Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Ilmus Mäetaguste usundinumber

Nii trükisena kui ka internetis on lugeda Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristikaosakonna ja MTÜ Eesti Folkloori Instituut väljaantava ajakirja Mäetaguste 42. number, mis käsitleb sedapuhku usunditega seonduvat.
Jaanus Plaat käsitleb 18. ja 19. sajandi kristlike usuliikumiste mõju eestlaste ja eestirootslaste rahvakunstile ja kultuurile, Tõnno Jonuks annab ülevaate hiiepaikade uurimist Eestis alates 18. sajandi lõpust. Madis Arukask ja Alla Lašmanova analüüsivad 80-aastase Äänisvepsa naise itku oma mehe haual, tuues ära ka 2005. aasta suvel salvestatud 185-realise itku litereeringu. Tatjana Iljina ja Andrei Toporkov püüavad välja selgitada, kui aktuaalsed on mütoloogilised kujutlused tänapäeva Põhja-Venemaa külaelanike seas.
Kolm artiklit süüvivad aga kaugesse minevikku: Vladimir Sazonov kirjutab Päikesekuninga kontseptsiooni tekkest ja arengust II eelkristliku aastatuhande Anatoolias, Tarmo Kulmar lahkab vaarao Amenhotep IV (Ehnatoni) riigivalitsemisviisi eripärasid ning Liina Ootsing-Lüecke mõiste ‘kavand’ (giš-hur) tähendust sumeri ja akkadi kirjanduslikes ja rituaaltekstides.
Mineviku toob tänapäeva ka Mart Kuldkepp, kes on vanaislandi keelest tõlkinud arvatavasti 13. sajandist pärit alliteratiivse poeemi “Päikeselaul”, ning varustanud tõlke kommentaaridega.
Mullu 24. novembril 80-aastaseks saanud Ruth Mirov on Mäetagustesse kirjutanud oma lapsepõlvemälestusi Viljandist. Uudiste osas valgustatakse vahepealseid konverentse ja muid sündmusi, tutvustatakse ka Juris Urtānsi mullu ilmunud raamatut Ancient Cult Sites of Semgallia.
Eelretsenseeritav ajakiri Mäetagused ilmub järjepidevalt aastast 1996 ja on veebis loetav aadressil http://www.folklore.ee/tagused/nr42/.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO