Loomariik ja inimene

Käes on aeg koguda teavet inimese ja muu looduse suhte kajastamise kohta nii rahvasuust kuuldu kui ka enese kogetuna. Paljut, mida kunagi usuti (karu imeb talvel käppa, vaskuss on pime) usutakse võib-olla praegugi. Luiskelood suurest jahisaagist enam vast populaarsed pole, aga osav jutustaja annab neile "teise elu" lugusid tuntud paikade ja isikutega seostades. Muutunud on loomade tüüpkarakterid: hunt ei ole rumal ega kohtlane, vaid pigem taibukas; rebane polegi kaval, vaid lubab mägra oma koopasse elama; kärnkonn pole nõialoom, vaid inimeste hea abiline.

Küsitluse juurde palume märkida oma nimi, sünniaasta, elukoht ja koht, kus ja millal juttu/teadet kuulsite. Lisateavet küsitluskava kohta saab telefonil 7 377 730 (Eesti Rahvaluule Arhiiv). Kogumisvõistlusega seotud infot jagame ka Facebookis.

Soovime uskumusi, arvamusi, meenutusi, lugusid, traditsioonilisi ütlusi jne. Siin on rida märksõnu ja teemasid. Kui hakkate kirjeldama uut loomalugu, klõpsake iga vastuse puhul puhul "Uus vastus". Soovi korral on võimalik seada oma kaastööle või eraldi punktidele kasutuspiiranguid. Juhendid selleks on küsitluskava lõpus

Vastuseid küsimustele või vabas vormis lugusid võib saata Eesti Rahvaluule Arhiivi kogumismoodul „Kratt“ kaudu.




aprill 2017

Kogumiskogumisvõistluse Loomariik ja inimene kokkuvõte

Eesti Rahvaluule Arhiivi 2017. aasta kogumisvõistlusele „Loomariik ja inimene“ saabus 26 kaastööd. Sõltuvalt kirjutajast olid tähelepanu keskmes kas uskumused ja loomadega seotud ended, peitenimed, vanasõnad jm ütlusfolkloor või kogemusjutud. Samuti lahati inimese suhet ümbritseva elusloodusega laiemalt. Elamuslikud olid kirjeldused isiklikest kohtumistest metsloomadega: loomade käitumise vaatlus, emotsioon, hoiakud looma suhtes.

Hindamisel pidas þürii kõige olulisemaks inimese ja loomariigi suhte väljendust, selle esitust ja terviklikkust juhtumikirjelduses, aga ka ütlusfolkloori ja uskumuste kajastamist, etoloogilisi tähelepanekuid jm.

Esiletõstetud tööd: Ellu Elken, Salme Heinla, Ainu Kään, Eha Võso; äramärgitud tööd: Kaja Kasemaa, Age-Li Liivak, Enda Naaber, Leida Oeselg, Ellen Randoja, Anne Rebane, Anu Soon; eripreemia: Asael Truupõld.

Þüriis olid võistluse algataja, ERA vanemteadur Mall Hiiemäe, teadur Astrid Tuisk ja kohapärimuse töörühma liige Lona Päll.

Mall Hiiemäe on asunud koostama järge „Väikesele linnuraamatule“, raamatut loomadega seotud pärimusest, ning laekunud võistlustööd on seejuures tõhusaks täienduseks varasemale arhiivimaterjalile.

Võistlustööde kirjutajaid toetasid Eesti Kultuurkapital, Petrone Print, Rahva Raamat ja Varrak.

Täname veel kord ja loodame jätkuvale koostööle!



veebruar 2018

Teised ERA küsitluskavad

Kogumisvõistluse toetajad:
Kulka Petrone Print Rahva Raamat Varrak