Tähtkujud

Keik loomad on taevas nähtaval: kui jumal maa lõi, siis mis looma maa peale lõi, selle kuju pani taevasse. Keik on taevas näha, hobused ja härjad, va nõel uss on ka taevas näha.
ERA II 205,467/8 (6) Tallinn < Kei

Ja ka keik töö riistad on taevas näha - taeva koot ehk varda tähed, taeva reha, taeva sõelasi on kaks tükki - teine Mailma loomisest ja teine Kristuse sündimisest saadik taeva pandud.
ERA II 205,512 (34) Tallinn

Nagu Dr. Hurti "Eesti astronomias" pikalt seletatud, nõnda rääkis ka minu isa, et kahte jagu tähti pidada olema. See on nõnda: kaks vankert, kaks soela, kaks hunti-ärga jne. Ühed neist olla enne Kristuse sündimist ja teised pääle Kristuse sündimist saanud. Need, mis enne Kristuse sündimist, need olla nii, et neid enam näha ei olevad, ainult mõni "püham" inimene võivad neid näha. Aga need, mis pärast Kristuse sündimist saadud, need võivad iga üks inimene selgeste näha. Nõnda sama räägitakse ka, et need "pühad" inimesed olevad, kes selge silmaga päikese pääle võivad ehk saavad vaadata, ilma et silmad vett jooksma hakkasivad.
H IV 9,458/9 (1) Hls

Kuus tähte on summas, see on sõel. Vanaseaduse sõelas on tunklemad, uueseaduse sõelas elkamad.
ERA II 77,223 (11) Hag

Vana sõelal on 5 tähte, uuel sõelal seitse tähte, vana on tuhmim, uus selgem. Uus käib ees ja vana käib järel. Vana on natuke alamal ka.
ERA II 55,620 (59) Mar

Enne oli taevas kaks sõela - üks vanaseaduse sõel ja teine uueseaduse sõel.
ERA II 18,587/8 (8) HJn

Kus tähäd unikus on, seal peab olema vanaseaduse-sõel, kus laiali on, seal uueseaduse-sõel.
ERA II 55,737 (21) Mar

Vana sõgõl ni vahtsõnõ käävä võiki taivah, vanatäht iks vahtsõlõ järgi minnä, a jovva ai.
H II 3,559 (7) Vas

Vana sõel kannab piima sõela nime.
H II 71,585 (13) Kad

Nagu vanker, niisama on ka "sõel" üleüldse iga inimesele tutav. Enne kui kella ei olnud, siis arvati öösel sõela järele aega. Kui sõel Paast-Maarja päevaks ehasse jõuab, siis tuleb viljaline aasta. Enne Kristuse sündimist olnud teine sõel, mis üsna "uue sõela" ligidal on, aga palju tumedam, teda hüütakse "vana sõel".
H II 65,634 (2) Jür

Ei tea keegist ütelda, kudamoodi sõglad on saanud, kui aga neid on kahed, vanad ja uued, ja nende õhtase ülestõusmise ja edasi jõudmisega teavad reheletulijad oma aega ära tunda, mis aeg öösel ülestõusmisel kunagist on. Koodisid on seitse tähte ühes koos, uuemad tähed hiilgavad enam kui vanad ja käivad vanade järele, tõusevad sügisel rehepeksu ajal homikupoolt ülese ja jõuavad lõunapool.
E 4032 (2) Plv (Oudova)

Enne Kristuse sündimist olla "vanad vardad" paistnud, mis praeguste lähedal tumedast ika paistavad.
H II 65,634 (3) Jür

Seto tundva viil vanno koote taiva päl. Nii omma tinne, vastsist koodest hääd kätt.
H, R 9,43 Se

Tähtede salkude hulgast on kõige tuttavamad sõela tähed, kus viis ühes kous seisavad ja nende ligi kolm kõrvastiku seisjat varda tähed. Taeva vanger, kus hunt ja härg ühes ikkes ees vedavad. Põhjanael, eha, koidu ja sabaga täht, kellest viimane sõea, vaenu ja viletsust ette kuulutaja olla. Kui sõela tähed enni Maardipaeva valgeks maha jouavad, ehk seisavad naad Küündlapäeva aegas kõrges taeva lautuse all, siis on üks vilja rikkas aasta ja pitk rukkikasu oodata. Niisama saab siis kaa üks hea aasta tulema, kui linnutee otse põhjast vastu lõunat seisab, ilma et kuski poole kaalub.
H II 58,346/7 (4) Kul

Sõel - seitse tähte. On teada, kus kohal ta on õhta ja omiku. Selle järele saab aega arvata. Vanasti räägiti veel, et pidi olema kaks sõela, üks Uus Sõel ja teine Vana Sõel.
ERA II 24,705 (20) Tür

Taevas on kaksteist sõela ja iga sõelas olla oma aasta täht.
ERA II 205,467/8 (6) Tallinn < Kei

Seitse Eerotese tüttart, nõd on pandud pitku ilma käimä, nõd one sõs orgad.
KKI, WS Kod

Ja seitse tähte on taeva soelas mis tähändavad 7 taevast, kus Paulus vaimus kisti ja kuulis sõnu, mis ei või üles rääkida.
ERA II 183,481/2 (43) Amb

Sõel tähtede hulgas peab Siinai mäe peal kibuvitsa põõsast tähendama, kus Jumal Moosesele kümme käsku andis, nüüd sõel igavine märk näittab seda kohta.
H III 1,770 (1) VNg

Kui sõgel mihkli päeval jääb akku, siis jüripäeval lähevad härjad vakku.
ERA II 2,623 (18) Krl

Kui sõgel lääb enne Mardi päeva akku, siis lääb härg enne Jüri päeva vakku.
EÜS IV 1783 (65) SJn

Kui sõel jääb/läeb akku, siis pannakse härg vakku.
RKM II 287,177 (92) San; EÜS VIII 1123 (13) Urv; EÜS VII 1169 (10) Krl; H IV 5,693 (6) Rõu; ERA II 143,382 (81) Rõu; Ojansuu, Estonica I 323 Krl

Kui sõul lähäb enne jõulu maha, tuleb üvä viljä uassa.
AES Kod

Kui "sõkl" (tähekogu) enne jõulu kolm nädalat maha tuleb, saab hää suvi.
ERA II 115,16 (24) Har

Kui sõel (sõelatähed) kaks nädalad enne Jõulud enne koitu maha läheb ja kaks nädalad enne Maarja päeva ehasse jõuab, siis olla hea kevade.

Kui sõel jõulul enne päeva tousu maha veereb, siis tulla hea kevade.
E 46393 (68) Jõe

Kui sõel enne talviste pühi maha tuleb, saab hää suvi.
ERA II 115,49 (17) Har; E, StK 9,9 (13) Har

Kui sõõl enne päeva tõusu maha lähäb, saab järgmisel aastal rohkesti vilja. (Kadri päeva ajal vaadata.)
H III 20,689 (16) Vil

Kui Mardipäeval sõel selgesti looja läheb, siis tuleb hää vilja aasta.
H II 74,187 (239) Lai

Kui sõel enne märti maha läheb, tuleb hää aeg.
E 48683 (116) Vil

Kui sõel vanaasta maha käib, tuleb näljane aasta.
ERA II 171,402 (61) Kul

Kui kaks nädalad enne maarjapäeva sõel ehasse läks, siis tuli ea kevade.
ERA II 77,89 (2) Jür

Kevadi läheb Pastu Marja päev Sõel ehte (?) eha ajal, se näitab head aega tähendab.
E 54369 (45) Tor

Kui taeva sõel jõuab Maarja päevaks ehasse, siis tuleb varane soe kevade.
ERA II 129,372 (87) Mär

Kui sõel maarjabävaks jõuab ehasse, siis on veed lahti, kui sõel eha kuma sisse soab, siis on veed lahti.
AES Kos

Põhja sõela järel on vanad inimesed arvestand aega. Kui Kadrina päevaks enne valged põhja sõel maha läks, siis olid Maarja päevaks vied lahti.
ERA II 285,146 (36) HJn

Enne suoja kevaded ei tule, kui sõel eha valguse sisse ää kaub.
AES, MT 250,47 HJn Sõela ehavalguse kätte jäämise seostamisest kevade tuleku/vete lagunemisega veel 8 teadet.

On Sarja ja Sõela tähed piale pööri pääva hästi laiali ja selged, ja on tähtede vahed arvad, siis on rikkas villa oasta oodata. On aga Sarja ja Sõela tähed unnikus koos, tumedad ja üksteise ligi, siis piad aganaid hakkama leiva jätkuks panema. On Sari Sõelast kaugel ja selge ja laialene, siis tuleb vilja ja heina, hoiab Sari Sõela ligi, ei ole hiad saaki loota.
H II 39,234 (364) Koe

Kui Nääri Laupäeva õhtul kuul söel järel on, siis pidada rikas aasta tulema.
H II 17,318 (15) Vig

Kui sõel ja kuu kokku lähevad, siis tohib alustada püüste kudumist. Püüste lõnga ei kedrata neljapäeva õhtul.
E 84494 (17) Pärnu

Kui sõel kuuga kokku läks, siis oli kõige parem aeg mutti looma hakata.
E 84658 (30) Tõs

Kui kuu ja sõel ühes on, siis peab hea olema kala mõrda luua, ehk jälle esimese noore kuu reedel. See mõrd peab heaste kalu püidma.
H II 15,397 (1) Jür

Kui taevasõel ja vardad paastumaarjapäeva õhtul ehavalgusel kustuvad, siis on viljarikas aasta, vastasel korral tuleb viljaikaldus.
E 84015 (67) Mus

See ilus tähtede pilt, mis Dr. J. Hurt'i "Eesti astronomias" "koodid-rehad" kutsutakse, seesama pilt kannab ka Halliste pool seda nime ja siin räägib rahvas nii: Kui koodid-rehad Märdi päeva hommikus maha lähevad, see tähendavad, et eestulev aasta siis väga hää aasta pidada kõigis asjus olema; kui nad aga jõuluks enne päeva tõusu maha minevad, siis saavad see tähendama, et eestulev aasta keskmine hääs asjus pidada saama. Nõnda üteltakse siis koodide rehade kohta lühidelt: kas lähava Märdis maha ehk jõuavad jälle jõulus. Koodid rehad on Halliste pool nii tähtjad tähe pilt, et seda iga veikene laps lühikese otsimise järel taeva kaarelt ülesse leiab ja ära tunneb. Nii on vanadest inimestest õpetadud.
H IV 9,469/70 (10) Hls

Kui koodid-rihad Mardi ajaks hommikuks maha lähevad, on väga hääd vilja aastad oodata; lähavad nad jõulus maha, siis veel paremad.
H III 14,299 (3) Pst (Hls)

Kui koodid-rehad (tähestik taevas) enne jõulu maha minevad, siis olla hääd ja korraliku vilja-aastad oodata.
ERA II 181,709 (314) Saa

Kui koodid-rehad koedus maha lähvad, sis pidada villarikas aasta tulema.
ERA II 123,464 (19) Vil

Kui koodi riha ästi selgesti paistab, sis tuleb ää põllusaak, kui ei paista, sis tuleb alb saak ja vesine kättesaamine.
AES Hel

Kui koot ja reha ning sõel enne hommikust agu loojunud sügisel, siis olevat oodata ilusat suve.
ERA II 1,222 (22) Hel

Kui taevas kandle moodi tähed näha, tuleb halbu ilmu. Kui Saul tuli Davidit kiusama, võttis David kandle. See Davidi kannel vahel saju ettekuulutajaks taevas.
E X 34 (157) Tartu

Vegat nimetas vanatädi "vabamees" ehk "voorimees" ja tervet tähtede kogu "kaarikud" (Lyra). Jutt sellest on järgmine: Rikastel on palju hobuseid ja härgi, nad võivad suurte vankrite peal suuri koormaid vedada, aga vabatmehel ei ole muud, kui kaks kitse. Ta tegi kaks kaarikut, rakendas kitsed ette ja veab koormaid kitsedega, neid üksi juhatades. Tema usinuse tõttu on Vanaisa teda "täheks taeva'asse" pannud.
Mina vaeene vuorimies.
Memm mul aiige vuoodi sies.
Mul on ädad, tülid ies:
Kaks mul kitse kärru ies.
H II 71,584 (4) Kad

Tähtede pilt, mida õp. Dr. J. Hurti "Eesti astronomias" "suureks ristiks" kutsutakse, on Halliste ja nimelt Pärnu pool väga tuttav ja teda kutsutakse "ristiks". Vanad inimesed teavad rääkida, et veikene ehk loojarist vanem ja seega enne olnud taeva laotuses näha kui suur rist. Sellepärast paistvad ka suur rist palju eledamalt vaatajadele silma kui veikene või looja-rist.
H IV 9,467/8 (8) Hls

Vankritähed. Ta pöörab omikuks persse vasta koitu. Unt murdis ärja ää, taevaisa laskis undi nuka alla; teine on tilluke täht pahemal pool ekke nuka all. Mees on natuke maad kõrval.
ERA II 55,432/3 (83) Rid

Vankre tähed - neli ratast, unt ja ärg on kahekesi vädamas. Unt on ärja maha murdnd, siis on isi sõnna nuka alla pandud. Vehmer see keerab nõnna vasta päeva. Põhjanael ja tagumised rattad on ikka ühes liinis, kõrva ei pööra.
ERA II 62,124 (16) LNg

Vanker: 4 ratast, vehmer, ärg, unt, kes tahab ärga ära murda.
E 66040 (3) Võn

Vanker. ...teine suur ja teine väga pisuke täht selle suure kõrvast on hunt ja härg selle märgiks, et hunt hunt härja kõrvast nii pisuke on kut see pisuke täht suure kõrvast, aga siiski oma kavalusega härja ära võidab (murrab).
H, Mapp 114 (7) Krj

Suurest vankrist (Ursa Major) on meil seesama jutt, mis "Eesti astronomiasgi". Suure vankri teine nimi on odamus. Ei tunta ka Peedo nime. Virulased usuvad ka, et hunt ikkes härga ei söö, mispärast enne, kui hunta palju oli, härjad ikkes metsa lastud.
H II 71,583 (1) Kad

Rikka mehe ratta' (suur vanker). Rikka mehe rat'til omma' valuzaba tähe', vaeze mehe rat'til mustõba'. Vaezõ mehe ratta' (väike vanker).
AES Se

San'tvanker (suur vanker, taevas).
AES Ris

Veikevanker (Ursa Minor) seesama. [Suurest vankrist (Ursa Major) on meil seesama jutt, mis "Eesti astronomiasgi". Suure vankri teine nimi on odamus. Ei tunta ka Peedo nime. Virulased usuvad ka, et hunt ikkes härga ei söö, mispärast enne, kui hunta palju oli, härjad ikkes metsa lastud.]
H II 71,583 (2) Kad

Meie üle tua arja lähäb pääva luujaku piale vanger. Vankri muudu on. Neli ratast all, tiisel on ees. Eelijas on sõitnud tulise vankriga. Obesed lahutand endid ära tii pial, ühest teesest lahku.
AES I Pal

Elia vanker oli koa tähtedest, see oli teada, mis aeg ta paistis.
ERA II 77,170 (12) Hag

Kel kukke põlnd, see vaatas tähtede järele aega. Vaadati ikka sõela ja varda järele ja sandivanger - see väiksem, see on sandivanger - see oli ka tähtis. Enne vanasti oli santa ka, kus sant selle suure vankriga lähäb, tal põle raha, põle leiba ka, aitab küll, kui väikse vankriga saab asju aada.
ERA II 159,263 (37) Ris

Peedu veab teibud suure vankriga taevas.
ERA II 254,411/12 (75) Rei

Kui vankri tähed tagurpidi veerevad, siis on vanaisa ise kodus.
E 63269 (208) Rõu

Ärg - täht õhtu-taevas, hundi lähedal. Sügise puult talve vaadati enne jõulu, kui sis ärg rohkemb säräs, sis ollive undi silmä tümembe, sis tulli ää suvi.
AES Hel

Unt - kaks tähte õhtulõunas. Undil on kaits silmä. Vanarahvas vaadas enne jõulu, kui undil silmä läiksive, sis tulli nällä-aasta. Enne jõulu tähendeb sedäsama, mis enne jaani.
AES, Hel

Tsirgu tii, säält tsirgu läävä', säält nimä nägevä minnä'. Edimitse tsirgu mia läävä, nuil olev vasare pääle kirutet.
KKI, WS Har

Linnutee kohta räägitakse Pärnumaal, et see "tee" teejuhiks rändajatele lindudele saada olema, nagu luigedele ning muudele. Räägitakse, et rändajad linnud päeva ajal päikese järel käivad, kuid öösel ei olnud neile aga mingisugust teejuhti. Siis olla Vanaisa neile selle loonud, mida rahvas "linnuteeks" kutsub.
H IV 9,460/1 Hls

Linnu tee on se valge joon, mis üle taeva käib, mõned ütlevad ka linnu rada, seda olla vanna taat lindudele, kui nemad sügisel külmalt maalt soeale maale lähevad ja ööseks tee pääle jäävad, siis on se tee neile juhatamiseks.
H, Mapp 86 Krj

Linnutee on homikust lõunase üle taeva kesk koha üks sagetane ja helgiv tähe rada; ta käänab homikuni ennast hästi õhtupoole ja olla sellepärast olemas, et linnud kevadiil seda radamööda meiemaale tulla ja sügisel tagasi rutada, ilma et ära eksiks.
E 4032 (4) < Plv (Oudova)

Kui tähtisel õhtul välja minna ja vaadata taevalaotust, siis võib taevas näha tee sarnast kuma, mis ületab taeva põhja ja lõuna suunas; seda kumateed nimetatakse "linnuteeks". Ja just "linnuteeks" sellepärast, et vanarahva jutu järele lendavat linnud (kes sügisel tagasi lendavad soojale maale ja kes kevadel tulevad meile) just selle kuma järele siia ja siit tagasi.
ERA II 131,150/1 (209) Tapa < Kad

Linnutee olla selle tarvis, et rändajad linnud mitte omal pikal teel ära ei eksi, vaid sellel teel nagu laivamees kompasse järele vaatab. Öösel vaadata nad valmis ja kestab siis rändamine edasi.
H IV 3,784/5 (5) Puh

Linnutee on selleks taevasse loodud, et võõrale maale minevatele ja sealt tulevatele lindudele õiget teed kätte juhatada.
E 8° 2,5 (15) San; ERA II 122,251 (19) Paide < Tür; H II 21,51 (6) Tor; H I 2,571 (7) Rõu

Linnutee. Olla selle pärast, et siis selle järele reisijad linnud käia näevad. Sellepärast kutsutaksegi teda "linnutee".
EKnS 2,161 Trm

Linnurada näitab võõrale maale lendavatele lindudele teed. Muidu kuulutab ta ilmu ette.
E V 21 (81) Vig

Taeva tee - Linnu tee, mida mööda ränd linnud kevade ja sügisel käivad: Lindude juht on üks valge lind luige sarnane, ilusa neiu peaga. Mille ees keik kiskjad linnud värisevad. Kullid ja kotkad pugevad tema eest peitu pilve rüngastesse. Tema elab suvel põhja kalju otsas vaatab süda öö päikest ja teda toidetakse suurte lindude poolt põhja maa magusate marjadega. Minu vana ema kolmas mees Jüri Nõmberg, kes oli vana mere mees, nägi, kui üle suure mere juhtis see valge lind suurt karja linde maa poole. Ja lendas nii madalalt, et võis näha tema noore neitsi nägu ja laeva masti otsast pistis üks väsinud suur kull hirmuga tema eest lendu.
ERA II 273,266/7 (6) Kei

Linnutie , sie on nisuke valge joon üle taeva. Linnud pidada välja reisima sidä teid müöda.
RKM II 14,32 (56) Jõh

Linnutee - need on valged jooned, otsad on eha poole, taevalahutus, kahearaline on. Seda mööda ikka linnud lähvad.
ERA II 77,488/9 (138) Hag < Nis

Linnuteed on sügise pimedal ajal, kui linnud menevad. Valgetriibuline, pilved. Linnud lähevad seda mööda soojale maale.
ERA II 37,56 (43) Jõh

Tsirku' läävä' sügüze tsirgu tiid pitih lämmäle maalõ.
AES Se

Linnu läheva talvess Egiptuse-maale või kohe keski läheb. Linnutii järgi läheva.
ERA II 30,462 (9) Tartu

Sirgutee. Vanarahvas kõneli, et tuud müüdä lendase tsirgu sügüzelt lämmäle maale.
KKI, WS Har

Linnud lähevad sügisel ikka mööda linnuteed. Kui nad minnes kisendavad, siis tuleb tuisune tali. Kui nad, linnud, lähevad vaikselt minema, siis tuleb vagune tali. Kui aga linnud lähevad sügisel madalast, siis tali on madal; kui lendavad kõrgel ja kisendavad, siis tuleb sügav, tuisune ja vali tali.
ERA II 18,588 (11) HJn

Linnudiid one valged piänikesed tähe tiid taevan. Seda müüdä linnud lendäväd.
KKI, WS Kod; sama AES Kod

Linnu-teed lähväd üle taeva. Linnud sedä müüdä lähväd. Valged juaned, suurelt laialt taeva piäl.
KKI, WS Kod

Linnutee - linnud lähvad seda mööda sügise, ta ots on lõuna poole.
ERA II 55,622 (60) Mar

Taevateed käivad üle taeva, linnud, taeva tedred pidid käima möda teed. Need päeva ei käi, ikka ööse. Tiivad kõlisevad üst kui rauast oleks. Ülevalt kõrgelt paistab jüst kui põldpüi.
ERA II 62,544/5 (12) Kul

Linnutii on lindude jauks Luujast luudud nei, teisi nimesi tal ei ole.
RKM II 147,98 (29) Hää

Linnutii on lapsest saadik vanemate puult räägitu. Linnutiid ma tään küll, valged jutid üle taeva. Linnutii on ta sellepärast, et linnud ka sedavisi ridades lendavad, et linnudel oleva oma õhutii sedapidi, kudas sii Linnutii käib. Teisi nimesi põle kuulnu.
RKM II 147,52 (21) Hää

Linnutied vahiti, et linnud pidid menema - juo linnutie on üleval, sügise pimedad üöd sis tähtedest vööt üle taevalaotuse.
RKM II 200,347 (156) Lüg

Linnutee läheb taeva alt läbi niikui vikerkaar. See pidi olema lindude tee, pidi minema Jeruusalemma.
ERA II 192,466/7 (11) Hag

Linnutee peab olema, linnud pidid lendama selle järele. Taevatedred lendavad väga kõrgest, paistavad kangeste aljad olema, kange vihin on, elkad, kanged valged on, õbeda moodi. Aga põhjatse poolt nad lindavad alati lõuna poole, lindab seda pidi, kuda see tee pidi käima.
ERA II 62,616/7 (40) Kul

Kureteed on sügisel taevas. Need ei ole tähed ega pilved, vaid valged viirud, mis näitavad lindudele mineku-teed. Kevadel lindude tuleku ajal kureteed on ka taevas, kuid neid ei ole näha.
ERA II 19,300/1 (2) Kos

Kui taevas sügisel on viiruline, siis öeldi: kureteed on taevas, kus kured näevad lennata soojale maale.
ERA II 18,587 (6) HJn

Seda halli riba taeva laotuses, mida rahvas "linnu teeks" kutsub, olla vanapagan oma laia viiskudega kõndides tallanud, see olnud tema kõige suurem tee, kust tema alati oli käinud.
H II 74,801 (11) Trm

Linnu tee: selle järele täädvad estlased ette ära, missugune tali tuleb: on ta tuhm, tuleb soe tali, on selge, tuleb kange külm tali. Nimi tuleb sellest, et linnud selle "tee" mööda ära lähavad tagasi soojale maale, kust kevade tulnud.
H, Mapp 107, (6) Krj