Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Põhja-Tartumaa regilaulik "Lähme Loojale loole" veebis avatud

Regilauliku "Lähme Loojale loole: Põhja-Tartumaa regilaulud" on koostanud Edakai Simmermann ja kujundanud Lembit Karu. Vt. http://regilaulik.folklore.ee/.
See oli aeg, kus tutvus oli sõprus ja sõprus kestis igavesti - kirjutab Edakai Simmermann saatesõnas uuele veebis avatud Põhja-Tartumaa regilaulikule.
„Lähme Loojale loole“ on koostatud Tartu-Maarja, Äksi, Maarja-Magdaleena, Laiuse, Kursi, Palamuse, Torma ja Kodavere kihelkonnast ning Tartu linnast kogutud regilaulude ja regiviiside põhjal. Regilaulud on jagatud Ajaringiks, Eluringiks ja Ilmaringiks, millest autori sõnutsi Ajaring kajastab eestlaste maailmavaate materiaalset aspekti, Eluring sotsiaalset aspekti ja Ilmaring vaimset aspekti. Laululiikidele ja tekstidele on ta lisanud oma tõlgendusi ehk võtme millega nüüdislugeja saab igivanasse lauluruumi siseneda igivanasse ruumi. Laulutekstide juures on esitatud noodid. Lingid viivad lugeja edasi Võrumaa Väikese kandle tekstide ja viisideni.
Lembit Karu spirituaalsed ajatud illustratsioonid annavad lauludele eepilise lisamõõtme. Soovija leiab nad ka iseseisva galeriina lingi alt http://regilaulik.folklore.ee/?page_id=1129
Kõik kolm elu suurt ringi vajavad elavaks laulmist ja selle võimaluse uus laulik loob.
Lauluvalimikul on veel üks värelev mõõde - Edakai Simmermanni meenutused, kui müstiliselt, kui juhuslikult, kui igaveseks, kui kõikehaaravalt 1970. aastatel rahvaluule sisenes inimeste ellu.
Edakai alustab ühte meenutuslõiku järgmiselt:
See oli 1972. aasta suve lõpp. See oli aeg, kus Tartu Vaim särises ja särtsus muinasjuttude salapärast, kaljujooniste tähendusest, rahvalaulude müütilisest maailmast. Üha sagedamini hakkasin ma loengute asemel jõudma kunstikabinetti, kus Imme töötas sel ajal nn laborandina. Kaljo Põllu õpetas seal igasuguseid huvilisi ja joonistamiskohuslasi, tehes samades ruumides ka oma op-pop kunsti. Äkitselt hakkas ta salapäraselt kaduma ja nendelt kadumistelt Ülikooli raamatukogu erifondidesse tõi ta pikapeale kaasa kodalased ja nende maailma. Käest kätte käisid Uku Masingu käsikirjad, millest „Taevapõdra rahvad….“ oli üks ilmutuslikumaid. Jaan Toominga stuudio laulis regilaule, improviseerides maast taevasse, Jaan Kaplinski rääkis rahvalauludest ja teisest maailmast.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO