müristamine. Üks vana naine tuli kalaranda kalu ostma ning ütles: "Ma mõtlesin, et taeva äär on üsna ligidal kui kodust ära tulin. Nüüd olen palju maad ära käinud, ei tea, millal sinna taeva ääre peale saab."
ERA II 158,104 (40) Ans

Tea ei joht teist nimetust taeval kui taeva kotus. Ja nii kui mäletaksin, minu ema seletas, taevas olevat taeva ruumi põrmand. Taevas elavad inglid, Jumal ja kõik hääd vaimud. Taevasse saavad päran surma ka kõik ilma patuta inimeste hinged. Väikste latsekeste hingekesed muutuvad inglikeseks, ja suurte inimeste hinged hääks vaimuks. Taevas on sama ümarik lapik ratas nagu maagi. Taeva ja maa ääred on lahutatud merega. Meres on ka päeva (päikese) häll - sinna iga õhtu läheb päev magama ja säält samast iga hommik ta tuleb jälle maad valgustama. Taeva ruum on sama suur kui maa pääl asuv ruum, kus elame. Taeva elanikud on inglid ja hääd vaimud. Iga õhtu, pärast päeva, nemad lähvad magama, ja iga hommik päevaga nemad ärkavad. Taevas samuti nagu maa pääl on taeva kukk, kes äratab inglid. Taevas ei liigu mitte. Liigub päev ringi ümber maa ja teda liigub {liigutab} Jumal.
ERA II 257,271/2 (1) San

Taeva taat on maailma loonud. Taevas on ühe härja nahk, mis vanal aial vihma varjuks on inimeste pea pääle pandud aga ta on nii kõrgese läinud ja suureks saanud ja on siis taevaks jäänud.
H, Mapp, 125 (1) Krj

Taevas on seitse ust. Esimene kulduks, teine hõbe, kolmas vask, neljas tina, viies savi, kuues luu, seitsmes vanapagana nahast.
E VIII 4 (10) Rak

Enne olld taevas (lahutus) kõiik nõnna all, nagu päiike ja kuu praeegu on, aga kui inimised kurjaks läiind, siis tõmmand jumal pieenikese sinise riide vahele, et inimised enamb taevast ei nääks .
H II 38,50 (20) Hlj

Innõ ol'l maa taivast eräle, ess saa üt'segi taivahe. Ilja innõ sai ja Jenooh. Kristos ol'l Jummal ja inemene, nii ühend taiva maaga ütte. Pitsidämme siss kat's sõrme peopessä.
ERA II 301,292 (157) Se

Viru ja Harju rannarahvas arvab - - et taevast hoiavad "teraskaared", milledest neli peakaared on. Nii kui vene ehk alukse kaar alust ega venet ei lase kokku minna, nii ei lase taeva kaared taevast ka kokku vajuda.
E 44686 (1) MMg

Sii mes me näeme, om õhk vai luft, sii sinine. Aga kui säält läbi minnä, siss tulep punane. Sii on taevas, tulipunane. Temä on nii kõrgel, et kaitskümme viis aastat, enne kui säält kuul maha saap.
ERA II 284,78/9 (59) San

Taeva punnetussest, se on üks lautus üllevel, kus vimaks taevas takka järrele on, mis mitte innimesse silmale nähtav ei olle.
H, Mapp 136 Pha

Päälpuul õhku om taevas. Taivaligu õhu seest tulep tuul. Maa om iin näl'läne õhust, siss tä kisup endäle õhku järgi sinna, kon õhku ei ole. Tuule obese omma. Noid om kuus jagu. Sääl om kin'ni pantu kah kõik. Kirju obeste tuul om kige suurep. Tuu kutsutas marus. Kui nii valla lastas enne viimset päivä, siss puhkva kivi kah maa küllest üles taiva ala [vist Johannese Ilmut. Raam. kujutelm]
ERA II 284,285 (319) San

Taevas on lahti.
Ristipäiv om tuu, ku Kristus om taivahe lännü. Selle lääva' Petseri kloostrist risti' käimä Issändä jälgi pääle. Kolmõlt verstalt om siss taivas vallalõ. Tuul pääväl om kerge kävvü, ja tõbist om ka' terves saanu.
ERA II 194,349 (25) Se

Nagu udu taha mäletan, et taevas pidavat oma sisustust inimsilmale teatud aja järel näitama, silmapilguks "valla" olema. Muud ei tea.
ERA II 208,575 (10) Ran

Taevas olle neljä nurga piäle rajatud.
ERA II 306,78 (80) Tõs

Ei pia ühe sõrmega taevalikku asja näitama, sõrm jääb haigeks.
EÜS VII 392 (169)

Ära näita, laps, sõrmega taeva poole, seal elab Jumal, tema peale ei tohi sõrmega näidata.
H II 24,205 (173) Krl Hel

Endised lapsed ei tohtind taeva poole näpuga näidata, inimesed olid nii jumalakartlikud.
ERA II 77,166 (4) Hag

Ühe sõrmega ei tohi mitte taeva poole näidata: Jumal võtab sõrme otsast ära, sõrm hakkab mädanema.
H IV 6,587 (67) Muh

Kui näpuga ülespidi näitad, siis lööb Jeesuke raud kepiga näpu otsast ära.
ERA II 280,554 (4) Tln

Kes taevast asja käega näitab, selle käsi mädaneb küinarnukist saadik otsast ära.
ERA II 69,177 (5) Hää

taeva peale - sõrm mädaneb ära
E 1553 (77) Rak; H II 46,444 (74) Rak; H II 26,247 (181) SJn; H III 5,281 (40) Tõs; H II 26,1010 (182) Plt; H I 2,711 (21) Simbirsk < Aud; E 53250 (17) Aud; RKM II 34,534 (4) Saue

taeva poole ei tohi sõrmega näidata vait peaga peab taeva poole näitama.
H III 21,309 (32)

taeva nähtusi
ERA II 25,136 (24) JMd

taeva peale
ERA II 78,343 (19) Puh; ERA II 77,282 (75) Hag; H I 5,216 (158) Kaa