Lasteaiapärimuse küsitlusleht 2010

Austatud lasteaiaõpetaja!

Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond ja Eesti Rahvaluule Arhiiv korraldavad 15. oktoobrist 2010 kuni 31. jaanuarini 2011 pärimuse kogumise aktsiooni lasteaedades. Lasteaias veedab laps suurema aja oma argipäevast. Nii eakaaslaste kui ka täiskasvanutega suheldes jagab ja ammutab ta teadmisi ka oma rahva (pärimus)kultuurist. ühelt poolt kujutab lastepärimus endast laste loodud pärimust, mis levib nende endi keskel. Teiselt poolt on see täiskasvanutelt lastele suunatud pärimus, mida esitatakse lastele ja koos lastega mitmesugustel praktilistel (pedagoogilistel, meelelahutuslikel jms) eesmärkidel. õpetajate ja lasteaia osa lastepärimuse kujundamisel on väga oluline. Palume Teie abi lasteaia traditsioonidest laialdase ülevaate saamiseks. Iga teema juures soovitame mõelda, kuidas 1) kasutate pärimust eelkooliea programmilistes tegevustes ja niisama lastega suhtlemisel ning 2) märkate laste endi pärimust lapsi jälgides. Küsimustele võib vastata vabas vormis, pannes kirja kõik nii, nagu meelde tuleb.

Lasteaiapärimuse kogumise koduleht http://www.folklore.ee/kp/lp/

Teretulnud on mitmesugused illustreerivad lisamaterjalid: fotod, videod, helilindistused, kaustikud (nt „Minu sõber”), laulikud-salmikud jm. Soovi korral tagastame pärast kopeerimist originaali, kuid aasta 2010 pärimusest pildi kujundamiseks vajame kindlasti ka teatavat arvu originaale, nii et oleme tänulikud, kui omanik on nõus neid arhiivile loovutama. Lisamaterjalid suurendavad töö väärtust, kuid tingimata palume kõigile fotodele-videotele-helisalvestustele lisada olukorra/ürituse kirjeldus ja andmed salvestaja kohta.

Elektrooniliselt saab vastuseid saata kodulehe www.folklore.ee/kp/lp kaudu või meiliaadressile piret@folklore.ee, paberile pandud lood palume saata Eesti Kirjandusmuuseumi postiaadressil Vanemuise 42, Tartu 51003, märgusõna: Lasteaiapärimus. Lisage tööle oma nimi, lasteaed, vanus, elukoht ja kontaktaadress. Soovi korral võite jääda anonüümseks.

Vastused säilitatakse Eesti Rahvaluule Arhiivis (asukohaga Eesti Kirjandusmuuseumis Tartus) ja neid kasutatakse uurimistööks. Parimatele vastajatele on kingitused.

Info: Piret Voolaid, Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond, Vanemuise 42, 51003 Tartu. Telefon: 7377 742 , e-post: piret@folklore.ee,
projekti assistent Moon Meier. Telefon: 7377 733, e-post: moon@folklore.eeoktoober 2010
Kogumisvõistluse toetajad:
Eesti Kultuurkapital Aura keskus Vanemuine Rahva Raamat Piletilevi Apollo Koolibri Postimees Ajakirjade Kirjastus DuNord

Teised ERA küsitluskavad