Milliseid mänge mängid?

Millised on need mängud, mida viimasel ajal oled meelsasti mänginud? Kas nende hulgas on ka pallimängud ja kummikeks? Kirjelda nii, et lugejal, kes neid kunagi mänginud pole, oleks võimalik neid Sinu kirjelduse järgi mängima hakata. Ära unusta kirja panemast mängu nimetust, tegevust, reegleid, punktiarvestust jm. Lisa kirjeldustele selgitavaid skeeme või jooniseid. Kummikeksugi on palju lihtsam kirjeldada, kui lisad skeemid, mis näitavad iga hüppe puhul jalgade täpse asukoha kummide suhtes ning varvaste suuna, näiteks:


kummikeks

Niisiis, näiteks kummikeksu puhul ära unusta kirjutamast, kuidas te konkreetset mängu omavahel kutsute, kust see algab (kus seistakse, kas astutakse kummidesse jne), millised hüpped üksteisele järgnevad ja kas neil hüpetel on ka omaette nimetused (näit. käärid, ülekas, kontrapull jne), kas hüpete järjekord on mängus kindel või võib seda muuta, milliseid muid tegevusi (nööri tõstmine kätega, salmi lugemine, kindel näoilme jne) veel selle hüppamisega kaasneb? Märgi ära ka see, millistes klassides (kõrgustel) neid konkreetseid kummikekse hüppate?

Peale nende mängude tead Sa kindlasti veel paljusid mänge, näiteks neid, mida mängite klassiõhtutel, koosviibimistel, laagrites jm. Mälu värskendamiseks leiad siit väikse loetelu seltskondlikest mängudest:

"Pikk nina", "Silmapilgutamine", "Telefon", "Eseme mõistatamine", "Lind lendab", "Laeva täitmine", "Tuvide söötmine", "Pudel", "Tikumäng", "Üks tool vähem", "Luuamäng", "Ajalehel tantsimine", "Haigus ja arstim", "Ma olen sinu peale vihane", "Numbrimäng"; mängijate teadmatusel põhinevad mängud ("Kosmonaudi eksam", "Kes suudles" jt pimedamängud), võõraste tutvustamiseks sobivad mängud (nimemängud), naerutamismängud ("Vanaisa vanad püksid", "Must, valge, ei, ja" jms.).

Kindlasti tead paljusid paberimänge ("Laevade pommitamine", "Trips-traps-trull", "Kartulikuhi", "Korstnapühkija", "Poiss ja tüdruk", "Lind, loom...", "Kirbumäng", "Pastapliiatsiralli", "Ülespoomine", "Piiramine", "Ühisjoonistamine" jpt). Kirjelda neidki, lisades kus neid mängitakse.

Võib-olla on Sul nendest mängudest toredaid pilte. Kui võimalik, võiksid needki meie rahvaluulearhiivi saata. Siin on nende pikaajaline säilimine kindlustatud.


Koostanud Anu Vissel