Nimed

Kuidas kutsuvad Sind sinu pereliikmed, klassikaaslased, sõbrad või need, kellega parasjagu tülis oled? Kes millist hüüdnime kasutab? Kas erinevates situatsioonides on ka isemoodi nimed, millised? Mille järgi oled oma hüüdnimed saanud? Pane kirja ka need hüüdnimed, mis enam kasutusel ei ole.

Mismoodi Sinu vanemad Sulle eesnime valisid? Kas teie peres on esivanemate nimesid lastele pandud? Mille alusel siis valik on tehtud, kes kelle nime on saanud?

Kas tead, miks Sul on just selline perekonnanimi, mille järgi see on saadud? Kas teie suguvõsas on kunagi perekonnanime eestindatud ja millistel asjaoludel seda on tehtud? Kuidas oli eelmine perekonna nimi ja milline on selle saamislugu?

Mida tead oma esivanematest lähemalt jutustada? Pane kirja need sugulastega seonduvad lood, mida teie peres palju räägitakse. Kellelt ja millal oled neid kuulnud?

Pane kirja oma sugupuu ajas nii kaugeleulatuvalt, kui tead (vanaema, vanaisa, nende vanemad ja vanavanemad jne, juurde märgi sugulusastmed).

Mida tead oma esivanemate elust-olust mõisnike valitsusajal — millised olid nende suhted mõisaga, teiste talupoegadega, mis ametimehed nad olid?

Kas oled kuulnud lugusid, nagu oleksid just sinu kauged esivanemad mõne asupaiga rajajateks? Millal ja kuidas see juhtus?

Kui sulle meenub mõni vahva jutt, anekdoot, mõistatus, ütlemine vms seoses nimedega, pane needki kirja.

Kas tead juhtumeid kui eesnimesid on pandud mõne filmi, kirjandusliku tegelase vmt järgi?


Koostanud Ell Vahtramäe