Vana uudis metsikute kunstisügisest, kus üritati solvata meduusi, ja mõned uuemad pudemed pärimuskunsti valdkonnast


See on lihtteksti versioon, vaata siit .pdf faili


Tallinna Kunstihoones KU eksponeeriti 10. oktoobrist 9. novembrini 2003 rahvusvahelist autsaiderite ja art brut'i (otsetõlkes: toores, töötlemata kunst, st mitteakadeemiline kunst) näitust ning 17. ja 18. oktoobril 2003 peeti samas rahvusvaheline konverents ja linastus filmiprogramm "Solvates meduusi".

KUs sai näha art brut'i klassikat Pariisis asuvast ABCD-kogust, st vaimuhaigete kunsti kogust (Aloïse, Carlo, Henry Darger, Magde Gill, Johann Hauser, Augustine Lesage, Adolf Wölfli). Lisaks oli KUs ja Kullo galeriis väljas nn metsikute kunst Eestist ja ITE-kunst (ITE on soomekeelne termin nn külakunsti kohta: itse tehty elämä `ise loodud elu') Soomest.

Konverentsil, mis keskendus loovuse ja hulluse temaatikale kunstis, tegi põhiettekande "Kahtlasest sümptomist suurepärase väljenduseni: Kunsti õitsemine psühhiaatriainstitutsioonides" (From Dubious Symptom to Admirable Expression: The Flowering of Art within the Psychiatric Institution) Suurbritannias Cantebury's asuva Kenti ülikooli Rutherfordi Kolledºi draama, filmi ja visuaalsete kunstide kooli (School of Drama, Film & Visual Arts Rutherford College University of Kent Canterbury) professor Roger Cardinal, kes lähtus mh Hans Prinzhornist, Walter Morgenthalerist, André Bretonist ja Jean Dubuffeti'ist.

Teised esinejad olid Euroopa Folkloori Instituudi direktor professor Mihály Hoppál, Sankt-Peterburgi psühhiaatriahaigla terapeut, kunstnik ja professor Andrei Gnezdilov, Soome ITE-näituste kuraator Erkki Pirtola, KU kuraator Anders Härm ja kunstiajaloolane Sigrid Saarep, Puuetega Inimeste Kunstiühingu kunstiõpetaja Anneli Säre, Viimsi haigla arst Natalja Zenevitš, kirjanik ja psühhiaater Vaino Vahing ning kunstiteaduste doktor Katrin Kivimaa Leedsi ülikoolist.

Filmiprogrammis näidati Liina Kullese linateaost Maailm nagu muster Harri Aerust (Eesti 1996, 30 min); Erkki Pirtola filme ITE-kunstnikud Soomes (Soome) ja Adelbert Juks (Soome 2002, 20 min); Veli Granö Matias Keskise pildiks muudetud elu (Soome 1991, 55 min); Alan Governar' ja Bob Tullier' filmi prantsuse kunstnikust Jaberist (Prantsuse-USA, 16 min); Bruno Decharme'i Aleksander Lobanovi elu ja loomingut käsitlevat leinateost (Prantsusmaa, 7 min); Joseff Pacskovszky filmi kunstnik Mihaly Scheknerist (Ungari 2001, 29 min) ning Tamas Ocsenase Edit Kremsieri kujutust doktor Andras Petöst (Ungari 2001, 52 min).

Üritustest ilmusid 7. novembril 2003 kultuurilehe Sirp eriküljed "Outsider".

Eesti pärimuskunstnike galerii asub internetis aadressil http://www.metsas.ee/et/galeriimetsikud.

Portaaliga metsas.ee liitus septembris 2004 nüüdisaegset pärimuskunsti ja art brut'i kajastav veebigalerii METSIKUD. Galerist on Sigrid Saarep. Galerii nimi annab vihje, et esitletavad kunstiviljad ei pärine kultiveeritud ja "akadeemilise" väetisega aiast, vaid on kasvanud metsikult looduse enda tahtest. Pilte toetavad teoreetilised tekstid.

Helsingi kaasaegse kunsti muuseumis Kiasmas avati 14. mail 2005 mitteakadeemilise ehk metsiku kunsti (art brut, ektsentrikud, visionäärid) näitus "Omas maailmas". Näitusega kaasnes 24.-26.  maini kestnud rahvusvaheline konverents, kus ettekandeid peidasid Euroopa parimatelt autsaiderkunsti tundjad.

Programmis oli ettekandeid paljudelt teoreetikutelt, kunstnikelt ja terapeutidelt. Teiste hulgas kõneles loengu kunstnik Arnulf Rainer, kes kuulus Viini aktsionistide rühma. A. Raineri tegevus kunstnikuna oli tugevasti inspireeritud art brut'st, ta töötas vaimuhaiglates, teostades eksperimentaalseid projekte, ja kuulsas Gugging Haus der Künstleris.

Ürituse kohta saab lisateavet internetist (www.msl.fi/kulttuuri).

Sigrid Saarep